אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מערכת השמש
מערכת השמש צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
כוכבי הלכת במערכת השמש
כוכבי הלכת במערכת השמש 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף בנושא


ערכים קשורים
 כוכבי לכת
 כוכב חמה
 נוגה
 כדור הארץ
 מאדים
 צדק
 שבתאי
 אורנוס
 נפטון
 פלוטו
 האיגוד האסטרונומי הבינלאומי
 ירח
 "כוכב הלכת העשירי"
 כבידה
 שיווי משקל
 אסטרואיד
 שביט
 ג'ררד פיטר קויפר
 מטאור
 רוח השמש
 מלקה
 אלקטרומגנטיות
 חומרים רדיואקטיביים
 שביל החלב
 מימן
 הליום
 סופר נובה
 תנע זוויתי
 טמפרטורה
 היתוך גרעיני
 כוכבים
 שמש


תחומים קשורים
 אסטרונומיה


 
 
 

מערכת השמש


Solar System

מבנה מערכת השמש |  הדינמיקה של מערכת השמש |  מוצא מערכת השמש |  ציטוטים |  מידע נוסף

מערכת השמש, ביתנו בגלקסיית שביל החלב. המערכת כוללת כוכב שבת ושמו שמש, וכן גושי חומר המקיפים אותו במסלולים שונים בהשפעת כוח הכבידה שלו. השמש מכילה מעל 99% מהחומר במערכת השמש, ומן הנותר, כשני שלישים מרוכזים בכוכב הלכת צדק.

 


מבנה מערכת השמש

גופי מערכת השמש נחלקים לפי גודלם ולפי מקומות הימצאם.

כוכבי הלכת הם הגופים הגדולים ביותר, והם (לפי הסדר, מהקרוב לשמש אל הרחוק ממנה): כוכב חמה, נוגה, כדור הארץ, מאדים, צדק, שבתאי, אורנוס ונפטון. עד לאחרונה נחשב גם פלוטו לכוכב לכת, אך באוגוסט 2006 החליט האיגוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) על שינוי מעמדו, ומעתה הוא נחשב לכוכב לכת ננסי (להלן). לכל כוכבי הלכת מלבד כוכב חמה ונוגה יש לוויינים טבעיים הקרויים ירחים. ספקולציות שונות (מהימים שבהם זוהו תשעה כוכבי לכת במערכת השמש ) דיברו על "כוכב לכת עשירי", אך אין בהן ממש. יש המבחינים בין "מערכת השמש הפנימית" - מהשמש ועד למאדים - ו"מערכת השמש החיצונית" - ממאדים והחוצה. הבחנה נוספתת מחלקת את המערכת החיצונית בין גופים ציס-נפטוניים - ממסלול נפטון פנימה - וגופים טרנס-נפטוניים - ממסלול נפטון החוצה.


 

יחסי הגדלים בין כוכבי הלכת במערכת השמש


כוכבי הלכת הננסיים (המתוארים גם הם בערך כוכבי לכת) הם גופים קטנים מכוכבי הלכת ה"רגילים". ההבחנה בין שתי הקבוצות הוגדרה כדלקמן: כוכב לכת הוא גרם שמימי המקיף את השמש, שמסתו גדולה במידה הדרושה על מנת שהכבידה העצמית שלו תגבר על כוחות הגוף הקשיח ותעניק לו שיווי משקל הידרוסטטי, או בפשטות, צורה כדורית בקירוב. דרישה נוספת היא שגוף זה פינה ממסלולו כל גוף אחר, במרוצת הזמן שחלף מאז היווצרות מערכת השמש. כוכב לכת ננסי הוא גרם שמימי העונה על שתי הראשונות מהדרישות לעיל, אך לא על האחרונה. כלומר, זהו כוכב לכת שמסלולו אינו פנוי (וזו הסיבה לכך שסיווגו של פלוטו השתנה מכוכב לכת רגיל לננסי, שכן נפטון חולש על חלק ממסלול פלוטו; עם זאת, לא ברור מדוע לא השתנה גם סיווגו של נפטון לפי אותו היגיון, וזו רק אחת מהטענות המוטחות נגד החלטת IAU מאוגוסט 2006). כוכבי לכת ננסיים מצויים בחלקים שונים של מערכת השמש, ובעיקר בחגורת האסטרואידים ובדיסקה הפזורה (להלן).

 

האסטרואידים, הקרויים גם "כוכבי לכת קטנים", הם גופים קטנים בהרבה מכוכבי הלכת הרגילים; הגדולים ביותר מביניהם יסווגו בקרוב, כנראה, ככוכבי לכת ננסיים. רובם מרוכזים באיזור אחד, "חגורת האסטרואידים" שבין מסילות מאדים וצדק. אך רבים אחרים מצויים במסלולים מחוץ לחגורה זו. אלה מהם שמסלולם מצוי בין צדק ונפטון, לפחות בחלקו, נקראים קנטאורים. 

השביטים הם גופים קטנים יותר, והם מרוכזים בשני אזורים עיקריים: חגורת קויפר וענן אורט המקיף את מערכת השמש מסביב. בין חגורת קויפר לבין ענן אורט משתרעת "הדיסקה הפזורה" (scattered disc), שבה פזורים בדלילות שביטים, אסטרואידים וכוכבי לכת ננסיים. מפעם לפעם ניתק שביט ממקומו ו"צולל" לעבר השמש.

מלבד זאת יש במערכת השמש כמויות גדולות של חומר בצורת גז, אבק וגושי אבן וקרח קטנים מאוד. אלה האחרונים נקראים מטאורואידים, משום שהם מתגלים לעינינו כמטאורים כאשר הם חודרים לאטמוספירה הארצית.

מקובל לתאר את מערכת השמש ככדור שרדיוסו כ-100,000 יחידות אסטרונומיות (יחידה אסטרונומית היא המרחק הממוצע של כדור הארץ מהשמש, 150 מיליון ק"מ בקירוב). גבולה החיצוני, הקרוי "הֶליוֹפָּאוּזָה", הוא המקום שבו לחצה של רוח השמש משתווה ללחץ התווך הבין-כוכבי. מערכת כוכבי הלכת הרגילים משתרעת רק למרחק של כ-30 יחידות אסטרונומיות מהשמש.

 

 

לטבלה המלאה - לחצו על הטבלה

 


הדינמיקה של מערכת השמש

למסלולי תנועתם של כל הגופים צורת אליפסה, בעלת מידות שונות של אקצנטריות. האליפסות של כוכבי הלכת הרגילים קרובות מאוד לצורת מעגל, והוא הדין באסטרואידים של חגורת האסטרואידים. לכוכבי הלכת הננסיים (אלה מהם שאינם בחגורת האסטרואידים), לשביטים המקיפים את השמש ולשאר האסטרואידים מסלולים אקצנטריים יותר, לפעמים במידה מרובה. בכל מקרה, השמש נמצאת באחד ממוקדי האליפסה. כיוון תנועתם של כל הגופים תואם את סיבוב השמש על צירה, כלומר נגד כיוון השעון, במבט מעל הקוטב הצפוני של השמש.

כוכבי הלכת הרגילים ורוב האסטרואידים מקיפים את השמש במישור מקורב, הקרוי "מישור ה
מלקה". זה מוגדר כמישור ההקפה הממוצע של כדור הארץ סביב השמש, ורוב כוכבי הלכת סוטים ממנו רק במעלות ספורות. בקרב כוכבי הלכת הננסיים, האסטרואידים והשביטים אפשר למצוא סטיות גדולות יותר מן המלקה.

הקרינה האלקטרומגנטית הבוקעת מהשמש מגיעה לכל הגופים בה, ומשמשת כמקור האנרגיה החשוב ביותר שלהם. עם זאת, לכמה כוכבי לכת יש מקורות אנרגיה עצמיים: חומרים רדיואקטיביים בכוכבי לכת סלעיים כמו כדור הארץ, וחום שהשתמר בליבות כוכבי הלכת הגזיים הענקיים (צדק, שבתאי ואורנוס) מתקופת היווצרותה של מערכת השמש.

מערכת השמש מקיפה את מרכזו של שביל החלב, במרחק של כ-32,000 שנות-אור ממנו, במהירות של כ-220 ק"מ בשנייה. הקפה שלמה נמשכת 225 מיליון שנה.

 


מוצא מערכת השמש

בעבר הוצעו תיאוריות שונות בדבר מוצאה של מערכת השמש. לפי הדעה המקובלת כיום, המערכת נוצרה לפני 4,600 מיליון שנה בקירוב, כאשר ענן של גז ואבק בין-כוכביים החל לקרוס תחת הכבידה של עצמו. ענן זה הכיל בעיקר מימן והליום, אבל גם כמויות שונות של כל שאר היסודות. ייתכן שהגורם לקריסה היה גל הדף שהגיע אל הענן מהתפוצצות סופר נובה בקרבת מקום - זוהי הסברה המקובלת לגבי היווצרותם של כוכבים בכלל.

התכווצות הענן העניקה לו סיבוב, וחוק שימור התנע הזוויתי מחייב שמהירות זו תגדל ככל שהענן מתכווץ יותר. כך קיבל הענן צורה של דיסקה שטוחה סביב אב-הכוכב שהיה עתיד להפוך לשמש. החומר הסמוך למרכז המסה של הענן המתכווץ התלכד עוד ועוד עד שיצר את השמש, אך בשל תנועתה הסיבובית המהירה של הדיסקה, גרגרי האבק והגז הרחוקים יחסית ממרכז המסה שמרו על ריחוק ממנו. תוך כדי כך הם התנגשו אלה באלה, נצמדו והחלו לגדול על ידי ספיחת גרגרים נוספים. ככל שגדלו הגושים החלה כבידתם מושכת אליהם עוד חומר, וכך נוצרו "פְּלָנֶטִיסִימָלִים" - גושי החומר שהתלכדותם בהמשך התהליך הולידה את כוכבי הלכת ואת שאר גופי מערכת השמש. (השפעת הכבידה יכלה לפעול גם בכיוון ההפוך: לפי המקובל, היווצרותו של כוכב לכת במקום שבו נמצאת חגורת האסטרואידים נמנעה, משום שכבידתו של צדק פוררה שוב ושוב את הגושים שנוצרו.)

התכווצות השמש והחומר הסובב אותה גם הביאה להתחממות, עד שבסופו של דבר הגיעה הטמפרטורה בליבת השמש לסביבות 10 מיליון קלווין, וניצתה בה תגובת שרשרת של היתוך גרעיני. היא החלה לפלוט קרינה ושטף של חלקיקים - רוח השמש - שהפריחו את רוב הגזים מחלקיה הפנימיים של המערכת אל החיצוניים יותר. משום כך, כוכבי הלכת הפנימיים הם סלעיים, והחיצוניים יותר (מצדק והלאה) הם גזיים בעיקרם. החומר הכבד יותר בכוכבי הלכת הפנימיים נעשה מותך מן החום, והתקרר בהדרגה לאחר מכן.

התנגשויות הפלנטיסימלים נמשכו גם לאחר הצתת השמש, ומשום כך מצולקים פניהם של כוכבי לכת וירחים רבים במכתשים - שרידים מפגיעתם של גושי חומר גדולים לאחר שכבר התקרש החומר המלובן ונעשה מוצק. לפי אחת הסברות, המים ושאר הגזים האטמוספיריים של כדור הארץ, למשל, לא היו בו בראשיתו, כשעדיין היה מותך, אלא נפלטו מפלנטיסימלים שפגעו בו אחרי שכבר התמצק.

התנגשויות מסוג זה עדיין נמשכות בכל חלקי מערכת השמש, אם כי בתדירות הולכת ופוחתת, ככל שמסתפחים גושי החומר החופשיים (הקרויים כיום מטאוריטים) לכוכבי הלכת או לשמש עצמה.

 


ציטוטים

 

  • "מערכת השמש שלנו מורכבת משמש אחת ומכמה עיי חרבות". קרל סייגן, פיסיקאי אמריקאי.

 

  • "מרבית הדתות הדוגמתיות הפגינו כישרון נלוז לתמוך בצד הלא נכון בסוגיות הנוגעות ביקום החומרי - ממבנה מערכת השמש עד למוצא האדם". ג'ורג' סימפסון, פליאונטולוג אמריקאי.

 

  • "הגיע הזמן שהמין האנושי יצטרף למערכת השמש". דן קווייל, סגן נשיא ארה"ב.

 


מידע נוסף

 

ביתנו בגלקסיית שביל החלב - פרויקט אנציקלופדי מיוחד המוקדש למערכת השמש.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

הליקוי: מבוא לתופעה אסטרונומית - פרויקט אנציקלופדי מיוחד המוקדש למערכת השמש.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©