אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אדווין הבל. הגלקסיות מתרחקות - היקום מתפשט
אדווין הבל. הגלקסיות מתרחקות - היקום מתפשט 
 
ג'ורג' גמוב. לכן צריכה להיות נקודת התחלה בזמן
ג'ורג' גמוב. לכן צריכה להיות נקודת התחלה בזמן  
 
סטיבן הוקינג. היקום הגיח מנקודה ייחודית
סטיבן הוקינג. היקום הגיח מנקודה ייחודית  
 
פרד הויל. טבע את המונח "המפץ הגדול" כביטוי של זלזול בתיאוריה
פרד הויל. טבע את המונח "המפץ הגדול" כביטוי של זלזול בתיאוריה  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 חקר המפץ הגדול עפ"י נאס"א


ערכים קשורים
 ג'ורג' גמוב
 סר רוג'ר פנרוז
 סטיבן ויליאם הוקינג
 תורת הקוונטים
 חלקיקים תת-אטומיים
 אלן הרווי גות
 קרינת הרקע הקוסמית
 פרס נובל
 גלי מיקרו
 אפס מוחלט
 אנדריי דמיטריביץ' לינדה
 פרד הויל
 מטפיסיקה
 זמן
 קווזר
 צביר כוכבים
 לוויינים
 תורת היחסות
 כוחות יסוד
 חור שחור
 מקס קרל ארנסט לודוויג פלנק
 טמפרטורה
 כבידה
 פוטון
 חומר
 אנרגיה
 המלחמה הקרה
 מהירות האור
 אי-ודאות
 בוזונים
 הדרון
 אלקטרון
 פוזיטרון
 פרוטון
 נייטרון
 נייטרינו
 לפטון
 מימן
 היתוך גרעיני
 נוקליאוסינתזה
 הליום
 ליתיום
 איזוטופים
 יסוד כימי
 קוסמולוגיה
 יקום
 אדווין פאוול הבל
 גלקסיה
 אלברט איינשטיין


תחומים קשורים
 אסטרונומיה
 פיסיקה


 
 
 

המפץ הגדול


The Big Bang

תיאוריית המפץ הגדול |  שלבי המפץ הגדול עד לתפיחה |  התפיחה |  המפץ הגדול אחרי התפיחה |  מידע נוסף

המפץ הגדול, תיאוריה קוסמולוגית בדבר ראשית היקום, שלפיה התחיל היקום מנקודה אחת במעין "התפוצצות" אדירה, ומאז הוא ממשיך להתפשט.

עד למאה ה-20 היה מקובל שקיומו של היקום נצחי, אולם במחצית השנייה של שנות ה-20 במאה ה-20, גילה אדווין הבל כי הגלקסיות השונות מתרחקות זו מזו, ומכאן שהיקום מתפשט. (למעשה, התפשטות היקום היא אחת מהשלכותיה של תורת היחסות הכללית; אך הוגה התורה אלברט איינשטיין לא עמד על כך בשעתו, והַבְּל לא התמצא בעבודתו של איינשטיין.) אם היקום מתפשט, צריכה להיות לו נקודת רֵאשית במרחב ובזמן, שממנה החלה ההתפשטות. תחילת ההתפשטות נקראת המפץ הגדול.

 

התפשטות היקום מהמפץ הגדול (צילום: נאס"א)

 


תיאוריית המפץ הגדול

עוד בטרם הוכרזה תגלית הבל טען הכומר והאסטרונום הבלגי ז'ורז' למטר ב-1927, בהסתמך על תורת היחסות הכללית, כי היקום החל את דרכו כ"אטום קדמוני" שהלך ותפח בהדרגה; היה זה תיאור ראשוני של המפץ הגדול. הפיסיקאי האמריקאי ג'ורג' גמוב פיתח את הרעיון הלאה. בשנות ה-60 הוסיפו האסטרופיסיקאים האנגלים רוג'ר פנרוז וסטיבן הוקינג נדבך חשוב, כשהוכיחו כי היקום הגיח מנקודה ייחודית, שאינה ניתנת לתיאור מתמטי משום שצפיפות המסה-אנרגיה שלה היא אינסופית. הוקינג, במיוחד, פיתח את דגם המפץ הגדול בעזרת מושגיה של תורת הקוונטים.

בעקבות כל זאת יכולים האסטרופיסיקאים לתאר במדויק את שלשלת האירועים שהחלה 10-43 שנייה אחרי המפץ הגדול ועודה נמשכת כיום. במהלכה התפשט היקום והצטנן, עד שנוצרו חלקיקי היסוד ואחריהם האטומים הראשונים. הפיסיקאי האמריקאי אלן גות הוסיף נדבך חשוב נוסף לדגם כשתיאר שלב של "תפיחה" (אינפלציה), או התפשטות מעריכית, בראשית הדרך. בתום שלב זה נמשכה התפשטות היקום בקצב מתון יותר, ליניארי.

 

ב-1965 הכריזו המדענים ארנו פנזיאס ורוברט וילסון על גילוי קרינת הרקע הקוסמית (תגלית שאירעה באקראי במעבדות חברת הטלפון "בל", ועליה קיבלו את פרס נובל לפיסיקה), שריד מן המפץ הגדול בדמות קרינה בגלי מיקרו המתאימה לטמפרטורה של 2.7 מעלות צלזיוס מעל האפס המוחלט (2.7K); קרינה זו ממלאת את כל היקום כולו, ומספקת אימות חשוב לדגם.

כמה שאלות שעורר דגם המפץ הגדול עם הצגתו לראשונה, באו על פתרונן באמצעות דגם התפיחה שהציע גות, כפי שפותח בהמשך הדרך, בעיקר בעבודתו של הקוסמולוג אנדריי לינדה. לשאלות אחרות נמצאה תשובה בתצפית. לדוגמה, דגם המפץ הגדול קובע כי כבר בראשיתו של היקום, מיד אחרי התפיחה, היתה אי-אחידות בהתפלגות החומר בתוכו, וזו הביאה לאחר זמן להתעבות הגלקסיות ביקום. גילוי אי-אחידויות אלה בתצפיות הלוויין COBE בקרינת הרקע הקוסמית, ב-1992, סיפק אימות בלתי-מעורער לתיאוריית המפץ הגדול, המקובלת כיום על רוב רובם של האסטרופיסיקאים, גם אם היו לה מתנגדים כשהוצעה לראשונה.

 

ראש מתנגדיה היה סר פרד הויל, שטבע בעצמו את המונח "המפץ הגדול", כביטוי של זלזול ולעג. אולם המונח נעשה מקובל, כשם שנתקבלה התיאוריה, בעוד שהשערת המצב היציב של הויל נדחתה ברבות הימים. עם זאת, יש עדיין שאלות בדבר דגם המפץ הגדול. השאלה מה היה לפניו, או כיצד ומדוע והיכן התרחש, נראית לרבים כמטפיסית ולא כמדעית, משום שהדגם גורס כי הזמן עצמו החל בנקודה הייחודית של המפץ הגדול, ולכן אין משמעות לשאלה "מה היה לפני שהיה זמן?". אולם שאלות אחרות נחשבות לגיטימיות בעיני כול, והן עוסקות בפרטי המנגנון שקבע את חוקי הטבע מיד אחרי המפץ הגדול, באופן היווצרותן של הגלקסיות הראשונות, ובתהייה שהתעוררה לאחרונה (בשנים האחרונות ממש של המאה ה-20), משהתברר כי קצב התפשטות היקום הולך ומואץ, ואינו מואט כפי שהשכל היה מחייב.

 

השאלה מתי אירע המפץ הגדול היתה שנויה במחלוקת במשך זמן רב, והתשובות שניתנו עליה היו מעורפלות למדי, כגון "לפני 10 עד 20 מיליארד שנה". יתר על כן, מפעם לפעם נערכו תצפיות, כגון בקווזרים ובצבירי כוכבים כדוריים, שעלה מהן לכאורה כי גופים אלה עתיקים יותר מהמפץ הגדול. אך תצפיותיו המדויקות של הלוויין WMAP למיפוי קרינת הרקע הקוסמית, שפורסמו ב-2004, מאפשרות לקוסמולוגים להציב את גילו של היקום מאז המפץ הגדול על 13.7 מיליארד (אלף מיליון) שנה. זהו המספר המקובל כיום.

 

תצלומי פסיפס של קרינת הרקע הקוסמית. למעלה: הלוויין COBE – 1992; למטה: הלוויין WMAP – 2003. הבדלי צבע מציינים הבדלי טמפרטורה, ולפיכך – שינויים בצפיפות המסה-אנרגיה (צילום: נאס"א)

 


שלבי המפץ הגדול עד לתפיחה

התרחיש המקובל להתנהלות המפץ הגדול הוא כדלקמן:

 

לפני 13.7 מיליארד שנה היה היקום נקודה ייחודית (סינגולרית) שאיננו יכולים לדעת דבר על אודותיה, משום שהתיאוריות המצויות בידינו (תורת היחסות הכללית ותורת הקוונטים) מספקות ערכים אינסופיים למשתנים חיוניים שלה, כמו צפיפות המסה-אנרגיה או הטמפרטורה. לפי המקובל, בתקופה זו היו כל כוחות היסוד של הטבע מאוחדים, בדמות כוח יחיד שהתפצל בהמשך (כמתואר להלן), שלב אחר שלב, לארבעת הכוחות המוכרים כיום. אולם אין בנמצא תיאוריה שמסבירה את הכוח הזה, ולפיכך זקוק המדע לתיאוריה חדשה, שתוכל לשפוך אור על עצם הראשית. יש לה כבר שם, תורת הכבידה הקוונטית, אבל היא מצויה כיום בשלבי פיתוח ראשוניים וספקולטיביים בלבד. ראוי לציין עם זאת כי לדברי סטיבן הוקינג, התנהלות המפץ הגדול היא מעין הקרנה במהופך של המתרחש עם היווצרותו של חור שחור.

 

אשר לתיאור המפורט של שלבי המפץ הגדול, יש להעיר כי אין תמימות דעים בין החוקרים לגבי הפרטים והמועדים, וקיימות כמה גרסאות שונות במקצת. בחרנו בזו שנראית לנו המקובלת ביותר.

 

הראשון בשלבי המפץ הגדול נקרא עידן פלנק (על שם הפיסיקאי מקס פלנק). ראשיתו 10-43 שנייה אחרי המפץ הגדול (בקיצור אמ"ג; כאמור, איננו יכולים לדעת דבר, במצב הנוכחי של התיאוריה, על מה שקרה לפני כן), והוא נמשך עד 10-35 שנייה אמ"ג. בפרק זמן זה ירדה הטמפרטורה של היקום הנצפה מסביבות 1032 קלווין ל-1027 קלווין, וקוטרו היה בסופה 10-33 ס"מ. כאמור, לפני עידן פלנק היו כוחות היסוד של הטבע מאוחדים, אך במהלכו נפרדה הכבידה מעל שלושת הכוחות האחרים, שעדיין היו מאוחדים במסגרת הכוח המאוחד הגדול. לקראת סוף עידן פלנק, 10-36 שנייה אחרי המפץ הגדול, נפרד הכוח הגרעיני החזק מעל שני הכוחות הנותרים, שנותרו מאוחדים ככוח האלקטרוחלש.

 

העידן שלאחר האיחוד הגדול נמשך מ-10-35 עד 10-12 שנייה אמ"ג. במהלך עידן זה (10-35 עד 10-33 שנייה) התרחשה תפיחת היקום (אינפלציה), וממדיו גדלו פי 1030 עד פי 1040 והגיעו עד כדי 10 ס"מ. הטמפרטורה שלו עמדה בסוף העידן על 1015 קלווין. מלבד התפיחה, שתידון להלן, התרחש בעידן זה (וגם לאחריו, החל מ-10-33 שנייה אמ"ג ועד 10-5 שנייה אמ"ג) תהליך היווצרותם של קוורקים ואנטי-קוורקים, שהתאיינו אלה עם אלה ויצרו פוטונים. אולם, מסיבות שאינן מובנות עדיין, מספר הקוורקים שנוצרו היה גדול בשיעור זערורי (אחד למיליארד) ממספר האנטי-קוורקים, ולכן נותרו בסופו של התהליך קוורקים חופשיים. זו היתה ראשית החומר ביקום, כ"התקרשות" של אנרגיה.

 


התפיחה

את רעיון התפיחה הגו לראשונה, בנפרד, האמריקאי אלן גות והרוסי אלכסיי סטרובינסקי (Starobinsky), ב-1980 או מעט לפני כן. אולם גות הוא שפרסם את רעיונו ברבים, בעוד שגרסתו של סטרובינסקי נותרה כלואה מאחורי מסך הברזל. זאת ועוד, גות נתן לרעיון שם קליט, inflation, ולכן נחשב הוא כ"אבי התפיחה". לאחר זמן שוכלל הרעיון בידי אחרים, ובראשם אנדריי לינדה, וכיום הוא מקובל על הכול כמרכיב חיוני בדגם המפץ הגדול (שיש לו כמה גרסאות שונות במקצת), המסוגל ליישב בעיות רבות.

 

הבעיה המרכזית היתה מדוע היקום בראשית דרכו, כאיזור שקוטרו 10-33 ס"מ וצפיפותו גבוהה במידה שקשה להשיגה, 1094 גרם/סמ"ק, לא קרס מיד עם הופעתו והפך לחור שחור. בעיה אחרת היתה מדוע המרחב-זמן של היקום כה שטוח, מאוזן בדייקנות שכזו בין עקמומיות פתוחה וסגורה. ובעיה נוספת - מדוע היקום כה הומוגני בקנה-מידה גדול מאוד, כלומר צפיפות החומר הממוצעת שלו שווה בכל המקומות, אם נתייחס לאזורים גדולים מאוד (בקוטר של מיליוני שנות-אור, בימינו), וכה איזוטרופי - זהה למראית עין (שוב, בקנה-מידה גדול מאוד) בכל כיוון שאליו צופים.

 

נקל להבין שהומוגניוּת ואיזוטרופיוּת היו תכונותיו של גוש החומר-אנרגיה הזערורי מאוד שהיה היקום בראשית דרכו, אך מדוע הוא נשאר כזה גם אחרי שהתחיל להתפשט? תשובתם של דגמי התפיחה השונים היא זו: היפרדות הכוח הגרעיני החזק מעל האלקטרוחלש שיחררה כמות אדירה של אנרגיה, שהביאה להתפשטות היקום הזערורי עדיין בשיעור מדהים: הוא הכפיל את ממדיו המרחביים מדי 10-34 שנייה, במשך פרק הזמן שבין 10-35 שנייה לבין 10-33 שנייה אחרי המפץ הגדול. כלומר, הוא הכפיל את גודלו פי שניים מאה פעמים בזו אחר זו, והגיע לגודל של 10 ס"מ בערך. בשלב זה נפסקה התפיחה (אין תמימות דעים בדבר הגורם להפסקתה), ומאז נמשכה התפשטות היקום בקצב אחיד, ליניארי ולא מעריכי כמו בשלב התפיחה.

 

ראוי לציין כי להלכה, התפשטות היקום בשלב התפיחה התקדמה במהירות גבוהה ממהירות האור. אך הגבול הזה שהציב איינשטיין קובע כי שום דבר במרחב-זמן של היקום אינו יכול לנוע במהירות האור, ואילו בתפיחה, מדובר ב"התמתחות" המרחב-זמן עצמו, ולא בתנועת משהו בתוכו. כיוון שכך, התפיחה "הקפיאה" את אחידותו המקורית של היקום הבראשיתי, ובגללה הוא נותר הומוגני ואיזוטרופי גם בהמשך.

 

יתר על כן, התפיחה גם "מתחה" אי-אחידויות זעירות מאוד שמקורן בתנודות קוונטיות, שנמצאו מטבע הדברים ביקום הבראשיתי, מכוחו של עקרון האי-ודאות של מכניקת הקוונטים. אותן אי-אחידויות, שאת עקבותיהן גילו הלוויינים COBE ו-WMAP, כמתואר לעיל, התבטאו לאחר זמן רב בשינויים בצפיפות המסה-אנרגיה של היקום ממקום למקום. במקומות שהצפיפות היתה מעט יותר גבוהה, פעלה הכבידה למשוך אליהם עוד מסה, ואלה היו זרעי הגלקסיות.

 


המפץ הגדול אחרי התפיחה

בתום עידן האיחוד, 10-12 שנייה אמ"ג, התקיימו ביקום, כאמור, שלושה כוחות יסוד: הכבידה, הכוח הגרעיני החזק והכוח האלקטרוחלש. העידן הבא אחריו קרוי העידן האלקטרוחלש, ובו נפרדו הכוח האלקטרומגנטי והכוח הגרעיני החלש זה מזה, ומכאן ארבעת הכוחות המושלים ביקום עד היום. העידן האלקטרוחלש החל 10-12 שנייה ונמשך עד 10-6 שנייה אמ"ג. הטמפרטורה של היקום ירדה בפרק זמן זה עד 1013 קלווין, וקוטרו עמד על 1015 ס"מ. חלקיקי היסוד שהתקיימו אז היו הקוורקים והאנטי-קוורקים, שעדיין המשיכו להתאיין אלה עם אלה תוך השארת חלק זעום של הקוורקים בעינם, והבוזונים הנושאים את כוחות היסוד השונים.

 

העידן הבא, עידן ההדרונים, נמשך בין 10-6 שנייה ל-1 שנייה אמ"ג. הטמפרטורה המשיכה לרדת, עד 1010 קלווין. בתחילת העידן הופיעו האלקטרונים והפוזיטרונים, שהחלו מתאיינים גם הם אלה עם אלה. וגם כאן, מספר האלקטרונים עלה במקצת על מספר הפוזיטרונים. עם ירידת הטמפרטורה, התאפשרה התלכדות קוורקים להדרונים - פרוטונים ונייטרונים. קוורקים ואנטי-קוורקים חדלו להתאיין, ותחת זאת יצרו מזונים. מאז ואילך אין הקוורקים קיימים כחלקיקים עצמאיים. בה בעת החלו להופיע הנייטרינים.

 

עידן הלפטונים נמשך מ-1 שנייה עד 3 דקות אחרי המפץ הגדול. טמפרטורת היקום ירדה במהלכו ל-109 קלווין. בעידן זה נוצר גרעין המימן, הקטן והקל מגרעיני כל היסודות, והתנגשויות גרעינים כאלה בדומיהם ובנייטרונים הביאו להיווצרות גרעינים כבדים מעט יותר בתהליכי היתוך גרעיני. בעקבות זאת החל עידן הנוקליאוסינתזה, מ-3 דקות עד 300,000 שנה בערך אחרי המפץ הגדול, שבמהלכו ירדה טמפרטורת היקום עד 3,000 קלווין. יש המכנים את פרק הזמן הזה בשם "עידן האופל", משום שבמהלכו, כמוסבר להלן, היקום היה אטוּם לקרינת אור. בסיומו של עידן זה היתה טמפרטורת היקום נמוכה מכדי שיתאפשר היתוך, ובשלב זה כלל היקום מימן בשיעור 75%, הליום בשיעור 25%, וכמויות קורט של גרעינים כבדים יותר, בעיקר ליתיום. כן נוצרו האיזוטופים הכבדים יותר של מימן, דייטריום וטריטיום.

 

כשמלאו ליקום 300,000 שנה בערך (יש הנוקבים במספר גדול יותר, עד 500,000 שנה) ירדה הטמפרטורה לרמה שבה יכלו גרעיני האטומים לספח אלקטרונים, ואז נולדו היסודות הראשונים. הואיל והאלקטרונים (שהיו חופשיים עד אז) פיזרו לכל עבר את הפוטונים שמילאו את היקום, היה היקום אטוּם לקרינה עד אז. אולם בשלב זה, בבת אחת, נעשה היקום שקוף: החומר והאנרגיה נפרדו אלה מאלה. קרינת הפוטונים המשוחררים הללו, המסוגלים מאז ואילך לנוע למרחקים גדולים, עדיין מגיעה אלינו כיום בדמות קרינת הרקע הקוסמית, אם כי היא התעמעמה רבות מאז.

 

כאמור, התפלגות החומר והאנרגיה ביקום לא היתה אחידה לחלוטין, משום שתנודות קוונטיות קלות בראשית הדרך התעצמו במהלך ההתפשטות, ובייחוד במהלך התפיחה, ויצרו אי-אחידויות קטנות מאוד. אולם אלה הספיקו לכבידה כדי לרכז את החומר בגושים הולכים ומצטופפים, שמהם נוצרו ברבות הימים כוכבים, גלקסיות וריכוזי חומר גדולים יותר. אופן התנהלותו של תהליך זה שנוי במחלוקת גדולה, בין הגורסים כי הריכוזים הגדולים יותר נוצרו תחילה והתפצלו שוב ושוב - מעל-צבירים של גלקסיות ועד לכוכבים - לבין הגורסים שהתהליך היה הפוך בדיוק. מכל מקום, הגלקסיות העתיקות ביותר שנצפו התהוו כמיליארד שנה אחרי המפץ הגדול.

 


מידע נוסף

 

תפיסות מוטעות לגבי המפץ הגדול - "בחודש יולי 2005 מלאו 40 שנה להכרזתה של קבוצת מדענים על גילוי ראיות מובהקות להתפשטות היקום ממצב קדמוני חם וצפוף יותר. הם מצאו את אור הדמדומים הצונן שנותר מהמפץ הגדול: קרינת הרקע הקוסמית בגלי מיקרו. מאז התגלית הזאת, התפשטות היקום והתקררותו היו עמודי התווך של הקוסמולוגיה כשם שהאבולוציה של דרווין היא עמוד התווך של הביולוגיה. בדומה לאבולוציה הדרווינית, התפשטות היקום מספקת את ההקשר שבו נוצרים מבנים פשוטים ומתפתחים במרוצת הזמן למבנים מורכבים. בלי אבולוציה והתפשטות אין משמעות רבה לא לביולוגיה המודרנית ולא לקוסמולוגיה המודרנית". מאמר מתוך "סיינטיפיק אמריקן" שפורסם באתר ynet (חלק א').

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

המפץ הגדול: כמות, מהירות, התמתחות והתקררות - "לפי חוק האבל, היקום אינו מתפשט במהירות אחת ויחידה. כמה גלקסיות מתרחקות מאיתנו בשיעור של 1,000 ק"מ בשנייה, אחרות (שמרחקן מאיתנו כפול) בשיעור 2,000 ק"מ בשנייה, וכן הלאה. למעשה, חוק האבל מנבא כי גלקסיות שנמצאות מעבר למרחק מסוים, הידוע בשם מרחק האבל, מתרחקות מאיתנו במהירות גבוהה ממהירות האור. לפי ערכו המדוד של קבוע האבל, מרחק זה הוא בערך 14 מיליארד שנות אור". מאמר מתוך "סיינטיפיק אמריקן" שפורסם באתר ynet (חלק ב').

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

הרגעים הראשונים של היקום: לא מה שחשבנו - "מחקר חדש שבמהלכו נוצר "החומר הבראשיתי" - פלסמת קווארק-גלואון - מראה כי המצב הפיזיקלי של היקום לאחר המפץ הגדול היה שונה מהתפיסה המדעית הרווחת עד כה". כתבה באתר ynet. 

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

להתחיל מבראשית - "מאז ומעולם ניסה האדם לברר מהיכן הגיע, כיצד נוצר היקום ומה היה קיים לפניו. השאלות הללו העלו תיאוריות רבות, אך רק אחת מהן מקובלת כיום על רוב המדענים - תיאורית המפץ הגדול". כתבה לילדים מתוך "גליליאו צעיר" שפורסמה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©