אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חסן נסראללה
חסן נסראללה צילום: איי פי
 
נסראללה מקבל את פניו של השייח' עובייד, שחזר ללבנון לאחר עסקת חילופי שבויים
נסראללה מקבל את פניו של השייח' עובייד, שחזר ללבנון לאחר עסקת חילופי שבויים צילום: איי אף פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 חיזבאללה
 עבאס מוסאווי
 לבנון
 השיעים בלבנון - מתואלים
 אמל
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 סוריה
 מבצע ענבי זעם
 מבצע דין וחשבון
 היציאה מלבנון
 מלחמת לבנון השנייה
 בשאר אל-אסד


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 אסלאם
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

חסן נסראללה


Hassan Nasrallah

ציטוטים |  מידע נוסף

חסן נסראללה (יליד 1960), המזכיר הכללי ומנהיגו של ארגון החיזבאללה. משמש בתפקיד זה החל משנת 1992, לאחר חיסולו של קודמו בתפקיד עבאס מוסאווי. נחשב למנהיג לוחמני, כריזמטי ודובר רהוט. במהלך שנות פעילותו כמנהיג הארגון הסתמן כאחד המנהיגים המובילים בלבנון וחוגי האסלאם הקיצוני ככלל.

  

נולד במחנה פליטים במזרח ביירות. הבכור מבין תשעת ילדים. בן למשפחה שיעית-מתואלית דלת אמצעים שמוצאה בכפר בדרום לבנון. עוד בילדותו הפגין עניין רב באסאלם והקדיש ללימודי הקודש את מירב זמנו. עם פרוץ מלחמת האזרחים בלבנון שב עם משפחתו לכפר בדרום לבנון. לאחר המעבר הפך נסראללה לחבר בארגון אמל השיעי.

 

במהלך ביקוריו במסגד המקומי התבלט נסראללה בזכות כשרונו ושקדנותו בלימודי הקודש. הוא נלקח כבן חסות בידי אחד מאנשי הדת הבכירים באזור. בגיל 16 נשלח לסמינר מוסלמי יוקרתי בנג'ף, העיר הקדושה לשיעים בעירק. בזמן הלימודים הוצב תחת השגחתו של תלמיד בוגר לבנוני בשם עבאס מוסאווי (לימים מנהיג החיזבאללה) והשניים פיתחו קשרי ידידות אמיצים.

 

ב-1978 נמלטו נסראללה ומוסאווי מעירק (יחד עם מאות אנשי דת שיעים לבנונים נוספים) מפחד השלטונות העירקיים. עם שובו ללבנון החל נסראללה לעסוק בלימודים והוראת אסלאם בסמינר דת שפתח חברו מוסאווי בבעלבק. אישיותו הכריזמטית ומסריו הלוחמניים העלו את מעמדו כאיש דת והקנו לו קהל תלמידים מעריצים. בעקבות פתיחת מלחמת לבנון אישרה סוריה לכמה מאות אנשי "משמרות המהפכה" (יחידה אירנית מוסלמית, Islamic Revolutionary Guard Corps ) להגיע ללבנון, שם החל הכוח לפעול למען הקמת רפובליקה אסלאמית.

 

בעקבות מוסאווי, נטש נסראללה את ארגון אמל והצטרף לכוחות "משמרות המהפכה". גם במסגרת זו התבלט נסראללה במנהיגותו ותוך זמן קצר מונה למפקד הכוחות בבקעה. בעידודם של אנשי "משמרות המהפכה" פעלו הלבנונים השיעים לפיתוח מסגרת חדשה תחת השם - חיזבאללה.

 

חסן נסראללה (צילום איי פי)

 

שנות המאבק בצה"ל היו שנות התהוותו של ארגון החיזבאללה (אף שלא תמיד נקרא בשם זה). נסראללה נמנה מתחילת הדרך עם מקימי הארגון וחברי הנהגתו. בשנים לאחר מכן המשיך לחזק את מעמדו כמנהיג צבאי ואיש דת בארגון והוביל כמה פעולות מוצלחות במאבק עם אנשי אמל (1987). מאוחר יותר נסע לאירן להמשיך את לימודי האסלאם בעיר הקדושה קום.

 

 משהתחדש המאבק בין חיזבאללה לאמל (1989) שב נסראללה ללבנון, הצטרף למערכה ונפצע קלות באחד הקרבות.

 

במהלך השנה שלאחר מכן הפך לאחד המנהיגים הצבאיים המובילים בארגון וחבר ב"מועצת השורא" - המוסד העליון בחיזבאללה. באותה תקופה היתה הנהגת הארגון מפוצלת בין פלגים שונים שנפרדו בנאמנותם לסוריה ואירן.  ב-1991, בעקבות מו"מ בין שתי המדינות, מונה מוסאווי (שנחשב כבן חסות סורי) כמזכיר הכללי של הארגון. בתמורה חוזק מעמדו של נסראללה (שנחשב כבן בריתה של אירן).

 

ב- 1992 חוסל מוסאווי על ידי כוחות צה"ל. את מקומו בתפקיד תפס נסראללה ומאותה העת הוא משמש כמנהיג חיזבאללה. בהנהגתו הוציא הארגון גל פיגועי נקמה במטרות יהודיות וישראליות ברחבי העולם, ששיאו בפיגועים בשגרירות ישראל בבואנוס איירס (מרס 1992, 22 הרוגים) ובמרכז הקהילה היהודית בעיר (יולי 1994, 80 הרוגים).

 

מבחן המנהיגות המשמעותי ביותר לנסראללה התרחש בשנת 1997, כאשר קבוצה בראשות מזכ"ל הארגון הראשון, השייח' סובחי טפיילי, הכריזה על "מהפכת רעבים", במחאה על כך שהארגון נטש לדבריהם את מחויבותיו החברתיות כלפי האוכלוסייה השיעית בלבנון והפך לארגון פוליטי מן המניין. אולם אירן, ובעיקר סוריה, תמכו בנסראללה – ומתנגדיו, המרוכזים באזור בעלבק, פורקו מנשקם ונכנעו.

 

אנשי חיזבאללה במצעד פומבי (צילום: איי פי)

 

החל מנסיגת צה"ל מרוב שטחי לבנון (1985) ניהל החיזבאללה מאבק עקבי מול כוחות צה"ל וצד"ל ברצועת הביטחון. רמתו הצבאית של הארגון הלכה והשתפרה במהלך מאבק זה, תהליך אשר נזקף לזכותו של מנהיגותו של נסראללה וקשריו עם מדינת החסות אירן. למרות זאת עליונותו הברורה של צה"ל הביאה למספר רב יותר של קורבנות בקרב לוחמי הארגון, ומבחינה צבאית טהורה הסתיימו רוב פעולות הארגון בכישלון. מאמציו של צה"ל להכריע את המאבק המתמשך (דוגמת מבצע "ענבי זעם" ומבצע "דין וחשבון") נתקלו בלחץ נגדי באמצעות ירי קטיושות ומרגמות על ישובי הצפון, תגובה בינלאומית קשה והשתלבותו של החיזבאללה באוכלוסייה האזרחית. מאזן האימה שנוצר בין שני הצדדים יצר עימות מוגבל על פי כללים מוסכמים (שנשמרו מרבית הזמן).

 

בהנהגתו של נסראללה התווה החיזבאללה זירת קרב רחבה יותר - דעת הקהל הישראלית.  במספר ראיונות שנערכו עימו הצהיר נסראללה כי למידה מעמיקה של החברה הישראלית חשפה בפניו את נקודת חולשתה העיקרית - רגישות גבוהה לאובדן חיי אדם. על בסיס הנחה זו הפכה הזירה התקשורתית לאלמנט מרכזי בפעילות החיזבאללה נגד ישראל. למרות מאמצים ישראלים נרחבים, הצליח החיזבאללה ליצור ברצועת הביטחון מציאות מתמשכת של פעולות גרילה מוצלחות ומספר קבוע של חללים ישראלים. במקביל הקפיד הארגון לצלם מספר רב ככל האפשר של פעולות נגד צה"ל וצד"ל והסרטונים הופצו ברחבי העולם. מאמץ נוסף נעשה לביצוע פעולות מכוונת לפגיעה במורל הישראלי כגון: הצבת דגל החיזבאללה במוצב צה"לי ופגיעה במפקדי צה"ל וצד"ל. 

 

הלחימה המתמשכת (בעוצמות משתנות) בין שני הצדדים גבתה קורבנות רבים באופן קבוע, הן מכוחות החיזבאללה והן מכוחות צה"ל וצד"ל. במהלך שנות ה-90 הביא מחיר הקורבנות והיעדר ההכרעה לשחיקה הדרגתית בנכונתו של הציבור הישראלי לספוג את מחיר השהות בלבנון, ולבסוף להחלטת ממשלה בדבר נסיגה מלאה מרצועת הביטחון הלבנונית. במאי 2000 הוציא צה"ל לפועל החלטה זו ונסוג חד צדדית אל הגבול הבינלאומי.  

 

נסיגת צה"ל במאי 2000 העלתה את מעמדו של נסראללה לכדי גיבור נערץ ברחבי העולם הערבי. זמן קצר לאחר מכן זכה להעלאה במעמדו הדתי (לדרגת  חוג'ת אל אסלאם). במהלך חגיגות הנסיגה נשא נאום בו אמר: "יש לה (לישראל) נשק גרעיני והכוח האווירי החזק באזור, אך באמת היא חלשה יותר מקורי עכביש". על פי תאוריית "קורי העכביש" (כפי שכונתה לאחר מכן) הרגישות לחיי אדם ואופיה הנהנתני של החברה הישראלית הופך אותה לחלשה אל מול מאבק מתמשך וגביית מחיר דמים כבד.   

 

בזירה הלבנונית פעל נסראללה לחיזוק מעמדו של החיזבאללה בקרב הקהילה השיעית (ובעיקר השגת יתרון על המתחרה העיקרי - ארגון אמל). לשם כך נוצל חלק נכבד מתקציב הארגון ליסוד מוסדות רווחה, חינוך, צדקה ובריאות, ששירותיהם ניתנו ללא תשלום לבני הקהילה. גם לאחר נסיגת צה"ל נמנע נסראללה מלסיים את העימות עם ישראל ובנאומיו הרבה לתקוף ולעלוב במדינת ישראל ובמנהיגיה. בפועל עוצמת העימות נחלשה וצומצמה לתקריות אש מעת לעת והיערכות לעימות עתידי.

 

בתחילת יולי 2006 תקפה חוליית אנשי החיזבאללה סיור של כוחות צה"ל על גבול ישראל-לבנון, במהלך התקיפה הצליחו לוחמי החיזבאללה לחטוף שני חיילי צה"ל (שהועברו במהירות לשטח לבנון) וכן להרוג שלושה חיילים נוספים. בעקבות חטיפת החיילים הורתה ממשלת ישראל לצה"ל לצאת למבצע צבאי רחב היקף בלבנון נגד ארגון חיזבאללה, שזכה לכינוי - מלחמת לבנון השנייה. במהלך המלחמה ירד נסראללה למחתרת מחשש לנסיון התנקשות בחייו על ידי ישראל. עם זאת גם ממקום מסתורו המשיך להעביר מסרים לציבור הלבנוני ולנהל מלחמה פסיכולוגית עם ישראל באמצעות נאומים ששודרו בתחנת הטלוויזיה של חיזבאללה.   

 

נסראללה נשוי לפטימה יאסין. בנו הבכור האדי נסראללה נהרג על ידי כוחות צה"ל בספטמבר 1997, גופתו הועברה לשטח ישראל והחוזרה ללבנון במסגרת עסקת חילופים תמורת גופת לוחם הקומנדו הימי (שנפל באסון השייטת ב-1997). נחשב לאחד ממקורביו של נשיא סוריה באשר אל-אסד.

 


ציטוטים

 

  • "אל לישראל לחוש נחת ממות בני, שכן הוא נפל בשדה הקרב, כשהוא ניצב מול הכובשים מרצונו ורובה בידו". (לאחר מות בנו מאש צה"ל)

 

  • "יש לה (לישראל) נשק גרעיני והכוח האווירי החזק באזור, אך באמת היא חלשה יותר מקורי עכביש". (לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, 2000)

 


מידע נוסף

 

נסראללה: החטופים במקום בטוח ומרוחק - "אחר הצהריים יצא מזכ"ל חיזבאללה למצלמות ובנאום מתוקשר הסביר: 'זהו יום נאמנות לסמיר קונטאר ולשאר האסירים הלבנונים בישראל'. לדבריו, חטיפה היא הדרך היחידה לשחרר אסירים. הזהיר: 'כל חדירה לשטח לבנון תיתקל בתגובה קשה. אם תבחרו בעימות - צפו להפתעות'". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"לישראל אין זכות קיום" - "ישראל נשארה גוף זר באזור, והיא הוכיחה כי מעולם לא יכלה לחיות בדו קיום עם הסביבה, בגלל היקף הטבח שהיא ביצעה (...) היא תמיד התערבה בעניינים של מדינות אחרות באזור, כפי שקרה במקרה של לבנון. אני לא האמנתי ולא מאמין שישראל היא מועמדת ראויה לשלום באזור". נסראללה בריאיון לעיתונות באוקטובר 2000, מתוך אתר ynet.

לראיון המלא - לחצו כאן

 

לא תאמינו: ערבי עם הגיון - "תילי תילים של פרשנות, שנערמו על אמירתו של נסראללה כי נתן לאנשיו הוראה להניח את נשקם, מסתירים למעשה את הדבר שהכי מפחיד אותנו אצל הערבים: אמת והגיון". מאמר דיעה באתר ynet.

למאמר המלא - לחצו כאן.

 

ונסראללה צוחק - "אחת הטעויות הקונספטואליות בראיית העולם הביטחונית-מודיעינית של ישראל מכתיבה זלזול תת-הכרתי בפונדמנטליסטים האיסלאמים. נסראללה, מנהיג מבריק, מנצל זאת". מאמר דיעה באתר ynet.

למאמר המלא - לחצו כאן.

  

מלחמת לבנון השנייה - היכן ממוקם הכפר עייתא א-שעב? מתי הפך חסן נסראללה למנהיג ארגון חיזבאללה? מבט מקרוב אל האישים והמקומות של מלחמת לבנון השנייה. פרוייקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לפרוייקט המלא - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©