אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מפעל לייצור כלי אוכל מאלומיניום. רמת-גן, 1938
מפעל לייצור כלי אוכל מאלומיניום. רמת-גן, 1938 צילום: לע"מ
 
תמרורים עשויים אלומיניום
תמרורים עשויים אלומיניום צילום: שאול גולן
 
יגואר בעלת גוף אלומיניום
יגואר בעלת גוף אלומיניום צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 נתונים על השימוש באלומיניום בעולם
 תהליך האלגון


ערכים קשורים
 כדור הארץ
 המפרי דייווי
 חמצון וחיזור
 נפוליאון ה-3
 איזוטופים
 חרסית
 סיליקה וסיליקטים
 ברזל
 בליה
 אלקטרוליזה
 שיתוך
 התנגדות ומוליכות
 פלדה
 מסג
 צורן
 מראה
 טלסקופ
 אלקטרודינמיקה
 חומרי צבע
 אבני חן
 זרז
 נייר
 אודם


תחומים קשורים
 חומרים שימושיים
 כימיה


 
 
 

אלומיניום


Aluminium, aluminum

אלומיניום (Al; נקרא בעברית גם חמרן), יסוד מתכתי לבן וקל, רך יחסית ונוח לעיבוד; מוליך טוב של חשמל, מגנטיות וחום. אלומיניום הוא היסוד השלישי בשכיחותו בקרום כדור הארץ, והשכיח ביותר מכל המתכות. למרות זאת, הוא הופרד לראשונה מתרכובותיו רק ב-1827, ע"י המדען הגרמני פרידריך ולר אחרי כמה ניסיונות כושלים של מדענים אחרים, ביניהם הדני הנס כריסטיאן ארסטד. הכימאי הבריטי סר המפרי דייווי הציע את השם אלומינום (ב-1807, בטרם הופרד היסוד לראשונה), ע"ש העפרה אלום שהיתה ידועה מאז ימי קדם. לאחר זמן השתנה השם לאלומיניום, אם כי נשמר בצורתו המקורית בארה"ב.

 

נתונים
נתונים
משקל אטומי 26.98
מספר אטומי 13
נקודת התכה 660°C
נקודת רתיחה 2,467°C
קיבול חום סגולי 0.9 ג'ול לגרם לקלווין
צפיפות סגולית 2.7 גרם/סמ"ק
מוליכות חשמל סגולית 37.7 מיליון זימנס/מטר
מוליכות חום סגולית 23.7 וט למטר ב-300 קלווין
מערך אלקטרונים 1s2 2s2 2p6 3s2 3p1
אנרגיית יינון ראשונית 5.9858 א"ו

 

 

מחמת נטייתו החזקה להתחמצן, קשה מאוד להפריד את האלומיניום מעפרותיו, ועד אמצע המאה ה-19 לא נמצאה דרך נוחה לעשות כן. לפיכך נחשב האלומיניום עד אז מתכת יקרה מאוד (יותר מזהב). מסופר כי לנפוליאון ה-3 היתה מערכת כלי שולחן מאלומיניום, שנשמרה רק לאורחיו הנכבדים ביותר.

לאלומיניום איזוטופ טבעי אחד, 27Al, ושישה רדיואיזוטופים (24, 25, 26, 28, 29 ו-30). רובם קצרי-חיים, אך זמן מחצית החיים של 26Al הוא 710,000 שנה.

למרות הימצאותו של אלומיניום במחצבים רבים ושונים, וביניהם רוב החרסיות, והרבה זנים של סיליקטים וסיליקות, העפרה שממנה מופק רוב האלומיניום בעולם היא בוקסיט - תערובת של תחמוצות אלומיניום ממוימות שיש בה גם תרכובות ברזל, המעניקות לה גוון אדום. הבוקסיט נוצר בבליה של סלעים המכילים תרכובות אלומיניום, ומצוי בעיקר בארצות טרופיות. בטחינה ובחימום, הופך הבוקסיט לאלומינה (Al2O3), תחמוצת האלומיניום, בצורת אבקה לבנה. זו מומסת בקריאוליט (Na3AlF6) ועוברת אלקטרוליזה בזרם חשמלי חזק, המשחרר את האלומיניום המתכתי מהתחמוצת ברמת טוהר של 99%. כדי לקבל אלומיניום טהור במיוחד, משתמשים באלקטרוליזה של תרכובות אחרות שלו, כגון NaAlF(C2H5)3.

האלומיניום הטהור לחלוטין עמיד בפני שיתוך, אך לרוב השימושים די באלומיניום המופק מאלומינה. שימושים אלה הם מרובים מאוד, הודות למשקלו הקל של האלומיניום, נוחות עיבודו ומוליכות החשמל הגבוהה שלו. הוא משמש בבניית מכוניות, מטוסים וספינות, בייצור כלי בישול וכלי אחסנה (פחיות משקה למשל), ובעצם בכל יישום המחייב שילוב של קלות משקל וחוזק. אך בגלל נקודת ההתכה שלו, הנמוכה יחסית, אי-אפשר להשתמש באלומיניום טהור להולכת חשמל, בייחוד במתח גבוה. לפיכך נוהגים להשתמש באלומיניום שזור סביב תיילי פלדה או ליבה של חומר מרוכב, או במסגי אלומיניום כמו זה ששמו המסחרי AAAC - אלומיניום בתוספת מגנזיום וצורן. ב-1976 פותח מסג של אלומיניום וצורן בעל תכונות פלסטיות - אפשר ללוש אותו לכל צורה רצויה, ואחד משימושיו החשובים הוא כחומר הדבקה ואטימה. האלומיניום משמש לציפוי מראות בשכבה מחזירת-אור דקיקה מאוד, למשל בטלסקופים אופטיים.

 

מחמת נטייתו של האלומיניום המיוצר ברוב השיטות להתחמצן, וכן על-מנת לבודד אותו חשמלית ולעשותו נוח לצביעה, עוברים מוצרי אלומיניום רבים תהליך אלקטרוליטי המצפה אותם בשכבה דקה של התחמוצת אלומינה. תהליך זה נקרא אִנּוּד או אִלְגּוּן (anodizing): המוצר נטבל באמבט של חומצה (גופרתית בדרך כלל), שבו הוא משמש כאנודה. הקתודה היא מוט של גרפיט או פלדה הטבול באמבט. העברת זרם חשמלי ישיר בין הקתודה והאנודה גורמת להתרכבות השכבה החיצונית של האלומיניום עם האלקטרוליט, ולהיווצרות שכבה נקבובית של אלומינה. אם מבקשים לקבל שכבה שאינה נקבובית, משתמשים באלקטרוליט שאינו חומצי, כגון אמוניום זרחתי (NH4)3PO4)) ועוד. לעתים מוסיפים לאלקטרוליט חומרי צבע, הנספחים במישרין לשכבת האלומינה, ולעתים צובעים את המוצר אחרי האלגון.

 

האלומיניום הוא המתכת השנייה בהיקף ייצורה, אחרי פלדה. ב-2004 יוצרו בעולם 28.9 מיליון טונות אלומיניום, מזה 6.1 מיליון בסין, 3.6 מיליון ברוסיה, 2.6 מיליון בקנדה, 2.5 מיליון בארה"ב, 1.9 מיליון באוסטרליה. עתודות הבוקסיט העולמיות צפויות לספק את הביקוש עד לאמצע המאה ה-21 בערך, ואז יהיה צורך לעבור למקורות אחרים; הבעיה היא שאין כיום תהליכים להפקת אלומיניום ממקורות כאלה, המסוגלים להתחרות בבוקסיט מבחינה כלכלית. לכן ניתן לצפות כי מחיר האלומיניום יעלה בהתמדה בשנים הבאות. שימושי האלומיניום בארה"ב בשנת 2004 כללו: 38% בתעשיית כלי הרכב, 29% בתעשיית האריזה, 13% בתעשיית הבנייה.

תרכובותיו של האלומיניום רבות מאוד, ויש להן שימושים רבים, מאבני חן ועד זרזים ומחזרים כימיים. אפשר לציין מביניהן את הבאות:

אלום הוא שם כללי לגופרות של אלומיניום ומתכת אלקלית, שהשכיחה מביניהן (ואליה מתכוונים בד"כ במונח "אלום") היא האלום האשלגני:

 כאבקה גבישית לבנה, מסיסה היטב במים, משתמשים באלום בבורסקאות, כחומר צבע (בעיקר תוסף לנייר), בייצור אריגים חסיני-מים ועוד. יש לו גם שימושים רפואיים וקוסמטיים.

לאלומינה, שנזכרה לעיל כשלב בהפקת האלומיניום המתכתי, שימושים נוספים רבים: בצורתה הגבישית היא קרויה קורונדום, גביש שרבות מצורותיו השונות הן אבני חן, כגון אודם וספיר. בצורות אחרות, היא משמשת כחומר גלם לייצור אבני חן סינתטיות, וכן כזרז חזק.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©