אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ז'ן-ז'ק רוסו
ז'ן-ז'ק רוסו 
 
רוסו בטבע, מתוך ספרו האחרון " הרהוריו של הלך בודד"
רוסו בטבע, מתוך ספרו האחרון " הרהוריו של הלך בודד" 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אגודת רוסו


ערכים קשורים
 דני דידרו
 דייוויד יוּם
 וולטר
 אמנה חברתית
 רומנטיציזם
 המהפכה הצרפתית
 נאורות


תחומים קשורים
 חינוך ומדע
 פילוסופיה


 
 
 

ז'ן-ז'ק רוסו


Jean-Jacques Rousseau

חייו |  הגותו |  ציטוטים |  מידע נוסף

ז'ן-ז'ק רוסו (1712 - 1778), פילוסוף, סופר ומוסיקאי, מהאישים הבולטים של ההשכלה הצרפתית, מהפכן בדעותיו שקרא לשלטון המלכים "שעבוד" ולאזרחי אירופה "עבדים".

 


חייו

רוסו נולד בז'נווה. אמו מתה מספר ימים לאחר לידתו, ואביו ברח מהשלטונות כשרוסו היה בן 10 ונטש את משפחתו. רוסו נמסר כשוליה לחרט בגיל 13, ולאחר שלוש שנים של עבודה שנואה ברח גם הוא מהעיר.

מדאם לואיז אלנור דה וורנס (de Warens), אשה עשירה ומתוחכמת שהיתה מבוגרת מרוסו ב-12 שנה, לקחה את הצעיר תחת חסותה. הוא התגורר לסירוגין תחת קורת גגה במשך תקופה של 13 שנים, במהלכן גם היה אהובה לתקופה קצרה, אם כי הוא תיאר את הרומן כמדיף תחושה של גילוי עריות.

אחת מאהבותיו הראשונות של רוסו היתה המוסיקה, ובמשך הקשר שלו עם מדאם דה וורנס למד ולימד מוסיקה. כשעבר לפריס ב-1742, פרסם רוסו מספר מאמרים בנושא זה, וכן מילון מוסיקלי ואף שתי אופרות, "המוזות האמיצות" (Les Muses galantes; 1743) ו"נביא הכפר" (Le Devin du Village; 1752) הידועה יותר בין שתיהן. הוא גם שותף בכתיבת ערכים מעולם המוסיקה למפעלו האנציקלופדי של
דידרו.

 

רוסו הכיר את אשתו לעתיד, תרז לווסֶר (Thérèse Levasseur), משרתת לא-משכילה שהיתה צעירה ממנו ב-9 שנים, ב-1745, אם כי נשא אותה לאשה רק ב-1768. הגם שמשנתו הפליגה בחשיבות החינוך החופשי והלא-קונבנציונלי, והגתה חיבה לילדים שטרם הספיקו "להיהרס" ע"י החברה, רוסו מסר את חמשת ילדיו שלו למוסד ליתומים, בתואנה שאין לו האמצעים הדרושים לחנך אותם, ו"מוטב שיגדלו כפועלים וכאיכרים".

ספריו, שקראו לליברליזציה מהותית בחינוך ובמבנה החברתי, הקימו לו התנגדות מסוכנת בתחילת שנות השישים, והותקפו ע"י הממסד הדתי והחילוני כאחד; בעיר הולדתו ז'נווה הם אפילו זכו להישרף. כתוצאה מסערה זו ברח רוסו ב-1762 מצרפת לברן, והלאה לפרוסיה. לאחר שהותקף גם שם ב-1764, בעקבות פרסום ספרו "אמיל" שבו ביקר מוסדות דתיים, נמלט שוב, וב-1766 עזר לו הפילוסוף הסקוטי דייוויד יוּם למצוא מקלט באנגליה. רבים ממודעיו של יוּם תיארו אותו כאישיות הנעימה והנדיבה ביותר שפגשו, אבל רוסו הצליח לחשוד אף בו, ללא יסוד, כשותף למזימות נגדו, וב-1767 חזר לצרפת, לאחר שהובטחה לו הגנה מפני רדיפות.

בשנים האחרונות לחייו רחק רוסו מחברת כל אדם, ותיעד את תחושותיו ומחשבותיו מתקופה זו בספרו האחרון, "הרהוריו של הלך בודד", שבו מתואר ההוגה שבע המלחמות, המוצא הרחק מהחברה, בחיק הטבע, שלווה והשלמה.

 


הגותו

רוסו גרס כי חוקי המדינה נותנים כוח רב בידי השליטים ומדכאים את הנשלטים. הסדר החברתי, המבוסס על רכושנות וחוסר-שוויון, הוא כוח מעוות ומזיק, והפנינים יקרות-הערך שבכתר התרבות האנושית, האמנות והמדע, רק מחזקות את שעבוד האדם למערכת חברתית פגומה, במקום שישחררו אותו. אפילו המצב האנושי ה"טבעי" והפראי עדיף, מבחינה מוסרית ונפשית, על החברה המודרנית. לביקורת טוטלית זו של רוסו על הישגי החברה האנושית לעג וולטר, ורוסו הפך ליריב מר שלו.

 

בספרו "האמנה החברתית" (1762), הציג רוסו דרך להשגת חירות במסגרת מדינית, והיא אמנה חברתית המכירה בכך שלחברה כולה זכות הריבון (סוברניות): חוקים והחלטות חשובים ייקבעו בהתאם לרצון הכלל, המשקף את האינטרס המשותף. לפיכך היתה סתירה מהותית באידיאולוגיה של רוסו, והיא הניגוד בין הצבת היחיד ורצונו במרכז, כסמכות הריבונית היחידה, לבין הקונפורמיות שמחייב רעיון הציות לאינטרס המשותף.

דעותיו של רוסו בתחום החינוך, המוצגות בספרו "אמיל" (1762), יכולות עדיין להיחשב מהפכניות היום. הוא דגל בחינוך הנותן לילד לפתח את כישוריו ולבטא את עצמו בחופשיות. הוא ביקר את החינוך שמבוסס על היררכיה ויחסי כוח, אשר "יוצר אנשים שראויים רק להיות אדונים או עבדים, ולא אנשים חופשיים", וכן את החינוך הלא-שוויוני והדטרמיניסטי, אשר מכשיר אנשים לפונקציה מסוימת במקום לתת להם את הכלים להיות בני אדם שלמים.

אחדים מספריו ("וידויים","אלואיז החדשה") נכתבו בסגנון אישי ששם דגש באינטואיציה ובחוויה הרגשית והסובייקטיבית, והשפיעו בצורה ניכרת על הרומנטיציזם של תחילת המאה ה-19. ספרו האוטוביוגרפי "וידויים" ראה אור אחרי מותו (1782).

השפעתו של רוסו ניכרת בתחומי ההגות המדינית והספרות באירופה שלאחריו, בעיקר בעת המהפכה הצרפתית.

 


ציטוטים

 

  • "כל דבר היוצא מידיו של האל הינו מושלם, כל דבר המגיע לידי האדם מתקלקל".

 

  • "כסף הוא המקור לכסף, ולפעמים קשה יותר להשיג את המטבע הראשון מאשר את המיליון השני".

 

  • "המעבר מן המצב הטבעי לחיים בחברה מוליד שינוי מרשים אצל האדם; הוא מציב את הצדק כמכתיב התנהגות במקומו של היצר ונותן לפעולותיו של האדם איכות מוסרית שלא היתה קיימת לפני כן". מתוך ספרו "האמנה החברתית" (1762)

 

 

 


מידע נוסף

 

ז'אן ז'ק רוסו - השפיע רבות על האידאולוגיה של המהפכה הצרפתית, בטוענו ששלטון של חברה צריך להיות שלטון העם - דמוקרטיה. מידע באתר מט"ח.

לקריאת המידע - לחצו כאן.

 

על הכרזת זכויות האדם - צרפת 1789, המבוססת על תורותיהם של שלושה הוגי-דיעות: לוק - הוגה-דיעות אנגלי מהמאה ה- 17, מונטסקייה ורוסו - שני הוגי-דיעות צרפתים מהמאה ה- 18. מאמר מאתר מט"ח.

לקריאת המאמר - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©