אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


רעש אדמה בטורקיה, 2003.
רעש אדמה בטורקיה, 2003. צילום: איי פי
 
רעש אדמה בפרו, יוני 2001
רעש אדמה בפרו, יוני 2001 צילום: רויטרס
 
רעש אדמה באל סלבדור, ינואר 2001
רעש אדמה באל סלבדור, ינואר 2001 צילום: איי פי
 
רעש אדמה בהודו, ינואר 2001
רעש אדמה בהודו, ינואר 2001 צילום: איי פי
 
פינוי עובדים מבניין בעת רעש אדמה, ישראל 2004.
פינוי עובדים מבניין בעת רעש אדמה, ישראל 2004. צילום: תומריקן
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 כללי התנהגות בזמן רעש אדמה - אתר פיקוד העורף


ערכים קשורים
 ליסבון
 פורטוגל
 צונאמי
 האוקיינוס האטלנטי
 סן פרנסיסקו
 בקע גיאולוגי
 טוקיו
 צ'ילה
 האוקיינוס השקט
 אלסקה
 בייג'ינג
 סומטרה
 האיטי
 בקע סורי-אפריקני
 ספר עמוס
 ספר זכריה
 יוסף בן מתתיהו
 עכו
 צפת
 נהר הירדן
 גיאולוגיה
 כדור הארץ
 סייסמוגרף
 טקטוניקה
 גל
 סולם ריכטר
 טקטוניקת הלוחות
 חיכוך


תחומים קשורים
 סביבה ואקולוגיה


 
 
 

רעש אדמה


Earthquake

רעשי אדמה רבי-עוצמה בעולם |  רעשי אדמה רבי-עוצמה בישראל |  מידע נוסף

רעש אדמה (רעידת אדמה), תופעה גיאולוגית. זעזוע בקרום כדור הארץ העלול לגרום להתמוטטות מבנים, ליצירת סדקים באדמה ולאובדן חיי אדם ורכוש. הסייסמולוגיה היא הענף בגיאופיסיקה העוסק בחקר גלי רעש האדמה, והסייסמוגרף הוא המכשיר שבעזרתו מקבלים מידע על רעשי אדמה, גם אם מקורם במרחק אלפי קילומטרים ממנו והלאה.

 

רעש אדמה נוצר כאשר החומר שבמעמקי כדור הארץ נערך מחדש בשל תהליכים גיאופיסיים וטקטוניים, ואז משתחררים מאמצים מכניים שהצטברו במקומות מסוימים, כמוסבר להלן. גלי רעש האדמה נקראים גלים סייסמיים. הם מתפשטים בתבנית כדורית ממוקד רעש האדמה, הקרוי היפוצנטר וממוקם בעומק הקרום, או מהנקודה שעל פני הקרקע בדיוק מעל ההיפוצנטר - מוקד השטח של הרעש (אפיצנטר). פגיעת הרעש קשה ביותר במוקד השטח, ולרוב הולכת ופוחתת עם המרחק ממנו. עוצמת הרעש נמדדת בסולם ריכטר.

 

הגלים הסייסמיים נחלקים לכמה סוגים, ונבדלים זה מזה במהירותם ובמקורם:

1. גלי primary) P - ראשוני), שהם גלי אורך (תנועת החומר מקבילה לכיוון התפשטות הגל) ומהירותם 9-6 ק"מ בשנייה.


2. גלי secondary) S - שניוני), שהם גלי רוחב (תנועת החומר ניצבת לכיוון ההתפשטות) ומהירותם 5-4 ק"מ בשנייה. מקורם של שני הסוגים האלה בהיפוצטנר.

3. גלי Love waves) L; על שם החוקר הבריטי א' א' לב, שניבא את קיומם ב-1911) הם גלי רוחב שמקורם באפיצנטר ומהירותם נמוכה - פחות מ-4 ק"מ בשנייה - אך דווקא הם עלולים להיות ההרסניים ביותר.

 

4. גלי R (ע"ש לורד ריילי, שניבא את קיומם ב-1885) הם גלי אורך מורכבים ביותר, שכן תנועתם אליפטית, והם מכים מעין אדוות בפני הקרקע. אלה הם הגלים האטיים ביותר.

 

בעקבות הסדרה הראשית של גלי הלם, שמקורה ברעש עצמו, יבואו בדרך כלל גלי הלם נוספים, עקב הזעזועים הכרוכים ב"התארגנות" החומר מחדש בעקבות הרעש. הזעזועים המשניים (aftershocks) הללו דומים לרעשי אדמה לכל דבר, אך לרוב עוצמתם נמוכה יותר. הם מופיעים בסדרה העשויה להימשך עוד כמה ימים אחרי הרעש המקורי.

 

 מקורם של רעשי האדמה בעובדה שקרומו הקשיח של כדור הארץ מונח על-גבי מעטה נוזלי, המעטפת. לפיכך יש תנועות בכיוונים שונים של חלקי הקרום, כפי שמסבירה טקטוניקת הלוחות. תנועות אלה גורמות להצטברות מאמצים מכניים, במקומות שבהם חלקי קרום שונים (לוחות או חלקי לוחות) לוחצים זה על זה, או שואפים לנוע זה לצד זה.

 

הואיל ומדובר בחומר מוצק, לא תיתכן תנועה חופשית ותמידית של הלוחות זה ביחס לזה, שכן החיכוך ביניהם מונע אותה. לכן הולכת האנרגיה של התנועה ומצטברת, עד לנקודה שבה אין החיכוך מסוגל עוד למנוע אותה, ואז היא משתחררת בבת אחת, בדמות גלי ההלם המתוארים לעיל. אם הרעש אירע בים, הוא גורם להיווצרות גלים גבוהים מאוד הקרויים בשם היפני צונאמי.

 

גל טסונמי בדרום מזרח אסיה, 2004 (צילום: רויטרס)

 

דגם פשוט של מנגנון רעש האדמה הוא חגורת פלדה מוקשחת שקצוותיה מחוזקים בבולי עץ. אם נלחץ על שני בולי העץ זה כלפי זה, ייווצר בפלדה קישות בצורת האות s. הפלדה עשויה להתקשת לאט עד לנקודת השבירה. לאחר שבירתה שוב לא יהיו הקצוות השבורים מקושתים, אלא ישובו למצב "ישר". רעשי אדמה מסוג זה אופייניים למקומות שבהם מתרחשת היווצרות הרים.

 

רעשי אדמה אחרים מופיעים בד"כ במקומות שבהם יש חולשה פיסית בקרום, מעין סדקים הקרויים קווי העתק (fault lines). רובם של אלה נמצאים בקווי המפגש של לוחות יבשתיים ו/או ימיים נעים, אבל יש להם הרבה מאוד שלוחות משניות, המשתרעות אל תוך הלוחות עצמם. מקומות אלה מועדים לפורענות, ובמקומות שקווי ההעתק עוברים באזורים מאוכלסים בצפיפות, נשקפת סכנה רבה לאדם ולרכושו.

 

ההיסטוריה ידעה אירועים רבים של רעש אדמה שהפילו קורבנות רבים, בחלקים רבים ושונים של העולם. לפיכך, רב העניין במציאת שיטות לחיזוי רעשי אדמה. אך למרות ההתקדמות הרבה שהושגה בשנים האחרונות, אין עדיין ביכולתם של הסייסמולוגים לומר היכן ומתי יתרחש רעש. לא נותר אלא לדאוג לכך שהבניינים המוקמים באזורים מועדים לרעש ייבנו בשיטות שימנעו נזק עד כמה שאפשר. 

 

 


רעשי אדמה רבי-עוצמה בעולם

מרכז סין, 1557: רעש בעוצמה של 9 דרגות בסולם ריכטר (משוער) גובה קרוב למיליון קורבנות ונזק עצום.

 

ליסבון, 1755: מעל ל-60,000 הרוגים בליסבון עצמה ועוד אלפים ברחבי פורטוגל. רעש האדמה הורגש גם בצפון אפריקה ויצר טסונמי ענק במימי האוקיינוס האטלנטי.

 

סן פרנסיסקו, 1906: תזוזה של בקע סן אנדראס גרמה לרעש בעוצמה של 8.5 בסולם ריכטר (משוער). כ-800 אנשים נהרגו וחלקים רבים בעיר עלו באש.

 

סן פרנסיסקו לאחר רעש האדמה, 1906

 

טוקיו-יוקהמה, 1923: רעש בעוצמה של 8.3 בסולם ריכטר (משוער) גובה כ-140,000 קורבנות. מעל ל-50% מהבניינים קרסו או עלו באש.

 

צ'ילה, 1960: רעש האדמה החזק ביותר שתועד מעולם, 9.5 בסולם ריכטר. מרכזו היה באוקיינוס השקט, מספר קילומטרים מחופי הערים טמוקו וקונספסיון. הרעש גרם להיווצרות טסונמי ענק שגרם לנזקים אדירים באיים רבים (הוואי, יפן), ואף הגיע לחופה המערבי של ארה"ב.

 

אלסקה, 1964: רעש בעוצמה של יותר מ-8.5 בסולם ריכטר זרע הרס רב על שטח עצום בדרום המדינה. במקומות רבים שקעה האדמה או הועתקה. מיעוט הקורבנות, 130, נבע משום שאזור הרעש היה מיושב בדלילות.

 

סין, 1976: 240,000 נהרגו ברעש בעוצמה של 8.3 בסולם ריכטר. מרכז הרעש היה 100 ק"מ מזרחית לבירה בייג'ינג.

 

מקסיקו סיטי, 1985: 10,000 קורבנות ונזקים עצומים לעיר (כ-5 מיליארד דולר). מרבית הנזקים נגרמו במרכז העיר מכיוון שהקרקע באזור זה רכה (סחף של אגם קדום).

 

רעש האדמה באינדונזיה, 2004 (צילום: רויטרס)

 

סומטרה, 2004: רעש אדמה אדיר התרחש במעמקי הים, כ-160 ק"מ מערבית לחופי צפון סומטרה , האי השני בגודלו באינדונזיה. רעש האדמה, 9.0 בסולם ריכטר לערך, הביא ליצירת גלי צונאמי הרסניים שגרמו לאבדות כבדות בנפש (מעל ל-230,000 הרוגים), ולנזקים רבים לרכוש.

 

האיטי, 2010: רעש אדמה בעוצמה של 7.0 בסולם ריכטר פקד את המדינה. מרכזו – 25 ק"מ בלבד מערבית לבירה פורט או פרנס בעומק משוער של 13 ק"מ מתחת לפני האדמה. בשל הקרבה לרעש ובעיקר בשל תשתיותיה הרעועות של המדינה הנחשבת לאחת העניות בחצי הכדור המערבי, קרסו בבירה מבנים רבים. על פי הערכות רשמיות (נכון למרס 2010) נהרגו כתוצאה מרעש האדמה כ-250,000 איש, מאות אלפים אחרים נפצעו או נותרו חסרי בית.

 

צ'ילה, 2010: אחד מחמשת רעשי האדמה החזקים שתועדו אי פעם פקד את המדינה – 8.8 בסולם ריכטר. מרכז הרעש – מחוז מאולה, כ-300 ק"מ דרומית לבירה סנטיאגו, וכ-100 ק"מ צפוני-מזרחית לעיר השנייה בגודלה במדינה – קונספסיון. למרות עוצמת הרעש מרבית הבניינים עמדו על תילם, בעיקר בגלל תקני בנייה מחמירים. כחצי שעה לאחר הרעש פגעו מספר גלי צונאמי בעיירות חוף בצ'ילה, ובאיי חואן פרננדס (השוכנים כ-650 ק"מ מערבית לחופה של המדינה), וגרמו לנזקים כבדים ברכוש ולמספר אבדות בנפש. בסך הכול נהרגו באסון כ-450 איש.

 

יפן 2011: רעש אדמה בעוצמה של 9.0 בסולם ריכטר פוקד את צפון מזרח יפן, כ-130 ק"מ מזרחית לחצי האי אושיקה בעומק של כ-30 ק"מ. זהו רעש האדמה החזק ביותר שתועד ביפן המודרנית מאז החלו המדידות במדינה (1880), והרביעי בעוצמתו שתועד בעולם מאז 1900. הרעש מחולל גלי צונאמי הרסניים בגבוה של עד 10 מ', שמכים בחופי מזרח המדינה וגורמים לנזקים עצומים בנפש וברכוש.

 

 


רעשי אדמה רבי-עוצמה בישראל

אזור ישראל מועד לרעידות אדמה כתוצאה מתנועת לוחות לאורך הבקע הסורי-אפריקני (ולאורכם של שברים המתפצלים ממנו). תזוזת הלוחות נאמדת בכס"מ אחד בממוצע מדי שנה. בכל שנה מתרחשות בישראל כ-80 רעידות אדמה בעוצמה של מעל 3 בסולם ריכטר. אחת ל-150-100 שנה מתרחש באזור רעש אדמה גדול.

 

בתנ"ך מוזכרים מספר רעשי אדמה. בספר עמוס (א' 3) מוזכר רעש אדמה גדול שפקד הארץ בימי המלך עוזיהו, כנראה בשנת 749 לפנה"ס. אותו רעש אדמה מוזכר גם בספר זכריה (יד' 4): "...ונבקע הר זיתים מחציו מזרחה וימה, גיא גדולה מאוד; ומש חצי ההר צפונה וחציו-נגבה".

 

רעשי אדמה בעוצמה משמעותית ארעו בשנים אלו:

 

31 לפנה"ס - התחולל רעש אדמה באזור יהודה ובבקעת ים המלח. על פי ההיסטוריון היהודי יוסף בן מתיתיהו נהרגו כ-30,000 איש כתוצאה מהרעש.

 

749 - אחד הרעשים החזקים שארעו באזור ישראל, בעוצמה של 7.3 בסולם ריכטר (משוער). אזורים רבים, בעיקר בצפון הארץ, נפגעו קשה או הושמדו כליל: טבריה, בית שאן, כפר נחום וסוסיתא. כתוצאה מהרעש פגע טסונמי בחופי הים התיכון. הרעש הביא לעשרות אלפי הרוגים.

 

1033 - סדרת רעשי אדמה חזקים פקדו את אזור עמק הירדן ואת המדינות השכנות. הרעשים גרמו נזקים כבדים בטבריה וערי יהודה, ולגלי טסונמי חזקים בעכו.

 

1759 - רעש אדמה חזק פוקד את צפון הארץ וסוריה. הרעש גרם למותם של אלפים ולהתמוטטותן של חומות צפת, וכן להופעתו של טסונמי בצפון הארץ.

 

1837 - רעש אדמה בעוצמה של 6.5 ריכטר (משוער) פקד את צפון הארץ, מרבית בתיה של צפת נהרסו. כ-4,000 איש , כשני שלישים מתושבי העיר, נהרגו. מזמן זה קיימות עדויות רבות של תושבי המקום ושל תיירים שניצלו, שדיווחו על ההרס הרב והזוועה שראו, וכן איגרות של רבנים הקוראות לעזרה ותרומות מיהודי הגולה. גם בעיר טבריה נגרם הרס וכ-700 איש נהרגו בה כתוצאה מהרעש - יותר מרבע תושבי העיר. סייש (seiche; תנועת גושי מים באגמים) גדול בכינרת קוטל רבים.

 

1927- התרחש רעש אדמה חזק בעוצמה של 6.25 בסולם ריכטר, רעש האדמה החזק ביותר שפקד את ישראל במאה האחרונה. נזקים נגרמו בערים ירושלים, רמלה, שכם וטבריה. כמה מאות אנשים נהרגו ומעל ל-1000 מבנים נהרסו. זרימת הירדן פסקה למספר שעות בשל מפולת סלעים.

 

1995 - רעש אדמה בעוצמה של 6.2 בסולם ריכטר פקד את אילת. מוקד הרעש היה רחוק מהעיר, בלב ים סוף, ובשל כך נגרמו נזקים קלים בלבד לבניינים ולתשתית.

 


מידע נוסף

 

רעידת אדמה - פרויקט מיוחד באתר ynet בעקבות רעש בעוצמה של 5.1 בסולם ריכטר בישראל, בפברואר 2004.

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן.

 

"אי אפשר לנבא מתי תהיה הרעידה החזקה" - מומחים מסבירים כי שורת רעידות האדמה שפקדה את ישראל אינה רומזת על העתיד. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

סין: אלפים נעדרים לאחר רעש האדמה הקשה - ביום שאחרי רעידת האדמה החזקה שפקדה את דרום-מערב סין, מתחוורים ממדי האסון. מספר ההרוגים שפורסם עד כה עומד על קרוב ל-12,000. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה  - לחצו כאן.

 

מומחים: רעש האדמה זיעזע את כדור הארץ מצירו - רעש האדמה שגרם לגלי הענק היה כה עז - בעוצמה של מיליון פצצות אטום לדברי מומחים - והוא גרם לכדור הארץ לזוז מעט מעל צירו. מעריכים שגם איים באינדונזיה זזו מעט הצידה ממקומם הקודם. כתבה באתר ynet, דצמבר 2004.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

רעידת אדמה - יש דברים שהם נסתרים מהעין. למשל האדמה שאנחנו עומדים עליה. אנחנו כמובן רגילים להסתכל עליה מלמעלה, ולראות רק את פני השטח שלה. אבל מה קורה מתחת לאדמה, בבטן של כדור הארץ? ובכן, קורה הרבה מאוד! ולפעמים, כשדברים זזים שם למטה, אנחנו גם מרגישים אותם כאן למעלה. למשל רעידות אדמה. כתבה לילדים מתוך אתר מַזֶה?

לכתבה המלאה – לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©