אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דליה רביקוביץ'
דליה רביקוביץ'  צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פרס ישראל
 האוניברסיטה העברית בירושלים
 חיים נחמן ביאליק
 נתן אלתרמן
 לאה גולדברג


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש


 
 
 

דליה רביקוביץ'


Dahlia Ravikovitch

ציטוטים |  מידע נוסף

דליה רביקוביץ' (1936 - 2005), משוררת ישראלית, מחשובות היוצרים בשירה העברית המודרנית. כלת פרס ישראל לשירה (תשנ"ח).

 

ילידת ישראל, בת בכורה מבין שלושה ילדים. כשהיתה בת 6 נהרג אביה בתאונת דרכים ובעקבות מותו החליטה אמה לעבור להתגורר עם ילדיה בקיבוץ גבע. חיי הקיבוץ לא היטיבו עם רביקוביץ' הצעירה, וכעבור שנים תיארה תקופה זו כאחת הקשות בחייה. בהיותה בת 13 השתכנעה אמה לאפשר לה לעזוב את הקיבוץ, והיא עברה להתגורר במשפחות אומנות בחיפה. לאחר שירותה הצבאי למדה באוניברסיטה העברית ועבדה כמורה.

 

את חיבתה לעולם הספרות והשירה טיפחה רביקוביץ' מגיל צעיר, וכבר בילדותה נהגה לכתוב שירים. בהיותה בת 23 ראה אור ספר שיריה הראשון - "אהבת תפוח הזהב", ומיד זכה לתשבוחות רבות מצד המבקרים והקהל. במהלך השנים, לצד פירסומי שירתה, כתבה גם רשימות ביקורת בעיתונות היומית ובכתבי עת ובהם ביטאה את עמדותיה הפוליטיות והחברתיות המזוהות עם השמאל. 

 

במהלך חייה סבלה רביקוביץ' מדכאונות נפשיים, ורבים משיריה מהווים חלון הצצה לנפשה המיוסרת. מבחינת סגנונה האמנותי נהוג לשייכה לקבוצת המשוררים המודרניסטים שהשפיעו על השירה העברית בשנות ה-50, אך שלא כמותם, הושפעה רביקוביץ גם מביאליק, מאלתרמן ומלאה גולדברג.

שירתה של רביקוביץ' לירית-אלגית ובמרכזה חוויות אישיות כגון אהבה, סבל, עוול ופגיעה, לצד תחושות של אובדן ושכול. בשיריה באה לידי ביטוי הכמיהה לארצות רחוקות ולנופים קסומים ואגדיים. את עולמה האישי היא מבטאת באמצעות סמלים הזויים הגובלים במיתוס. מקצת דימוייה העשירים נסמכים על לשון המקרא. 

 

בשנת 1998 הוענק למשוררת פרס ישראל על שירתה. בנימוקי חבר השופטים לקבלת הפרס נכתב: "רביקוביץ' היא מעמודי התווך של השירה העברית הלירית. שיריה הם מצד אחד עדות אישית על יתמות, אהבה בלתי אפשרית ומאבק נואש על עצם הקיום ומצד שני הם מבטאים אמת אוניברסלית וחוויות של רבים. השילוב של הלשון העשירה והגבוהה עם לשון היומיום, ושל הזעקה האישית עם זו הכללית, מאפיינת את יצירתה והפכה לחשובה ולבולטת ביותר בשירה העברית בת זמננו".

 

מספרי שיריה: "אהבת תפוח הזהב" (1959), "חורף קשה" (1964), "הספר השלישי" (1969), "תהום קורא" (1976), "אהבה אמיתית" (1987), "חצי שעה לפני המונסון" (1998). רביקוביץ' פרסמה גם קובצי סיפורים - "מוות במשפחה" (1976) ו"באה והלכה" (2005), שירים וסיפורים לילדים, ועסקה גם בתרגום ספרי ילדים וספרי שירה.

  

 


ציטוטים

 

  • "השירים שלי הם החיים שלי, אבל אני משתמשת בהסוואות כדי להגן על אחרים. התאריך, המקום, האנשים המעורבים אינם חשובים. אלה הצדדים הנרקסיסטיים או הפוגעים בצנעת הפרט. כיוון שאני יודעת מה זו פגיעה, אני מנסה לא לפגוע".

 

  • "אני הולכת על רצפה של זכוכית"

 

  • "אני סוחבת את הקיבוץ איתי לאורך כל חיי. הם פשוט לקחו לי את הילדות ואת הביטחון העצמי. מאז הקיבוץ אני לא משתחררת מהתלישות שלי".

 

  • "אני לא מפחדת מהמוות. אני מפחדת ממוות בחיים". 

 


מידע נוסף

 

קיצור תולדות מיכל - "זהו קיצור תולדות מיכל, ואם אוכל גם אספר על ראשית חייה עד לנישואיה עם אהוב ליבה שהיה גם אביה של בת השש ושני התאומים, אבל זאת אכתוב רק אם אוכל, כי לא קל לי לדבר על כך וגם הכתיבה עצמה אינה באה לי בקלות..." סיפור קצר מאת דליה רביקוביץ, מתוך "באה והלכה", קובץ סיפורים קצרים.

לסיפור המלא - לחצו כאן.  

 

משוררת גדולה, סיפורים בינוניים - "מעטים המקרים בהם משורר טוב הוא גם סופר טוב: דליה רביקוביץ מוציאה בימים אלה את 'באה והלכה', אסופת סיפורים קצרים שמשרטטים בקווים גסים ובשטחיות מכלול של דמויות. אריאנה מלמד מעדיפה לחזור לשירים". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

מתה המשוררת דליה רביקוביץ - כלת פרס ישראל נמצאה מתה בדירתה שבת"א. מנחם פרי: 'היא משוררת אדירה שגודל שירתה עדיין לא נקלט'". מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

זאת אני הבוערת - "היא לא נקברה בבית הקברות ברחוב טרומפלדור ליד ביאליק, אך את מקומה בשירה העברית לצדו היא הבטיחה מזמן. חוקרת התרבות פרופסור זהר שביט נפרדת מדליה רביקוביץ, משוררת של אהבה, צער וכאב". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"היא היתה אמנית הכאב" - "חייה כאילו היו תמיד בצל המוות. הכוח ליצור רק הוא הוציא אותה מעת-לעת אל החלקים המוארים של הקיום; תקוותה היתה יותר לשיר הבא מאשר ליום הבא, והשיר הוא החיים עצמם ולא רק טעמם". יוסי שריד נפרד מדליה רביקוביץ, כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

  

"לא רציתי שנסיבות מותה יישארו בגדר שמועה" - המשוררת דליה רביקוביץ לא התאבדה, כך טוען בנה עידו קליר בראיון. 

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

"בכל אחד היא השאירה סימן" - המשוררת דליה רביקוביץ הובאה למנוחות. חברתה הקרובה יעל דיין ספדה לה ואמרה: "היא נגעה בכולם במילים שלה ובאישיות שלה". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"דליה הצליחה למות בת 19" - שנה חלפה מאז פטירתה של כלת פרס ישראל המשוררת דליה רביקוביץ. בערב מחווה ליצירתה הושק ספר חדש משירים שהופיעו לאורך השנים בקבצים שונים וכאלה המופיעים לראשונה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

זוכרים את רביקוביץ' - בערב מיוחד שנערך בת"א נפגשו משוררים ואנשי רוח להיזכר בחברתם שהלכה לעולמה. כתבת וידיאו באתר ynet.

לצפייה בכתבה - לחצו כאן

 

כולנו בובה ממוכנת - "במסגרת פרויקט 'שירסרט', שהתקיים לרגל שנה למותה של דליה רביקוביץ, בחרו גולשי ynet את שיריה הכי אהובים. במקום הראשון - 'בובה ממוכנת'. מדוע נבחר? אולי מפני שכל קוראיו חזו כי פעם בחיים, בלילה אחד, נשברו לשברים". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

כאן חיה ויצרה - "בטקס צנוע, ביום אוגוסט חם/ הם תלו שלט על ביתך/ כמו קולב שנשאר תלוי ללא בגדך הבוער". שיר של עמליה ארגמן ברנע לזכרה של דליה רביקוביץ'. מתוך אתר ynet.

לשיר המלא - לחצו כאן

 

מלכת העברית - היא אולי הראשונה שהעברית היתה לה שפת אם, ומנגד הרשימה בשליטתה בשפת המקורות - מה שהפך את שירתה לחזקה וייחודית כל כך. חמש שנים למותה של המשוררת דליה רביקוביץ'. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©