אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


השייח אחמד יאסין
השייח אחמד יאסין צילום: איי פי
 
הלוויית השייח יאסין בעזה
הלוויית השייח יאסין בעזה צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 חמאס
 מלחמת העצמאות
 רצועת עזה
 האחים המוסלמים
 מלחמת ששת הימים
 פתח
 עסקת ג'יבריל
 אנתיפאדה
 הרשות הפלסטינית
 יאסר ערפאת
 המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
 ח'אלד משעל
 בנימין נתניהו
 אהוד ברק
 אנתיפאדת אל-אקצא


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 אסלאם
 ישראל והציונות


 
 
 

אחמד יאסין


Yasin Ahmad

ציטוטים |  מידע נוסף

אחמד יאסין (1938 - 2004), מנהיגו הרוחני של ארגון חמאס, מראשי הטרור הפלסטיני ומתנגדי ההידברות עם ישראל. חוסל על-ידי ישראל במרס 2004 לאחר שורה של פיגועים שביצע ארגון חמאס נגד אזרחים וחיילים ישראלים.

 

נולד בכפר ג'ורה שליד אשקלון. לאחר מלחמת העצמאות ברח עם בני משפחתו, והיה לפליט ברצועת עזה. כשהיה בן 12 נפצע יאסין במהלך משחק והפך נכה בכל חלקי גופו. בצעירותו לימד דת ושפה ערבית ברצועת עזה והיה לאחד האימאמים והדרשנים הידועים ברצועה מאז שנות ה-60'. בשנים אלה נעצר על ידי כוחות הביטחון המצרים, בשל פעילותו במסגרת ארגון האחים המוסלמים.

 

לאחר כיבוש רצועת עזה במלחמת ששת הימים, הקים יאסין את האגודה האסלאמית, ארגון שעסק בעיקר בפעילות חברתית ודתית. באותן שנים תמכה ישראל בארגונים אסלאמיים, במחשבה שאלה יחלישו את כוחה של תנועת פתח.

 

יאסין נעצר לראשונה על-ידי ישראל ב-1983 באשמת אחזקת אמצעי לחימה, ייסוד ארגון צבאי סודי ובהסתה. הוא נידון ל-13 שנות מאסר, אולם שוחרר ב-1985 במסגרת עסקת חילופי השבויים של ישראל עם ארגונו של אחמד ג'יבריל. עם פרוץ האנתיפאדה הראשונה, ב-1987, עברה תנועתו הקצנה אידיאולוגית וטקטית. זמן קצר לאחר מכן, ב-1988, ייסד יאסין את תנועת חמאס.

 

במסמך האמנה של החמאס נוסח הקשר בין היותה תנועה לאומית פלסטינית לבין היותה תנועה דתית. בין השאר, כולל המסמך קריאה "להניף את דגלו של אללה מעל כל פיסת אדמה של פלסטין". דרך הפעולה המרכזית היא "הג'יהאד " – מלחמת קודש, אולם לכך מתווספים שני עקרונות נוספים של האחים המוסלמים – ידע וחינוך (ואלה מאפייני הפעילות "האזרחית" של התנועה).

 

השייח' אחמד יאסין, 1988 (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

 

שנה לאחר הקמת החמאס נעצר יאסין שנית על-ידי ישראל. ב-1991 הורשע בהסתה לחטיפה והריגת חיילים ישראלים ובהקמת תנועת חמאס והזרוע הצבאית שלה. הוא נידון למאסר עולם ו-15 שנה בכלא הישראלי. ב-1992 חטפה קבוצת פעילי חמאס את החייל אילן סעדון ז"ל וניסתה לנהל מו"מ לשחרור יאסין. גם בעת שהותו בכלא, הנהיג יאסין את החמאס ושיגר הוראות לזרוע הצבאית של הארגון בדבר הפחתה או הסלמת האלימות נגד ישראל. לאחר הקמת הרשות הפלסטינית, הוביל את האופוזיציה נגד יו"ר הרשות יאסר ערפאת.

 

ממשלות ישראל התלבטו רבות בעניין שחרורו מהכלא. היו שחששו כי השייח יאסין ימות בעת שהותו בכלא הישראלי, וכי מוות כזה יתסיס את הרחוב הפלסטיני ויהפוך אותו לקדוש. שמועות על שחרור קרוב של השייח או על מותו הקרוב בשל מצבו הבריאותי, נפוצו בשנים אלה.

 

באוקטובר 1997, בעקבות הניסיון הכושל של המוסד לחסל בירדן את ראש הלישכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, וכדי למנוע משבר ביחסי ישראל-ירדן, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו על שחרורו של יאסין מן הכלא, בתמורה לשחרור אנשי המוסד שנעצרו בירדן. יאסין הועבר מהכלא לבית חולים בירדן לטיפול רפואי. משם נסע לביקורים בעולם הערבי, וגייס כספים רבים עבור החמאס. כבר עם יציאתו לירדן, הודיע יאסין כי החמאס לא יפסיק את מלחמתו נגד ישראל. כאשר חזר לעזה, התקבל בהתלהבות על ידי רבבות תומכיו ברצועה.

 

בתקופת המשא ומתן בין ממשלתו של אהוד ברק להנהגה הפלסטינית, הוביל יאסין את הקו הקיצוני של התנגדות לכל משא ומתן עם ישראל. בהתאם, היווה יאסין אופוזיציה לרשות הפלסטינית ותקף את מנהיגי אש"ף ובראשם יאסר ערפאת. הקפאון בתהליך המדיני, מצבם הקשה של הפלסטינאים ברצועת עזה, בצירוף עם היותו של יאסין מנהיג דתי ורוחני שישב בכלא הישראלי – הגדילו מאוד את כוחו ואיימו על כוחה של הרשות הפלסטינית ברצועה. הרשות, וערפאת בראשה, עשו נסיונות להגביל את השייח' יאסין ולהקטין את כוחם של הארגונים האסלאמיים, אך לא נקטו בפעולות משמעותיות  נגדם.

 

עם פרוץ אנתיפאדת אל-אקצא, היה יאסין מהקולות הבולטים ברחוב הפלסטיני, שקראו להסלמת המאבק המזויין נגד ישראל והמשך הפגיעה בישראלים, הן בשטחים והן בתוך הקו הירוק. יאסין התנגד לכל נסיון להגיע להפסקת אש, וחזר על עמדתו, לפיה אי אפשר להפסיק את האלימות כל עוד הכיבוש נמשך. בדצמבר 2001 הושם במעצר בית על ידי הרשות הפלסטינית, אך שוחרר תוך זמן קצר לאחר הפגנות סוערות ברצועה נגד הרשות. ביוני 2002 הושם שוב במעצר בית ומאוחר יותר שוחרר.

 

בשנת 2003 התבטא יאסין לראשונה בדבר "תוכנית שלבים" מסוימת, לפיה יהיה מוכן לקבל מדינה פלסטינית על חלקה של ארץ ישראל המנדטורית בלבד, כצעד ראשון. רבים ראו בהתבטאות זו ניסיון של החמאס לפנות אל הזרם המרכזי הפלסטיני, כאמצעי לצבירת עוצמה והשפעה נוספות. ההערכה הרווחת היא כי החמאס הגדיל את כוחו במהלך שנות האנתיפאדה, וכי תומכיו מונים בין 30 ל-40 אחוזים במחנה הפלסטיני.

 

בספטמבר 2003 עשתה ישראל נסיון לחסל את השייח יאסין, אך הוא יצא בפציעות קלות בלבד. במרס 2004, לאחר שורה נוספת של פיגועים של החמאס, נורו טילים לעבר מכוניתו כאשר יצא מתפילה במסגד בעזה, והוא נהרג.

 


ציטוטים

 

  • "אם אתם לא רוצים מדינת אסלאם שתבטיח את זכויות כולם - בסדר, לא תהיה מדינה כזאת. אז בואו נלך למדינה לפי ההגדרה של העולם המודרני - מדינה דמוקרטית וכל תושביה יבחרו את מוסדותיה בתנאי שוויון ודמוקרטיה" (השייח' אחמד יאסין, מנהיג חמאס, מדבריו בנוגע לדמותה העתידית של מדינה פלסטינית, 1994).

 

  • "זכותינו להגן בכל הכוח על האדמות שלנו מפני הכובש. נעשה הכל כדי להחזיר כדי להחזיר לנו את אדמותינו מידי הכובשים הציונים, אבל לא נרים יד על הרשות הפלסטינית ולא נגרום למלחמת אחים" (השייח' אחמד יאסין, מנהיג חמאס, 1997).

 

  • "אני רוצה לומר לעם בישראל: אתם חייבים על אדמה כבושה ששדדתם. אתם חיים על אדמה שהרסתם את בתיה ובניה נהרגו. לא יהיה לכם עתיד באיזור הזה. חמאס הוא חלק מהעם הפלסטיני והוא משתתף בפעולות של העם המגן על עצמו. אנחנו עושים את כל מה שביכולתנו לעשות, ואנחנו מסוגלים לכל דבר, לכל מאבק, גם למאבק המזויין" (השייח' אחמד יאסין, מנהיג חמאס, 2000).

 

  • "אתם תשלמו את המחיר על הפשע הזה. עם ישראל ישלם מחיר יקר על הפשע הזה. אנשינו לא ירימו את הדגל הלבן. הישות הציונית תימחק" (אחמד יאסין, מגיב על נסיון ההתנקשות בחייו על ידי צה"ל, 2003).

 

  • "על האויב הציוני להמתין לתגובות שיהפכו את האדמה תחת רגליו ללבה בוערת ולרעידת אדמה וגיהנום" (איסמעיל הנייה, ממנהיגי חמאס, מדבריו לאחר חיסולו של השייח' אחמד יאסין, 2004).

 

 

 


מידע נוסף

 

חוקרו של יאסין: גיליתי אדם שבלט בלהיטות להרוג יהודים - בשיחה ל-ynet, מספר חוקרו הישראלי הראשון של השייח אחמד יאסין על המפגש עם מי שהתברר כי הוא "ציני וערמומי, בולט באכזריות ובלהיטות לפגוע ביהודים". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

יאסין ניצל מהתנקשות - מטוסי קרב הטילו פצצות מונחות לייזר על דירה שבה שהו בכירים בחמאס, בראשות מנהיגה הרוחני של התנועה - אבל הם ניצלו. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -  לחצו כאן

 

סופו של יאסין - פרויקט מיוחד בערוץ החדשות של אתר ynet העוסק בחייו ומותו של אחמד יאסין.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©