אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חוגגים עצמאות בדרום סודן
חוגגים עצמאות בדרום סודן צילום: AFP
 
סאלבה קיר, נשיא דרום סודן
סאלבה קיר, נשיא דרום סודן צילום: AP
 
 מספרה בג'ובה הבירה
מספרה בג'ובה הבירה צילום: AP
 
 ילדים בחזרות לטקס הכרזת העצמאות
ילדים בחזרות לטקס הכרזת העצמאות צילום: רויטרס
 
 נשים מצביעות במשאל עם בדרום סודן
נשים מצביעות במשאל עם בדרום סודן צילום: AP
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 נילוס
 סודן
 אתיופיה
 קניה
 אוגנדה
 הרפובליקה הדמוקרטית קונגו
 הרפובליקה המרכז אפריקנית
 כוש
 קופטים
 אסלאם
 מהדי
 הוריישו הרברט קיצ'נר
 מוחמד ג'עפר נומירי
 חסן עבדאללה את-תורבי
 שריעה
 באן קי-מון


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

הרפובליקה של דרום סודן


Republic of South Sudan

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה

הרפובליקה של דרום סודן, מדינה במזרח אפריקה והצעירה ביותר במדינות העולם (נכון לאוגוסט 2011).

 

עד שנת 2005 היה לדרום סודן מעמד אוטונומי ואולם לאחר 21 שנים של מלחמת אזרחים עקובה מדם עם הצפון, שגבתה את חייהם של כ-2 מיליון בני אדם, זכתה לעצמאות, והפכה למדינה ה-196 בעולם וה-54 ביבשת אפריקה.

 

המדינה החדשה, נחשבת למדינה הענייה בעולם נכון לשנת 2011, וככזו עומדת בפני אתגרים רבים כפיתוח יש מאין של תשתיות תחבורה וחשמל לתושבים ויצירת חברה שוויונית ומשגשגת, מנגנוני שלטון וכלכלה, רווחה, חינוך וכדומה.

 

נכון לשנת 2011 בשל המחסור בתשתיות נוצר מחסור בדלק ובמזון ותושבי הארץ סובלים מחרפת רעב. אחד מכל שלושה ילדים לוקה בתת תזונה, ושיעור התמותה בקרב יולדות הוא הגבוהה בעולם.

 

בתחום הביטחון על המדינה החדשה  להתמודד עם העויינות הממושכת בצפון סודן ועם למעלה מחצי תריסר תנועות מרי הפעילות בתחומה ומגלמות את היריבויות האתניות באיזור

 

הרפובליקה של דרום סודן - דיוקן
הרפובליקה של דרום סודן - דיוקן
שם רשמי

הרפובליקה של דרום סודן (באנגלית: Republic of South Sudan)

 

 

שטח 644,329 ק"מ (מקום 42 בעולם)
אוכלוסייה 9,280,000 (אומדן; מקום 92 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין אין נתונים
תושבים דינקה, קאקווה, שילוק, מורל,אזנדה, בארי, בונגו, לאנגו, אצ'ולי,מורי, מנדראי,דידינגה, נדוגו, בוירי,לנדי, אנואק
שפה רשמית אנגלית, ערבית
דתות נצרות קתולית ואנגליקנית, דתות אנמיסטיות
בירה ג'ובה
ממשל רפובליקה
ראש המדינה הנוכחי סאלבה קיר מיארדיט
עצמאית מאז 9 ביולי 2011
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 90% (אומדן)
הכנסה לאומית גולמית לנפש (GNI) 90 דולר (אומדן)
שיעור אבטלה אין נתונים
ענפי כלכלה מרכזיים עתודות גדולות של נפט (98% אחוז מהכנסות הממשלה), חקלאות: אורז, דורה, תירס, חיטה, כתונה, קסבה, בוטנים, קנה סוכר, בננות ומרעה
מטבע פאונד דרום סודני
ידיעת קרוא וכתוב 27%
תוחלת חיים 42 (אומדן)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוגוסט 2011)

 


גיאוגרפיה

הרפובליקה של דרום סודן עשירה במחצבים טבעיים ובאוצרות טבע למכביר שהיו עילה למלחמות רבות וביזה. נהר הנילוס הגדול חוצה את דרום סודן, והאיזור עשיר בביצות. כן דרום סודן עשירה במינרלים שונים, זהב, יהלומים, עץ, מאגרי נפט וקרקעות פוריות המתאימות לעיבוד חקלאי.

 

גבולותיה: סודן מצפון, אתיופיה ממזרח, קניה מדרום מזרח, אוגנדה מדרום, הרפובליקה הדמוקרטית קונגו מדרום מערב, והרפובליקה המרכז-אפריקנית ממערב. בירתה: ג'ובה.

 

קרקעות פוריות ומתאימות לעיבוד חקלאי (צילום: צור שיזף )
קרקעות פוריות ומתאימות לעיבוד חקלאי (צילום: צור שיזף )

 


כלכלה

הרפובליקה של דרום סודן היא מהמדינות העניות בעולם. נכון ליולי 2011, כ-90% מתושביה אנאלפביתים, וחיים על פחות מדולר ליום, סובלים ממחסור בדלק ומחרפת רעב. אחד מכל שלושה ילדים סובל מתת תזונה ושיעור תמותת התינוקות הוא מהגבוהים בעולם.

 

כלכלת דרום סודן היא חקלאית ברובה. רוב התוצרים החקלאיים הם פירות אננס, כותנה, חיטה, תפוחי אדמה, מנגו, קני סוכר, ועוד. כ-97 מהכנסות המדינה מקורן בנפט. ואולם במדינה אין תשתיות של חשמל ושל תחבורה שיש לפתח.

 

ג'ובה, בירת הרפובליקה של דרום סודן (צילום: AFP)
ג'ובה, בירת הרפובליקה של דרום סודן (צילום: AFP)

 


היסטוריה

חבל הארץ הידוע כיום כרפובליקה של דרום סודן לא היה חבל ארץ עצמאי לאורך ההיסטוריה. בימי קדם התקיימה בצפון ממלכת כוש ואחריה ממלכת נוביה המצרית. במאה ה-6 התבססה בדרום סודן הנצרות הקופטית, ואולם כבר במאה ה-7 פלשו שבטים ערבים והאסלאם נהייה לדת השלטת. הכיבושים ביססו בצפון הארץ ריכוז של ערבים מוסלמים ואפריקנים דוברי ערבית, ואילו בדרום המשיכו לשכון שבטים אפריקנים שמקצתם בני דתות אליליות ומצקתם נוצרים, ושכונו בפי כובשיהם "בּלאד א-סודן" -"ארץ השחורים".

 

גג הקש של הטוקול (בקתה סודנית) מעוטר בצלב - עדות לנצרות (צילום: צור שיזף )
גג הקש של הטוקול (בקתה סודנית) מעוטר בצלב - עדות לנצרות (צילום: צור שיזף )

 

ב-1820 נכבשה סודן על ידי הפחה המצרי מוחמד עלי, וסוחרי עבדים ערבים פשטו על האיזור פעמים אחדות וחטפו את תושבי הדרום לעבדות במצרים. ניצולם של המצרים את בני המקום הביא לידי התקוממות עממית בהנהגת המהדי מוחמד אחמד.

 

בסוף המאה ה-19 סופחה סודן מחדש למצרים על ידי הלורד קירצ'נר והוקם בה שלטון בחסות בריטית-מצרית. למרות שאיפת מצרים לספח את סודן, היא זכתה ב-1956 בעצמאות. מאז 1956 שררה בסודן אי יציבות פוליטית, והתנהלה בה מלחמת אזרחים עקב התנגדות תושבי הצפון המוסלמים לאוטונומיה לתושבי הדרום, רובם נוצרים ועובדי אלילים.

 

לאחר כמה הפיכות וחילופי ממשל עלה לשלטון הקולונל נומירי בהפיכה צבאית שהנהיג במאי 1969, בהיותו תת-אלוף (בריגאדיר-גנראל) בצבא סודן. באוקטובר 1969 התמנה לראש ממשלה ובספטמבר 1971 נבחר לנשיא (נבחר שוב ב-1977 וב-1983). בהיותו נשיא שימש למעשה גם בתפקיד ראש הממשלה והנהיג משטר סוציאליסטי צבאי-למחצה. למרות המגמות הרפורמיסטיות, כונן ב-1971 מפלגה ממלכתית יחידה "האיחוד הסודני הסוציאליסטי", ושלטונו הלך ונעשה שמרני.

 

בפברואר 1972 חתם נומירי את ההסכם החשוב ביותר עם המורדים השחורים הלא-מוסלמים בדרום סודן, ולפיו הוענקה אוטונומיה נרחבת לאזור הדרום והושם קץ למרידה הממושכת ולמלחמה שהתנהלה בין הדרום והצפון מאז 1956. ואולם בסוף שנות ה-70 התחדשה התסיסה בדרום, לאחר שנומירי עצמו הפר את ההסכם וחילק את אזור הדרום האוטונומי לשלושה מחוזות נפרדים. 

תור לאוכל מסיוע אמריקני בדרום סודן (צילום: רויטרס)
תור לאוכל מסיוע אמריקני בדרום סודן (צילום: רויטרס)

 

ב-1983 השליט על סודן את חוק האסלאם בגרסתו הנוקשה, הכוללת מערכת עונשיו אכזרית. בצעדו זה הוסיף לקומם עליו את שבטי הדרום הלא-מוסלמים, וכן גורמים אסלאמיים שפסלו מדיניות זו. חסן עבדאללה אל תוראבי, ראש החזית המוסלמית הלאומית, הידוע בעמדותיו האסלאמיות-סוניות קיצוניות, תמך בספטמבר 1983 בהחלת חוקי השריעה במדינה. מהלך זה היה מהגורמים העיקריים לחידושה של מלחמת האזרחים בסודן (שנסתיימה רק ב-2005), בין המוסלמים תושבי צפון המדינה, לבין תושבי הדרום, רובם נוצרים ופגנים, אשר התנגדו להפיכת סודן למדינה אסלאמית.

 

באפריל 1985, בעת ששהה במצרים, חולל הגנרל עבד אל-רחמאן אל-דהב הפיכה צבאית והדיחו מהנשיאות. עם הדחתו של נומירי, בוטל חוק האסלאם במדינה. עד הדחתו ב-1985 היה נומיירי למעשה שליט יחיד במשך 16 שנה, ובהדחתו בוטל חוק האסלאם, חודש השלטון האזרחי ונערכו בחירות חופשיות.

 

ב-1989 התחוללה בסודן הפיכה צבאית בהנהגתו של גנרל עומר אחמד אל בשיר בשיתוף  תוראבי וסודן היתה למדינה מוסלמית פונדמנטליסטית. תורבי עמד מאחורי הניסיון המחודש להחיל את חוקי האיסלאם על המדינה (ינואר 1991), התחזקות האסלאם והחלת חוק השריעה המוסלמי במדינה ב-1991 החריפה את התנגדות הדרום הנוצרי ואת מלחמת האזרחים. יתר על כן, בעקבות תמיכתה של סודן בעירק ב-1991 הופסק הסיוע האמריקאי שהוענק למדינה שנה קודם לכן.

חיילי צבא דרום סודן בעיר ג'ובה (צילום: AFP)
חיילי צבא דרום סודן בעיר ג'ובה (צילום: AFP)

 

ב-1993 נבחר בשיר לנשיאה של סודן (כשרוב הכוח נשאר בידיה של החזית המוסלמית הלאומית) ובבחירות ב-1996 שמר על כוחו. בשנים הבאות שרר רעב במדינה. ארה"ב הפציצה (1998) מפעל בח'רטום שנחשד בייצור נשק כימי, והאו"ם הכריז על סודן כמדינה התומכת בטרור. שיחות השלום שהתקיימו בקניה נכשלו. בעקבות התחזקות כוחו של תוראבי בפרלמנט ב-1999, פיזר בשיר את הפרלמנט, ותוראבי ייסד מפלגה חדשה. ב-2000 נבחר בשיר שוב לנשיאות. תוראבי וזרמים מוסלמיים מסורתיים הצטרפו לכוחות הדרום כחלק מהברית נגד הממשלה, ומיד לאחר מכן נעצר על ידי כוחות הממשלה.

 

במקביל למאמצים להשגת הסכם שלום עם המורדים בדרום המדינה פרצו בפברואר 2003 קרבות בחבל המערבי והעני דרפור. בעימות בין מיליציית ההג'נג'וויד (בתרגום חופשי: חמושים על סוסים) הנתמכת על ידי הממשלה ומורכבת משבטים ערבים למורדים - שבטים שחורים ממוצא אפריקאי הדורשים אוטונומיה.

 

בינואר 2005 נחתם הסכם שלום כולל בין הממשלה למורדים, ולפיו דרום סודן תקבל סמכויות של אוטונומיה ותוכל להכריע לגבי עצמאותה במשאל עם. כמו כן נקבע בהסכם כי תוקם ממשלה זמנית אשר תכלול בתוכה גם את אנשי הדרום, וכי כל תושבי המדינה יהנו מרווחי שאיבת הנפט הרב שהתגלה בשנים האחרונות בדרום. על פי הערכות יותר מ-2 מיליון בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים הממושכת במדינה ומיליוני בני אדם סבלו חרפת רעב. במשך שנות הלחימה הוזרם למדינה סיוע בינלאומי בנסיון להאכיל את הרעבים. למרות חתימת ההסכם, הסיכסוך האתני האלים לא פסק.

 

ניסיונות רבים להביא להפסקת אש נכשלו, אולם לאחר לחץ כבד של מדינות העולם ופעולות כוח האו"ם שככו במהלך השנים 2009 - 2010 הקרבות ומעשי הרצח בחבל. למרות הסכמי שלום שנחתמו בין הממשלה לחלק מהתנועות הפוליטיות והצבאיות המייצגות את השבטים השחורים בחבל, נמשך חוסר היציבות באזור.

 

ב-2010 הוציא בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג צווי מעצר נגד מספר אישים בממשלת סודן, ביניהם הנשיא עומר אל-בשיר באשמת רצח עם ו"ניהול קמפיין של אונס, רעב ופחד". היתה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה הוצא צו מעצר מעין זה על ידי בית הדין בהאג נגד מנהיג מדינה מכהן.

 

במסגרת ההסכם השלום בין הממשלה למורדים בדרום (שנחתם כאמור בינואר 2005), נערך בינואר 2011 משאל עם במחוזות הדרום בנוגע לפיצול סודאן ולהקמת מדינה עצמאית בדרום. למרות המתיחות הרבה בין שני חלקי המדינה, התנהל המשאל ללא תקריות מיוחדות.

מתכוננים למשאל עם בדרום סודן (צילום: AFP)
מתכוננים למשאל עם בדרום סודן (צילום: AFP)

 

ביום שבת התשעה ביולי 2011 הכריזה הרפובליקה של דרום סודן על עצמאותה מהצפון בטקס שנערך בנוכחות נשיא סודן אל-בשיר, ראשי מדינות ומזכ"ל האום באן קי-מון, וזכתה להיות המדינה ה-193 במספר באו"ם. לאחר ההכרזה החליטה מועצת הביטחון של האו"ם להציב בדרום סודן 7,000 משקיפי שלום בכוח ושמו UNMISS, ובו גם 900 שוטרים אזרחיים.

 

למרות הכרזת העצמאות מהצפון, הרפובליקה של דרום סודן ניצבת בפני בעיות פנים רבות כמו תנועות מרי הנלחמות זו בזו, ופערים בין הקבוצות האתניות השונות.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©