אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אברהם ב. יהושע
אברהם ב. יהושע צילום: צביקה טישלר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פרס ישראל
 האוניברסיטה העברית בירושלים
 סוריאליזם
 ריאליזם


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש


 
 
 

אברהם ב. יהושע


Abraham B. Yehoshua

ציטוטים |  מידע נוסף

אברהם ב. יהושע (יליד 1936), סופר ישראלי. חתן פרס ישראל לספרות שנת תשס"ה (1995). אחד מחשובי היוצרים בתרבות הישראלית, וממובילי הגל החדש (המכונה גם "דור המדינה") בספרות העברית המודרנית.

 

יהושע נולד בירושלים, בן לאחת המשפחות הספרדיות הותיקות בעיר, דור חמישי בארץ. כינויו, "בולי", הוא המקור לאות ב' שבשמו. בבגרותו למד ספרות ופילוסופיה באוניברסיטה העברית, ומאוחר יותר התגורר במשך מספר שנים בפריס, שם ניהל בית ספר לילדיהם של עובדי השגרירות ושימש כמזכיר ההתאחדות העולמית של הסטודנטים היהודים. יצירותיו הראשונות הופיעו בעיתונות היומית ובכתבי עת ספרותיים בראשית שנות ה-50. החל משנת 1967 שימש כמרצה בחוג לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת חיפה. ברבות הזמן מונה לפרופסור, ומשמש גם כמרצה אורח באוניברסיטאות פרינסטון ושיקגו.

 

כתיבתו של יהושע נטתה בראשיתה לכיוונים סוריאליסטיים ומופשטים, אולם בהמשך דרכו החל לכתוב בסגנון ריאליסטי יותר, השואב את השראתו מהפסיכולוגיה וההוויה החברתית של ישראל. לגיבוריו הטיפוסיים אין יכולת החלטה ומעשה, והם תלויים בין הכוונה למימושה. על פי רוב הם מונעים על ידי הרצון לפרוץ את מעגל הבדידות שהם נתונים בו.

 

לבד מכתיבת פרוזה, מפרסם יהושע מאמרים פוליטיים רבים ומסות בעיתונות ובכתבי עת, בהם הוא דן בענייני השעה של החברה הישראלית, ביחסי ישראל-תפוצות ועוד. בשנת 1995 הוענק לסופר פרס ישראל לספרות. יצירתו זוכה להצלחה רבה גם מחוץ לישראל ורבים מספריו תורגמו לשפות זרות.

 

מיצירותיו: קובצי הסיפורים "מות הזקן" (1962), "מול היערות" (1968), "תשעה סיפורים" (1970), "בתחילת קיץ 1970" (1972; סיפור), "שלושה ימים וילד" (1975;סיפורים), "לילה במאי" (1969; מחזה), "בזכות הנורמליות" (1980; קובץ מסות), והרומנים - "המאהב" (1977), "גירושים מאוחרים" (1982) "מולכו" (1986), "מר מאני" (1990), "השיבה מהודו" (1994), "מסע אל תום האלף" (1997), "הכלה המשחררת" (2001), "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" (2004).

 


ציטוטים

 

  • "יש שני מקצועות שאני נמשך אליהם: עורך דין ורופא. המקצועות שאמי ייעדה לי, ולא הייתי, ועד היום היא לא משלימה עם זה".

 

  • "זה נכון שמסעות הן חלק בתוך הכתיבה שלי אולי מכיוון שהאדם המודרני נמצא בתוך הקופסא של החיים והוא מבקש החוצה. אני לא נסען גדול אבל בנסיעות, אפילו בקצרות ביותר, יש שחרור נפשי וראייה אחרת של הדברים. החיים ביומיום מסודרים ומאורגנים בעוד שבנסיעות אתה נכנס למאבקים בלהגיע ממקום למקום, ברכישת כרטיסים, אתה נדרש לפעול מעבר ליומיום הבורגני. המסעות האלה, במובן העמוק של המילה, הן קטליזטור לתהליכים רדומים".

 

  • "אני חמישה דורות בארץ, וזה פרט שלעולם לא אשכח להזכיר בביוגרפיה שלי".

 

  • "אני מתחיל להיות ספרדי על פי כללי המשחק שלי. רצו שמשה שמיר יכתוב על אליק שבא מהים; שס. יזהר יכתוב על גדי, על עמיחי ועל גידי, הרצים על הגבעות ב'ימי צקלג'; ואני, הירושלמי, שאתחפף לי לעדה הספרדית. (...) רק אחרי שרכשתי לעצמי זהות ישראלית ברורה, אני יכול להוסיף לעצמי את התבלין הישראלי". (על העיסוק במשפחה ספרדית ברומן "מר מאני")

 

  • "אני מדבר על הזהות הישראלית כתבשיל מבעבע, שטעמו משתנה ללא הרף. אתה יכול לאבחן את רכיבי התבשיל, אבל כולם יוצרים איזה טעם משותף".

 

  • "הזהות שלי היא ישראלית. הדת היהודית לא משחקת תפקיד. הטריטוריה והשפה זה מה שבונה את הזהות שלי כישראלי. הזהות נקבעת לפי הטריטוריה שהיהודי חי בה. יהודי ישראלי זה לא כמו יהודי צרפתי והוא שונה מיהודי אמריקני. לכל יהודי יש זהות לפי הטריטוריה שבו הוא חי. מי שיושב במדינת ישראל ועוסק באופן יומיומי בעשרות החלטות גורליות הרלוונטיות להמשך קיומו של העם, הוא זה הדואג להמשכיות".

 

 

 


מידע נוסף

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

"מול היערות" (קטע קריאה) - "טכסים. עונה של טכסים. היער מתמלא טכסים. העצים מתכופפים מרוב כובד, מקבלים משמעות, נעשים שייכים. סרטים לבנים נמתחים כדי לתחום תחומים חדשים. אוטובוסים מפוארים מגיעים בדרך-הטרשים הקשה, לפניהם ואחריהם שיירת מכוניות מצוחצחות. לפעמים מצטרף אופנוע ועליו שוטר נרגש. אנשים כבדים יורדים אט-אט, מתערסלים כדובים שחורים, הנשים מדדות סביבם כפרפרים כושלים. לאט-לאט הם מתקבצים יחדיו, מוחצים בנעליהם השחורות את הסיגריות ודוממים – מתייחדים עם זכר עצמם". קטע מתוך הסיפור "מול היערות".

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

"הכלה המשחררת" (קטע קריאה) - "ואם היה צופה שגם בערב הזה, בגבעת חתונות כפרית, בריח כבד של עץ תאנה שנסמך אל שולחנם כאורח נוסף, עתיק יומין, תכה בו שוב, ובעוצמה, חרדת הכישלון וההחמצה, אולי היה זריז ותקיף יותר בהתחמקות מסמאהר - סטודנטית טרדנית ושאפתנית בלימודי התואר השני, שלא הסתפקה בהזמנה בכתב ובעל-פה, אלא אף דאגה להסעה מיוחדת, לאחר שהשתדלה אצל ראש-החוג החדש שיפציר גם במורים להשתתף בכלולותיה, לכאורה לא רק לכבודה שלה, אלא כמחווה מיוחדת לסטודנטים הערבים, שבלעדיהם, כטענתה החצופה, אין לחוג מעמד של ממש בפקולטה". קטע מתוך הרומן.

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

"שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" (קטע קריאה) - "אף שהממונה על משאבי אנוש לא חיפש לעצמו את השליחות הזאת, הנה עכשיו, בקרינה הרכה של הבוקר, הבין שנובעת ממנה משמעות שלא ציפה לה. ולאחר שתורגמה לו והתבהרה בקשתה המדהימה של האשה הזקנה, שעמדה בגלימת נזיר ליד המדורה הגוועת, הפעימה אותו התרוממות-רוח. וירושלים זו, המתייסרת והמרופטת, שיצא ממנה לפני שבוע ימים, התחדשה לו לפתע בזיו חשיבותה, זו של ימי ילדותו". שני הפרקים הראשונים של הרומן.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

מציאות אחרת (מאמר ביקורת) - "המציאות זקוקה למבט של סופר, כי רק מבט כזה – ורצוי של סופר מוכשר במיוחד – יכול להשיב למלים את משמעויותיהן האבודות, לתת לחסרי הפנים שבינינו זהות, ולסייע לכל אחד מן הקוראים, כמו לממונה על משאבי אנוש, 'לקחת אחריות על מישהו שבעצם רק חלף על פני'. בדיוק שם, בלכידה של הרגע החולף והמבודד במציאות הפצועה, צריך סופר. א.ב. יהושע הולך כבר שנים רבות, ובעקביות מעוררת התפעלות, בכיוון שאינו מתחבר אל הזרם המרכזי הזה. הפרוזה שלו היא הוכחה שלא רק אפשר אחרת, אלא גם צריך". מאמר ביקורת על הרומן "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" מאת אריאנה מלמד, מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"לקרוא, ופחות לראות טלוויזיה" (ראיון) - "יש סופרים, ואני ביניהם, שמרגישים שיש להם מה לומר בענינים הציבוריים, ושיש קהל שמוכן להאזין להם. לשבחו של הציבור בישראל אפשר לומר שגם כאשר הייתי וגם חלק גדול מחברי במיעוט קטן ביחס לדיעותינו לגבי הפשרה עם הפלסטינים, הציבור שמע אותנו בכבוד ובסבלנות, גם כאשר ברובו המכריע לא הסכים לדעותינו". דברים שאמר הסופר בפורום הספרים של ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

רומן באדום-דם (ראיון) - "אחרי יותר משנתיים של עבודת ליקוט, תחקיר וכתיבה יוצא לאור הרומן החדש של א.ב. יהושע - 'אש ידידותית'. זהו דואט משפחתי שמורכב, כמעשה תזמור, מ-112 פרקים קצרים הפורסים לסירוגין תהפוכות עלילה המתרחשת בו זמנית בישראל ובאפריקה. גיבורי הספר הם המהנדס אמוץ יערי, שירש מאביו משרד לתכנון מעליות ואשתו, דניאלה, שנוסעת לראשונה מאז נישאו לבדה לחו"ל במהלך חג החנוכה". ראיון עם הסופר לרגל צאת הרומן, מתוך אתר ynet.

לראיון המלא - לחצו כאן

 

אש קטנה - "מה שליווה אותי בעת הקריאה היה הפער שבין המבנה הרעיוני של הספר לבין הביצוע. אני חוששת ש'אש ידידותית' לא ימצא לעצמו מקום בין פסגות היצירה של יהושע. הוא בחר כאן לא רק במספר שמכפיף את עצמו לתודעה של הדמויות, אלא גם בכזה שמתעד כל רגע בשבעת הימים בהם מתרחש הסיפור. התוצאה היא התנהלות מתמשכת בתוך פרטי טריוויה משמימים למדי". מאמר ביקורת על הרומן "אש ידידותית" מאת אריאנה מלמד, מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©