אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


רֶנֶה די פִּרוֹן דקארט
רֶנֶה די פִּרוֹן דקארט 
 
תרשים מאת דקארט. הוא סבר שבלוטת האצטרובל השוכנת במרכז המוח היא "מושב הנפש"
תרשים מאת דקארט. הוא סבר שבלוטת האצטרובל השוכנת במרכז המוח היא "מושב הנפש" 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מבוא לכתבי דקארט


ערכים קשורים
 אופטיקה
 חזקה
 סכולסטיקה
 ספקנות
 אידיאה
 סיבתיות
 פייר גסנדי
 אטום
 רציונליזם
 אמפיריציזם
 גיאומטריה


תחומים קשורים
 מדענים וממציאים
 מתמטיקה וסטטיסטיקה
 פילוסופיה


 
 
 

רנה די פרון דקארט


Descartes, René du Perron

חייו |  הפילוסופיה של דקארט

רֶנֶה די פִּרוֹן דקארט (1596 - 1650), בכינויו הלטיני רנטיוס קרטזיוס (Renatius Cartesius); פילוסוף ומתמטיקאי צרפתי, אבי "הפילוסופיה החדשה" והגיאומטריה האנליטית.

 


חייו

רנה דקארט נולד בצרפת, בעיר לה האי הקרויה כיום על שמו, דקארט. השכלתו כללה לימודים קלאסיים, דתיים (קתוליים) ומשפטיים. בהמשך למד הנדסה צבאית. בשנות העשרים לחייו שירת במספר צבאות אירופיים כמהנדס, וחשב על קריירה צבאית. אך לאחר שהתעניינותו פנתה לכיוון פילוסופי-מדעי יותר, בשנת 1620 לערך, חזר לצרפת, שם עסק בפילוסופיה ובאופטיקה (מאוחר יותר, ניסיונו בתחום האופטיקה סיפק לו דוגמאות לאשליה חזותית, בשירוּת הרהוריו הפילוסופיים על התפיסה, הידע והאמת).

ב-1628 עקר דקארט להולנד, שם התגורר בעבר במהלך שירותו הצבאי. הוא נשאר בהולנד במשך רוב ימי חייו, ושם הפיק את העבודות הפילוסופיות שפרסמו את שמו.

ב-1649 הזמינה קריסטינה מלכת שבדיה את דקארט כמורה לחצרה. הוא נענה להזמנה, אבל לא הספיק לחיות בסטוקהולם זמן רב: מזג האוויר של הממלכה הצפונית, ומנהגה של המלכה להתחיל את לימודיה עמו בחמש בבוקר, גרמו לו לדלקת ריאות, שממנה מת ב-1650.


בנוסף לתרומותיו לפילוסופיה ולגיאומטריה, דקארט היה הראשון שפירסם את חוק האופטיקה שלפיו זווית החזרת האור ממראה שווה לזווית הפגיעה, וכמה מוסכמות אחרות של המתמטיקה המודרנית אומצו משיטתו: מערכת הקואורדינטות המקובלת, המאפשרת ציון נקודה ייחודית במרחב באמצעות מערכת צירים שרירותית ושלושה מספרים המציינים את מיקום הנקודה על כל ציר. בהסתמך עליה פיתח את הגיאומטריה האנליטית, המתארת גופים גיאומטריים באמצעות משוואות אלגבריות. דקארט גם היה חלוץ השימוש באותיות מתחילת האלף-בית לסימון קבועים ומסוף האלף-בית לסימון משתנים, וכן טבע את צורת הכתיבה של חזקות המקובלת עלינו כיום.

 

 


הפילוסופיה של דקארט

הפילוסופיה של דקארט היתה תגובת-נגד לסכולסטיקה - הפילוסופיה הנפוצה של ימי הביניים האירופיים, שהיתה מבוססת על פרשנות נוצרית לכתבים יווניים סמכותיים. לכן היה יותר משמץ של כפירה בדרישתו הספקנית של דקארט לנטוש את הידע הישן ולהתחיל לבסס את המדע "על דף חדש". למרות זאת, ואולי בגלל זאת, הוא כלל בהקדמות לספריו פניות לכנסייה, שבהן טען להתאמה בין השקפותיו לבין הדוֹגמה הנוצרית. הכנסייה לא התרשמה, וב-1667 הציבה את כתביו ב"אינדקס הספרים האסורים" הידוע לשמצה.

שיטתו הפילוסופית של דקארט מבוססת על ספקנות ביחס למוסכמות כתנאי להגעה לידיעה ודאית, על חלוקת הבעיות לחלקים בסיסיים ופשוטים, על מעבר מן הפשוט והקל למורכב ולמסובך, ועל ההנחה שהמדע הוא אחיד. השיטה היא דדוקטיבית, אינה מבוססת על ניסיון חושים, ונתפסת לא רק כאמצעי להצגת ידע קיים, אלא גם כמכשיר מחקר לגילוי האמת.


לדעת דקארט, יש לנו ידיעה אמיתית רק על מה שנתפס תפיסה בהירה ומובחנת, או על מה שנגזר בדרך לוגית מתפיסות כאלה.

 

מתוך עמידה על קריטריונים אלה לידיעה אמיתית, מגיע דקארט להטלת-ספק שיטתית בקיומו של כל מה שמקובל כאילו הוא ידוע לנו. דקארט חיפש לפחות דבר אחד שקיומו ודאי, ושממנו אפשר יהיה לגזור דעות ודאיות אחרות בדרך הדדוקציה. שיטתו, המטילה ספק בכול, היא גם המספקת אמת ודאית כזו: אף אם הכול מוטל בספק, יש דבר אחד ודאי והוא - הטלת-הספק עצמה. אין אני המטיל ספק יכול להטיל ספק בכך שאני מטיל ספק. גם אם אני רק חושב שהדברים מסביבי קיימים, ואין הם קיימים באמת - קיימת לפחות חשיבתי שהם קיימים. לפיכך, ביסוד אמרתו הידועה "אני חושב - משמע אני קיים" (בלטינית Cogito ergo sum - מופיעה בסיפרו "על השיטה", 1637), מונח קיומו של מטיל הספק כישות חושבת.

מודעות עצמית זו (כמטיל ספק, ולפיכך בלתי-מושלם) מחייבת את קיומו הממשי של דבר מושלם - האל ("ההוכחה האנתרופולוגית" לקיום האל). בהמשך מוכח קיום האל מתוך מושגו ("ההוכחה האונטולוגית"). קיומו של האל מבסס את קיום העולם החומרי, ובתוכו גם את קיום גופו של הספקן כעצם מוחשי; הגוף מובחן מהנפש (זהו עקרון הדואליזם, המבחין בין גוף ורוח) כעצם חושב, ומקושר אליה רק באמצעות בלוטת האצטרובל שבמוח (ניסיון זה של דקארט לפתור את בעיית הזיקה בין הנפשי לגופני הוא אחת מהנקודות השנויות ביותר במחלוקת בהשקפת עולמו).

קיומו של האל הטוב, המושלם, הבלתי-מטעה ויוצר האמיתות, מבסס גם את אפשרות הידיעה הבלתי-מוטעית. טעויותינו נובעות לא מהאידיאות עצמן, אלא מכך שרצוננו חורג מהתחום היאה לו ומביא אותנו לחרוץ משפט גם על אידיאות שאותן אין אנו תופסים תפיסה ברורה ומובחנת. דקארט לא קיבל את הסיבתיות התכליתית, וסבר שיש בטבע סיבתיות מכנית בלבד, גם בבעלי החיים, שאותם ראה כאוטומטונים (מכניים לחלוטין). בכך שלל מבע"ח את הנפש וייחד אותה לבני האדם בלבד. חלק זה בתפיסתו שימש מאוחר יותר להצדקת ניסויים בבעלי חיים.

היקום לשיטת דקארט בנוי מחומר הנע במערבולות שמניעות זו את זו ומקיימות ביניהן שיווי-משקל אנרגטי. יש להתעלם מהאיכויות הפיסיקליות (כגון קושי, צליל, צבע) של החומר, לפי שאין הן בהירות ומובחנות, ולהעמיד את הפיסיקה על מושגים כמותיים בלבד. לא רק הפיסיקה, אלא כל המדעים כולם, שבהם ראה גוף ידע אחד, מבוססים בעיניו על המתמטיקה; הדיוק, הוודאות, הרציונליות והדדוקטיביות שלה היו לו למופת בפיתוח שיטתו הפילוסופית.

הפילוסוף וחוקר הטבע הצרפתי, פייר גסנדי, בן זמנו של דקארט, מתח ביקורת על התפיסה הדואליסטית של דקארט. גסנדי נטה לראות בנפש ובגוף שתי תופעות של מהות אחת, ובהתבסס על הנחתו זאת טען כנגד ספקנותו של דקארט ביחס לתקפותה של הידיעה הנרכשת מתוך ניסיון ותצפית בעולם החומרי. הוא אף חלק על על השערתו של דקארט בדבר רציפותו החומרית של העולם והעדרו של ריק בו, והציג כנגדה השערה אטומיסטית אודות טבעו של העולם.

 

השפעתו של דקארט היתה רבה, הן על הזרם הרציונליסטי, הנחשב לממשיך דרכו, הן על הזרם האמפיריציסטי בפילוסופיה. גישתו הספקנית, דרישתו לוודאות, קבלתו את הסיבתיות המכנית בלבד וגישתו הכמותית למדעי הטבע, כל אלה השפיעו השפעה מכרעת על התפתחות המדע. מספריו - "על המתודה", "הגיונות על הפילוסופיה הראשונית".

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©