אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דוכיפת
דוכיפת צילום: לע"מ
 
 דוכיפת
דוכיפת צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף על דוכיפת


ערכים קשורים
 אברות
 ביוגיאוגרפיה


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

דוכיפתיים


Upupidae

דוכיפת (Upupa epops) |  הדוכיפת במקורות

דוכפתיים, משפחה בסדרת הכחלאים. משפחה שיש בה סוג אחד ובו מין אחד בלבד - הדוכיפת. בעבר אוחדה איתה למשפחה אחת, משפחת דוכיפת העצים - Phoeniculidae, שבה שני סוגים ושמונה מינים החיים רק באפריקה הטרופית. צבעי נוצותיהם של דוכיפתי העצים בוהקים בברק מתכתי והם מטפסים בכבדות על ענפי עצים כדי למצוא את מזונם.

במבנה האנטומי דומה הדוכיפת לשאר הכחלאים, אך היא שונה מהם בדמותן האליפטית של הביצים ובצבעוניותן, וכן בכך שלגוזלים יש פלומה. לכן מהווה הדוכפית מעין קבוצת מעבר בין הכחלאים לציפורי שיר. גם במבנה הרגל שונה משפחת הדוכיפתיים מהכחלאים האחרים ודומה יותר לציפורי שיר: השרשכף ארוך יותר והטופר (מעין ציפורן) של האצבע האחורית ארוך מהטפרים הקדמיים. הנחיריים עגולים וחשופים, וזה אחד מהסימנים המייחדים את הדוכיפת מדוכיפתי העצים.

 

 

דוכיפת וציצת נוצות לראשה

 


דוכיפת (Upupa epops)

עוף בולט בצבעיו ובצורתו: צבעו הכללי חום-ורדרד, ואילו כנפיו וזנבו מפוספסים בשחור ובלבן. למלוא אורך ראשה של הדוכיפת, מבסיס המקור ועד לעורף, מתנשאת ציצה של נוצות ארוכות (עד 7 ס"מ), שאף צבען חום ורדרד אך קצותיהן שחורים. לעיתים מקופלת הציצית אחורה ולעיתים היא פרושה כמניפה. בכנף עשר אברות (נוצות האחראיות על התעופה) יד. הכנף רחבה ועגולה. בזנב עשר אברות והוא ישר בקצהו. המקור עדין ומכופף, אורכו 55-47 מ"מ – יותר מאורך הראש. צבע המקור שחום, צבע הרגליים אפרפר, צבע קשתית העין חום.

אורך גוף הדוכיפת 30-26 ס"מ, אורך כנפה 15.3-14.2 ס"מ, מוטת כנפיה 46-42 ס"מ ומשקלה 70-46 ג'.

לבוש הדוכיפת אינו משתנה במשך כל השנה. הזכר דומה לנקבה, אך צבעי השחור והלבן שלו בולטים יותר, והוא גדול ממנה. לצעירים לבוש דומה בדרך כלל לזה של הבוגר או נוטה יותר לורדרד, והפסים הבהירים בכנף ובזנב אפורים ולא לבנים.

הדוכיפת נמצאת לרוב ביחידות או בזוגות. תנועות כנפיה במעוף אינן קצובות אלא מתגברות ונחלשות לסירוגין, ומעופה נראה קליל, מרפרף ובלתי בטוח, כפרפר גדול. נתיב מעופה גלי ואין היא מגביהה לעוף. היא מרבה ללכת על הקרקע ולהניע בראשה, בדומה ליונה. תוך כדי כך היא מנקרת מדי פעם בין אבנים, בגללי בקר ובדשאים. כך היא תרה אחר מזונה הכולל זוחלים של חרקים (בעיקר עשים), תולעים, חיפושיות, ולעיתים אף זוחלים קטנים. תוך כדי חיפוש המזון אין היא חוששת מן האדם, וניתן בקלות להתקרב אליה. הדוכיפת אינה שותה, אך טובלת לעיתים את המזון במים. היא גם אינה מתרחצת במים אלא רק מתפלשת בחול. במצבים שאפשר להגדירם כהתרגשות, סקרנות או חשדנות היא זוקרת את ציצית ראשה. בהבחינה בדורס לילה, בנחש או בסכנה אחרת היא פולטת קולות נשיפה.

החיזור מתחיל לעיתים כבר בסוף פברואר, אך לרוב רק בסוף מרס –ראשית אפריל. בני הזוג מחפשים אז מקומות קינון והזכר סובב את הנקבה בכנפיים פרושות קמעה. הנקבה פושקת אז את מקורה והזכר מאכילה, אך לעיתים הוא שב ומרחיק ממנה את המזון שהציע לה. מקומות הקינון בארץ הם בנקרות עצים, סדקים בקירות אבן, חביות, צינורות ובעיקר בעליות גג, מתחת לרעפים. הדוכיפת נוטה לשוב ולקנן באותו המקום שוב ושוב. בני הזוג צוברים מעט חומרי קינון: נוצות, גבעולים, עשבים גסים ודומיהם – אך אין הם בונים קן ממש אלא מגבבים את חומרי הקינון סביב הביצים.

הנקבה מטילה 6-5 ביצים. הגוזלים בוקעים עיוורים אך עוטים פלומה אפרפרה ארוכה על חלקי גופם העליונים. שני ההורים מאכילים את הגוזלים מבקיעתם. אם מאיימת סכנה על הגוזלים הם לוחשים ומתיזים נוזל מסריח ביותר מבלוטות שייעודן להפריש שומן לשימון הנוצות. באותו זמן הם מתיזים גם הפרשות התורמות אף הם לצחנה. בזמן הקינון הופכת בלוטות השומן גם בנקבה לבלוטות המדיפות ריח דוחה הנמשח על הקן ומעניק להם הגנה, ואכן חתולים וטורפים אחרים נמנעים מלהתקיף את קיני הדוכיפת. גם הלשלשת של הגוזלים מצטברת בקן ומוסיפה לסרחונו.

לדוכיפת תפוצה המשתרעת על פני מרבית שטחן של אירופה ואסיה, למעט הצפון הלח והקר – מצפון אפריקה וחצי האי האיברי עד לקוריאה ולמזרח סין. תפוצתה מתפשטת גם לממלכה האוריינטלית בדרום מזרח אסיה ולאפריקה הטרופית. בתחומי תפוצתה תוארו 10 תת-מינים. הדוכיפת חיה בשטחים פתוחים: במישורים, בכרי מרעה, בשדות, בגינות נוי, במטעים וביערות פארק.

בישראל הדוכיפת היא יציבה מצויה במקומות החיות המתאימים בחבל הים-תיכוני, ובעיקר בגינות-נוי בתחומי היישובים. היא נמצאת בתחומי היישובים גם בנגב. עד לשנות ה-40 היא היתה עוף קיצי בלבד, ודגרה בארץ בעיקר במישור החוף. מאז התרבתה אוכלוסייתה הדוגרת והתפשטה מאד, כנראה בעקבות התרחבות שדות השלחין וכרי הדשא. באמצע שנות ה-50 היא הגיעה אף לירושלים. וכיום היא הפכה כנראה ליציבה בכל תחומי תפוצתה בארץ. היא חולפת מצויה למדי, בין ראשית אוגוסט לראשית נובמבר ובין אמצע פברואר (לעיתים כבר בינואר) לאמצע מאי, ובמיוחד במשך אפריל.

 


הדוכיפת במקורות

הדוכיפת נמנית בתנ"ך עם העופות הטמאים: "ואת החסידה, האנפה למינה ואת הדוכיפת" (ויקרא י"א, 19). היא מופיעה בציורים קדומים, במצרים ובכרתים. חז"ל גרסו: "דוכיפת שהודו כפות" (חולין ס"ג ע"א) ורש"י פירש זאת: "שכרבולתו כפותה לראשו". הציצית שבראשה אף העניקה לדוכיפת את השם "תרנגולא ברא" (גיטין ס"ח ע"ב), דהיינו תרנגול בר. השם דיכ-פת פירושו תרנגול בר גם באחת משפות הודו, ואילו בפי הכורדים נקראת הדוכיפת דו-ניקל, שפירושו מקור כפול.

מקומות קינונה האפלים, קולות הלחישה של גוזליה והסרחון העולה מהקן, עוררו מאז ומתמיד את הדמיון. חז"ל קבעו עליה "וזה שהביא שמיר (אבן חזקה וקשיחה) לבית המקדש" (חולין ס"ג, ע"א) והאגדה מוסיפה ואומרת: "מסתירה אוצר בקנה, ובסרחונה מונעת את הגישה לקן", בו היא שמרה על השמיר שבעזרתו בקע שלמה את האבנים לבניין בית המקדש; מכאן אחד משמות הדוכיפת בתלמוד: "נגר טורא", דהיינו בוקעת הרים. ח.נ. ביאליק מזכיר את הדוכיפת בכמה מיצירותיו. ברפואה האלילית האמינו כי כל אחד מחלקיה עשוי להביא מרפא ומזור, והבדואים והפלחים הערביים מאמינים כי חלקים שונים מגופה משמשים סגולה לאהבה בין גבר לאישה. היא נחשבת גם למביאה מזל לתנובת הכרמים.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©