אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דקלים וחוף הים, בגוש קטיף.
דקלים וחוף הים, בגוש קטיף. צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
 
חממות היישוב רפיח ים.
חממות היישוב רפיח ים. צילום: גדי קבלו
 
נצר חזני.
נצר חזני. צילום: לע"מ
 
ניסנית, ההתנחלות הגדולה ביותר. צפון רצועת עזה.
ניסנית, ההתנחלות הגדולה ביותר. צפון רצועת עזה. צילום: אייל פישר
 
חממות גני טל ערב ההתנתקות
חממות גני טל ערב ההתנתקות צילום: אילן מרסיאנו
 
נער על רקע נווה דקלים.
נער על רקע נווה דקלים. צילום: איי פי
 
אחד ממאות הקאסמים שנורה לעבר ישובי גוש קטיף.
אחד ממאות הקאסמים שנורה לעבר ישובי גוש קטיף. צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של גוש קטיף


ערכים קשורים
 כפר דרום
 רצועת עזה
 מלחמת העצמאות
 מלחמת ששת הימים
 לוי אשכול
 חצי האי סיני
 תנועת חרות
 הבית היהודי - מפד"ל החדשה
 ליכוד
 שמעון פרס
 יצחק שמיר
 אנתיפאדה
 אנתיפאדת אל-אקצא
 אריאל שרון
 הים התיכון
 מצרים


תחומים קשורים
 מקומות בישראל


 
 
 

גוש קטיף


Gush Katif

פיתוח ההתיישבות היהודית ברצועת עזה |  איזור במחלוקת ופינוי גוש קטיף

גוש קטיף, לשעבר גוש התיישבות ישראלי בדרום רצועת עזה, רוב היישובים בו היו יישובים חקלאיים דתיים; גבולותיו: ממערב - הים התיכון, מדרום - מצרים ורפיח, ממזרח - חאן יונס, ומצפון - דיר אל-בלח.

 

גוש קטיף, מראה כללי (צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע)

 


פיתוח ההתיישבות היהודית ברצועת עזה

ב-1946 החליטה הנהגת היישוב הציוני בארץ ישראל על הוצאתה לפועל של תוכנית התיישבות (עליית 11 היישובים בנגב) נרחבת בנגב. במסגרת תוכנית זו, שנועדה לחזק את חזקת הישוב הציוני באיזור, הוקמו במהירות 11 ישובים שונים, אחד מהם - כפר דרום, בשטחי רצועת עזה (בין חאן יונס לעזה). במהלך מלחמת העצמאות עמד היישוב תחת התקפות כבדות מצד הצבא המצרי ובמהלך ההפוגה הראשונה בקרבות, פונה על כל יושביו.

 

 

כפר דרום (צילום: לע"מ)

 

לאחר מלחמת ששת הימים, החליטה ממשלת ישראל בראשותו של לוי אשכול, כי רצועת עזה תישאר בריבונות ישראלית. עוד החליטה הממשלה, כי יש להקים יישובים במספר מקומות ברצועה, כך לטענת הממשלה, תוכל ישראל לשלוט בצורה טובה יותר על הנעשה ברצועה, ולחזק את הביטחון באזור הנגב המערבי והגבול עם מצרים. אחד האזורים המיועד להתיישבות היה בין חצי האי סיני לבין רצועת עזה - האיזור בו נמצא היום גוש קטיף.

 

בשנים הראשונות שלאחר המלחמה לא חלו תמורות התיישבותיות בשטח, אך בעקבות התגברות הטרור הפלסטיני, נעשה דיון חוזר ובו הוחלט ליישב יהודים במקומות "אסטרטגיים" ברצועת עזה. בשנת 1970 עלתה על הקרקע היאחזות כפר דרום (מצפון-מזרח לגוש), ההיאחזות הראשונה ברצועת עזה, בסמוך ליישוב המקורי שפונה 22 שנה קודם לכן. ב-1971 ו-1972 עלו שני גרעיני נח"ל של תנועת חרות להיאחזות נצרים (מצפון לגוש). ההיאחזות הבאה בתור היתה מורג (ספטמבר 1972), ולאחריה קטיף (1973). בשנת 1976 עלה על הקרקע המושב האזרחי הראשון – קטיף א' שהחליף את ההיאחזות קטיף. לאחר שנה הוחלט לשנות את השם מ"קטיף א'" ל"נצר חזני", על שמו של מיכאל חזני, ממנהיגי הפועל המזרחי והמפד"ל.

 

 

נצרים (צילום: איי פי)

 

בשנת 1977, לאחר שעלתה לשלטון מפלגת הליכוד, קיבלה ההתיישבות ברצועה ובגוש קטיף תמיכה ממשלתית מוגברת בין השאר באמצעות הקמת המועצה האזורית חוף עזה (1978) שהעצימה את תנופת ההתיישבות. המועצה האזורית הביאה להקמתו של גוש יישובים מנצר חזני וקטיף (הנמצאים בצפון הגוש) ועד לנקודה הדרומית ברצועה, בין השאר, בכדי למנוע את התרחבותה של העיר הפלסטינית חאן יונס לכיוון הים. ב-1980 הוקמה החברה לפיתוח חבל קטיף שקידמה את פיתוח התיירות באזור. ב-1982 הסתיימה בנייתו של המושב גדיד, וב-1983 החלו לבנות את היישובים גן אור ונוה דקלים.

 

לאחר הבחירות ב-1984, כאשר התמנה שמעון פרס לראש ממשלה (ברוטציה עם יצחק שמיר), ירדה מידת התמיכה הממשלתית בהתיישבות והיקף הבנייה היהודית ברצועה הצטמצם (אך לא נפסק לחלוטין). בתחילת 1986 עלה על הקרקע היישוב בדולח. כשהחליף שמיר את פרס עלה שוב קצב הבנייה. מהיאחזות אחת בשנת 1971 היו בשנת 1987 בגוש 14 יישובים אזרחיים.

 

ההתיישבות היהודית בגוש קטיף המשיכה להתפתח גם בשנות האנתיפאדה הראשונה, אך בקצב נמוך יותר, וזאת בשל התגברותם של מעשי האלימות והטרור הפלסטיני. ב-1987 נפתח מלון "חוף קטיף" אך בשל המצב הביטחוני לא נחל הצלחה גדולה.

 

מאז תחילתה של אנתיפאדת אל-אקצא עמדו תושביה היהודים של רצועת עזה תחת התקפות טרור רבות, ביניהן נסיונות חדירה, מארבים על רכבים הנעים בכבישים וכן נחיתות של פצצות מרגמה.

 

 

גני טל (צילום: גדי קבלו)

 

נכון לתחילת 2005 מנתה ההתיישבות היהודית ברצועת עזה 21 יישובים, מתוכם 17 ממוקמים בגוש קטיף: בדולח, בני עצמון, גדיד, גן אור, גני טל, כפר דרום, כפר ים, כרם עצמונה, מורג, נוה דקלים, נצר חזני, נצרים, פאת שדה, קטיף, רפיח ים, שירת הים, שליו, תל קטיפא.  ארבעת היישובים הנוספים ברצועה הם: דוגית, אלי סיני, נצרים וניסנית.

 

 

נווה דקלים (צילום: גדי קבלו)

 

האוכלוסייה היהודית ברצועת עזה מנתה (נכון לתחילת 2005) כ- 8,800 איש מתוכם כ- 6,500 תושבי גוש קטיף.

 

 

 


איזור במחלוקת ופינוי גוש קטיף

ההתיישבות היהודית בשטחים שנכבשו ב-1967, ובכללם אלו של רצועת עזה וגוש קטיף, עומדת שנים רבות במרכזה של מחלוקת פוליטית החוצה את החברה הישראלית. מחלוקת זו התקיימה אף ביתר שאת לגבי היישובים היהודיים ברצועת עזה וגוש קטיף, כאשר מן העבר האחד נשמעו קולות אשר קראו לפינוי יישובים אלו והעברת השטחים לידי הפלסטינאים ומן העבר השני קולות אשר קראו להגדלת והעצמת היישוב היהודי באיזורים אלו.

 

היישוב היהודי ברצועת עזה, אשר מנה 8,800 בני אדם (נכון לתחילת 2005), שכן בקרבתה (ויש האומרים בתוכה) של אוכלוסייה פלסטינית צפופה מאוד, המונה (נכון לשנת 2003) כ-1,274,868 בני אדם.

 

מאז תחילת אנתיפאדת אל-אקצא הוגדלו במידה רבה סדרי הכוח הצה"לי המוצבים באיזור על מנת להגן על התושבים. נתונים אלו ואחרים עמדו בבסיס ההערכה כי ההסכמה הציבורית לגבי פינוי הישובים היהודים מחבל עזה גדולה יותר מאשר לגבי פינוי יישובים יהודים משטחי יהודה ושומרון.

 

לאחר תקופה ארוכה של קיפאון בתהליך המדיני, הציג ראש הממשלה אריאל שרון ב-18 בדצמבר 2003 את תוכניתו להתנתקות חד-צדדית מרצועת עזה. פרטיה המלאים של התוכנית הוצגו באפריל 2004, כאשר הודיע שרון כי בכוונתו להוציא לפועל תוכנית התנתקות והיפרדות ברצועת עזה, אשר תכלול את פינוי כל היישובים היהודיים מן הרצועה (וכן פינוי מספר ישובים בצפון השומרון).  

  

התוכנית נעשתה שנויה במחלוקת פוליטית חריפה בישראל, אך במהלך אוגוסט 2005 הוציאה מדינת ישראל את תוכנית ההתנתקות לפועל: כוחות צבא ומשטרה החלו בפינוי תושביהם של היישובים הישראלים ברצועת עזה, וכן בפינויים של אלפי אזרחים נוספים שהגיעו לאזור על מנת למחות נגד הפעולה. פינוי התושבים ארך כשבוע, ובמקביל החלו הכוחות בהריסת בתי היישובים. לקראת סוף אוגוסט הגיעה ההתיישבות הישראלית בשטחי רצועת עזה לסיומה, ובכללה זו בגוש קטיף.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©