אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


קיום יחסי מין לשם הנאה
קיום יחסי מין לשם הנאה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
גלולה למניעת הריון
גלולה למניעת הריון צילום: סי די בנק
 
הקונדום איפשר קיום בטוח של יחסי מין ללא כניסה להריון ומניעת הידבקות במחלות מין
הקונדום איפשר קיום בטוח של יחסי מין ללא כניסה להריון ומניעת הידבקות במחלות מין 
 
שלב הריגוש מתחיל בעליית לחץ הדם , וזרימה של כמויות דם גדולות אל איברי המין
שלב הריגוש מתחיל בעליית לחץ הדם , וזרימה של כמויות דם גדולות אל איברי המין צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 טאבו
 אלפרד צ'רלס קינסי
 לחץ דם
 פין
 פות
 נרתיק
 רחם
 בלוטת הערמונית
 ליבידו
 הודו
 אירן
 אהבה
 אונס
 זנות
 רבייה
 הומוסקסואליות
 הריון
 קונדום
 גלולה למניעת הריון
 מחלות מין


תחומים קשורים
 ביולוגיה
 סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
 פסיכולוגיה


 
 
 

יחסי מין


Sex

חקר יחסי המין |  גירוי |  יחסי מין ותרבות |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

יחסי מין, פעילות פיזית בין שני בני אדם, הכוללת את איברי המין.

 

בראייה ביולוגית טהורה, ליחסי המין יש מטרה ברורה בתפקוד האנושי והיא - רבייה. אך במהלך התפתחות התרבות האנושית התווספו ליחסי המין מטרות ושימושים נוספים. בהכללה ניתן לקבוע כי בני אדם מקיימים יחסי מין למען שלוש תועלות עיקריות: רבייה, קיום תקשורת בינאישית וגרימת הנאה. מרבית בני האדם מקיימים יחסי מין בצורה ובתדירות משתנה החל מגיל הבגרות ועד לזקנה, ומקובל להניח כי הרצון לקיים יחסי מין הוא אחד מהכוחות המניעים החזקים ביותר בהתנהגות האנושית.

 

קיום יחסי מין לשם תקשורת בינאישית (צילום: סי די בנק)

קיימים אופנים שונים ומגוונים לקיום יחסי מין. הנפוץ בהם כולל את החדרת איבר המין הגברי (הפין) אל איבר המין הנשי (הנרתיק) וחיכוך בין שני האיברים, עד לקבלת אורגזמה (אביונה) של אחד מבני הזוג או שניהם.

צורות נוספות לקיום יחסי מין הם: מין אוראלי - מגע בין איבר המין (של הגבר או האישה) לפיו של בן הזוג. מין אנאלי - החדרת איבר המין הזכרי בפי-הטבעת של בן הזוג. צורה זו נפוצה במיוחד במערכות יחסים הומוסקסואליות, אך מתקיימת גם בין גברים ונשים. צורה נוספת לקיום יחסי מין היא חיכוך איבר המין הגברי בכף היד של בת/בן הזוג, וכן החדרת אצבעות לאיבר המין הנשי (כאמצעי לגרימת עונג הן בקיום יחסי מין בין גבר לאישה והן ביחסים לסביים).

 

היכולת לבצע תנוחה מסויימת תלויה בגמישות בני הזוג, וביחס הגבהים ביניהם. המונח "יחסי מין חלקיים" מתייחס לפעילות מינית שאינה כוללת חדירה.

בכל פעילות מינית בין גבר לאישה, המסתיימת בפליטת נוזל זרע בנרתיק, קיים פוטנציאל לרבייה, דהיינו כניסת האישה להריון. על מנת למנוע תוצאה זו יש צורך בשימוש באמצעי מניעה. התפתחות אמצעי המניעה בעשרות השנים האחרונות (בעיקר הקונדום ו הגלולה למניעת הריון) איפשרה קיום בטוח (באחוזים גבוהים) של יחסי מין ללא כניסה להריון. כמה מאמצעי המניעה מסייעים גם במניעת הידבקות במחלות מין.

 


חקר יחסי המין

חקר יחסי המין ומיניות האדם התקדם כברת דרך משמעותית בעשרות השנים האחרונות, לאחר שתקופה ארוכה נחשב לטאבו חברתי. גם כיום, חלקים רבים בתחום זה אינם ברורים עד תום. הסיבות לקושי המחקרי טמונות בין השאר בעובדה כי מעבר למספר עקרונות אנטומיים ופסיכולוגיים בסיסיים, בני האדם נבדלים זה מזה בהעדפותיהם המיניות, ובאופן בו הם חווים את כל הקשור ליחסי מין.

 

ב-1948 הציג החוקר האמריקאי אלפרד קינסי את מחקרו "התנהגות מינית בזכר האנושי" (Sexual Behavior in the Human Male), אשר עורר סערה רבה וערער במידה רבה את חומות השמרנות המדעית לגבי מיניות. כעשור לאחר מכן הציגו צמד החוקרים האמריקאיים מאסטרס וג'והנסון מחקר אשר נחשב לאחת מפריצות הדרך בהבנת מיניות האדם. במחקר זה בחנו השניים כ-10,000 אקטים מיניים שונים ולאחר ניתוחם, הציגו חלוקה לארבע שלבים פיזיולוגים של הפעילות המינית:

ריגוש - בשלב זה גירוי באמצעות מגע או גירוי פסיכולוגי, מתחיל שרשרת תגובות פיזיולוגיות אצל בני הזוג. תחילת השרשרת בעליית לחץ הדם, וזרימה של כמויות דם גדולות אל איברי המין. אצל הגבר התוצא הבולט ביותר לכך הוא גדילה והזדקפות הפין. תוצר לוואי נפוץ הוא רגישות יתר בכל הגוף, ובמיוחד באיזור החזה.

אצל האישה זרימת הדם לאיזור הפות מביאה לגדילה והתנפחות של הדגדגן, התרחבות הנרתיק בשליש החיצוני, התקשות והזדקפות של הפטמות והשדיים, ושיחרור נוזל סיכה אל תוך תעלת הנרתיק. נוזל זה נועד לסייע בחדירת הפין אל הנרתיק. חדירה לנרתיק ללא נוזל סיכה תגרום לכאב. במהלך התקדמות בשלב הריגוש נפוצה אצל שני בני הזוג אדמומיות באיזור הפנים, הצוואר והחזה, ועליה בלחץ הדם. שלב זה מלווה בתחושת הנאה אצל שני בני הזוג, בהתאם לעוצמת הגירוי.

המשכיות - בשלב זה הריגוש שהחל בשלב הקודם, מתעצם ונמשך עד אשר הוא חזק מספיק להיווצרותה של אורגזמה. קצב דפיקות הלב, לחץ הדם, וקצב הנשימה ממשיך לעלות. אצל הגבר הפין מגיע לגודלו המקסימלי ולזקפה מלאה. ברוב המקרים מופיע בקצה הפין נוזל קדם שפיכה שקוף, ובו תאי זרע מעטים. אצל האישה התנפחות השדיים ממשיכה, גם השליש הפנימי של הנרתיק מתנפח (תנאי הכרחי להיווצרות אורגזמה), הרחם מתרחב ושפתי הפות מתכהות. גם שלב זה מלווה בתחושת הנאה מתגברת.


אורגזמה (אביונה) - שלב האורגזמה מגיע כאשר הגירוי המיני מגיע לשיאו ומלווה בתחושת הנאה חזקה ומספר התכווצויות קצביות של איזור המפשעה ואגן הירכיים. לעיתים מלווה האורגזמה בכיווצי שרירים בכל הגוף (ומכאן הבעות הפנים המתלוות).

אצל הגבר נחלקת האורגזמה לשני שלבים. בשלב הראשון צינורות השופכה ובלוטת הפרוסטטה מתכווצים וכמות גדולה של תאי זרע מצטברת בראש הפין. ברגע זה מרגיש הגבר גירוי עז ובלתי נשלט כמעט, לפליטת הזרע. בשלב השני, התרחבות קצבית של צינורות השופכה וקצה הפין, מביאה לשפיכת הזרע שהצטבר, בזרם חזק. גם תחושת הגירוי וגם תחושת השיחרור בשני השלבים מלווה בהנאה גדולה. ישנם גברים המסוגלים לחוות אורגזמה ללא שפיכת זרע, אך מצב זה אינו נפוץ. אצל האישה מתבטאת האורגזמה בסדרת התכווצויות שרירים קצביות בשליש הפנימי של הנרתיק והרחם.

עוצמת האורגזמה אינה אחידה ומשתנה מפעילות מינית אחת לשניה, ומאדם לאדם. כאשר עוצמת האורגזמה חזקה במיוחד מתלווה אליה תחושת סיחרור ואיבוד שליטה, ולעיתים השמעת גניחות וצעקות. ככל הידוע לא ניתן לכפות על אדם להגיע לאורגזמה ומדובר בפעולה רצונית בלבד.

במהלך האורגזמה קצב הנשימה, לחץ הדם, וקצב דפיקות הלב עולה במהירות. נשים מסוגלות לחוות מספר רב של אורגזמות בפרקי זמן קצרים (בהינתן הגירוי המתאים). הגבר לעומת זאת נזקק למנוחה על מנת לחוות אורגזמה נוספת. משך המנוחה נע בין מספר דקות ליממה.

לא כל פעילות מינית מסתיימת באורגזמה והסיבות לכך רבות ומשתנות מאדם לאדם. באופן יחסי ניתן לומר כי האורגזמה הגברית קלה יותר להשגה. פעילות מינית שאינה מסתיימת באורגזמה אך כוללת גירוי גבוה ומתמשך, עשויה לגרום לגבר כאב באיזור המפשעה והבטן התחתונה בעוצמות משתנות. משך הכאב משתנה בהתאם לרמת הגירוי, אך לרוב הוא עובר במהרה, במיוחד בסיוע קירור של האיזור.


 

 

לעיתים שלב הרגיעה מלווה בעייפות בעוצמות משתנות (צילום: סי די בנק)


רגיעה - בשלב זה חוזר הגוף למצב שגרה והמתח המיני יורד. לחץ הדם, קצב הנשימה ודופק הלב חוזרים לרמתם הרגילה. אורכו של שלב זה משתנה מאדם לאדם, אך בממוצע הוא נמשך בין רבע שעה לחצי שעה. אצל האישה, השדיים, הדגדגן והנרתיק חוזרים לגודלם הטבעי. אצל הגבר, זמן קצר לאחר השפיכה הפין מתכווץ לגודלו הטבעי, תהליך דומה עובר על האשכים. לעיתים מלווה שלב זה בעייפות בעוצמות משתנות.

 


גירוי

הרגישות העצבית היא המקור הביולוגי לתחושת ההנאה המתקבלת במהלך קיום יחסי מין. ככל שעוצמת הגירוי העצבי גדולה יותר, כך עולה תחושת ההנאה. למעשה ניתן לדמות את האורגזמה למעין "קצר" של המערכת העצבית אל מול עוצמת הגירוי.

כל איזור בגוף האנושי המחובר למערכת העצבים עשוי לשמש כאיזור גירוי מיני (אֶרוֹגֶנִי), אך קיימים איזורים ממוקדים בגוף האדם בהם הרגישות העצבית לגירוי מיני גבוהה יותר. איזורי הגירוי הגבריים נמצאים באיברי המין, פי הטבעת, ולעיתים גם באיזור החזה. איזורי הגירוי הנשייים נמצאים בפות (שפתים חיצוניות, שפתיים פנימיות, דגדגן ונרתיק) ובשדיים.

הרגישות באיזור זה או אחר שונה מאדם לאדם, ולעיתים הינה תוצאה של התניה פסיכולוגית מנורמות חברתיות, חוויות קודמות וכו'. כך למשל עבור נשים מסויימות מגע בפי הטבעת יעורר גירוי מיני עז ואילו עבור אחרות גירוי חלש ביותר, אם בכלל. הגירוי המיני מתבצע בדרך כלל באמצעות מגע (בעזרת היד, השפתיים וכו') ולעיתים אפילו באמצעות מבט בלבד.

 


יחסי מין ותרבות

במהלך המאה ה-20 עברה התרבות המערבית שינוי משמעותי ביחסה אל המין. שינוי אותו ניתן לתאר כמעבר משמרנות לפתיחות. מבט כולל יותר על התפתחות התרבות האנושית מעלה תמונה מורכבת ומגוונת מעט יותר.

 

הדחף המיני, הליבידו, וקיומם בפועל של יחסי מין מלווה את האדם מאז הופעתו על פני כדור הארץ, ובכך הוא אינו נבדל משאר בעלי החיים המתרבים באופן מיני.

 

במקביל לרצון זה, התפתחות התרבות האנושית ומודעתו של האדם לעצם קיומו, הולידה מתח מתמיד בין שמרנות לפתיחות ביחס למין.

 

לאורך ההיסטוריה האנושית התקיימו תרבויות בהם נחשב המין לנושא שאין לדבר בו, וקיום היחסים בפועל הוגבל בשורה של נורמות חברתיות וחוקים. לצידן התקיימו תרבויות בהם נערך דיון תרבותי ער אודות יחסי המין, וההגבלות על קיום יחסי המין היו מעטות. כך למשל במאה ה-2 לפני הספירה נכתב בהודו ספר ה"קאמה סוטרה", ובו הנחיות מפורטות לקיום יחסי מין, ומאידך במאה ה-20 באירן, קיים איסור חמור על הצגת תיאורים גרפים של קיום יחסי מין בפומבי.

התיאוריות על היחס בין תרבות למין רבות למדי ומאחוריהן טיעונים פסיכולוגיים, פילוסופיים, ביולוגיים ואחרים. אחת התיאוריות הנפוצות גורסת כי האדם המודע לעצמו מתקשה להתמודד עם מצבים ופעילויות החושפים את דחפיו החייתיים (יחסי מין, הפרשות וכו'). מקור הקושי נובע מהניגוד בין מצבים אלה, לתפיסת האדם את עצמו כבעל שליטה על גופו ושכלו. הפתרונות שמספקת תרבות מסויימת לקושי זה, הם אלו שיכתיבו את האופן בו היא מתייחסת למין. הקישור הנורמטיבי בין רגש האהבה למין, הכפפתו לסיפוק הנאה או הכללתו במערכת זוגית מחייבת (נישואים לדוגמא), נחשבים לפתרונות תרבותיים מעין אלה.

גם בחברות הפתוחות ביותר התקיימו הגבלות כלשהן על קיום יחסי מין. במדינות רבות קיים איסור חקיקתי על קיום יחסי מין עם קטינים, על קיום יחסי מין בפומבי, על קיום יחסי מין בכפייה (אונס) ועל שידול לקיום יחסי מין בתשלום.

 


מידע נוסף

 

מיניות ויחסים - כתבות ומדריכים בנושא מיניות ויחסים בערוץ בריאות באתר ynet.

לעמוד המדור - לחצו כאן.

 

המחזור החודשי - מעגל הפריון בגוף האישה. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

תהליך ההפריה - היכן נפגשים תאי הזרע עם הביצית? מהי זיגוטה? אנציקלופדיה ynet מציגה את היווצרות החיים שלב אחר שלב. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

טוב לנו יחד - דרכים רבות לאהבה, אצל בני האדם וגם בקרב בעלי החיים - פרויקט מיוחד אודות זוגות מפורסמים והמשיכה שחיברה ביניהם. פרוייקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

אלות האהבה - דמויות אלוהיות נשיות שפולחנן נקשר במיתולוגיה של תרבויות קדומות בפריון, ביופי ובאהבה. בואו לגלות את הצד המיתולוגי באהבה – פרוייקט באתר הכיתה האינטראקטיבית

לעמוד הפרוייקט – לחצו כאן

 


בחנו את עצמכם
.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©