אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ולדימיר איליץ' לנין
ולדימיר איליץ' לנין 
 
בנאומו ההיסטורי בכיכר האדומה (1917)
בנאומו ההיסטורי בכיכר האדומה (1917) 
 
עם יורשו, סטלין
עם יורשו, סטלין 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 לנין


ערכים קשורים
 ברית המועצות
 קרל היינריך מרקס
 קומוניזם
 נרודניקים
 בולשביזם
 מנשביקים
 מהפכות ברוסיה
 אלכסנדר פיודורוביץ' קרנסקי
 סובייט
 לאון טרוצקי
 אינטרנציונל
 קג"ב
 יוסיףּ ויסריונוביץ' סטלין


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 המאה ה-20 ואילך
 פילוסופיה


 
 
 

ולדימיר איליץ' לנין


Vladimir Ilyich Lenin

ולדימיר איליץ' לנין  (1870 - 1924), מהפכן, מדינאי והוגה דעות רוסי. יסד את ברית המועצות, והיה אחד האישים שהטביעו את רישומם החזק בהיסטוריה של המאה ה-20.

לנין (שם משפחתו המקורי היה אוליינוב) נולד למשפחת משכילים בעיר סימבירסק שעל הוולגה (ב-1924 שוּנה שם העיר לאוליינובסק). ב-1887 החל ללמוד משפטים באוניברסיטת קזן. סולק מן האוניברסיטה משום שהשתתף בהפגנת סטודנטים, אך הורשה לגשת למבחנים. בתקופה זו החל לעיין בכתבי מרקס והיה לקומוניסט קיצוני.


ב-1893 עבר לסנקט פטרבורג (ששמה הוסב לימים ללנינגרד, על שמו, והוחזר למקורו ב-1991), עבד כעו"ד והחל לעסוק בפעילות פוליטית ופובליציסטית ענפה; במהלכה גיבש והפיץ את השקפותיו המבוססות על המרקסיזם, כפי שהותאם לתנאי החברה והכלכלה המיוחדים ברוסיה - תוך פולמוס חריף עם הנרודניקים וממשיכי דרכם, הסוציאל-רבולוציונרים, שדגלו בטרור אישי, ועם הוגי דעות סוציאליסטים במערב, שהתנגדו למהפכה.

 

גרסת המרקסיזם של לנין, שנקראה לניניזם, קבעה שהמהפכה הקומוניסטית ברוסיה תתחולל רק לאחר שתקדם לה מהפכה רכושנית ויקום בה משטר קפיטליסטי נוסח מערב אירופה.

בשל פעילותו המהפכנית נעצר ב-1895, וב-1897 הוגלה לסיביר וישב שם עד 1900. כאן נשא לאישה את נדייז'דה קרופסקיה, שנותרה עוזרתו הנאמנה עד יום מותו. לאחר שובו מהגלות יצא למערב אירופה וייסד שם את העיתון המהפכני "איסקרה" ("הניצוץ").


בוועידת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הרוסית שנערכה ב-1903 חל פילוג בין הבולשביקים ("אנשי הרוב") בראשותו, שהיו הפלג הקיצוני יותר, והמנשביקים ("אנשי המיעוט") המתונים. לנין חזר לרוסיה ב-1905, ולאחר שנכשלה המהפכה שם, שב ב-1907 למערב אירופה.

מאז ועד פרוץ מלה"ע ה-1 ב-1914 שהה רוב הזמן בשווייץ ומשם הנהיג את הפעילות הפוליטית של מפלגתו ברוסיה. במרס 1917 פרצה ברוסיה מהפכת פברואר (לפי הלוח הרוסי הישן), וזמן קצר לאחר מכן חזר לנין לרוסיה בסיוע הגרמנים, שקיוו כי פעילותו המהפכנית תחליש את רוסיה אויבתם. כאן החל לפעול להכשרת הדרך למהפכה הקומוניסטית. הוא תבע להעביר את סמכות השלטון מן הממשלה הזמנית בראשות קרנסקי, שקמה לאחר המהפכה, אל סובייטים של פועלים, איכרים וחיילים שנוסדו ברוסיה. בסיסמה "כל השלטון לסובייטים", הבטיח לאיכרים חלוקת אדמות לאלתר. בה בעת דרש שרוסיה תפרוש מהמלחמה.

ביולי נכשל ניסיון הבולשביקים לתפוס את השלטון בפטרוגרד (כפי שנקראה אז סנקט פטרבורג), ורבים ממנהיגיהם נעצרו, ביניהם טרוצקי שהיה אז יד ימינו של לנין; לנין נמלט לפינלנד, אולם כעבור זמן מה חזר והסתתר בפטרוגרד.

ב-7 בנובמבר התייצב בראש מהפכת אוקטובר (לפי הלוח הישן), ולמחרת היום הוקמה ממשלה חדשה, "מועצת הקומיסרים העממיים", בראשותו. האתגרים שניצבו בפני המשטר החדש היו עצומים: מלחמת העולם נמשכה עדיין, וברוסיה עצמה פרצה מלחמת אזרחים שביקשה להחזיר את השלטון הצארי למכונו. במלחמה זו התערבו צבאות זרים רבים. מנגנון השלטון הרוסי התפורר לחלוטין, והמצב הכלכלי היה בכי רע. לדעת רבים, רק מנהיגותו של לנין היא שאפשרה לשלטון הסובייטי לגבור על כל הקשיים הללו ולהתבסס.

 

במישור הבינלאומי, לנין הקים ב-1919 את האינטרנציונל השלישי (הקומוניסטי), כמסגרת למפלגות קומוניסטיות ופרו-קומוניסטיות ברחבי העולם. באמצעות המכשיר הזה היה בידו לגייס תמיכה ציבורית למען ארצו באירופה המערבית, שלחציה הביאו להסתלקות המערב מן ההתערבות הצבאית ברוסיה. במישור הכלכלי, נאלץ לנין לגלות גמישות. במהלך מלחמת האזרחים היה בכוחו להפקיע יבולים מן האיכרים לכלכלת הצבא האדום. אך בתום המלחמה התנגדו האיכרים להמשך ההפקעות, ולנין נסוג והנהיג בתחילת 1921 "מדיניות כלכלית חדשה", שהתירה את קיומו של שוק חופשי בתוך המסגרת הקומוניסטית.

 

בה בעת פעל לנין ביד חזקה לדיכוי כל התנגדות למשטרו ברוסיה פנימה. אם בתחילת הדרך היה עליו להסתייע במפלגות אחרות - המנשביקים, הסוציאל-רבולוציונים ועוד - הנה ככל שהתבסס שלטונו, כן גברה פעילותו נגד מתנגדיו.

 

כבר ב-1917 הקים את ה"צ'קה" - הארגון שקדם לקג"ב - משטרה חשאית שחיסלה או כלאה את מתנגדי השלטון. הגם ששלטון האימים בברית המועצות מתקשר בעיני רבים בשמו של סטלין, שורשיו היו מעוגנים היטב בימי לנין.

באוגוסט 1918 נפצע לנין קשה בניסיון התנקשות בחייו; ב-1922 לקה בהתקף לב, ובסוף אותה שנה - בשיתוק חלקי. מאז נחלשה שליטתו בניהול המדינה. לנין לא בטח בסטלין, שהלך והסתמן כיורשו, וניסה לעודד את טרוצקי במאבקו נגדו. אולם הוא איחר את המועד.

בינואר 1924 מת לנין; גופתו נחנטה והושמה במאוזוליאון ליד חומת הקרמלין במוסקבה, ששימש שנים רבות מקום עלייה לרגל של המוני רוסים ומבקרים מחוץ לארץ. לצדו נטמנו לאחר זמן אחרים מראשי המשטר הסובייטי. לאחרונה הועלו הצעות להעביר את הגופה לקבורה ולהרוס את המאוזוליאון, אך לפי שעה לא נעשה דבר.


באישיותו שילב לנין מהפכן-תכססן, היודע לפעול בהתאם לנסיבות המשתנות; מדינאי מרחיק ראות ובעל חזון; נואם בעל יכולת לשלהב את ההמונים; ותיאורטיקן וסופר פוליטי.

 

לנין הוא היחיד מבין המנהיגים הסובייטים שעדיין נותר זכר להערצה אליו בברה"מ לשעבר (ובמדינות קומוניסטיות-לשעבר אחרות) לאחר התמוטטות הקומוניזם.

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©