אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 תעלת המוצב הירדני בגבעת התחמושת.
תעלת המוצב הירדני בגבעת התחמושת. צילום: לע"מ
 
אתר ההנצחה לזכר הנופלים
אתר ההנצחה לזכר הנופלים צילום: יעקב סער, לע"מ
 
האנדרטה לזכר הנופלים בגבעת התחמושת
האנדרטה לזכר הנופלים בגבעת התחמושת צילום: משה מילנר, לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 גבעת התחמושת - אתר הנצחה ממלכתי


ערכים קשורים
 ירושלים
 מלחמת ששת הימים
 מלחמת העצמאות
 ארגון צבאי לאומי
 הר הצופים
 מרדכי גור
 יום ירושלים


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

הקרב על גבעת התחמושת


Ammunition Hill

ציטוטים |  מידע נוסף

הקרב על גבעת התחמושת (6 ביוני 1967), קרב שהתנהל בירושלים בין כוחות הצבא הירדני לבין כוחות ישראליים במהלך מלחמת ששת הימים. נחשב לאחד מן הקרבות הקשים והעקובים מדם בתולדות צה"ל, ולסמל המערכה על העיר העתיקה.

 

ירושלים עם פרוץ המלחמה (יוני 1967)  - להגדלה לחצו על המפה

 

גבעת התחמושת נמצאת בצפון ירושלים, בין שכונת שייח' ג'ראח בעיר המזרחית לבין שכונת רמות אשכול שקמה אחרי המלחמה, בסמוך לקו הגבול שהפריד בשעתו בין העיר המזרחית והמערבית. כינוייה ניתן לה משום שבתקופת המנדט הבריטי שימשה כמקום אחסנת התחמושת של ביה"ס המנדטורי לשוטרים, הסמוך אליה.

 

במאי 1948, במהלך מלחמת העצמאות, נכבשה הגבעה מידי כוחות האצ"ל, שהחזיקו בה על ידי כוחות הלגיון הירדני. לאחר כיבוש הגבעה החלו הירדנים לבצר את הגבעה בבונקרים, תעלות ועמדות רבות, והמשיכו בפעילותם זו עד שנת 1967.

 

ב-5 ביוני 1967 פרצה מלחמת ששת הימים, ומיד נפתחו קרבות בחזית ירדן. בבוקר אותו יום חצה הצבא הירדני את הגבול בירושלים, כבש את מתחם ארמון הנציב והקיף למעשה את הר הצופים, שנותר כמובלעת ישראלית בשטח הירדני לאחר מלחמת העצמאות.

 

מפת הקרב בגבעת התחמושת - להגדלה לחצו על המפה

 

עם פרוץ הקרבות בחזית זו הוזעקה לאיזור חטיבת צנחני המילואים 55, בפיקודו של מרדכי (מוטה) גור. כוחות החטיבה לחמו בירושלים לצד חטיבת ירושלים וחטיבת השריון "הראל", ומשימתם הייתה הבקעת הקו הירדני בצפון העיר וחבירה להר הצופים, על מנת למנוע את כיבושו על ידי הירדנים. גדודי החטיבה חולקו למשימותיהם, ועל גדוד 66 הוטלה משימת כיבוש מתחם גבעת התחמושת וביה"ס לשוטרים, ובהמשך, כיבוש שכונת שייח' ג'ראח הסמוכה.

 

ההבקעה אל מתחם גבעת התחמושת וביה"ס לשוטרים החלה בשעה 02:30, אור ל-6 ביוני, כאשר שתיים מפלוגות הגדוד פרצו את הגדרות המובילות אל היעד, טיהרו את מתחם ביה"ס לשוטרים והמשיכו בהתקדמות לשייח' ג'ראח, ואילו שתי הפלוגות הנותרות לחמו בגבעת התחמושת עצמה.

 

עם פריצת הגדרות המובילות אל היעד, התקדמה פלוגה ב' בתעלה המצויה למרגלות ביה"ס לשוטרים, וטיהרה אותה עד הגעתה אל שיפוליה הדרומיים של גבעת התחמושת. בשלב זה ספג הכוח אבדות כבדות, ולפיכך הוחלט כי פלוגה ג' תחדור לגבעה עצמה ותכבוש אותה מידי הירדנים. פלוגה ג' התקדמה אל גבעת התחמושת תוך סיוע ארטילרי, ונתקלה בהתנגדות ירדנית עזה שגרמה לנפגעים רבים, ובהם מרבית מפקדי הכוחות, ולעיכוב תנופת הלחימה על היעד. בניסיון לחדש את המתקפה הוזעקה פלוגה ב', ששימשה עתודה בשלב זה ונעצרה כאמור במבואות גבעת התחמושת.

 

גבעת התחמושת, 1968 (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

הכוחות התקדמו תוך לחימה קשה בתעלות, שאילצה רבים מן הלוחמים לחשוף את עצמם לירי החיילים הירדנים, על מנת לאפשר את המשך הלחימה. עם איגוף הגבעה הגיעו כוחות פלוגה ג' ופלוגה ב' אל "הבונקר הגדול" - עמדה שקירותיה עשויים בטון בעובי 40 ס"מ, ובה שני חדרים. עם פיצוץ "הבונקר הגדול" וסיום איגוף הגבעה על ידי הכוחות השונים שפעלו בה, תם קרב גבעת התחמושת (לאחר כשש שעות לחימה).

 

במהלך הקרב נהרגו 24 מלוחמי צה"ל ועשרות נפצעו. 15 מן הלוחמים זכו בעיטורי גבורה על חלקם בקרב. 70 לוחמים ירדנים נהרגו בקרב. עם תום הקרב חברו כוחות חטיבת הצנחנים אל מובלעת הר הצופים ולאחר מכן השלימו את כיבוש העיר העתיקה.

 

בעיני היסטוריונים צבאיים רבים נחשב הקרב על גבעת התחמושת כאחד המהלכים המכריעים בכיבוש העיר המזרחית, ואילו מהלכי הקרב (ובעיקר מעשי גבורה והקרבה עצמית של רבים מן הלוחמים) הפכו לחלק מרכזי במורשת הקרב הצה"לית ובאתוס הגבורה של מדינת ישראל ככלל. יחד עם זאת קיימות סברות שונות הגורסות כי האופן שבו נכבש מוצב גבעת התחמושת היה שגוי, וכי ניתן היה להתגבר על יעד מבוצר זה בדרכים אחרות. בשנת 1975 הוקם בגבעת התחמושת אתר הנצחה ממלכתי לנופלים בקרבות ירושלים במלחמת ששת הימים. ומדי שנה מתקיים בו טקס יום ירושלים

 


ציטוטים

 

  • מתוך הנימוק להענקת עיטור העוז שניתן לאחד הלוחמים בקרב - "בקרב על גבעת התחמושת (...) נשאר לבדו מול מוצב אויב לאחר שחיילי מחלקתו נהרגו ונפצעו. פוצץ את המוצב, וטיהרו".

 

  • "הקרב על גבעת התחמושת הוא קרב שלא התנהל. אף אחד לא ניהל את הקרב הזה, הכל נבע מאילתור מוחץ (...)". (ד"ר שאול ובר, היסטוריון ואחד הלוחמים בקרב)

 


מידע נוסף

 

בחזרה ל-1967 - לקט כתבות ארכיון מימי מלחמת ששת הימים. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

שיח לוחמים - סקירת כל מלחמות ישראל. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet. 

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן 

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. 

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©