אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מרי קירי
מרי קירי 
 
פייר ומרי קירי במעבדתם
פייר ומרי קירי במעבדתם 
 
פרדריק ואירן ז'וליו-קירי
פרדריק ואירן ז'וליו-קירי 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 פייר ומרי קירי


ערכים קשורים
 מוצק
 סימטריה
 מגנטיות
 אנטואן-אנרי בקרל
 רדיואקטיביות
 אורניום
 יסוד כימי
 פולוניום
 רדיום
 פרס נובל
 מלחמת המפרץ הראשונה
 קרני רנטגן
 חומרים רדיואקטיביים
 קוריום
 חלקיק אלפא
 נייטרון
 איזוטופים
 בלוטת התריס
 יוד
 כור גרעיני
 מלחמת העולם השנייה
 נשק גרעיני


תחומים קשורים
 כימיה
 מדענים וממציאים
 פיסיקה


 
 
 

משפחת קירי


Curie

פייר ומרי קירי |  אירן ופרדריק ז'וליו-קירי |  מידע נוסף

משפחת קירי, משפחת מדענים בצרפת.

 


פייר ומרי קירי
פייר (Pierre) קירי (1859 - 1906) היה כימאי, ועסק בראשית דרכו בחקר
גבישים, עם אחיו ז'ק. כהמשך לעבודתו זו, פיתח את עקרונותיה המתמטיים של הסימטריה; עקרון הסימטריה של קירי קובע כי הסימטריה של הסיבה משתקפת בסימטריה של התוצאה, ואסימטריה של התוצאה מעידה על אסימטריה בסיבה. מכאן פנה לעסוק במגנטיות, ובעבודת הדוקטורט שלו ניסח את חוק המגנטיות של קירי: מקדם המשיכה בין גופים פָּרָמגנטיים משתנה ביחס הפוך לטמפרטורה המוחלטת שלהם. ב-1895 נשא לאשה את מריה סקלודובסקה, והחל לעסוק עמה בחקר הרדיואקטיביות, כמתואר להלן. ב-1906 נדרס למוות ע"י עגלה ברחוב פריסאי.

מרי (Marie) קירי (1867 - 1934), פיסיקאית וכימאית ילידת פולין, בשמה המקורי מריה סקלודובסקה (Skłodowska). היתה תלמידה מצטיינת, אך בת למשפחה ענייה מאוד, ונאלצה לעבוד כאומנת. ממשכורתה מימנה את לימודי הרפואה של אחותה בצרפת, ואחר כך הצטרפה אליה והחלה ללמוד פיסיקה, כימיה ומתמטיקה בסורבון. כך הכירה את פייר קירי, שהיה פרופסור לכימיה במוסד זה, וב-1895 נישאה לו.

לאחר ששמעה על תגלית הקרינה המסתורית של בקרל, בחרה בתופעה זו (שאותה כינתה לאחר זמן "רדיואקטיביות") כנושא לדוקטורט. בעיקר, ביקשה לברר אם תכונה זו מצויה בחומרים אחרים מלבד אורניום, וב-1898 עלה בידיה ובידי בעלה לבודד שני יסודות רדיואקטיביים חדשים, פולוניום (שנקרא כך לכבוד מולדתה של מרי) ורדיום. פייר עסק בחקר תכונותיהם הפיסיקליות של החומרים, ואילו מרי בדקה את תכונותיהם הכימיות וביקשה דרכים להפיקם בצורתם הטהורה. ב-1903 קיבלה תואר דוקטור, ובאותה שנה קיבלה, עם בעלה ועם בקרל, את פרס נובל לפיסיקה.

למרות זאת, לא ניתנה לה משרה בסורבון - בשל היותה אשה - והיא נאלצה ללמד במכללה לנערות, עד שהותר לה לשמש כעוזרת במעבדתו של בעלה. רק עם מותו של פייר נמסרה לה משרתו, והיא נעשתה הפרופסורית הראשונה בתולדות הסורבון. ב-1910 פרסמה ספר מקיף על תופעת הרדיואקטיביות, וב-1911 זכתה שוב בפרס נובל (הפעם לכימיה, ולבדה) על הישגה בהפרדת רדיום טהור.

בשנות מלחמת העולם הראשונה הקדישה את מאמציה לפיתוח שיטות רדיוגרפיה בקרני רנטגן, ואחר כך המשיכה בחקר היישומים הרפואיים של חומרים רדיואקטיביים, עם בתה אִירֶן. מכון הרדיום של פריס, שבראשו עמדה, צבר מלאי שאין דומה לו של חומרים רדיואקטיביים, שערכם הוכח כאשר החלו בשנות ה-30 הניסויים בחקר החלקיקים, שכן ניסויים אלה נזקקו למקורות קרינה. ב-1934 נפטרה מרי קירי מלאוקמיה שבה לקתה עקב טיפולה הממושך בחומרים רדיואקטיביים.

יחידת הפעילות הרדיואקטיבית של גרעין נקראה "קירי", על שם פייר קירי, עד שהוחלפה ביחידת בקרל. היסוד הסינתטי קוריום נקרא על שם פייר ומרי קירי. סיפור חייה של מרי קירי הונצח בביוגרפיה (שכתבה בתה איב), אשר הפכה לרב-מכר עולמי. 

 


אירן ופרדריק ז'וליו-קירי

אִירֶן (1897 - 1956), בתם של בני הזוג קירי, המשיכה במפעלם עם בעלה פרדריק ז'וֹליוֹ (1900 - 1958). הוא נטל את שם משפחתה של רעייתו וצירפו לשמו, והשניים נודעו בשמם המשותף ז'וליו-קירי (Frédéric, Irène Joliot-Curie). אירן עבדה כעוזרת במעבדה של אמה מאז 1918, ופרדריק הצטרף למעבדה כעוזר ב-1925. השניים נישאו ב-1926, ומאז 1928 חתמו במשותף על עבודותיהם.

בני הזוג גילו במחקריהם כי הרעשת יסודות שאינם רדיואקטיביים ב
חלקיקי אלפא (לאחר זמן החלו להשתמש גם בנייטרונים) גורמת להיווצרות איזוטופים רדיואקטיביים של יסודות אלה, שאינם מצויים בטבע. הם הבינו מיד מה רבים היישומים הרפואיים של תגליתם (כגון היכולת לעמוד על תפקודיה ובעיותיה של בלוטת התריס בעזרת יוד רדיואקטיבי). ב-1935 זכו בפרס נובל לכימיה על גילוי הרדיואקטיביות המלאכותית.


 

פרדריק ז'וליו-קירי במעבדה, 1934 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)


בני הזוג ז'וליו-קירי החזיקו בהשקפת עולם הומניטרית, והצטרפו למפלגה הסוציאליסטית בשנות ה-30. הם דגלו בפרסום גלוי של כל ממצא מדעי, אך משעמדו ב-1939 על עקרונות פעולתו של הכור הגרעיני, החליטו לשמור את המידע בסוד, משום שחשו כי מלחמת העולם השנייה ממשמשת ובאה, וחששו פן ישמשו רעיונותיהם בסיס לפיתוחו של נשק גרעיני. הם הפקידו מעטפה חתומה (שנפתחה רק ב-1949) באקדמיה הצרפתית למדעים, שבה תיארו בפירוט את פעולת הכור. עם כיבוש צרפת בידי הגרמנים נקטו עמדה אנטי-נאצית גלויה, ולאחר זמן הצטרפו למחתרת הקומוניסטית, אחת ממרכיבי הרזיסטנס. לבסוף ברחה אירן לשווייץ עם ילדיהם, ופרדריק נשאר בפריס בשם בדוי ועסק בייצור חומרי נפץ בשירות המחתרת.

אחרי המלחמה הוצב פרדריק בראש נציבות האנרגיה האטומית של צרפת, וב-1948 השלים את בניית הכור הגרעיני הראשון של ארצו. גם אירן קיבלה תפקיד בכיר בנציבות. אך ב-1950 הורחקו השניים מתפקידיהם בגלל נטיותיהם הקומוניסטיות, ומאז עסקו במחקר במעבדה פרטית משלהם.

 


מידע נוסף

 

עיין ערך אהבה - דרכים רבות לאהבה, בבני האדם ובבעלי החיים, על-אודות זוגות מפורסמים והמשיכה שחיברה ביניהם, פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©