אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


טלפון סלולרי
טלפון סלולרי צילום: ערן טל
 
אנטנה סלולרית
אנטנה סלולרית צילום: תומריקו
 
חשיפה לרמות גבוהות של קרינה סלולרית עלולה לגרום לפגיעה ברקמות פנימיות בגוף
חשיפה לרמות גבוהות של קרינה סלולרית עלולה לגרום לפגיעה ברקמות פנימיות בגוף 
 
טלפון סלולרי עם מצלמה - מגוון אפשרויות
טלפון סלולרי עם מצלמה - מגוון אפשרויות צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 טלפון
 רדיו, שידור וקליטה
 גלי מיקרו
 מערכת מיקום גלובלית
 ספקטרום אלקטרומגנטי


תחומים קשורים
 אלקטרוניקה
 תקשורת


 
 
 

טלפון סלולרי


Cellular phone

היסטוריה |  תקשורת סלולרית בישראל |  ציטוטים |  מידע נוסף

טלפון סלולרי, מכשיר טלפון נייד העושה שימוש בגלי רדיו ומאפשר ביצוע שיחות והעברת מידע מבלי להתחבר לרשת קווית. הטלפון הסלולרי הראשון פותח על ידי תאגיד מוטורולה ב-1973.

  

עקרון פעולתה של רשת סלולרית הוא חלוקת איזור הכיסוי למשבצות (cells) שבכל אחת מהן תחנה ובה משדר-מקלט מרכזי (הפועל בגלי רדיו בתדר גבוה ביותר, או לעתים קרובות יותר בגלי מיקרו) ומחשב מעקב וניהול. החלוקה למשבצות מאפשרת לעשות שימוש באותו תדר בשתי משבצות שונות כאשר המרחק ביניהן גבוה מספיק.

 

עקרונית כל משבצת אמורה לשרטט משושה, אולם בפועל תנאי שטח והפרעות שידור למיניהן גורמות להבדלים בצורתן של המשבצות השונות וכן לפערים בגודלן. המשבצות השונות באיזור הכיסוי הסלולרי חופפות בחלקן זו את זו על מנת להבטיח כיסוי מלא למשתמשים הנעים בין משבצת למשבצת. בתכנון שטחי כיסוי אידיאלי נמצאת אנטנת השידור והקליטה באיזור החפיפה בין כל שלוש משבצות.

 

כל מכשיר סלולרי משדר בתדירות קבועה (גם כאשר לא מתבצעת שיחה) אותות בקרה הנקלטים על ידי האנטנות במשבצות הסמוכות לו. מערכת בקרה משוכללת עוקבת אחר עוצמת הקליטה של אותו אלו וקובעת מהי המשבצת בה נקלט האות בעוצמה החזקה ביותר ומשייכת את המשתמש אל אותה משבצת. אותה מערכת גם מחפשת כל מכשיר שמבקשים להתקשר אליו, ואם נמצא בתחומה, היא מעבירה אליו את השיחה.

 

כאשר המשתמש נמצא בתנועה ועוצמת הקליטה של האותות ממנו נחלשת במשבצת אליו שויך מאתרת מערכת הבקרה משבצת חלופית (אל כיוונה נע המשתמש) בה עוצמת הקליטה חזקה ומשייך את הטלפון הסלולרי אליה. החילוף בין המשבצות נעשה במהירות רבה עד שהינו שקוף למשתמש גם אם הוא מתבצע במהלך שיחה.

 

מלבד שיחות טלפון, מציעים המפעילים מגוון שירותי תקשורת, בידור, פנאי ועוד. ככל שמתקדמים המכשירים הסלולריים, מתרחב מגוון האפשרויות שמציעה כל חברה והופך את הטלפונים הסלולריים למרכזי בידור ופנאי הכוללים משחקים, שירותי תוכן וידאו ואודיו, חיבור ישיר לרשת האינטרנט, שירותים מבוססי מיקום (GPS) ועוד. למעשה מרבית מכשירי הסלולר העדכניים דומים באופן פעולתם למחשב קטן.

 

האנטנות ומכשירי הטלפון הסלולריים פולטים וקולטים קרינה אלקטרומגנטית לא מייננת מתחום הרדיו והמיקרו (תחומים בספקטרום האלקטרומגנטי). חשיפה לרמות גבוהות של קרינה זו, עלולה לגרום לפגיעה ברקמות פנימיות בגוף ולנזקים ביולוגיים שונים. מאז כניסתו של הטלפון הסלולרי לשוק מוצרי התקשורת, מתקיים דיון מדעי-ציבורי ער לגבי הערכת הנזקים הנגרמים כתוצאה מן החשיפה לקרינה המשמשת בתקשורת הסלולרית (הן למשתמש בטלפון והן בשל קרבה לאנטנות).

 

 דיון זה לא הוכרע באופן חד משמעי בין השאר משום שהוצגו בו חוות דעת מנוגדות בתכלית וכן בשל החשש לעירוב אינטרסים כלכליים במחקר המדעי בנושא.

 


היסטוריה
טכנולוגיה המאפשרת שיחות טלפון אלחוטיות באמצעות תשדורת רדיו דו-כיוונית היתה ידועה כבר בשנות ה-40. ב-17 ביוני 1946 הציגו במיזורי ארה"ב, מעבדות המחקר "סאותווסטרן בל" (Southwestern Bell) בשיתוף עם חברת הטלפונים AT&T, את הטלפון הראשון שהופעל מכלי רכב ללא צורך בקו נייח.

 

הטלפון פעל בתדרים של 35 ו-150 מגהר"צ והיה כבד ומגושם. על מנת לנהל שיחה היה על המטלפן לחפש ערוץ פנוי, ולבקש ממזכירה אנושית שתחייג למענו את מספר הטלפון המבוקש. השיחה התבצעה בצורה "חד-מגמתית"( simplex), כלומר רק צד אחד היה יכול לדבר במהלך השיחה, בעזרת לחיצה על מתג דיבור.

 

מסיבות אלו ולמרות מהפכנותו של הטלפון הותקנו עד שנות ה-70 רק כ-40 אלף מכשירים מעין אלו בארה"ב. כמו כן, מספר תחנות השידור היה מועט, ובשעות השיא נוצר עומס רב למשתמשים בטלפון שעלותו היה גבוהה.

 

ב-1964 הציגה AT&T דור שני של טלפונים אלחוטיים שכללו, חיפוש תדרים וחיוג אוטומטי ותקשורת דו-כיוונית מלאה (duplex). למרות זאת, סבלה המערכת ממחסור בתדרי שידור, והצטרכה מספר רב של תחנות שידור רבות עוצמה. בשנת 1976, למשל, שירתה המערכת באזור העיר ניו-יורק כ-500 משתמשים בלבד, כשכמה אלפים היו ברשימת המתמנה.

 

הצעד המהותי הראשון להקמת מערכת טלפונים סלולריים היה ב-1968, אז הקצו הרשויות בארה"ב 666 תדרי שידור בתחום ה-800 מגהרץ לערך, במטרה ולעודד תקשורת אלחוטית מתקדמת יותר. במקביל לכך התמודדו שתי חברות, AT&T ומוטורולה, על פיתוח מערכת אנלוגית שכונתה AMPS (advanced mobile phone system). ב-3 באפריל 1973 בוצעה שיחת הסלולר הראשונה דרך המערכת הניסיונית, על ידי מרטין קופר (Martin Cooper), ראש צוות המדענים של חברת מוטורולה. בשיחת הטלפון ההיסטורית חייג קופר אל מתחרהו, ג'ואל אנגל, ממעבדות בל של חברת AT&T.

 

האב-טיפוס הראשון של הטלפון הסלולרי שקל מעט יותר מקילוגרם, אורכו היה כ-33 ס"מ, רוחבו כ-12 ס"מ. זמן השיחה המקסימלי בו היה כ-15 דקות ונדרשו כ-10 שעות להטעינו. דגמים מסחריים של המכשיר, גם אם משוכללים מעט יותר, כונו "לְבֵנָה".

 

המערכת הוצגה באופן מסחרי ב-1983 בשיקגו ונחלה בזמן קצר הצלחה עצומה – בתוך שנה נרשמו למעלה מ-200,000 מינויים. מערכות אנלוגיות דומות הוצגו לפני כן ביפן (1979), בדנמרק, בשבדיה, בנורבגיה ובפינלנד (1981).

במהלך שנות ה-80 עם ההתפשטות המהירה של מספר המשתמשים בטלפונים הסלולריים (בשנת 1990 נמנו כ-13 מיליון מנויים בעולם) נתגלו חסרונות השיטה האנלוגית: הפרעות קליטה ואיכות שמע גרוע בשל מיעוט תדרים, בעיות אבטחה ואי תאימות מכשירים מעבר לשטח כיסוי החברה.

 

על כן, לקראת סוף שנות ה-80 החלו להיכנס לפעולה מערכות סלולריות דיגיטליות (שכונו "דור 2") שפתרו חלק מחסרונות הטלפונים הסלולריים האנלוגיים, ואפשרו העברת נתונים גדולה יותר. מספר חברות פיתחו טכנולגיות שידור סלולריות שונות: CDMA, TDMA ו-GSM.

 

אם במהלך שנות ה-80 היה הטלפון הסלולרי מצרך נדיר למדי וסמל סטטוס (מחירו של טלפון סלולרי בארה"ב ב-1983 עמד על כ-4,000 דולר), עם כניסת טכנולוגית הדור ה-2, הפכו במהלך שנות ה-90 מכשירי הטלפון הסלולרי למשוכללים (שכללו בהמשך גם מצלמות דיגיטליות), אך גם לזולים הרבה יותר, ומספר המשתמשים בהם זינק במאות אחוזים מדי שנה – בשנת 2004 נמנו ברחבי העולם על פי הערכה כמיליארד מנויי טלפון סלולרי.

 

התקדמות הטכנולוגיה והדרישה ההולכת וגוברת להעברת כמות גדולה יותר של נתונים בזמן קצר (בעיקר שירותי מולטימדיה ווידיאו שונים), חייבה את הקמתן של מערכות מדור 3. רשתות אלו נכסו לשימוש בסוף שנות ה-90 ובמהלך שנות ה-2000 ואפשרו מגוון שימושים, שכלל בין היתר, שידורי וידיאו חיים ותקשורת אינטרנטית מהירה. בסוף העשור הראשון של המאה ה-21 החלו חברות טכנולוגיה לפתח טכנולוגיות מדור 4, המסוגלות להעביר נתונים של יותר מ-100 מגה-ביט לשניה. נכון לפברואר 2010 נאמד מספר המנויים בעולם לטלפונים סלולריים בכ-5 מיליארד.

 

(צילום: סי.די בנק)

 


תקשורת סלולרית בישראל

המפעיל הסלולרי הראשון בישראל היה פלאפון תקשורת. החברה הוקמה בשנת 1986 על ידי חברת מוטורולה העולמית, וזכתה לזיכיון להפעלת שירותי רט"ן (רדיו טלפון נייד). הראשוניות והבלעדיות של החברה בישראל הובילה לכך ששם החברה (פלאפון) הפך לשם גנרי למכשיר הסלולרי (שמות אחרים שהוצעו: "וונדרפון" ו"טלפלא").

 

מכשירי הטלפון הסלולריים הראשונים של פלאפון פעלו ברשת האנלוגית AMPS  ( Analog Mobile Phone System) ושימשו בעיקר בכלי רכב (Car Phone). לאחר מספר שנים שודרגה הרשת לטכנולוגיה NAMPS (שפירושה Narrow AMPS), רשת אנלוגית אשר איפשרה ישומים דיגיטליים מוגבלים, ולאחר מכן לרשת CDMA ( של Code Division Multiple Access).

 

המפעיל הסלולרי השני שנכנס לשוק הישראלי היה סלקום. החברה פרצה לשוק בשנת 1995, בטכנולוגיה משולבת TDMA (ר"ת של Multiple Access Time Division) ו- GSM (קיצור של Global System for Mobile communication). פרטנר תקשורת הגיעה לישראל בסוף שנת 1998, והיא משווקת את מוצריה תחת שם המותג הבינלאומי אורנג' ועושה אף היא  שימוש ברשת ה-GSM.

 

בשנת 2001 החלה חברת מירס (מקבוצת מוטורולה תקשורת) בשיווק טלפונים סלולריים למגזר הפרטי בישראל. 

 

השוק הסלולרי בישראל מתחלק בין 4 חברות (נכון לספטמבר 2009): חברת סלקום 34%, חברת פרטנר 32%, חברת פלאפון 29% וחברת מירס 5%. הכנסות חברת הסלולר בישראל נאמדו ב-2009 בכ-18 מיליארד שקלים, זאת לעומת כ-11 מיליארד שקלים ב-2002. שוק התקשורת כולו גלגל, על פי הערכה, כ-31 מיליארד שקלים ב-2009.

 

בשנת 2008 היו במדינת ישראל כ-9.1 מיליון מנויים סלולריים – כ-90% ממשקי הבית היו בעלי טלפון סלולרי אחד לפחות. (למעשה, בישראל יש מספר גדול יותר של מנויים לטלפון סלולרי מאשר מנויים לטלפון נייח). ממוצע דקות השיחה למשתמש עמד באותה שנה על כ-343 דקות – נתון הנחשב לאחד הגבוהים בעולם.

 

הרווח הגולמי של חברות הסלולר בישראל הוא מבין הגבוהים בעולם. רווח זה מוסבר, זאת בהתבסס על שורה של מחקרים כלכליים, בעיקר בשל ריכוזיות יתר והיעדר תחרותיות בין החברות, מספר מצומצם של מפעילים סלולריים ומספר הדקות הרב בו מדברים המשתמשים הישראלים.

 

בעתיד צפויים להיכנס לשוק הסלולר הישראלי מפעילי סלולר וירטואליים במטרה לחזק את התחרות בשוק, כנהוג במקומות רבים בעולם (החל מ-1999). מפעיל וירטואלי מתבסס על התשתית התקשורתית של החברות הקיימות (על כולה או על חלקה), ולא מחזיק בתדרי שידור. דרך פעולתו פשוטה: רכישת כמות סיטונאית של דקות זמן אוויר מהחברות הקיימות, ומכירתן לצרכנים.

 


ציטוטים

 

  • "היה בסך הכל קו אחד על תחנה אחת, כך שאיכות השמע היתה פריכה ונקייה. אפשר היה לדבר בו 20 דקות רצוף עד שהבטרייה היתה מתרוקנת. כשהעובדים שלי הביעו דאגה שזה מעט זמן, אמרתי להם שאין מה לדאוג, ממילא היד תתעייף מלהחזיק את המשקולת הזאת ותיכנע הרבה לפני כן" (מפתח הטלפון הסלולרי הראשון, מרטין קופר).

 

 

  • "הבסיס הוא קול. קול זה הכי חשוב. הרבה מאוד צרכנים מחפשים רק את זה ולא מוצאים. הספקים והיצרנים מנסים לשים את כולם באותה הקופסה. כמו שיצרני מחשבים מנסים להפוך את כולם למחשבולוגים, כך יצרני הטלפונים הניידים מנסים להפוך את כולם לסלולרולוגים. היום כל כך מסובך להפעיל טלפון סלולרי, שגם אני תמיד נתקל בפטנטים בתוך הטלפון שלא מובנים לי. ואני עוד מהנדס! תאר לעצמך איך מרגישים אנשים שלא מבינים בטכנולוגיה" (מרטין קופר).

 

  • "למען האמת, גם אני אף פעם לא האמנתי שזה יגיע לרמה כזאת של היסטריה. דיברתי במונחים של כמה מיליונים, לא מיליארדים. אבל האמנתי שאם מחירו של הסלולרי יהיה סביר, אנשים ירצו להשתמש בו בעיקר בגלל הנימוק של פרודוקטיביות. כבר אז ידעתי שיהיו אנשי מקצוע שירצו לקחת את המשרד שלהם איתם בכיס. שירצו להמשיך לעבוד בזמן שהם נעים ממקום למקום. וכמובן, שיהיו בעלים שירצו לדעת איפה האישה שלהם כל הזמן (מרטין קופר).

 


מידע נוסף

 

ההיסטוריה של הסלולרי -  למי מאיתנו אין טלפון סלולרי? החבר הטוב ביותר של רבים וטובים, חוגג 25 שנה לשיחה הראשונה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ממציא הסלולר: "מי צריך MP3 בטלפון?" -  מרטין קופר הוא האיש שהמציא את הטלפון הסלולרי לפני 32 שנה. הוא יושב בעמק הסיליקון בקליפורניה, מחזיק עם אשתו שישה טלפונים ניידים ולא מצליח להבין למה, לעזאזל, אין קליטה במכשירים הארורים האלה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

פיליפ קאהן - ראיון עם האיש שהמציא את הטלפון-מצלמה. ראיון באתר ynet.

לראיון המלא - לחצו כאן 

 

טלפון סלולרי - פרויקט מיוחד באתר הכיתה האינטראקטיבית המציג את אופן פעולתה של טלפוניה סלולרית.

לפרויקט המלא - לחצו כאן

 

המעבדה -  1000 אירועים בולטים בתולדות המדע והטכנולוגיה על ציר הזמן. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet

לציר הזמן המלא - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©