אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ג'ון סטיוארט מיל
ג'ון סטיוארט מיל 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר הכולל מבחר מעבודותיו של מיל, ביבליוגרפיה וביוגרפיה נרחבת (אנגלית)
 על החירות - טקסט אלקטרוני


ערכים קשורים
 לוגיקה
 פילוסופיה
 תועלתנות
 ג'רמי בנתם
 מרקנטליזם
 נאורות
 אמפיריציזם
 אירלנד
 ויקטוריה
 פמיניזם
 סופרג'יסטיות
 היד הנעלמה
 אדם סמית
 דייוויד ריקרדו
 תומס רוברט מלתוס
 סוציאליזם


תחומים קשורים
 העת החדשה
 מושגים ואישים בכלכלה
 פילוסופיה


 
 
 

ג'ון סטיוארט מיל


John Stuart Mill

ג'ון סטיוארט מיל (1806 - 1873), כלכלן ופילוסוף בריטי, נמנה על החשובים בהוגי הדעות במאה ה-19. עסק בלוגיקה ובפילוסופיה מדינית ואתית. מחלוצי הכלכלה המודרנית, פיתח את תורת תועלתנות (יוטיליטריאניזם) של ג'רמי בנתם ואביו (ג'יימס מיל), ועידן אותה במשנה הסדורה שהציעה לה בספרו "תועלתנות" (1863), במסגרתה איזן בין האינטרס החברתי הכללי לבין חרות הפרט וזכויותיו האינדיבידואליות.

 

אביו של מיל, ג'יימס, איש רוח ידוע בזכות עצמו, דאג לספק לבנו השכלה מקיפה באופן אישי כבר בשנות ילדותו הראשונות. בין התחומים שלמד היו פילוסופיה, מדעים, משפטים ולימודים קלסיים (לשון וספרות יוונית ולטינית). מיל למד במסגרת נוקשה שיצר אביו, אשר הגבילה את מגעיו עם צעירים בני גילו.

 

בגיל 17 החל מיל לעבוד אצל אביו ב"חברת הודו המזרחית", חברת מסחר אנגלית ששלטה בחלקים נכבדים מהתעשייה ההודית, שם נשאר במשרות שונות עד פירוק החברה ב-1858. למערכת יחסיו עם הארייט טיילור, לה נישא לאחר מות בעלה (1851), מיוחסת חשיבות רבה בהתפתחות מחשבתו בתחום מעמד האישה, ואף בתחומים נוספים. לאחר פטירתה ממחלת השחפת ב-1858 חי מיל בצרפת עד לשנת 1865, אז שב לבריטניה ונבחר לפרלמנט, בו פעל עד 1868 לקידום עקרונות ליברליים כמו שוויון זכויות לנשים, פיקוח עצמי על הילודה, חינוך יסודי לכול ובעלות ציבורית על משאבי טבע. בשנותיו האחרונות חזר להתגורר בצרפת.

 

ג'ון סטיוארט מיל והלן, בת אשתו הארייט טיילור מנישואיה הראשונים 

 

מיל הושפע מתפיסת ה"לסה פייר" (בצרפתית, "הניחו לעשות") שהושמעה לראשונה בצרפת ובאנגליה בשלהי המאה ה-17, ויצאה נגד המגבלות שהטילו המדינות על הפעילות העסקית (בהתאם לתפיסת עולם כלכלית שזכתה לכינוי מרקנטליזם). בהגותו שילב מיל בין עקרונות ההשכלה לבין האמפיריציזם, וביקש להראות שערכים כמו חירות ושוויון מקבלים את משמעותם מיעילותם לגבי היחיד והחברה גם יחד.

 

מיל התייחס גם לשאלות פוליטיות שהיו אקטואליות בימיו. באותה עת, אירלנד - שהייתה כפופה לשלטון בריטי - נמצאה בעין-הסערה; כדי לפתור את הבעיה, מיל הציע כי האיכרים האירים יקבלו בעלות על האדמות שהם מעבדים. הצעה זו עוררה עניין רב.

 

השפעה ממשית, ולא רק עניין, נודעה לספר שכּתב מיל: "שעבוד הנשים". למן פירסומו (1869), הוא היה לטקסט חשוב ביותר במאבק על זכויות הנשים באנגליה במאה ה-19, ושימש דוגמה למאבקן גם בארצות אחרות. ב-1865 הוגשה לפרלמנט הבריטי עתירה ראשונה למתן זכות בחירה לנשים, בידי מיל, ונדחתה; בעיקר בגלל התנגדותה של המלכה ויקטוריה שנודעה בשמרנותה בכל הנוגע לתחומי הדת, האישות ומעמד הנשים. ב-1867 נשא מיל נאום חשוב בפני הפרלמנט שכותרתו "זכות בחירה לנשים" ("Suffrage for Women"). בשנים שלאחר מכן נמנה על הלוחמים העקביים למען שוויון זכויות לנשים, ונחשב לאחד ממבשרי הפמיניזם המודרני ולגיבורן של הסופרג'יסטיות, נשים שהתארגנו במסגרת תנועה חברתית פוליטית להשגת שוויון זכויות מלא, ובכלל זה גם הזכות לבחור ולהבחר לפרלמנט.

 

חלק מהשפעה זו ניתן לזקוף לזכוּת המעמד הבכיר אשר מיל רכש לעצמו בעולם הידע המדעי - ובפרט בתחום הכלכלה. הספר "עקרונות הכלכלה המדינית" (1848) הקנה לו הכרה ויוקרה בתחום זה, בבריטניה ומחוץ לה. מיל תמך בגישת היד הנעלמה של הכלכלן והפילוסוף הסקוטי אדם סמית, שנעשתה - הודות לכתביו של מיל - שם נרדף ל"כלכלה חופשית".

 

ספר זה מהווה סיכום משוכלל לתחום הכלכלה המדינית. לא רק ניסוחים ברורים שהבהירו את התיאוריות המסובכות שכתבו אדם סמית ודייוויד ריקרדו - אלא איחודן השיטתי לתורה אחת, ופיתוחן המקורי תוך כדי התחשבות בתיאוריה שקשורה בשמו של תומס מלתוס ובתיאוריות אחרות. בזכות כל אלה, הספר היה הבסיס להוראת הכלכלה עד לסוף המאה ה-19.

 

ואולם, ההישג של מיל היה יותר גדול: הוא יצר תורת כלכלה, שהינה ייחודית לו. תורה זו מדגישה את התועלת (מרכיב סובייקטיבי) - במקום את כוחות ההכרח (מרכיב אובייקטיבי), אשר היוו מרכז לתורת הכלכלה הקלאסית עד להופעת הספר שלו. עוד חידושים של מיל, מתחום התיאוריה הכלכלית: הרחבת הדיון בסיבות שגורמות ייצור יעיל וצמיחה כלכלית; דיון מקורי בנושא הסחר הבינלאומי - כולל הצעת פתרון לחלוקת הרווחים בין שתי מדינות, על בסיס חישוב הגמישות-לייבוא.

 

החידוש העיקרי של מיל הינו אמירתו ולפיה התחום האמיתי של החוקים הכלכליים הינו הייצור ולא החלוקה. חוקי הייצור (מבחינה כלכלית) מתייחסים לטבע האובייקיטיבי. אין שום שרירות אנושית בידיעה כי כוח-האדם הינו יותר יצרני בתחום זה או אחר; אין שום גחמה, או החלטה של בני-אדם, לגבי תופעות כגון הפחתת פוריות האדמה. יש עובדות ממשיות: משאבי הטבע הינם נדירים, תהליכי הטבע הינם בלתי-גמישים. מה שיכולים האנשים לעשות, זה לנסח חוקי-כלכלה כדי ללמד את האנושות כיצד למקסם את פירות העבודה.

 

אבל - קובע מיל - חוקי-הכלכלה, אין להם שום קשר עם עניין חלוקת הפירות הללו. בהצהרתו זו, מיל הציב את עצמו כמתנגד להשלכות אשר נגזרות (כנראה באורח הכרחי) מתורת ריקרדו לגבי החלוקה. יתר-על-כן, הוא הבהיר כי אין שום הכרחיוּת לגבי עניין זה: החלוקה אינה נקבעת לפי חוקי מסוג חוקי-הטבע, אלא לפי החלטות שמקבלים מוסדות החברה בהתאם למוסכמותיה. מיל מסיק מכך מסקנה, שמעמידה אותו כאחד ממבשרי הסוציאליזם: אם המוסדות, בהכוונתם את החלוקה, יוצרים אי-צדק חברתי - יש לשנות את המערכת המוסדית; השינוי יכול אפילו לעמוד בניגוד לקדושה שמיוחסת לקניין הפרטי. בלי לפגוע בעקרון התחרות החופשית, מיל הציע כי שלטונות המדינה יוכלו להרחיב את תחומי התערבותם במשק.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©