אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סר פרנסיס דרייק
סר פרנסיס דרייק 
 
הקרב בין הצי האנגלי לארמדה הספרדית (1588)
הקרב בין הצי האנגלי לארמדה הספרדית (1588)  
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מסעות סר פרנסיס דרייק
 Sir Francis Drake


ערכים קשורים
 הים הצפוני
 איי הודו המערבית
 אליזבת ה-1
 פנמה
 הים הקריבי
 האוקיינוס השקט
 האוקיינוס האטלנטי
 אינדונזיה
 טבק
 הארמדה הגדולה
 ספרד
 בריטניה


תחומים קשורים
 גיאוגרפיה
 היסטוריה צבאית


 
 
 

סר פרנסיס דרייק


Sir Francis Drake

תקופת הילדות |  מסעות ראשונים - ה"דרקון" |  מסביב לעולם בשלוש שנים |  מלחמת אנגליה - ספרד

סר פרנסיס דרייק (1540? - 1596), שודד ים ואדמירל אנגלי שהפך למגלה ארצות. היה האנגלי הראשון שעבר במצרי מגלן (1578) והאדם השני שהקיף את העולם. נודע גם בזכות חלקו במלחמה בין ספרד לאנגליה.

 


תקופת הילדות

פרנסיס דרייק נולד בטוויסטוק, במחוז דבונשייר באנגליה. הבן הבכור, מתוך 12 ילדים, למשפחת איכרים-אריסים. אביו היה מאמין פרוטסטנטי נלהב שהוריש לבנו את האיבה למאמינים הקתולים. עוד בהיותו ילד, נאלצה המשפחה (ככל הנראה בשל אמונתו הדתית של האב) לעזוב את מקום מגוריה ולהגר לצ'טהם במחוז קנט, עיר הקרובה לשפך נהר התמזה.

 

העוני בו היתה נתונה משפחתו (התגוררו בספינה ישנה שנקשרה לגדות התמזה), והקרבה לחיי הספנים, דחפה את דרייק הצעיר אל הים, ובגיל 13 היה לשוליית מלחים בספינת חופים קטנה אשר שטה לאורך חופי הים הצפוני. למרות גילו הצעיר הצליח דרייק לרכוש מיומנות מרשימה כספן, ואף התחבב על קברניט הספינה שהוריש לו את הנכס בצוואתו. 

 


מסעות ראשונים - ה"דרקון"

בערך בגיל 23 מכר דרייק את ספינתו והצטרף לצי המסחרי של משפחת הוקינס (אליה היה קשור בקשרי דם). כבר במסעו הראשון במסגרת הצי לאיי הודו המערבית, נתקל דרייק בנציגי השלטון הספרדי באיזור וביחסם העויין לזרים. במסעו השני (1567) הותקפה שיירת האוניות (במסגרתה נכללה אונייתו "Judith"), אותה הוביל בן דודו סר ג'ון הוקינס, בסמוך למפרץ מקסיקו על ידי אוניות הצי הספרדי (הארמדה הספרדית).

 

במהלך המתקפה הוטבעו שתיים מאוניות השיירה, רבים מן המלחים האנגלים נהרגו, ודרייק והוקינס איבדו חלק ניכר מהונם. עם זאת תפקודו במהלך האירוע הקנה לדרייק מוניטין כאיש ים מוכשר ומיומן. המתקפה הגדילה את האיבה שרכש ממילא לשלטון ספרד הקתולית, ועם שובו לאנגליה נשבע לנקום בתוקפים. בשנתיים לאחר מכן ערך שני מסעות מצומצמים לאיי הודו המערבית על מנת לרכוש ידע גיאוגרפי ואנשי קשר שיסייעו לו בתכנון מהלכיו לאחר מכן.

 

ב-1572 זכה באישור המלכה אליזבת ה-1 לעסוק בפעולות פירטיות נגד מושבות ספרד והצי הספרדי באמריקה. באותה שנה יצא עם שתי ספינות לאזור והחל בסדרת פשיטות על נמלים ואוניות ספרדיים. פעולתו הראשונה כוונה לנמל בעיר נומברה דה דיוס (Nombre de Dios) בפנמה, ולאחר מכן תקף בהצלחה רבה שיירות ספרדיות בים הקריבי. בזכות השלל (את חלקו העביר לאוצר המלכה) שהשיג במסע זה, שב לאנגליה כאדם אמיד ביותר. הצלחותיו הצבאיות ואישיותו המרשימה הטילו מורא על הספרדים והם כינו אותו "הדרקון".

 


מסביב לעולם בשלוש שנים

בשל הסכם שהושג בין המלכה אליזבת למלך ספרד פיליפה ה-2, נאלץ דרייק לחדול ממסעות הביזה, ואת השנים 1573 - 1576 עשה באירלנד. המסע אשר בעקבותיו הפך לאישיות נודעת החל ב-1577. הוא מונה על ידי המלכה לעמוד בראש משלחת ימית חשאית (בת חמש אוניות ו-166 איש) שמטרתה לעבור דרך מיצרי מגלן אל יבשת אמריקה שלחופי האוקיינוס השקט (שהיו נתונים ברובם בשלטון ספרד), וליצור קשרי מסחר והשפעה עם התושבים המקומיים.

 

ב-13 בדצמבר 1577 יצאה שיירת האוניות מפלימות' שבאנגליה. לאחר שחצתה את האוקיינוס האטלנטי (שתי אוניות נפגעו במהלך המסע ונותרו מאחור), נכנסה באוגוסט 1578 למיצרי מגלן. כך היה דרייק לאנגלי הראשון שעבר במיצרים אלו. 16 ימים מאוחר יותר הגיעה השיירה למי האוקיינוס השקט. שורת סערות עזות טיבעה את אחת האוניות ואוניה נוספת שבה לאנגליה.

 

אוניית הדגל "Golden Hind" עליה פיקד דרייק, נותרה יחידה והמשיכה במסע באוקיינוס השקט לאורך חופי אמריקה. במהלך המסע הוביל דרייק פשיטות ביזה על אוניות ונמלים ספרדיים שהניבו רכוש רב. המסע נמשך ככל הנראה עד קו הרוחב 48 מעלות (גבול ארה"ב - קנדה לערך), אז שב דרייק אל עקבותיו והחל במסע לאנגליה. כאשר עצרה האוניה במפרץ מצפון לסן פרנסיסקו של ימינו, (נקרא כיום מפרץ דרייק) הכריז על האיזור כשייך לאנגליה והכתירו בשם ניו-אלביון.

 

שיחזור של אוניית הדגל "Golden Hind" בפיקודו של דרייק (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

ביולי 1579 המשיך דרייק את מסעו בחזרה לאנגליה. הוא נע מערבה באוקיינוס השקט, עבר דרך איי אינדונזיה, הקיף את כף התקווה הטובה בדרום אפריקה, ובספטמבר 1580 שב לבסוף לאנגליה, נושא עימו כסף, זהב ותבלינים יקרי ערך. בכך היה לאדם השני (אחרי מגלן) שהקיף את העולם. במסעו הפריך דרייק את הטענה שהיתה נפוצה אז, כי האי המכונה "ארץ האש" הוא יבשת שלמה. באותה שנה זכה בתואר אצולה מהמלכה אליזבת שהוענק לו על סיפון. ב-1581 מונה לראש העיר פלימות' ובשנים 1584 - 1585 כיהן כחבר הפרלמנט האנגלי.

 

ב-1569 נישא דרייק למרי ניומן (Mary Newman). לבני הזוג לא נולדו ילדים ולאחר 12 שנות נישואים, הלכה מרי לעולמה.  ב-1585 נישא בשנית לאליזבט סידנהם (Elizabeth Sydenham). גם נישואיו אלו לא הניבו צאצאים.

 


מלחמת אנגליה - ספרד

ב-1585 יצא דרייק בראש צי גדול אל איי הודו המערבית ושב לפשוט על המושבות הספרדיות באיזור. בהמשך המסע הקים את המושבה האנגלית הראשונה באמריקה (על אי בסמוך לחופי צפון קרוליינה של ימינו). על פי האגדה, בשובו ממסע זה הביא לאנגליה את הטבק.

 

ב-1587, כאשר התברר כי המלחמה בין אנגליה לספרד הינה בלתי נמנעת, מונה דרייק על ידי המלכה לצאת בראש כוח ימי במטרה להשמיד את הצי הספרדי. מתקפה שהוביל בנמל קדיס בדרום ספרד, במהלכה הוטבעו כ-30 ספינות ספרדיות, גרמה לעיכוב של שנה במועד יציאתה של הארמדה הספרדית הגדולה לכיוון אנגליה. בקרב הימי שהתנהל בין שתי המדינות ב-1588 שימש דרייק כסגן מפקד הצי האנגלי וסייע בהנסת הצי הספרדי.

 

לאחר מסע כושל נוסף באיי הודו המערבית שב לכהן תקופה מסוימת כחבר פרלמנט. במסעם האחרון (1595) לאיי הודו המערבית, חלו דרייק ובן דודו הוקינס בדיזנטריה, מחלה שהביאה למותם. דרייק מת על סיפון אוניית הדגל של השיירה "Defiance", וכפי שהורה בצוואתו, נקבר במי הים בקרבת חופי פנמה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©