אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ' צילום: מוטי קמחי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 אהוד אולמרט
 אהוד ברק
 גולדה מאיר
 בנימין נתניהו
 יצחק הרצוג
 מיקור חוץ
 מפלגת העבודה
 שואה


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 עיתונות


 
 
 

שלי (רחל) יחימוביץ'


Shelly Yachimovich

קריירה עיתונאית |  קריירה פוליטית |  פעילות פרלמנטרית |  ציטוטים |  מידע נוסף

שלי (רחל) יחימוביץ' (נולדה 1960), פוליטיקאית ישראלית, יו"ר מפלגת העבודה (2011 -2013 ); עיתונאית לשעבר ברדיו ובטלוויזיה וסופרת. ידועה בפעילותה העיתונאית למען זכויות עובדים, קידום נשים ובמאבקה נגד בעלי ההון.

 

נולדה בכפר סבא, וגדלה ברמת השרון לאם מורה ולאב פועל בניין, שניהם ניצולי שואה. ב-1981 השחררה מחיל האוויר בדרגת סגן, וב-1985 סיימה את לימודיה בחוג למדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן גוריון. 

 

יחימוביץ', מעבר לא קל מעיתונאות לפוליטיקה (צילום: ניב קלדרון)
יחימוביץ', מעבר לא קל מעיתונאות לפוליטיקה (צילום: ניב קלדרון)

 


קריירה עיתונאית

את דרכה העיתונאית התחילה יחימוביץ' בימי לימודיה האקדמאיים באוניברסיטת בן גוריון ככתבת בעיתון "על המשמר" בבאר שבע. ב-1988 משם עברה ל"רשת ב'" של קול ישראל. בתפקידיה ברדיו היתה כתבת לענייני מפלגות, והגישה את מגזין הכלכלה "צבע הכסף" (1992 - 1993), ואת מגזין האקטואליה "הכל דיבורים" (1993 - 2000).

 

בשנת 2000 עזבה את הרדיו לטובת חברת החדשות של ערוץ 2, והגישה את תכנית האקטואליה "פגוש את העיתונות", והנחתה טור אישי בנושאי כלכלה וחברה במגזין "אולפן שישי", ואת התכנית "מה בוער" בגלי צה"ל. במקביל כתבה מאמרים בנושאי פוליטיקה וספרות בעיתונות המודפסת.

 

כעיתונאית, התנגדה יחימוביץ' לשהות צה"ל בלבנון והעניקה במה נרחבת למאבק של ארגון "ארבע אמהות", דבר שהוביל את מח"ט גולני דאז, שמואל זכאי, לכנותה בכינוי הגנאי "שלי סמרטוטוביץ'". בתחילת 2003 מתחה ביקורת נוקבת נגד שרי אריסון בעניין פיטורי 900 מעובדי בנק הפועלים שבבעלותה, וזכתה לכינוי "שלי רעה" מפי רני רהב, איש יחסי הציבור של אריסון.

 

בשנת 2000 פרסמה את ספרה הראשון "אשת איש", וכעבור ארבע שנים פרסמה את ספרה השני, "משחקי זוגות".

 

 


קריירה פוליטית

בנובמבר 2005, זמן קצר לאחר בחירתו של עמיר פרץ לרשות מפלגת העבודה, הצטרפה יחימוביץ' למפלגה (בעידודו ובסיועו של היו"ר החדש), וזכתה במקום התשיעי ברשימתה. ב-2006 נבחרה לחברת כנסת.

 

יחימוביץ' ופטרונה בתחילת הדרך, עמיר פרץ (צילום: ירון ברנר)
יחימוביץ' ופטרונה בתחילת הדרך, עמיר פרץ (צילום: ירון ברנר)

 

ואולם, השבר בין יחימוביץ' לפרץ לא איחר לבוא על רקע הצטרפות המפלגה לקואליציה עם מפלגת קדימה ב-2006, והתעקשותו של יו"ר העבודה להתמנות לשר הביטחון, למרות הדגל החברתי שהקפיד להניף. יחימוביץ' ביקשה שלא להתמנות לשרה בממשלת אהוד אולמרט במטרה להתרכז בעשייה פרלמנטרית.

 

בפריימריז שנערכו במפלגה במאי 2007, לאחר מלחמת לבנון השנייה, תמכה יחימוביץ' באהוד ברק. לקראת הבחירות לכנסת ה-18 שנערכו ב-2008 שובצה במקום ה-5 ברשימה. במהלך 2009 חזרה ותקפה את ברק על התנהלותו הפוליטית בממשלת הקואליציה ובתוך מפלגת העבודה, וכן את אורח חייו, אותו כינתה "מופרז, מוגזם וראוותני".

 

עם פרישתו של ברק מהמפלגה הודיעה על כוונתה להתמודד על ראשות המפלגה. בספטמבר 2011 ניצחה בסיבוב השני בבחירות המקדימות ליו"ר מפלגת העבודה את פטרונה לשעבר, עמיר פרץ, והיתה לאשה הראשונה שנבחרה לתפקיד זה לאחר גולדה מאיר.

 

בבחירות לכנסת ה-19, שנערכו בינואר 2013, היא עמדה בראש המפלגה. לפני הבחירות היא הצהירה כי לא תצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו. בבחירות קיבלה העבודה 15 מנדטים. בחודש נובמבר באותה שנה היא התמודדה בפריימריז על ראשות המפלגה והפסידה לח"כ יצחק הרצוג.

 


פעילות פרלמנטרית

יחימוביץ' נודעת כמחוקקת פעלתנית בתחום החברתי, ובקידום אוכלוסיות חלשות. בין היתר היא פועלת להעלאת שכר המינימום, להשוואת זכויות העובדים בחברות קבלן ובחברות כוח אדם לזכויות של עובדים מן השורה, ולהעלאה של קצבאות לנזקקים (זיקנה והבטחת הכנסה). היתה חברה בוועדות אחדות, ובהן ועדת הכספים, וועדת הכנסת וכיהנה כיו"ר הוועדה לזכויות הילד וועדת האתיקה.

  

בין החוקים הידועים שהעבירה: "חוק הקופאיות", הקובע כי על מעביד לספק לעובד מושב ואוסר עליו למנוע מהעובד לשבת; חוק הטקסטיל הביטחוני, המעניק עדיפות במכרזים ממשלתיים למפעלים ישראליים על פני מפעלים זרים; חוק ההגנה על חושפי שחיתויות, ולפיו מעסיקים שיתנכלו לעובדים שחשפו שחיתות במקום עבודתם יוכלו לספוג עונש מאסר ותביעות כספיות; החוק להארכת חופשת הלידה, שהאריך את החופשה מ-12 שבועות ל-14; והתיקון לחוק הגנת השכר, שלפיו על תלוש המשכורת להיות נהיר והמעביד הוא שיצטרך להוכיח כי שילם את כל המגיע לעובד כחוק.

 

נכון לשנת 2011, רשומים על שמה כ-34 חוקים העוסקים רובם ככולם בזכויות העובדים.

 

יחימוביץ‘ מתגוררת בדרום תל אביב, אמא לגל (20) ולרמה (15).

 

 

 

 


ציטוטים
 • "זה הקהל הטבעי שלי. נשים בפריפריה זה מעוד הכוח האמיתי שלי" (על פמיניזם ופריפריה, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "אני מתעבת את הניו אייג'ינג הזה ששולח בן אדם לחפש אושר בתוכו, להשלים עם הקיום הזה, ומונע ממנו לקרוא תיגר על השיטה. המסר הוא: תישארו במקום, תקדשו את הסדר החברתי ותמצאו אושר בתוככם. הם נוסעים להודו לאשראם וחוזרים ומפטרים אלף עובדים, אבל בתוכם יש שלום פנימי" (על זילות הניו אייג', מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "אני לא שלמה עם זה, אבל לא היתה לי ברירה – על המעבר לפוליטיקה מעיתונאות" (על ההסבה המקצועית, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "התייעצתי עם שלום קיטל ועם הילדים שלי, שהם בני 15 ו-10, ועם אבא שלהם כמובן. אבל את רוב ההחלטות הדרמטיות בחיי אני לא מקבלת מתוך שיקולים ממש רציונליים בעד ונגד, אלא פשוט כי אי אפשר אחרת." (על הצטרפות לפוליטיקה, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005) 

 

 • "כדי להיות פמיניסטית את לא צריכה ללכת בעקבות הרגלים קלוקלים של גברים שלא רואים את ילדיהם. וחלק מלהיות פמיניסטית זה לגבש איזו חסינות וחוט שידרה עצמאי בקשר לרצונות שלך. הרצונות שלי זה להיות הרבה עם הילדים שלי, ואם יש משהו שמבאס עכשיו, זה זה" (על ילדיה, קריירה פוליטית ופמיניזם, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "לא פעם הרגשתי בין החברות שלי כמו קוץ בתחת כשהתחלתי לדבר איתן על נושאים כמו עובדי כוח אדם או עובדי קבלן. וכאן בפריימריז אני יכולה לדבר כמה שמתחשק לי על מה שבאמת מעניין אותי עם האנשים שרוצים לדבר על זה בדיוק כמוני, וזה כמו למצוא אחים אובדים. זה עושה לי טוב" (על ההנאות בפריימריז, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "לא באתי לעיתונות כדי להיות כוכבת אלא כדי לשנות, ככה שהמעבר הוא די טבעי והגיוני, אבל כמהלך אישי זה כמובן כרוך בזעזוע לא קטן של החיים" (על המעבר לפוליטיקה, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "זה מקצוע (עיתונות) שעובר תמורות מאוד מפחידות של השתלטות בעלי הון על כלי התקשורת, של הכתבת האינטרסים שלהם. אני הייתי יחסית מוגנת בגלל שהיה לי מנכ"ל, שלום קיטל, עם אתוס עיתונאי מאוד מגובש שגונן עליי, אבל התחיל להיות לי די ברור שאני תלויה באתוס העיתונאי של בנאדם אחד" (על עיתונות בת זמננו, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "כשהייתי כתבת בדרום, התחלתי להבין את השיטה המבחילה. ראיתי איך היא עובדת. איך שולחים ילדות למגמות מקצועיות שלת פירה כדי שיהיו הכוח השחור הפועל המפעלי טקסטיל, הכוח הזול. מייעדים אותן לגורל של שכר נמוך" (על תחילת המודעות החברתית, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "לשבת עם אריק שרון בקואליציה זו תהיה גלולה מרה בשבילי. הוא גרם נזקים אדירים למדינה גם בגלל השחיתויות שלו, שקבעו רף חדש לשחיתות שילטונית, וגם בגלל הנתיב שלו, שהוא נתיב מלחמה. עם ביבי – אני מתנגדת לגמרי להשקפת עולמו, זו תמונת ראי להשקפת עולמי, אבל לפחות יש לו השקפת עולם" (על השקפת עולם, מתוך הכתבה "ארץ נהדרת", ידיעות אחרונות, מוסף 7 ימים 30.12.2005)

 

 • "הגיעה זמנה של מפלגת העבודה לבנות מחדש את מדינת ישראל ברוח של צדק, של אחריות המדינה לאזרחיה, של חתירה לשיוויון. לשים קץ להפרטה, לשים קץ לפערים החברתיים שהולכים ומתרחבים, לשים קץ לפגיעה בכבוד האדם העובד וחירותו. זאת המשימה הלאומית שלנו. דרכה נחזור להיות המפלגה של העם. תפקידנו לייצר 'אנחנו' שהוא לא סקטוריאלי. בזכות דרך ה'אנחנו' הזה נוכל לחזור, כמו שמגיע לנו, לקדמת הבמה הפוליטית" (מתוך הכתבה "כולה שלי", מוסף השבת, ידיעות אחרונות, 23.09.11, אורי משגב, יריב כץ)

 

 • "הצטרפתי לפוליטיקה בגללו ובשבילו, אני מכירה אותו חצי מהחיים שלי" ( יחימוביץ' על עמיר פרץ, מתוך הכתבה "כולה שלי", מוסף השבת, ידיעות אחרונות, 23.09.11, אורי משגב, יריב כץ)

 

 • "תלוש שכר בעברית ולא בסינית עתיקה" (יחימוביץ' על תלוש השכר, מתוך אתר האינטרנט של יחימוביץ').

 


מידע נוסף

רני רהב: "ניצחת, שלי יחימוביץ" - יחצ"נה של שרי אריסון מאשים במכתב גלוי את השדרנית שלי יחימוביץ כי בגללה עזבה שרי אריסון את הארץ. "שלי ניצחת...  בעיני תישארי רעה לעד". כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

מי את באמת, שלי יחימוביץ'?  - עוד בכיתה ט' היא יצאה נגד מנהלי התיכון בו למדה, ואולי כבר אז אפשר היה לגלות את ניצני הפוליטיקאית שכבשה את מפלגת העבודה. הכירו את יושבת הראש החדשה של מפלגת העבודה. כתבה ב-ynet 

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ראש חדש לעבודה: שלי יחימוביץ' זכתה בבחירות - לעבודה יש אשה בראשות המפלגה, לראשונה מאז גולדה מאיר. עמיר פרץ הכיר בהפסד ובירך את יחימוביץ' על נצחונה בסיבוב השני בפריימריז. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן 

 

בדרך: צה"ל יחויב חלקית לרכוש מדים כחול-לבן - לפני כשלוש שנים הגישה ח"כ שלי יחימוביץ' הצעת חוק שלפיה ייושם חיוב גורף על רכישת טקסטיל כחול־לבן על ידי מערכת הביטחון. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©