אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


תבליט אבן המתאר את דמותו של סרגון ה-1 ממסופוטמיה
תבליט אבן המתאר את דמותו של סרגון ה-1 ממסופוטמיה צילום: jupiter
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 תרבות ח'לפית
 זיגורט
 שומר
 אור
 לאגש
 כתב יתדות
 סרגון ה-2
 אשור
 חמורבי
 חתים
 בבל
 מיתני
 שלמנאסר
 תגלת פלאסר
 כשדים
 נבוכדנאצר ה-2
 כורש ה-2 "הגדול"
 אלכסנדר הגדול
 בית עבאס
 ספר עזרא ונחמיה
 תלמוד


תחומים קשורים
 היסטוריה של א"י
 העת העתיקה
 מקומות בארצות העולם


 
 
 

מסופוטמיה


Mesopotamia

תרבויות פרהיסטוריות |  שומר ובבל |  אשור והכשדים |  מסופוטמיה וישראל

מסופוטמיה (יוונית: "בין הנהרות"), איזור גיאוגרפי בקדמת אסיה, מן החשובים בתולדות האדם בתקופה הפריהיסטורית ובעת העתיקה. שמה ביוונית ע"ש הנהרות פרת וחידקל החוצים אותה לאורכה, מהרי טורקיה בצפון עד המפרץ הפרסי בדרום. מכאן גם שמה העברי הקדום, "ארם נהריים". ממזרח היא גובלת ברמת אירן, וממערב - במדבר סוריה.

 

 

 


תרבויות פרהיסטוריות

מסופוטמיה הפריהיסטורית ידעה תרבויות שונות. המתקדמת ביותר שבהן היתה התרבות הח'לפית, שנודעה בכלי החרס שנחשפו באתריה. תרבות אל-עובייד צמחה בדרום והתפשטה למחוזות הצפון באלף ה-4 לפנה"ס. יורשותיה, תרבויות ארידו וארך , היו תקופות מעבר מתרבות כפרית לתרבות עירונית; בהן ניכרת גם ראשיתם של מאפייני התרבות המסופוטמית בכללה, כגון חותמות הגליל ומבני הזיגורט (פירמידות מדורגות).

בראשית האלף ה-3 החל השלב השושלתי בתולדות האיזור, שבו היו ערי מדינה רבות, עד גבול סוריה בצפון ועילם במזרח. המרכזים החשובים היו של השוּמֶרים בדרום: אור, קיש, לגש וניפור.

התרבות השומרית היתה היסוד לתרבויות המאוחרות יותר במסופוטמיה. ממאפייניה - כתב היתדות שנחרט על לוחות חרס וסימניו ייצגו עצמים, רעיונות, הברות ותנועות; פנתיאון של אלים דמויי-אדם; תפקידו של המלך בתור שליח האלים וכוהן עליון; והמקדש כמרכז דתי וכלכלי.

 


שומר ובבל

במאה ה-24 לפנה"ס ייסד סרגון את ממלכת אכד, הממלכה השמית הראשונה במסופוטמיה; הוא איחד את האיזור תחת שלטון אחד, ואיחוד זה שימש מופת לאימפריות שקמו אחר כך. את ממלכת אכד הקימו השמים שישבו במסופוטמיה התיכונה. הם קיבלו את תרבות שומר, אך התאימו את כתב היתדות לשפתם, ונתנו שמות אכדיים לאלי שומר. בירתם היתה באכד. ממלכתם סבלה סבל רב מפלישת שבטים מן המזרח, והתפוררה בשלהי המאה ה-23 לפנה"ס.

בסוף האלף ה-3 לפנה"ס באה תקופת תחייה לשומרים, עם הקמת השושלת ה-3 של אוּר. אור נפלה בלחץ שבטי אמורים שמיים שפלשו אליה מן המערב ופלישות של שבטים מן המזרח. על חורבותיה קמו ערי מדינה רבות, שנשארו נאמנות לתרבות האכדית-שומרית. בצפון עלתה לגדולה ממלכת אשור, בימי המלך שמשי אדד, בסוף המאה ה-19 לפנה"ס. אך בימי יורשיו ירד כוחה של הממלכה.

תושבי הערים הגדולות ידעו תקופת עצמאות קצרה, עד שעלה בידי חמורבי, מייסד הממלכה הבבלית בדרום מסופוטמיה ובמרכזה, להטיל את מרותו גם על אשור. עם מותו של חמורבי נתפלגה הממלכה והחלה תקופה של מלחמות בין המדינות השונות. החתים פלשו למסופוטמיה בתחילת המאה ה-16 לפנה"ס והרסו את בבל, בירת חמורבי. אחרי נסיגתם פלשו לעריה ההרוסות שבטי הכַּשים מרמת אירן. הם משלו במסופוטמיה עד אמצע המאה ה-12 לפנה"ס. תקופת שלטונם היא מעין "תקופת ביניים", שעליה לא נודעו פרטים היסטוריים, אולם הם המשיכו את התרבות הבבלית ולא התערבו בסכסוכים הבינלאומיים שהיו אז בין החתים, ממלכת מיתני והממלכה החדשה במצרים.

 


אשור והכשדים

במאה ה-13 לפנה"ס עלה כוחם של האשורים, עם שמי של איכרים ולוחמים שאימץ את התרבות הבבלית, והם פתחו בשורת מלחמות נגד שכניהם. שלמנאסר ה-1 הגיע באמצע המאה ה-13 לפנה"ס עד למפרץ הפרסי, אך עם מותו נחלשה אשור ונאלצה להצטמצם בגבולות צרים, בשל לחצם של שבטי הארמים השמיים שפלשו מהמערב ובשל בני עילם שבזזו את בבל וחיסלו את שלטון הכשים.

במאה ה-11 לפנה"ס ערך תגלת פלאסר ה-1, מלך אשור, מסעות מלחמה שהביאוהו אל הים התיכון. אולם אשור שקעה, ועמה גם שאר המדינות במסופוטמיה; השקיעה נבעה מסכסוכים בין שושלות, ממלחמות בין המדינות ומחולשה מול פלישות הארמים ושבטים מרמת אירן. כשים, עילמים וארמים ישבו על כס המלוכה בבבל. במאה ה-9 קמו לאשורים מלכים גדולים, כגון אשורבניפל ה-2 ושלמנאסר ה-3, שיצאו למסעות מלחמה והגיעו גם לגבול ישראל ויהודה. לשיא גדולתה הגיעה אשור במאה ה-8 לפנה"ס, כאשר הקימה אימפריה שהשתרעה מהנילוס עד רמת אירן.

שושלת הכשדים, שעלתה על כס המלוכה בבבל, לא השלימה עם עליונות אשור. המלך נבוכדנאצר ה-2 כרת ברית עם מדי, ואחרי מלחמה קשה עלה בידיהם להחריב ב-612 לפנה"ס את נינוה, בירת אשור; כך הקיץ הקץ על ממלכת אשור. נבוכדנאצר חידש את האימפריה הבבלית (התקופה ה"ניאו-בבלית"), אבל היא לא האריכה ימים, ובירתה בבל נפלה בידי כורש מלך פרס ב-539 לפנה"ס.

מסופוטמיה עוד נחשבה למרכז תרבותי וחומרי חשוב בימי אלכסנדר הגדול, שמת בבבל, ולימים נכללה לזמן קצר בגבולות האימפריה הרומית, אם כי במשך רוב הזמן שבין המאה ה-2 לפנה"ס והמאה ה-2 לספירה שלטו בה הפרתים. לאחר מכן היתה מסופוטמיה מחוז באימפריה הפרסית. היא חזרה לגדוּלה לאחר שבגדד היתה לבירת הח'ליפים לבית עבאס במאה ה-8 לספירה. החרבת האזור בסוף המאה ה-13 בידי הפולשים המונגולים סתמה את הגולל על תרבות מפוארת זו.

 


מפת האימפריות של בבל ואשור


 


מסופוטמיה וישראל

ממלכות מסופוטמיה השונות מילאו תפקיד חשוב בתולדות ישראל בעת העתיקה. בשנת 722 לפנה"ס כבש סרגון מלך אשור את צפון א"י והגלה רבים מתושבי ממלכת ישראל לאשור ולמדי. מאז 605 ניהל נבוכדנאצר ה-2 מערכה לכיבוש הארץ, שהסתיימה בכיבוש ירושלים ובחורבן הבית הראשון בשנת 586 לפנה"ס. רבים מתושבי הארץ הוגלו אז לבבל, עד שהתיר להם כורש לשוב לארצם ב-538. שיבת ציון בהנהגת עזרא היתה ב-458, וב-445 נעשה נחמיה פחה ביהודה תחת השלטון הפרסי.

עם זאת, רבים מהגולים נשארו במסופוטמיה, ונהנו מאוטונומיה מרובה תחת שלטון הפרסים, אלכסנדר ויורשיו לבית סלווקוס, והפרתים. מצבם הורע עם חזרת הפרסים לשלטון במאה ה-3 לספירה, ובתחילת המאה ה-6 פרץ מרד בהנהגת הריש גלותא מר זוטרא, שהקים מדינה יהודית בצפון בבל אשר עמדה בפני הפרסים שבע שנים.

במרכזים היהודיים במסופוטמיה, ובראשם בבל, התנהלה פעילות רוחנית עשירה ומסועפת, תוך שמירה על קשר הדוק עם המרכז הרוחני בא"י. זו הגיעה לשיאה עם חתימת התלמוד הבבלי במאה ה-6, אולם עד למאה ה-10 נותרה בבל אחד המרכזים החשובים של היהדות, אם לא החשוב בהם.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©