אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מועמר אל-קד'אפי
מועמר אל-קד'אפי  צילום: רויטרס
 
מועמר אל-קד'אפי במדי צבא
מועמר אל-קד'אפי במדי צבא  צילום: איי אף פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 לוב
 צ'ד
 תנועות טרור
 ארגון האומות המאוחדות
 הצבא האירי הרפובליקני


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

מועמר אל-קד'אפי


Muammar al-Qaddafi

ציטוטים |  מידע נוסף

מועמר אל-קד'אפי (1942 - 2011), קצין ומדינאי לובי; שליט לוב בשנים 1969 - 2011..

 

נולד למשפחה בדואית ליד העיר סירת בצפון לוב. ב-1963 סיים לימודי משפטים באוניברסיטת לוב. ב-1965 השלים את הכשרתו בבית ספר לקצינים בבנגזי. באותה תקופה שהה מספר חודשים חודשים באנגליה, בה עבר אימונים צבאיים.

 

קדאפי נמנה עם הקצינים שחוללו הפיכה צבאית בלוב בספטמבר 1969; לאחריה היה לראש המועצה המהפכנית ולמפקד הכוחות המזוינים. ב-1970 - 1972 היה גם רה"מ ושר ההגנה.

דגל במהפכנות אסלאמית - סוציאליזם אסלאמי בגרסה מיוחדת לו, שהוא ראה בה תורה מגובשת, מעין "דרך שלישית" מקורית - לא קפיטליסטית ולא סוציאליסטית - לפתרון כל בעיות החברה והמדינה. את תורתו ניסח ב"ספר הירוק" (1976; חלק שני - 1978), וכפה אותה על לוב בקנאות (בעזרת שירות חשאי רב עוצמה). כמו כן ניסה להקנותה למדינות ערביות שכנות, ע"י איחוד לוב עמן או ע"י חתירה מהפכנית.

ב-1973 הכריז על "מהפכה תרבותית" ופקד על כינון "ועדות עממיות" שייטלו לידיהן את ניהול המשק והחברה (חוץ מהצבא ומשק הנפט) ויחליפו את הממשלה במתכונתה המקובלת. בסוף 1976 הכריז על הפיכת לוב ל"ג'מאהיריה" (מונח חדש שטבע, ופירושו בקירוב - "חברת ההמונים"), שהמוסד העליון שלה הוא "ועידה עממית כללית", והרשות המבצעת - במקום הממשלה - היא "מזכירות כללית". הוא עצמו התייצב בראש המזכירות הכללית, אך במרס 1979 העביר את התפקיד לאחד מעמיתיו הזוטרים, והוסיף להחזיק רק בתפקיד מפקד הצבא ובתפקיד יו"ר המועצה המהפכנית.

 

בלהט קנאותו, ניסה קד'אפי לחולל איחוד עם מדינות ערביות ועם מדינות שכנות: מצרים (1969 - 1970, 1972 - 1973), סודן (1969 - 1970), סוריה (1970 - 1971, 1980), מלטה (1971), טוניסיה (1974), צ'ד (1981), אלג'יריה (נסיונות גישוש אחדים) ומרוקו (1984). כל הניסיונות האלה נכשלו.

מועמר אל-קד'אפי (צילום AFPׂ)


בזירה הערבית נקט קד'אפי עמדה קיצונית, ותמך בגורמי חתירה והפיכה ובסיעות הקיצוניות שבקרב ארגוני המחבלים הפלסטיניים; בשנות ה-70 עשה את לוב לעמוד התווך של "חזית הסירוב" ("חזית העמידה האיתנה"). מדינות ערביות שונות, ובעיקר מצרים וסודן, ניתקו מדי פעם את היחסים עם לוב. מ-1978 התערב במלחמת האזרחים בצ'ד השכנה, אחרי שכבש כבר ב-1973 רצועת ארץ נרחבת שלה וסיפח אותה ללוב.

יחסיו עם מעצמות המערב היו לרוב עכורים ומתוחים, ובעיקר יחסיו עם ארה"ב ובריטניה (אף שאלה נענו לתביעתו, והחישו ב-1970 את פינוי בסיסיהן הצבאיים מלוב, שעליו הוסכם עוד לפני ההפיכה שחולל). תמיכתו בתנועות מחתרת ובטרוריזם ומלחמתו בגולים לובים במערב באמצעות חוליות חיסול ורצח הכבידו על היחסים בין לוב למדינות אלו, והביאו לניתוקם לתקופות ארוכות.

ב-1986 הגיעו הדברים לשיא כאשר תקפו מטוסים אמריקניים כמה אתרים בלוב, וביניהם ביתו של קד'אפי. אחדים מילדיו נהרגו, אבל הוא עצמו ניצל. ב-1988 הואשם קד'אפי במתן חסות למחבלים האחראים לפיצוץ מטוס פן-אם מעל לוקרבי שבסקוטלנד. קד'אפי ניאות להעמידם לדין בארץ נייטרלית, אך סירב להסגירם לארה"ב. בעקבות זאת הוטלו על לוב סנקציות מטעם מועצת הביטחון של האו"ם, שהוסרו ב-1999 משניאות קד'אפי להסגיר את שני המחבלים להולנד, שם הועמדו לדין בפני שופטים סקוטים. בעקבות זאת הפשירו יחסי לוב עם מדינות רבות. לדוגמה, ב-2001 תיווך קד'אפי בשחרורם של בני ערובה אירופים שנחטפו בידי בדלנים במלזיה.

עם איטליה, לעומת זאת, מקיים קד'אפי קשרים הדוקים למדי ברציפות, ועם ברה"מ והגוש הסובייטי פיתח יחסי קרבה וקיבל סיוע, נשק והדרכה - על אף איבתו לקומוניזם.

 

קדאפי בנאום בטלוויזיה (צילום: רויטרס)
קדאפי בנאום בטלוויזיה (צילום: רויטרס)
מעמדו הבינלאומי של קד'אפי היה מעורער שנים רבות בשל תמיכתו בעשרות תנועות מחתרת וטרור - למן הצבא האירי הרפובליקני, כמה תנועות ניאו-נאציות, הבדלנים בקורסיקה, בסיציליה ובאנדלוסיה ומחתרות שמאלניות באמריקה הלטינית, ועד לבדלנים המוסלמים בתאילנד ובפיליפינים.

 

קד'אפי נחשב לבלתי-יציב ולקנאי (אף שבעסקי הנפט נהג תמיד בשיקול קר - אם כי בקשיחות), ורבים ראו בו אדם בלתי שפוי בדעתו, בהם כמה ממנהיגי מדינות ערב. בין היתר נודע המנהיג הלובי בהתבטאויות חריגות, ובגינונים מוזרים הכוללים את התעקשותו לשהות באוהלו המדברי בזמן ביקוריו בחו"ל.

 

בדצמבר 2003 המם קד'אפי את מדינות העולם כאשר הודיע כי בכוונת לוב לחדול ממאמציה להשגת נשק להשמדה המונית, ולקבל על עצמה פיקוח בינלאומי ומגבלות נוספות בתחום. החלטה זו היתה תוצאה של מו"מ חשאי שהתנהל בין לוב לבריטניה וארה"ב בתשעת החודשים לפני כן. כמה חודשים לפני פרסום ההחלטה הסכימה לוב לקבל אחריות לפיצוץ מטוס פן-אם ולשלם פיצויים למשפחות הקורבנות.

 

החלטות אלו הביא לתחילתו של תהליך התקרבות והפשרת יחסים בין לוב למדינות המערב, ובראשן בריטניה וארה"ב. צעדי פיקוח ראשונים שעשו גורמים בינלאומיים בלוב חשפו כי פיתוח אמצעי השמדה המוניים במדינה היה מפותח ומתקדם ממה שהעריכו רוב שרותי המודיעין בעולם (ובכללם אלו של ישראל).

 

בנוסף לתורה ולדרך הייחודיות, לפיהן הנהיג את ארצו, לקדאפי היה גם חזון מקורי בנוגע לפתרון סכסוך בין ישראל לפלסטינים. ב-2009 הוא הציע לזנוח רעיונות המציעים להקים שתי מדינות לשני העמים. לדעתו, הפתרון הטוב ביותר היה הקמת מדינה אחת משותפת לישראלים ולפלסטינים. "נוכל לקרוא לה ישראטין", אמר.

 

במשך שנות שלטונו לא בחל קד'אפי לדכא בכוח את מתנגדיו ולאסור רבים מהם. באוקטובר 1993 נהרגו מאות חיילים בהתקוממות של יחידות צבא במערב המדינה, וביולי 1996 הרגו כוחות הביטחון עשרות אזרחים שהתפרעו במהלך משחק כדורגל. גל ההפגנות העממיות שפקד רבות ממדינות ערב בתחילת 2011 לא פסח על לוב. במהלך המהומות הורה המנהיג הלובי לנאמניו לחסל את מורדים בשלטונו, והתיר להם להיעזר בנשק כבד ובמטוסי קרב לביצוע משימתם.

 

ניסיונו לדכא את המורדים כשל, ועם נפילת טריפולי ברח יחד עם נאמניו לאזור עיר הולדתו, סירת, השוכנת לחופי מפרץ סידרה, בין הערים בנגזי לטריפולי. ב-20 באוקטובר 2011 נתפס קדאפי בעיר הולדתו, הוכה בידי שוביו ונורה למוות זמן קצר לאחר מכן.

 

אב לשבע בנים, ובת אחת.

 


ציטוטים

 

 • "עוד לא הפעלתי נגדכם כוח אמיתי. עוד לא ראיתם מה מועמר קדאפי, סמל התהילה הגאווה והכבוד של לוב, מסוגל לעשות. תוציאו את הילדים שלכם מהרחוב, הם ימותו, חבל (מועמר אל-קד'אפי, פברואר 2011).

 

 • "אין לי צורך בתואר מנופח או בדרגה צבאית עליונה" (מועמר אל-קד'אפי מסביר למה סירב לקדם את עצמו לדרגת גנרל והעדיף להישאר בדרגת קולונל).

 

 • "ההמבורגר האמריקני העשוי בעצם מתערובת מקקים, בשר עכברים וצפרדעים, הוא הנשק הסודי שבאמצעותו הרסו את כוחה של ברית המועצות" (מועמר אל-קד'אפי, 1992).

 

 • "מילים שוות כסף, אבל השתיקה שווה זהב. אני מעדיף את הזהב" (מועמר אל-קד'אפי).

 

 • "מדינה הדומה למדינתו, אך פחות מפותחת" (מועמר אל-קד'אפי על שוויץ, 1992).

 

 • "גדול המחזאים האנגלים, ויליאם שייקספיר, היה אחד משלנו. מוצאו היה ערבי, ושם משפחתו היה שייח' זובר" (מועמר אל-קד'אפי, 1986).

 

 • "כאשר הכל משתתפים בקונגרס העממי, לשם מה דרושה אופוזיציה? אופוזיציה למה? האופוזיציה מכוונת נגד הממשלה, אבל כאשר הממשלה נעלמת והעם שולט בעצמו - למה יש להתנגד? למה שהוא לא קיים? מסביר את שיטת הממשל שלו" (מועמר אל-קד'אפי).

 

 • "הספר הירוק הוא התוצר של מאבק האנושות. הספר הירוק הוא המדריך לאמנציפציה של האדם. הספר הירוק הוא הבשורה - הבשורה החדשה. הבשורה של העידן החדש., עידן ההמונים" (מועמר אל-קד'אפי).

 

 

 • "שנים רבות. לפני שמצאתי את הפתרון הנכון נאלצתי להתבודד רבות ולהרהר על ההיסטוריה של האנושות ולא על הסכסוכים של העבר ושל ההווה (מועמר אל-קד'אפי בתשובה לשאלה כמה זמן לקח לו לכתוב את ה"ספר הירוק" המונה עמודים בודדים בלבד).

 

 • "חשבנו בטעות כי קבוצות אלה היו חלק של תנועות שחרור לאומיות" (מועמר אל-קד'אפי מסביר את תמיכתו בארגוני טרור, 1989).

 

 • "המדע שאתם נהנים ממנו כיום, הרי זה המדע שאנו הענקנו לכם, זה סם שבו אתם משתמשים כיום, וכך גם עם האסטרונומיה, האמנות, הספרות..." (מועמר אל-קד'אפי).

 

 • "אין אנו אחראים לשימוש שנעשה בנשק, שאנו נותנים לפלסטינים. אנו נותנים אותו לפלסטינים בפני שאנו מאמינים בעניין שלהם ומחובותינו לעזור להם" (מועמר אל-קד'אפי, 1979).

 

 • "פועלי לוב שחררו את עצמם ממעבידיהם והם עתה שותפים מלאים בייצור. הדבר קרה ב-1 בספטמבר 1978, ותאריך זה חשוב ומשמעותי הרבה יותר מה-1 במאי 1886, שבו פתחו פועלים בשיקגו בשביתה והביאו בכך ליום עבודה של 8 שעות" (מועמר אל-קד'אפי).

 

 • "לאחר שהופיע יש הנוצרי, מיד נמצאו רבים כאלה שהתקיפו אותו...זה מפני שישוע היה נביא אשר העלה משהו חדש, משהו טוב. וגם אותי תוקפים כי אני מעלה משהו חדש, משהו טוב" (מועמר אל-קד'אפי, 1979).

 

 • "אנחנו הערבים לא שונאים את היהודים. תמיד עזרנו להם ולא פגענו בהם. גרנו ביחד.מי שפגע ביהודים לא היינו אנחנו.אני אומר לישראלים, אנחנו יותר קרובים אליכם מהמערב. יבוא יום שהאמריקאים והאירופים יוותרו עליכם, ואנחנו נהיה כאן ונחיה ביחד‭."‬ השליט הלובי שב ופרש את משנתו המדינית, שקובעת שבין הירדן לים אין מקום לשתי מדינות ויש מקום למדינה משותפת, דמוקרטיה אחת ששמה ייקרא "ישראטין" (מועמר אל-קד'אפי, 2010).

 

 • "זו לא מדינה, אלא מאפיה שמממנת את הטרור הבינלאומי" (מועמר אל-קד'אפי משתלח בשוויץ, 2009).

 

 • "מדינה ערבית חמושה בגדה המערבית תיתן לישראל פחות מ‭15-‬ קילומטרים של עומק אסטרטגי. במונחים אבסולוטיים, שתי התנועות, היהודית והפלסטינית, חייבות להילחם זו בזו לנצח או להגיע לפשרה. הפשרה היא מדינה אחת לכולם, שתאפשר לאנשים בכל צד להרגיש שהם חיים בכל השטח השנוי במחלוקת בלי שנגזל מהם חלק ממנו (מועמר אל-קד'אפי, 2010).

 

 • "אנו חוששים שאובמה, בהיותו שחור, סובל מתסביך נחיתות, שיגרום לו להתנהג כיותר לבן מהלבנים, וזאת תהיה טרגדיה אמיתית (מועמר אל-קד'אפי על נשיא ארה"ב).

 

 • "שמעתי על השם הזה, אך אינני מכיר את האיש. הוא לא כן. אבל מה כל העניין הזה? אמריקה הענקית, מעצמת העל, מפחדת מקרלוס? מלוב? את מי רייגן מנסה להוליך שולל" (מועמר אל-קד'אפי מיתמם לגבי היכרותו עם הטרוריסט קרלוס, 1981).

 

 • "ישראל הוקמה על גב הפלסטינים, בשטח שאינו שייך ליהודים...הצענו לארה"ב, בהתחשב בסימפטיה שהיא רוחשת ליהודים, שתתרום להם את אלסקה" (מועמר אל-קד'אפי, 1998).

 

 • "פלסטין תהפוך במוקדם או במאחור לבית הקברות של היהודים" (מועמר אל-קד'אפי, 1990).

 

 • "היכן היו התנועות הבינלאומיות למען זכויות האדם כמו "אמנסטי אינטרנשיונל" בשעה שזכויותיהם של האינדיאנים נשללו זה שנים רבות?" (מועמר אל-קד'אפי, 1983).

 

 • "הערבים הובסו מספר פעמים בעמותים צבאיים עם ישראל, כיוון שלא נהגו באופן רציני ולא פעלו על פי תוכניות לטווח רחוק. אם לא כן, היה ניתן לחסל ב-24 שעות את מה שמכונה ישראל" (מועמר אל-קד'אפי, 1983).

 

 • "אני מייעץ לך להתאבד ולא להשלים עם השפלה. התאבדותך תנציח את העניין הפלסטיני לדורות הבאים" (מועמר אל-קד'אפי במברק ליאסר ערפאת בזמן המצור על ביירות, 1982)

 

 • "יש להרוס את הכור הגרעיני הישראלי בדימונה, והריסתו תהיה שירות לגזע האנושי" (מועמר אל-קד'אפי, 1981).

 

 • "כוחותינו שמים קץ למלחמה בת 20 שנה. אני חושב שהצבא הלובי ראוי לפרס נובל לשלום על עבודת השלום שלו" (מועמר אל-קד'אפי לאחר נסיגת צבא לוב מצ'אד,1981).

 

 • "לקדאפי נפש חצויה - ושני חצאי נפשו מרושעים" (ג'עפר נומירי, שליט סודן בשנים 1969 – 1985).

 

 • "מדובר בביקור היסטורי ראשון מסוגו. זה לא זמן להתפלמסות. קדאפי הגיע לשלטון בגיל ‭,28‬ הוא היה צעיר וחשב שהוא יכול לשנות את כל העולם. במשך השנים הוא גילה את מגבלות הכוח, ועובדה שכעת פניו למערב ויש לו רצון להיות מעורב בפתרון הסכסוך באזור" (חבר הכנסת טאלב א-סאנע בזמן ביקור בלוב, 2010).

 

 • "במשך חצי שעה תקף קדאפי את המערב, ועל הדרך התלונן על השימוש שנעשה בו בשמפו לשיער. הוא דיבר בהרחבה על כך שבמערב לוקחים ביצים של תרנגולות על מנת לייצר שמפו, וזה סימן להתנוונות המתמדת של מדינות המערב לעומת העולם הערבי. כמובן שאי היה אפשר להיכנס לדבריו באמצע. העובדה כי מדובר באדם לא שפוי ברורה לכל" (מאוריציו מולינרי, כתב העיתון האיטלקי "לה סטמפה", מספר על חוויותיו עם המנהיג הלובי).

 

 • "אתם המערביים, למה אתם כל הזמן רוצים לדעת אם אנחנו אוהבים את קדאפי ? זה כמו לשאול אם אנחנו אוהבים שהשמש זורחת כל בוקר ושהכוכבים עולים כל לילה. קדאפי הוא עובדת חיים שאי-אפשר לשנות, ולכן אין טעם בשאלה הזאת" (אזרח לובי, 2004).

 


מידע נוסף

 

קדאפי: "אם נותקף, אלפי לובים ימותו" - בעוד במזרח ניטשים קרבות בין כוחות השליט למורדים, נאם קדאפי בטריפולי, איים על מתנגדיו ועל הקהילה הבינלאומית, והשווה את המתחולל בארצו למאבק בין הפלסטינים לישראל. "כמו הטנקים הישראלים בעזה, כך אל-קאעידה הרגה בכוחותינו". דובר האופוזיציה אמר קודם: "נזדקק לסיוע זר והפצצות אוויריות". כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

"מעכשיו קראו לי מלך המלכים". סיפורי קדאפי - הוא מוזר ואכזר, אבל העולם היה משעמם בהרבה בלעדי שליט לוב. הוא לא זז בלי הבלונדינית החושנית, רכש מניות ביובנטוס, לימד את ברלוסקוני את סודות ה"בונגה בונגה", ורואה בחזונו את "ישראטין" והסדר עם בן-לאדן. וגם אם יילך, צבא היתושים שלו יעמוד על המשמר. עוד תתגעגעו לאיש עם השמלה והאוהל. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©