אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


הים האדריאטי, בין איטליה לבין סלובניה, קרואטיה, סרביה-מונטנגרו ואלבניה
הים האדריאטי, בין איטליה לבין סלובניה, קרואטיה, סרביה-מונטנגרו ואלבניה צילום: נאס"א
 
מצר גיברלטר. מחבר את הים התיכון אל האוקיינוס האטלנטי
מצר גיברלטר. מחבר את הים התיכון אל האוקיינוס האטלנטי צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
הבוספורוס. מחבר בין הים התיכון לים השחור
הבוספורוס. מחבר בין הים התיכון לים השחור צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
הר געש אטנה בסיציליה. באחדים מחופי הים התיכון יש פעילות געשית ניכרת
הר געש אטנה בסיציליה. באחדים מחופי הים התיכון יש פעילות געשית ניכרת צילום איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 לוב
 איטליה
 אוקיינוס טתיס
 טקטוניקת הלוחות
 רעש אדמה
 סיציליה
 הים הליגורי
 צרפת
 ים אדריאטי
 קרואטיה
 סרביה
 אלבניה
 הים היוני
 יוון
 הים האיגאי
 טורקיה
 כרתים
 קפריסין
 מלטה
 נילוס
 גאות ושפל
 מצרים העתיקה
 פיניקים
 אתונה הקדומה
 רומא העתיקה
 הודו
 פלשתים
 האוקיינוס האטלנטי
 גיברלטר
 הים השחור
 תעלת סואץ
 האוקיינוס ההודי
 הים האדום


תחומים קשורים
 יבשות, חלקי יבשות וימים


 
 
 

הים התיכון


Mediterranean Sea

פיסיוגרפיה והידרולוגיה |  היסטוריה

הים התיכון, ים גדול בין אירופה בצפון, אסיה במזרח ואפריקה בדרום, ומכאן שמו. הים הוא שלוחה של האוקיינוס האטלנטי, אך כיוון שרוחבו של מצר גיברלטר שבמערבו אינו עולה על כ-13 ק"מ, הוא סגור כמעט לחלוטין. בצפון מזרח מחובר אליו הים השחור במעבר צר - הבוספורוס (רוחבו כ-3 ק"מ בלבד). מאז פתיחת תעלת סואץ ב-1869 קשור הים התיכון גם אל האוקיינוס ההודי באמצעות הים האדום.


 


מפת הים התיכון. להגדלה - לחצו על המפה

 


פיסיוגרפיה והידרולוגיה

אורכו המרבי של הים התיכון ממזרח למערב הוא 3,650 ק"מ. רוחבו המרבי מצפון לדרום - כ-700 ק"מ (בין לוב לאיטליה). שטחו כ-2,589,000 קמ"ר, עומקו הממוצע - כ-1,500 מ', ועומקו המרבי, מדרום לחצי האי פלופונסוס ביוון - 4,594 מ'. טמפ' המים בקיץ כ-29 מעלות, ובחורף כ-17.5 מעלות.

  

בעבר ראו הגיאולוגים את הים התיכון כשריד של אוקיינוס טתיס הקדמוני, אך מאז שנות ה-70 של המאה ה-20 מקובל עליהם שהוא נוצר מאוחר יחסית, לפני כ-44 מיליון שנה, מתוך התנועה היחסית של הלוחות הטקטוניים של איראסיה ואפריקה. לפיכך זהו איזור פעיל למדי מבחינה טקטונית, ויש בו מספר רב (יחסית לשטחו) של לוחות קטנים השרויים בתנועה. כיוון שכך, יש באחדים מחופיו פעילות געשית ניכרת (כגון הרי הגעש וזוב באיטליה ואטנה בסיציליה), ופוקדים אותו רעשי אדמה תכופים.

 

הים האיגאי, בין יוון לטורקיה (צילום: נאס"א)


חופו הצפוני של הים התיכון עקלקל מאוד ובו שלוחות ומפרצים רבים. השלוחות העיקריות הן: הים הטירני, בין איטליה גופא לבין האיים סיציליה, סרדיניה וקורסיקה, שבצפונו מצטרף אליו הים הליגורי, לפני חופי הריוויירה של איטליה וצרפת; הים האדריאטי, בין איטליה לבין קרואטיה, סרביה ומונטנגרו ו אלבניה; הים היוֹני, בין הקצה הדרומי של איטליה לבין יוון; הים האיגאי, בין יוון לטורקיה.

   

לעומת זאת, בחוף הדרומי (האפריקני) המפרצים עמוקים פחות, חוץ ממפרץ סירטה, השוכן מול חוף לוב והפתוח יחסית. האיים הגדולים ביותר בים התיכון הם סיציליה, סרדיניה וקורסיקה במרכז, האיים הבלאריים במערב וכרתים וקפריסין במזרח. הים האיגאי זרוע מאות איים קטנים יותר, וכמוהו החוף המזרחי של הים האדריאטי. איים אלה הם מאתרי הנופש הפופולריים ביותר בעולם.

ה"מגף" האיטלקי, סיציליה ואיי מלטה מחלקים את הים התיכון לשני אגנים, האגן המזרחי והאגן המערבי.

בים התיכון ובחופיו שורר אקלים מיוחד, הנקרא על שמו "אקלים ים תיכוני". הקיץ שחון והחורף גשום במידה בינונית (ברוב החופים) או מועטה (בחופי מצרים ולוב); לכן הנהרות הנשפכים לים התיכון - חוץ מהנילוס, שכמעט כל מימיו באים מאפריקה המשוונית - מזרימים אליו כמויות קטנות יחסית של מים. עם זה, ההתאדות מפני הים גדולה, בשל החום הגבוה יחסית באזור. כתוצאה מכך גבוהה יחסית מליחות המים בים התיכון - 3.7% במערב, 3.9% במזרח.

 

במפלס העליון של פני המים זורם זרם ימי בניגוד לכיוון מחוגי השעון: הוא חודר דרך מצר גיברלטר מזרחה, נמשך לאורך חוף אפריקה, עולה מארץ ישראל צפונה, לסוריה, ובדרום אנטוליה פונה מערבה - חזרה אל גיברלטר. זרם נגדי עמוק ומלוח יותר יוצא דרך מצר גיברלטר מערבה, לאוקיינוס האטלנטי. אילולא הזרימה הזאת, היתה מליחות מימיו של הים התיכון גבוהה עוד יותר.


בשל סגירותו המוחלטת כמעט של הים התיכון, תנודות הגאות והשפל בו קטנות מאוד והרכב עולם החי והצומח שבמימיו ייחודי; אף שטמפרטורת המים גבוהה יחסית, עולם החי של הים התיכון עני מעולמות החי שבאוקיינוסים הגדולים. סגירותו, בצירוף התיעוש הגובר ברבות מהמדינות השוכנות לחופיו ובראשן צרפת ואיטליה, ומכליות הנפט המריקות לתוכו את מי הנטל המזוהמים שלהן, גורמים לזיהום כבד של המים, ובעקבותיו - נזק לדגה שבים ואף לבריאות הרוחצים בו.

 

חוף הים בסטלוס, כרתים. אי בים התיכון (צילום: אופיר הכהן)

 

 


היסטוריה

לחופי האגן המזרחי של הים התיכון צמחו תרבויות גדולות כבר בימי קדם - תחילה של המצרים ולאחריהם של הפיניקים, היוונים ועוד - ובאותה העת שימש הים נתיב מים חשוב ביותר. במאות הראשונות לפני הספירה, עם עלייתה של רומא, נעשה הים למרכז של נתיבי סחר; רומא היתה המדינה הראשונה - והיחידה - שחלשה במשך מאות שנים על כל הארצות שלחופיו (הרומאים כינו את הים התיכון בשם Mare Nostrum - "הים שלנו").

 

עם נפילת הקיסרות הרומית במאה ה-5 לספירה פחתה חשיבותו, אך בימי הביניים שב לשמש נתיב עיקרי בין ערי הנמל של איטליה, בעיקר, לבין ארצות המזרח. לאחר גילוי המעבר הימי למזרח סביב אפריקה, בסוף המאה ה-15, הועתק מרכז הכובד של הסחר העולמי מן הים התיכון אל האוקיינוס האטלנטי, אבל פתיחת תעלת סואץ השיבה לו מקצת חשיבותו מלפנים, בין השאר כנתיב ימי בין בריטניה לבין הודו.

 

אגן הים התיכון המזרחי (צילום: נאס"א)

החוף הים תיכוני של ארץ ישראל היה במרוצת רוב תולדות העם היהודי בידי עמים זרים, כגון הפלשתים. גם כאשר היה מישור החוף (כולו או חלקו) בידי ממלכת יהודה ו/או ישראל הוא מילא רק תפקיד משני במשק הכלכלי. אולם עם חידוש היישוב היהודי בארץ ישראל בעת החדשה, ובעיקר מאז הקמת מדינת ישראל, ב-1948, שב והיה לגורם דומיננטי בתחבורה הימית, בהיותו ה"חלון" הימי היחיד כמעט של ישראל לעולם הרחב.

 

במקרא קרוי הים התיכון בשמות הים הגדול, ים פלשתים, ים יפו, הים הקדמוני והים האחרון; המלה "ים" ציינה את המערב.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©