אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


פרידריך "הגדול"
פרידריך "הגדול" 
 
פרידריך וילהלם ה-1
פרידריך וילהלם ה-1 צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע מקיף בנושא


ערכים קשורים
 פרוסיה
 אבסולוטיזם
 אמנה חברתית
 מריה תרזיה
 מלחמת שבע השנים
 שושלת הבסבורג
 מרקנטליזם
 וולטר
 משה מנדלסון


תחומים קשורים
 העת החדשה


 
 
 

פרידריך ה-2 "הגדול"


Friedrich II

פרידריך ה-2 "הגדול" (1712 - 1786), מלך פרוסיה מ-1740; מדינאי, מצביא והוגה דעות. קיבל חינוך קפדני מאוד מאביו, פרידריך וילהלם ה-1, אך התעמת עמו על רקע התעניינותו בספרות ובמוסיקה וסלידתו מנושאי צבא ומדינה. היחסים ביניהם הידרדרו בעקבות ניסיון הבריחה של הנסיך לאנגליה, שהסתיים בכליאתו במבצר קוסטרין והוצאת חברו הנאמן קאטה להורג (1730). לאחר שהתחייב לקבל את מרותו של אביו ולהינשא לאליזבת מבראונסוויג-בוורן שוחרר מכלאו. פרידריך מעולם לא הביא ילדים לעולם ונודע בנטיותיו ההומוסקסואליות. עלה למלוכה ב-1740 לאחר מותו של אביו.

בימיו של פרידריך היתה פרוסיה דוגמה מובהקת לאבסולוטיזם הנאור. משמעותו בעיני פרידריך הייתה ביסוס משטרו על חוק הטבע ועל האמנה החברתית; השלטון התבצע מתוך מחויבות לרווחת התושבים, אך הוגבל בחוש האחריות של השליט בלבד. השקפתו של פרידריך עומתה עם ההחלטות המעשיות שנאלץ לקבל, במיוחד במישור הצבאי-מדיני.

מיד לאחר הכתרתו החל פרידריך להגדיל את שטחה של ממלכתו. פירוק שיתוף הפעולה בין צרפת לבריטניה איפשר לפרוסיה לממש שאיפות שקודם לכן היו נתקלות בהתנגדות משותפת. עם מות הקיסר קרל ה-6 (1740) ועליית בתו, מריה תרזה, לשלטון, תבע פרידריך את שלזיה ופתח במלחמת הירושה האוסטרית. במהלך המלחמה כרת ברית עם צרפת. פרידריך התגלה כמנהיג צבאי מוכשר וניצח בקרבות במולוויץ (1741) ובקוטוזיץ (1742). בשלום ברלין (1742) קיבל את שלזיה ואת גלאץ ובשלום דרזדן (1745) הבטיח את אחיזתו בשטחים שהשיג. צבאו נחשב למודרני והמאומן ביותר באירופה, בעיקר בשל החינוך הקפדני והנוקשה שקיבלו חייליו והכסף הרב שהושקע בו. בתקופתו של פרידריך הוכפל מספר אנשי הצבא ועבר את ה-200,000 איש.

במלחמת שבע השנים (1763-1756) התחדש המאבק על שלזיה. פרידריך כרת ברית עם אנגליה, אך מצא עצמו מול ברית צרפת-אוסטריה-רוסיה. למרות שהיה בנחיתות מספרית ברורה, לא היסס לתקוף ראשון את הצבאות שכיתרו אותו. ניצח בקרבות רבים, אך נכשל באחרים (במיוחד בקרב קונרסדורף ב-1759 ובהגנה על ברלין) עד שהיה חשש למפלתה של פרוסיה. מות הצארית אליזבת ועליית פיוטר ה-3, שהיה ממעריציו, פעלו לטובתו, ופרוסיה זכתה מחדש בשלזיה ובמעמד של מעצמה אירופית (1763). במשך המלחמה איבדה פרוסיה כ-180,000 מחייליה ונגרם לה נזק כלכלי כבד. בזכות תמרוניו המזהירים, נחישותו והאומץ שהפגין במהלך הקרבות נמנה פרידריך עם גדולי המצביאים בהיסטוריה.

 

פרידריך ה-2 "הגדול" בקרב רוסבאך בו הביס הצבט הפרוסי את הצבא הצרפתי, 1757 (איור: ויזו'אל/פוטוס)

פרידריך המשיך להישען על ברית עם רוסיה, והצטרף אליה בחלוקתה הראשונה של פולין (1772). במלחמת הירושה הבוורית (1779-1778) סיכל את כוונות אוסטריה באשר לבווריה. יצר התאגדות של נסיכים גרמנים (1785) כדי לעורר מחדש את ההתנגדות המסורתית לשאיפותיו של בית האבסבורג. השטחים הרבים שהשיג במשך שנות שלטונו הכפילו למעשה את גודל ממלכתו.

פרידריך נודע כאדמיניסטרטור מוכשר. המחצית השניה של תקופת מלכותו, שאופיינה על פי רוב בשקט מדיני, הוקדשה לפיתוחה של פרוסיה.

מדיניותו הכלכלית הייתה מרקנטיליסטית, ושמה דגש על ההגנה ועל פיתוח המסחר והמלאכה. פרידריך עודד במיוחד את תעשיית המשי שהביאה לתיעושה של ברלין, וכן עודד בניית תעלות והתיישבות מקיפה בשטחי הספר שבמזרח פרוסיה. היה מן הראשונים באירופה שהחלו בגידול תפוחי אדמה. החל בעריכתו של קובץ החוקים של פרוסיה, ואלה פורסמו לאחר מותו (1794). בתקופתו בוטלו כמעט לחלוטין העינויים, הונהג חינוך חובה לילדים ופותח נושא ההשכלה הגבוהה.

שנות שלטונו היו תקופת זוהר תרבותית. ארמונו ("סן-סוסי"- "בלא דאגה") בפוטסדם הפך למרכז הרוחני של מרכז אירופה. שם קיבל את פני וולטיר, את פני משה מנדלסון ואנשי רוח אחרים. פרידריך העדיף את הספרות והתרבות הצרפתית על פני הגרמנית (הוא דיבר צרפתית ובז לשפה הגרמנית), מה שמצא את ביטויו במאמרו "על הספרות הגרמנית, חסרונותיה... והאמצעים לתקנה" (1780). למרות שפרידריך לא הכיר בקיומה של אומה גרמנית הוא נחשב עוד בימיו לסמל ללאומנות הגרמנית והיטלר נחשב למעריץ מושבע שלו.

החשובים שבכתביו: "זכרונות בית ברנדנבורג" ו"היסטוריה של מלחמת שבע השנים". באחד המוקדמים שבהם, "אנטי מקייוולי" (1740), ביטא את דעותיו על חובות השליטים. היה פטרון של מוסיקה, חלילן מעולה ומלחין חובב. הקים תזמורת ובמת אופרה בארמונו, שם העסיק מלחינים חשובים, בהם קוונץ וק' פ' ע' בך. נושא שחיבר שימש השראה ל"מנחה המוסיקלית" של י' ס' בך. חיבר סונאטות לחליל ולצ'מבלו.

דמותו המרתקת ופועלו היו במשך השנים לנושא במחקרים, ספרים וציורים רבים.

יחסו ליהודים

על אף סובלנותו הדתית היה יחסו של פרידריך ליהודים רע משל קודמיו. הוא פרסם "תקנה כללית" (1750) המחלקת את היהודים לשני סוגים, אך גם לסוג המועדף מן השניים הותר להוריש זכויות לבן משפחה אחד בלבד. עול המסים הכבד של פרוסיה הכביד במיוחד על היהודים. מלבד מס "ההגנה" המיוחד והמסים שנגבו כתמורה חליפית לשירות צבאי, היו היהודים אחראים גם ליצוא תוצרתה של המדינה, והיו חייבים לקנות כמות קבועה של חרסינה, "חרסינת היהודים", מייצורו של בית חרושת שהקים. ענפי הסחר והמקצועות שיכלו לעסוק בהם היו מוגבלים.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©