אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אלטלנה עולה באש בחוף תל אביב
אלטלנה עולה באש בחוף תל אביב צילום: לע"מ
 
האלטלנה בחוף ת"א. בשל האיסור על צילומה, הציב הצלם ילד לפני המצלמה וקלט גם את האוניה
האלטלנה בחוף ת"א. בשל האיסור על צילומה, הציב הצלם ילד לפני המצלמה וקלט גם את האוניה צילום: ישראל קוסובסקי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 סיפור אלטלנה כפי שהוא מופיע באתר האצ"ל
 לאתר הארכיון הציוני


ערכים קשורים
 מלחמת העצמאות
 צה"ל
 ירושלים
 דוד בן-גוריון
 מנחם בגין
 פלמ"ח
 מפא"י
 יצחק רבין
 ארגון צבאי לאומי
 זאב ז'בוטינסקי


תחומים קשורים
 ישראל והציונות


 
 
 

אלטלנה


Altalena

הדרך לארץ |  על סף מלחמת אזרחים |  אחרית דבר |  ציטוטים

אַלטָלֶנָה (לפי "אלטלינה", שפרושו באיטלקית "נדנדה"), אוניית נשק של אצ"ל, שנקראה על שם כינויו הספרותי של זאב ז'בוטינסקי. העימות שעוררו הגעתה של אלטלנה וטיבועה העמידו את היישוב היהודי בארץ ישראל על סף מלחמת אזרחים. גם שנים לאחר סיום הפרשה קיימות מחלוקות וגרסאות שונות על השתלשלות האירועים המדויקת.

 


הדרך לארץ

ארגון אצ"ל רכש את הנחתת אלטלנה (1,820 טון) בארה"ב, והביאה לחופי הארץ ביוני 1948, בזמן ההפוגה הראשונה במלחמת העצמאות. אלטלנה היתה טעונה נשק ותחמושת שרכש האצ"ל בצרפת, בשווי חמישה מיליון דולר, כמו כן שהו על סיפונה כ-900 עולים שנועדו להצטרף לכוחות אצ"ל במלחמת העצמאות. רב החובל של האונייה היה מונרו פיין, ומפקדה מטעם אצ"ל היה אליהו לנקין.

 
עם הקמת המדינה היו כל כוחות אצ"ל אמורים להתפרק ולהצטרף לצבאה. רובם אכן הצטרפו לצבא, שהוקם רשמית בשם צה"ל זמן קצר לפני כן: ב-1 ביוני נחתם הסכם על הצטרפות אנשי אצ"ל לשורות צה"ל, אך ירושלים טרם נכללה אז רשמית בתחומי מדינת ישראל, ולכן הודיע האצ"ל שכוחותיו בעיר שומרים על עצמאותם. הנשק שעל סיפון אלטלנה יועד, על פי הודעת מפקדת האצ"ל, לחברי הארגון שהתגייסו לצה"ל, וחלק ממנו יישלח לכוחותיה בירושלים.
 
ב-11 ביוני  1948 יצאה אלטלנה מנמל פורט דה בוק בצרפת. בעוד האונייה בלב ים, החלו מגעים רצופי חשדנות הדדית בין נציגי הממשלה בראשות דוד בן-גוריון לבין מפקדת האצ"ל בראשות מנחם בגין. הממשלה דרשה למסור לצה"ל את כל הנשק (אם כי הסכימה שחלק ממנו יישלח לירושלים), משום שסירבה להסכים לכך שהאצ"ל יחזיק במסגרת הצבא יחידות נפרדות ויצייד אותן בנשק משלו. זאת ועוד, הגעתה של אלטלנה היתה בגדר הפרה של תנאי ההפוגה, ולכן הורתה הממשלה לארגון לכוון את הספינה לחוף שומם מול כפר ויתקין.
 
מיתוס אלטלנה בתנועת חירות - מתוך אתר הערוץ האקדמי (לצפייה בסרטון המלא - לחצו כאן ) 
 

 


על סף מלחמת אזרחים

אלטלנה הגיעה לחוף המיועד בשעות הערב של ה-21 ביוני, חלק מן הנשק נפרק, ורבים מהנוסעים ירדו מהאונייה. כוחות צה"ל הקיפו את איזור הנחיתה. אך אז נמסר למפקדת אצ"ל אולטימטום מטעם משרד הביטחון: למסור מיד את האונייה, על הנשק שנותר בה, לידי מפקד הכוח הצבאי שבמקום. מפקדת האצ"ל סירבה. החלו חילופי יריות, והמפקדה בחרה להסיע את האונייה (שעל סיפונה נמצא באותה העת מנחם בגין, מפקד האצ"ל) לחוף תל אביב באותו הלילה. מהלך זה, נטען בשנים לאחר מכן, נועד לאפשר את פריקת הנשק מן האוניה בחסות תומכי האצ"ל.

 

בבוקר היום שלמחרת (ה- 22 ביוני), הגיעה האוניה לחופי תל אביב ועלתה על שרטון. על החוף פרצו התנגשויות אלימות, ובן-גוריון דרש מאנשי האצ"ל כניעה מוחלטת. כמה חיילי צה"ל, אנשי אצ"ל לשעבר, נטשו את יחידותיהם ובאו לחוף כדי לעזור בפריקת הנשק, חרף האיסור שהטילו שלטונות הביטחון. חיילים נוספים סירבו להתעמת עם כוחות האצ"ל ונעצרו. במהלך העימות הוזעקו כוחות הפלמ"ח למקום, ובשלב מסוים החלו חילופי אש (ישנן מספר עדויות המצביעות כי גם מהספינה נורתה אש).

 

על פי עדויות אנשי האצ"ל הורה בגין לאנשיו שלא להשיב אש, על מנת למנוע מלחמת אחים. עם התפתחות העימות בין הכוחות הורה בן-גוריון להביא למקום אחד מהתותחים הספורים שהיו אז בידי צה"ל, ויריית התותח העלתה את האוניה באש.

 

האלטלנה  עולה בלהבות בחוף הים של תל אביב, 1948 (באדיבות הארכיון הציוני, ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית)

 

אנשי האצ"ל שעל הספינה (בהגיעה לחוף תל אביב נותרו עליה כ-100 מהם) ספגו אבידות, ובחילופי האש על החוף נהרג חייל אחד של צה"ל. בסך הכול נהרגו במהלך האירוע מתחילתו 16 איש.

אחרי אירוע אלטלנה פורקו יחידות אצ"ל בצה"ל ופוזרו ביחידות הרגילות; רבים מבכיריו נעצרו, אך בסופו של דבר לא הועמדו לדין. לאחר כמה חודשים פורקו גם הכוחות העצמאיים של אצ"ל בירושלים.

 


אחרית דבר

תוצאותיו הקטלניות של העימות בין הכוחות עוררו סערה ציבורית עזה, בעיקר בקרב מתנגדיו של בן-גוריון. בתגובה לטענות הצהיר בן-גוריון כי הורה להפגיז את אלטלנה בשם עקרון הממלכתיות, כיוון שאין מדינה מתוקנת יכולה להסכים שיהיה בה צבא פרטי. "זהו ניסיון לדרוס את המדינה," אמר, ואף הצמיד לתותח ששימש לירי על האונייה את הכינוי "התותח הקדוש".

 

על פי מספר עדויות חשש בן-גוריון מניסיון השתלטות בכוח של תנועת האצ"ל (שגובתה בכוח פוליטי) על הנהגת היישוב - למרות המסרים שהועברו לו מהנהגת האצ"ל כי אין ממש בחשש הזה. בשם אותו עיקרון ממלכתי הורה בן-גוריון לאחר מכן על פירוק מטה הפלמ"ח, שנחשד בעיניו בנאמנות לחוגי שמאל פוליטיים. טענה אחרת היא כי אלטלנה שימשה ככלי בידי בן-גוריון על מנת לבסס את מעמדה של מפא"י כמפלגה השלטת ואת מעמדו כמנהיג היישוב העברי.

העיסוק בפרשת אלטלנה נמשך עשרות שנים לאחר סיומה. סיווגה כאירוע מכונן לקביעת ריבון אחד במדינת ישראל או כמניפולציה פוליטית של הנהגת מפא"י, נובע במידה רבה מהשתייכותו הפוליטית של המתבונן. סוגיה משנית, שהתעוררה שנים לאחר האירוע, נוגעת למידת מעורבותו של יצחק רבין בחילופי האש במקום. על פי עדותו שלו הזדמן רבין (ממפקדי הפלמ"ח באותה עת) לחוף הים בת"א שמולו עגנה אלטלנה.

 

עם התפתחותו של העימות פיקד על כוח קטן שהוצב במפקדת הפלמ"ח ("הבית האדום", על חוף ת"א), הורה על הירי באנשי האצ"ל והשתתף בירי בעצמו. עם זאת טען רבין כי לא היה מעורב בירי התותח (ה"קדוש") על האונייה. על מידת מעורבותו הפעילה של רבין באירוע כולו, ועל העדויות השונות הנוגעות לה (בעיקר בשאלה האם הורה על ירי התותח), קיימת מחלוקת ציבורית ומחקרית.

 

 


ציטוטים

 

  • דוד בן גוריון, מתוך פקודה שנתן עם הגעתה של אלטלנה לחופי א"י (יוני 1948): "אני יודע מה שקרה במשך הבוקר. הפעם אי אפשר לעשות כל פשרות. או שהם מקבלים פקודות ומקיימים אותן - או שיורים. אני מתנגד לכל מו"מ איתם ולכל הסכם. פרשת ההסכמים עברה ללא שוב. אם יש כוח - יש להשתמש בכוח ללא היסוסים, ומיד".

 

  • מנחם בגין, על סיפון האלטלנה במהלך חילופי האש, מול חופי ת"א (22 ביוני 1948): "הפסיקו את האש! הן הסכמנו להפוגה! הן הבטחתם לשלוח סירת עזרה ראשונה! יש לנו פצועים קשה".

 

  • מתוך החלטת מועצת המדינה הזמנית (24 ביוני 1948): "המועצה מאשרת את פעולת הממשלה במניעת הארגון הצבאי הלאומי מלהכניס נשק שלא ברשות המדינה, מתוך התנקשות גסה בריבונות המדינה והפרת ההתחייבות המפורשת, שהארגון קיבל על עצמו בכתב ב-1 ביוני 1948".

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©