אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חנה סנש. נתפסה והוצאה להורג בבודפשט
חנה סנש. נתפסה והוצאה להורג בבודפשט 
 
אנצו סרני. נתפס ונרצח בדכאו
אנצו סרני. נתפס ונרצח בדכאו 
 
פרץ גולדשטיין. נתפס בהונגריה ונרצח במחנה אורניינבורג
פרץ גולדשטיין. נתפס בהונגריה ונרצח במחנה אורניינבורג 
 
אבא ברדיצ'ב. נתפס בדרכו להונגריה ונרצח במחנה מאוטהאוזן
אבא ברדיצ'ב. נתפס בדרכו להונגריה ונרצח במחנה מאוטהאוזן 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מלחמת העולם השנייה
 שואה
 הגנה
 הסוכנות היהודית
 אליהו גולומב
 יצחק שדה
 פלמ"ח
 אבא ברדיצ'ב
 רפאל רייס
 פרץ גולדשטיין
 חנה סנש
 צבי בן-יעקב
 חביבה רייק
 אנצו חיים סרני
 שאול אביגור


תחומים קשורים
 היסטוריה יהודית
 המאה ה-20 ואילך
 ישראל והציונות


 
 
 

צנחני היישוב במלחמת העולם השנייהצנחני היישוב במלחמת העולם השנייה, 37 שליחים שיצאו מארץ ישראל במלחמת העולם השנייה, במטרה להגיע אל מעבר לקווי הצבא הגרמני באירופה הכבושה ולפעול להצלת יהודים. המושג "צנחנים", או "צנחני היישוב", היה למטבע לשון ואולם, המונח היותר מדויק הוא "שליחים-צנחנים". רק 25 צנחו בפועל והשאר הועברו או המתינו להעברה ליעד בדרך אחרת. מרבית השליחים-הצנחנים הגיעו ליעדם ואף הצליחו לפעול. חלקם נישבו ושבעה מהם נפלו במילוי תפקידם.

 

מן הרגע שהגיעו לארץ ידיעות על השמדת יהודים באירופה עשו ראשי היישוב המאורגן בארץ-ישראל מאמצים לשיגור שליחים. התוכניות התממשו רק במידה מצומצמת מאוד ורק סמוך לסיום המלחמה. מבין בעלות הברית, רק בריטניה פעלה במזרח התיכון ורק בידיה היו הכלים הלוגיסטיים ההכרחיים למימוש תוכנית החדירה לארצות הכיבוש, שעיבדו המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית וארגון ה"הגנה". לרשות הגורמים הארצישראליים שפעלו בשנות מלחמת העולם לא עמדו מספיק תשתיות מודיעין, אמצעי קשר, נשק, אמצעי תובלה אווירית וימית, אימוני צניחה וכיו"ב לצורך ביצוע המשימה. לכן, שיתוף הפעולה עם הבריטים היה הכרחי.

 

ב- 23 בנובמבר 1942, פורסמה בעיתון "דבר" הודעה מוסמכת ראשונה מטעם הסוכנות היהודית על השואה: "הנאצים התחילו בהשמדת בזק של היהודים".

 

בינואר 1943 הותוותה תוכנית של ראש ארגון ה"הגנה", אליהו גולומב, ומפקד הפלמ"ח,יצחק שדה, להצניח באירופה כוח של 500  – 1000 לוחמים שיארגנו הגנה יהודית נגד הנאצים ויעסקו בהצלה.

 

היו גם תוכניות נוספות, אך כולן עברו שלבים מתישים של משא ומתן, עד שממשלת בריטניה איפשרה לבסוף לשני גורמים בריטיים לשתף פעולה עם הארגונים: Inter-Service Liaison Department – ISLD, הגוף המקשר בין שירותי הביון הבריטיים במזרח התיכון, שהיה מעוניין במודיעין צבאי ויחידתA-Force שפעלה לאיתור וחילוץ לוחמים (בעיקר טייסים) של בעלות הברית שמטוסיהם הופלו בשטח האויב.

 

שני הגופים שוכנעו בתועלת שיכולים להביא שליחים מארץ-ישראל בארצות היעד, בהיותם ילידי המדינות הללו, השולטים בשפה, מתמצאים בשטח ובמנהגים ובעלי אנשי קשר מהימנים– היהודים המקומיים. הבריטים, לפי צורכיהם, הכתיבו את התנאים: את ארצות היעד, את התפקידים ואת לוח הזמנים בשנים 1943 - 1944. 

 

כתוצאה מאילוצים אלה מספר השליחים שיצאו לעזרת יהודי אירופה היה קטן מדי, והעיתוי היה מאוחר מדי. לכל אורך הדרך היה ברור כי השליחים הארצישראליים ימלאו כפל-משימות: זו המוטלת עליהם מטעם הפיקוד הבריטי לפי צרכיו, וזו המוטלת עליהם על-ידי הנהגת היישוב ומצפונם-הם כיהודים. אלה שלא נישבו מילאו את כפל התפקידים בנחישות ובגבורה.

 

כל השליחים היו חברי ההגנה, כמעט כולם אנשי ההתיישבות העובדת, 12 מתוכם חברי פלמ"ח וחלק שהתנדבו לשליחות מתוך שירותם בצבא הבריטי. אחרי אימונים במסגרת ההגנה, לרוב על ידי הפלמ"ח, עברו כמעט כל השליחים אימוני צניחה ואימונים אחרים על ידי הבריטים, ברמת-דוד, במצרים ובאיטליה.

 

ביוגוסלביה צנחו ופעלו עם הפרטיזנים של טיטו: אפרים דפני, ראובן דפני, רחבעם זבלודובסקי-עמיר, אלי זוהר, ניסים טיסטה-ארזי, דן לנר, שלום פינצי, פרץ רוזנברג וצנחנים שעברו לפעול בארצות אחרות. דן לנר פעל גם באוסטריה, עד שנתפס, נמלט והוחזר ארצה. אבא ברדיצ'ב, חיים קאסאש-חרמש ורפאל רייס צנחנו ופעלו ביוגוסלביה טרם צאתם ליעדיהם הסופיים. 

 

ברומניה צנחו: אריה פיכמן-אורני, יהודה גוקובסקי-אחישר, ריקו לופסקו-לופי ויצחק מקרסקו, שנתפסו ונכלאו. יצחק בן-אפרים, ישעיהו טרכטנברג-דן, אוריאל קנר, דב ברגר-הררי וברוך קמינקר-קמין מילאו את שתי המטלות, קשר עם שבויי בעלות הברית וארגון עלייה והגנה עצמית של תנועות הנוער הציוניות.

 

להונגריה עברו, לאחר שצנחו ביוגוסלביה: פרץ גולדשטיין, חנה סנש ויואל פלגי. שלושתם נתפסו, חנה סנש נשפטה והוצאה להורג בבודפשט, פרץ גולדשטיין נרצח במחנה אורניינבורג ויואל פלגי נמלט והוחזר ארצה.

 

בסלובקיה צנחו: צבי גרונהוט-בן-יעקב, חיים קאסאש-חרמש ורפאל רייס. בטיסה הגיעו לשם: חביבה רייק ואבא ברדיצ'ב, שנתפס בדרכו להונגריה ונרצח במחנה מאוטהאוזן. בן-יעקב, חרמש, רייס ורייק מילאו את המשימה הכפולה, הבריטית-הצבאית והיהודית – עזרה לפליטים וארגון יחידה יהודית לפעולה בהרים. חביבה רייק ורפאל רייס נישבו ונרצחו בקרמניצ'קה. צבי בן-יעקב נישבה ונרצח, ככל הנראה במאוטהאוזן. חיים חרמש נמלט ולחם ביחידת פרטיזנים.

 

בצפון איטליה צנח חיים אנצו סרני שנתפס ונרצח בדכאו.

 

חלק מהשליחים המתינו ליציאה לארצות היעד, אך לבסוף לא יצאו למשימותיהם. במצרים ובטורקיה המתינו: יעקב הובר שיועד לחדור ליוון דרך הים; אהרון בן-יוסף, חיים בן-שושן, יוסף ורון, ששון פינקס ופנחס קליימן שיועדו לחדור דרך היבשה לבולגריה;

 

ביוגוסלביה המתינו: שרה ברוורמן שיועדה לרומניה ויונה רוזנברג-רוזן שיועד להונגריה. באיטליה המתינו: צדוק דורוגויאר-דורון, חיים ולדנר-יערי ויעקב שפירא.

 

רבים מבין השליחים-הצנחנים המשיכו לפעול בגולה לאחר סיום מלחמת העולם, כשליחי המוסד לעלייה ב' או של התנועות שאליהן השתייכו.

 

 שאול אביגור, ראש המוסד לעלייה ב', תיאר כך את המפעל של צנחני היישוב: "אחד הגילויים הנהדרים של השתתפותנו רבת הפנים במלחמת העולם השנייה. שני תפקידים היו לו ושניהם שלובים אחד בשני: מלחמה בצורר – מלחמת-תנופה ומלחמת-מגן – ופעולת הצלה. ביצוע המפעל אופשר תודות לפעולה משולבת של שלושה גורמים: המחלקה המדינית של הסוכנות אשר ביוזמתה ופעילותה פולסה הדרך; המוסד לעלייה ב' אשר ריכז את כל הפעולה המעשית בהכנת שליחים, שילוחם והחזקת הקשר אתם; ארגון ה"הגנה" וחטיבותיו (וחטיבת הפלמ"ח בראש וראשונה), אשר גייסו והכשירו את היוצאים".

 

מחברת הערך: תהילה עופר. ספר של המחברת על חייה, שליחותה ונפילתה של הצנחנית חביבה רייק ייצא לאור ב"ספריית פועלים"

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©