אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אחת ההזמנות לוועידה.
אחת ההזמנות לוועידה. צילום: יורם רוזנצוויג
 
סקירה של מספר היהודים באירופה מתוך פרוטוקול הוועידה.
סקירה של מספר היהודים באירופה מתוך פרוטוקול הוועידה. צילום: יורם רוזנצוויג
 
ריינהרד היידריך
ריינהרד היידריך צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
אדולף אייכמן
אדולף אייכמן צילום: איי אף פי
 
הרמן גרינג
הרמן גרינג 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 פרוטוקול הוועידה


ערכים קשורים
 אדולף היטלר
 הרמן גרינג
 ריינהרד היידריך
 הפתרון הסופי
 רייך
 גרמניה
 אוסטריה
 פולין
 מדגסקר
 סיביר
 מלחמת העולם השנייה
 אדולף אוטו אייכמן
 גסטאפו
 ס"ס
 ברית המועצות
 גטו
 הונגריה
 מחנות ריכוז והשמדה
 שואה
 ברלין


תחומים קשורים
 היסטוריה יהודית
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

ועידת ונזה


The Wannsee Conference

רקע |  מהלך הוועידה |  חשיבותה |  חלקים מפרוטוקול הוועידה

ועידת וַנזֶה, ישיבה שערכו פקידי שלטון בכירים בגרמניה הנאצית ב-20 בינואר 1942 בפרבר ונזה בברלין, לתיאום השמדת יהודי אירופה. פרוטוקול הוועידה הוא מהמסמכים הבודדים ששרדו המעידים על השמדה שיטתית של יהודי אירופה, ועל כן הוא נחשב לאחד המסמכים החשובים ביותר בתולדות השואה.

 

 

 


רקע

ב-31 ביולי 1941 הורה סגנו של אדולף היטלר, הרמן גרינג, לראש משטרת הביטחון והס"ד, ריינהרד היידריך, להכין תוכנית מקיפה ל"פיתרון הסופי לשאלה היהודית". היידריך נצטווה לתאם את פעילות גופי השלטון המעורבים בתוכנית ופעל במרץ למילוי המשימה. זמן קצר לאחר מכן שלח היידריך למשרדי הממשלה וזרועות הביטחון עותק ממכתב ההסמכה הקצר והלקוני ששלח לו גרינג, וביקש מהם לגבש רעיונות מעשיים לקראת דיון משותף.

 

גיבוש תוכנית "הפיתרון הסופי" היווה נקודת מפנה בתוכניותיהם של הנאצים בנוגע לגורל היהודים. בשלב הראשון עודדו שלטונות הרייך ה-3 את הגירת היהודים מתחומי גרמניה ואוסטריה (בעיקר לתחומי פולין) ובשלב השני החל גירושם בכפייה. בשלב מאוחר יותר העלתה ההנהגה הנאצית רעיונות לגירוש יהודי אירופה לאי מדגסקר השוכן ליד אפריקה ולמחנות בסיביר (לאחר שתיכבש), אולם עם פרוץ מלחמת העולם השנייה בספטמבר 1939 נגוזו התוכניות בשל קשיים לוגיסטיים.

 

 


מהלך הוועידה

הוועידה נערכה בצהריי יום שלישי, 20 בינואר 1942 בווילה בוונזה, פרבר השוכן דרומית-מערבית למרכז ברלין. הווילה, "אם גרוסן ונזה" (Am Grossen Wannsee) מס' 56 - 58, הוקמה ב-1914 על גדת אגם ונזה ובצמוד לה נשתל גן רחב ונאה. בתחילת שנות ה-20 של המאה ה-20 נערכו בווילה מספר כינוסים של אישי צבא ימניים שתכננו להפיל את רפובליקת ויימר, ובשנים הראשונות של מלחמת העולם השנייה הועסקו באחזקת המקום עובדי כפייה יהודים.

 

צילום: יורם רוזנצוויג

בית ועידת ונזה (צילום: יורם רוזנצוויג)

 

לוועידה הוזמנו 14 פקידים בכירים של הרשויות הנוגעות לפתרון "השאלה היהודית". הפקידים השתייכו לאליטה הנאצית ושמונה מהם החזיקו בתארי דוקטור. ביניהם היו "ראש הלשכה המרכזית לגירוש יהודים", אדולף אייכמן, סגן המושל הכללי של "הגנרל גוברמן" (אזור הכיבוש הגרמני בפולין), יוזף בילר (Joseph Buehler) וסגן מנהל משרד החוץ ותת מזכיר המדינה, מרטין לותר (Martin Luther). שאר הנציגים השתייכו לגסטפו, לס"ס, למשרד המשפטים ולמשרד שהיה אחראי על חלוקת הרכוש היהודי.

 

הוועידה נפתחה בנאום ארוך שנשא היידריך, שרובו התבסס על חומרים שאסף אייכמן. הוא הודיע רשמית על אישורו של היטלר לפתור את בעיית יהודי אירופה באמצעות השמדה המונית וסקר את גירוש היהודים מגרמניה ואוסטריה מאז עליית הנאצים לשלטון. השמדת היהודים, בעיקר בשטחי ברה"מ, כבר היתה בעיצומה והיתה ידועה לכל משתתפי הוועידה, אך ברור היה כי שיטת הרצח, הוצאות להורג המוניות ביריות, אינה אפשרית לחיסול יהודים בשטחים שאינם אזורי לחימה, ולכן היה צורך למצוא דרכים אחרות.

 

היידריך, ששאף להכרה במעמדו כאחראי על פעולות הגירוש, פרס בישיבה את תוכניתו: ניצול כוח העבודה של היהודים תוך שרבים מהם ימותו במהלך העבודות, ורצח ישיר של הנותרים. על תוכנית זו היתה הסכמה מלאה, ורק גורלם של מי שהיו נשואים בנישואי תערובת בדרגות השונות עורר דיון ער. חלק ממשתפי הוועידה רצו לגרשם למזרח (לשטחי ברה"מ הכבושים), כלומר להשמידם, והשאר טענו כי יש לעקרם בכפייה. היינריך מילר, ראש הגסטפו ומפקד האגף לטיפול ביהודים במשרד לביטחון פנים, הפטיר על פי העדויות: "לא יקרה כלום אם נחסל עוד כמה רבבות מאותם מקרים גבוליים כביכול", וזכה לקריאות עידוד מצד המשתתפים.

 

במהלך הדיון נמנו מספר היהודים שנועדו להשמדה על פי מדינות מושבם (ובכלל זה המדינות הניטרליות ואלו שטרם נכבשו - ביניהן 4,000 יהודי אירלנד, 18 אלף יהודי שוויץ, 50 אלף יהודי טורקיה ואף 200 יהודי אלבניה), ובסך הכול כ-11 מיליון נפש. היידריך הציע להקים גטאות מיוחדים לזקנים ולנכים על מנת לסכל התערבות הומניטרית של מדינות ושל גופים בינלאומיים, וכן לשלוח שליחים למדינות החסות הגרמניות (הונגריה למשל) על מנת לזרז את גירוש היהודים מהם.

 

לאחר סיום הסקירה של היידריך, התנהל חלקה השני של הוועידה באווירה רשמית פחות. המשתתפים דנו בצורה גלויה בטכניקות ההשמדה האפשריות - עד לאותה תקופה חוסלו אלפים בודדים של יהודים במחנות השמדה ותאי הגזים היו עדיין בשלב הניסיוני. בה בעת חילקו מלצרים כיבוד ומשקאות משובחים (כפי שהובטח בהזמנות שחולקו לבאי הוועידה). היידריך חשש תחילה מפני חילוקי דעות ועיכובים שעלולים להתעורר ביישום התוכנית, אך בסופה של הוועידה הוא הביע סיפוק משיתוף הפעולה הפורה מצד המשתתפים ומהעובדה שאף אחד מהם לא הביע נקיפות מצפון. בזיכרונותיו מספר אייכמן כי בתום הדיונים לגם היידריך קוניאק (מעשה שמיעט לעשות בחברת אנשים), עישן סיגרים ואף רקד על השולחן. הוועידה נמשכה בסך הכול כשעה ורבע ולאחר סיומה נשארו חלק ממשתתפיה לדון בדרכים לייעול את התוכנית.

 


חשיבותה

פרוטוקול הוועידה, מהמסמכים החשובים ביותר בתולדות השואה, נרשם על ידי אייכמן והוצא ב-30 עותקים (רק אחד מהם שרד, עותק מספר 16). הפרוטוקול הוא אחד המסמכים הבודדים ששרדו המעידים בצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים על השמדה שיטתית יהודי אירופה שהפכה למטרה רשמית של מוסדות הרייך ה-3, זאת למרות שהמילה "השמדה" לא נאמרה בחלקה הראשון הוועידה שעליה נרשם הפרוטוקול. מסמכים אחרים הושמדו על ידי הנאצים לפני התבוסה לבעלות הברית והיטלר מיעט לתת הוראות מעין אלו במסמכים. ועידת ונזה לא נועדה לדון בעצם ההחלטה על השמדת היהודים, אלא רק ביישום מעשי של החלטה שכבר עברה שלבים רבים ונתקבלה על ידי היטלר ועל ידי מספר מצומצם ממקורביו.

 

חמישה ממשתתפי הוועידה נהרגו במהלך המלחמה (ביניהם היידריך), שלושה הוצאו להורג (ביניהם אייכמן), ושבעת הנותרים מתו מוות טבעי לאחר שישבו תקופות מאסר קצרות בכלא. סגנו של מרטין בורמן, גרהרד קלופפר (Gerhard Klopfer), שלאחר המלחמה היה ליועץ מס, האריך ימים ומת ב-1987 בגיל 82.

 

מספר שנים לאחר סיום מלחמת העולם השנייה הוסבה הווילה לאכסניית נוער. ניסיונותיהם של היסטוריונים, ביניהם יוסף וולף (Joseph Wulf), פרטיזן וניצול אושוויץ שהתאבד ב-1974, לפתוח במקום אתר הנצחה ומכון לחקר הנאציזם נכשלו בשל התנגדות השלטונות בברלין. אחד מראשי הסנט בברלין גרס כי לא ניתן להכריע את העבר בעזרת הפיכת בית השווה יותר ממיליון מארק לאתר הנצחה, וכי לא ניתן להפוך כל בית בו התחוללו מעשי פשע לאתר הנצחה בשל מספרם הרב של בתים מעין אלו. איש שלטון אחר אמר כי הוא אינו רוצה שבעירו יוקם "אתר פולחן מקאברי". רק ב-1988 שינו השלטונות בעיר את דעתם וביום השנה ה-50 לוועידת ונדה (1992) נפתחו במקום אתר זיכרון ומרכז לימוד.

 

ב-1984 הופק בגרמניה סרט, "ועידת ונזה"  (Die Wannseekonferenz), בבימויו של היינץ שירק (Heinz Schirk) על פי תסריט של פאול מומרץ (Paul Mommertz) ובייעוצו של הפרופסור שלמה אהרונסון, המנסה לשחזר את אירועי הוועידה.

 


חלקים מפרוטוקול הוועידה

"ראש משטרת הביטחון והס"ד ס"ס אוברגרופנפירר (ריינהרד) היידריך מסר בפתיחה על מינויו על ידי הרייכסמרשל (הרמן גרינג) לממונה על הכנת (התוכנית) לפיתרון הסופי של השאלה היהודית באירופה והצביע על כך, שהישיבה כונסה לשם הבהרת שאלות היסוד. רצונו של הרייכסמרשל שתומצא לו תוכנית הנוגעת לצדדים הארגוניים, הענייניים והחומריים מתוך ראיית הפיתרון הסופי של השאלה היהודית באירופה.

 

הדבר מחייב דיון משותף מוקדם של כל המוסדות המרכזיים המעורבים במישרין בשאלות אלה, למען תיאום קווי הפעולה...במקום ההגירה בא עתה כאפשרות פתרון נוסף - פינוי היהודים למזרח, זאת לאחר הסכמה מוקדמת מתאימה של הפיהרר...במהלך הפתרון הסופי הזה של השאלה היהודית באירופה, באים בחשבון כ-11 מיליון יהודים...תחת הנהגה מתאימה יש במהלך הפיתרון הסופי להוביל באופן מתאים את היהודים לגיוס עבודה במזרח. אותם היהודים הכשרים לעבודה יובלו לשטחים אלה בפלוגות עבודה גדולות, תוך הפרדה בין המינים, כסוללי כבישים; חלק גדול מהם יאבד ללא ספק במהלך ההתמעטות הטבעית.

 

אלה שיוותרו עד הסוף, הם בלי ספק אותו חלק שיש לו כושר שרידות גדול ביותר, ולו יינתן טיפול מתאים, כי הוא מהווה ברירה טבעית, ובמקרה של שחרור ישמש כגרעין לבניין יהודי חדש. הדיון נסתיים בבקשת ראש משטרת הביטחון והס"ד מהמשתתפים בישיבה, להבטיח לו תמיכה נאותה בביצוע עבודות הפתרון (הסופי)".

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©