אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


משה יעלון
משה יעלון צילום: סבסיטאן שיינר
 
עם שר הבטחון, שאול מופז
עם שר הבטחון, שאול מופז צילום: אביגיל עוזי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 סיירת מטכ"ל
 מלחמת יום הכיפורים
 מבצע ליטני
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 הארגון לשחרור פלסטין
 חליל איברהים אל-ווזיר
 אנתיפאדת אל-אקצא
 בנימין נתניהו


תחומים קשורים
 אישים בישראל


 
 
 

משה יעלון


Moshe Ya'alon

ציטוטים |  מידע נוסף

משה יעלון (יליד 1950), שר הביטחון בממשלת ישראל. כיהן כרמטכ"ל ה-17 של צה"ל בשנים 2002 - 2005. כמו כן כיהן בתפקידים: סגן רמטכ"ל, אלוף פיקוד מרכז, ראש אמ"ן, מפקד אוגדת איו"ש, מפקד חטיבת הצנחנים ומפקד סיירת מטכ"ל. ב-2009 נבחר לחבר כנסת מטעם מפלגת הליכוד, ומונה לשר לעניינים אסטרטגיים. במרס 2013 מונה לשר הביטחון.

 

יליד קריית חיים, בה העביר את שנות ילדותו, בן למשפחת ניצולי שואה. בגיל 12 זכה לכינוי "בוגי" שדבק בו. היה חבר תנועת הנוער העובד ולומד ובמסגרת גרעין "יעלון" של חברי התנועה התגייס (1968) לשירות סדיר בנח"ל. גרעין "יעלון", נשלח לקיבוץ גרופית בערבה, שם בילה יעלון את שנת שירותו הראשונה (של"ת). ב-1969 החל בשירות בגדוד נח"ל מוצנח, שהיה שייך באותה תקופה לחטיבת הצנחנים. בנובמבר 1971 השתחרר משירותו הצבאי בדרגת סמ"ר וחזר לקיבוץ גרופית.

 

במהלך מלחמת יום הכיפורים הוצב בחטיבת מילואים של הצנחנים שלחמה בחזית הדרומית. השתתף בצליחת התעלה ובקרבות קשים בעיר סואץ. בתום המלחמה התגייס לשירות קבע ויצא לקורס קצינים, אותו סיים כחניך מצטיין פלוגתי. את תפקידי הפיקוד הראשונים עשה בגדוד 50 של חטיבת הצנחנים. לאחר מכן מונה לפקד על סיירת חטיבת הצנחנים ובתפקיד זה הוביל את הסיירת לפעולות ב"מבצע ליטני".

 

 

בשנת 1979, לאחר חופשה קצרה, מונה לתפקיד מפקד פלגת האימונים בסיירת מטכ"ל, ולאחר מכן לתפקיד סגן מפקד היחידה. במסגרת השירות ביחידה לחם במלחמת לבנון. עם תום המלחמה מונה למפקד גדוד צנחנים ולאחר מכן לסגן מפקד החטיבה. בשנת 1986 נפצע במהלך היתקלות עם מחבלים בגבול הצפון. בסיום תקופת ההחלמה יצא להשתלמות צבאית בבריטניה, אותה סיים עם קבלת תפקיד מפקד סיירת מטכ"ל. תקופת פיקודו על היחידה נחשבת לאחת מהטובות בתולדות סיירת מטכ"ל ועתירת הישגים ביצועיים. על פי פרסומים זרים,תחת פיקודו של יעלון ביצעו חיילי סיירת מטכ"ל את חיסולו של איש אש"ף, חליל אל-ווזיר (אבו ג'יהאד) בטוניס.

בסיום תפקידו עבר יעלון הסבה לשריון ולאחר מכן סיים תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. בפברואר 1990 מונה לתפקיד מפקד חטיבת הצנחנים. בינואר 1992 הועלה לדרגת תא"ל ומונה למפקד אוגדת איו"ש. באוגוסט 1994 מונה למפקד בסיס האימונים בצאלים. ב-1995 הועלה לדרגת אלוף ומונה לראש אגף המודיעין (אמ"ן). ב-1998 מונה לאלוף פיקוד מרכז, אז עסק בין השאר,בהכנת הצבא לקראת עימות אפשרי עם הפלסטינאים, הכנות שבאו לידי ביטוי עם פריצת אנתיפאדת אל אקצא.

בספטמבר 2000 מונה על ידי הרמטכ"ל דאז שאול מופז לתפקיד סגן הרמטכ"ל, ולמעשה סומן כיורשו בתפקיד. ב- 9 ביולי 2002 נכנס לתפקידו כרמטכ"ל צה"ל, כאשר גבר על המתמודד הנוסף לתפקיד האלוף עוזי דיין.  כהונתו של יעלון כרמטכ"ל וכסגן רמטכ"ל התאפיינה בעיקר בהמשך העימות בין מדינת ישראל לפלסטינאים. מספר חודשים לאחר כניסתו של יעלון לתפקיד מונה קודמו מופז, לתפקיד שר הביטחון. שמועות על יחסים עכורים ומאבקי כוחות בין השניים צצו בתקשורת מעת לעת.

ביולי 2003 צוטט יעלון ביחס לעימות עם הפלסטינאים כאומר: "אנחנו צריכים להודיע כרגע שניצחנו ולהמשיך הלאה". התבטאות זו עוררה ביקורת ציבורית נרחבת. לא היה זה הציטוט הראשון של יעלון שהגיע לכותרות. עוד בתפקידו כראש אמ"ן עורר יעלון ביקורת ציבורית בהתבטאויות שנויות במחלוקת: ב-1996, בסמוך למועד הבחירות, דיווח בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי מנהיגי אירן מקווים לנצחונו של בנימין נתניהו בבחירות.

 

במאי 2001 כסגן הרמטכ"ל צוטט כאומר: " הסכם עם הפלסטינאים לא יביא להפוגה או סיום הסכסוך. כל הסכם, אם ייחתם, פירושו הפוגה זמנית בלבד". התבטאויות אלו ואחרות הפכו את יעלון למטרה לביקורת פוליטית בעיקר מחוגי השמאל, ביקורת אותה כינה בראיון לתקשורת: "שיח רדוד, מעוות, מלווה גימיקים. לא דיון רציני".
 

בתחילת שנת 2005 בתום שלוש שנות כהונתו של יעלון החליט שר הביטחון שאול מופז שלא להאריך את כהונתו של יעלון בשנה נוספת כמקובל. לאחר שפרש מצה"ל התמנה לעמית במכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון ובמכון שלם. בנובמבר 2008 הודיע על הצטרפותו למפלגת הליכוד, בבחירות שנערכו בפברואר 2009, נבחר לחבר כנסת. במרס 2009, עם השבעת ממשלתו של בנימין נתניהו, נתמנה לשר לעניינים אסטרטגיים. במרס 2013 עם השבעת ממשלת נתניהו השלישית הוא מונה לשר הביטחון.

 

נשוי ואב לשלושה ילדים.

 


ציטוטים

 

  • "אומרים 'הרמטכ"ל מחרחר מלחמה'. זה ניתוח שטחי, אוסף שטויות שלא מחוברות למציאות". (משה יעלון מתייחס לטענות שהועלו נגדו בתקשורת הישראלית, יולי 2003).

 

  • "כששאלו אותי בראיון מה אעשה אחרי הצבא, אמרתי: אני רפתן. אחרי זה הגעתי לרפת בקיבוץ בשבת, וראיתי את הראיון תלוי שם. מתחתיו כתב מרכז הרפת שאני חתרן בלתי נלאה, שרוצה את כסאו" (יעלון, מתוך ראיון לעיתון "ידיעות אחרונות", 2003).

 

  • "אני לא מניפולטור, לא קומבינטור ולא ספקולטור". (יעלון, מתוך ראיון לעיתון "ידיעות אחרונות", 2004).

 

  • "שאלו אותי למה אני הולך בקריה עם נעליים גבוהות. אמרתי שאני נועל את הנעליים האלה כדי להיזהר מנחשים". (יעלון, מאי 2005).

 

  • "אם לא ניתן לפלסטינים עוד ועוד ועוד, תהיה התפרצות אלימה. ההתפרצות הראשונה תבוא ביהודה ושומרון. מצבן של כפר סבא, תל אביב וירושלים יהיה כמצבה של שדרות" .(יעלון, מאי 2005).

 

  • "ניתן לסגת מרמת-הגולן, ישראל תוכל להגן על עצמה מקו חלופי. אך זאת בתנאי שאכן יהיה שלום, ותימצא מנהיגות סורית רצינית".(יעלון, מאי 2005).

 

 

 


מידע נוסף

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©