אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


"הגל הענק לחוף קנגווה" הדפס של קטסושיקה הוקוסאי מתוך "36 מראות של הר פוג'י"
"הגל הענק לחוף קנגווה" הדפס של קטסושיקה הוקוסאי מתוך "36 מראות של הר פוג'י" צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
גלי הצונאמי בחופי סרי לנקה, 2004
גלי הצונאמי בחופי סרי לנקה, 2004 צילום: רויטרס
 
הצונאמי בחופי האי פוקט בתאילנד, 2004
הצונאמי בחופי האי פוקט בתאילנד, 2004 צילום: רויטרס
 
שטפונות והרס באי פוקט בתאילנד בעקבות גל הצונאמי, 2004
שטפונות והרס באי פוקט בתאילנד בעקבות גל הצונאמי, 2004 צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 גל
 מים
 רוח
 כבידה
 מולקולה
 אנרגיה
 טקטוניקה
 רעש אדמה
 סולם ריכטר
 שיווי משקל
 הר געש
 טקטוניקת הלוחות
 האוקיינוס השקט
 הים הקריבי
 הים התיכון
 מטאור
 ביקוע גרעיני
 הירושימה
 מקסיקו
 גאות ושפל
 אלמוגיים
 התרבות המינואית
 כרתים
 עכו
 יפו העתיקה
 ג'מייקה
 יפן
 סומטרה
 אינדונזיה
 פנמה
 אלסקה
 קרחון
 צ'ילה
 הוואי
 פפואה - גינאה החדשה
 האוקיינוס ההודי
 שרי לנקה
 תאילנד
 הודו
 קרן אפריקה


תחומים קשורים
 סביבה ואקולוגיה


 
 
 

צונאמי


Tsunami

מהו גל מים |  הצונאמי וסיבות להיווצרותו |  אירועי צונאמי גדולים |  התרעה

צונאמי (מיפנית: tsu - נמל; nami - גל), נחשול ים הנוצר כתוצאה מפעילות טקטונית תת-מימית. מכונה גם גל סיסמי ובטעות גם "גל גיאות" (tidal wave).

 

גל צונאמי (צילום: גטי אימג' בנק ישראל) 

 


מהו גל מים

גלי מים הם תנודות של פני המים, הנגרמות על ידי הרוח או על ידי כוחות אחרים (שינויים בכוח המשיכה ובלחצים אטמוספריים); כל טיפת מים נעה מעלה ומטה, אך לא קדימה, כלומר המים כמעט ואינם מתקדמים עם התנועה האופקית של גלי הים; אנרגיית הגל היא המתקדמת, וגורמת לתנועה מחזורית מעלה-מטה של מולקולות המים הנמצאות בדרכה.

 

ניתן לאפיין גלי ים על ידי אורכם, גובהם ומחזוריותם. גובה (או משרעת) הגל הוא המרחק בין פסגתו של הגל לבין בסיסו; אורך הגל הוא המרחק בין פסגותיהם של שני גלים עוקבים; פרק הזמן שלוקח לשתי פסגות גלים עוקבים לעבור על פני נקודה נתונה קובע את מחזוריות הגל; מהירות הגל שווה לאורך הגל חלקי מחזורו.

 

כאשר גלי הים נעים לכיוון היבשה ונתקלים במים רדודים, נוצר חיכוך עם האדמה, אשר משנה את צורת הגל. כאשר עומק המים מגיע למחצית אורך הגל, יורדת מהירות הגל ואורכו מתקצר, האנרגיה בגל "נדחסת" ומתעצמת ולכן עולה גובהו (הגל מתרומם בדומה אולי לשטיח שנדחף ונערם אל מול קיר). כאשר פסגת הגל התלולה נעה מהר יותר מבסיס הגל, היא "מתכופפת" בהשפעת הכבידה, מאבדת מיציבותה, ונשברת. אורך גלים שנוצרו על ידי הרוח יכול להגיע (בסערות עזות) לכ-200 מטרים ומחזוריותם יכולה להגיע לכ-20 שניות.

 

 


הצונאמי וסיבות להיווצרותו

רוב רובם של צונאמים נוצרים כתוצאה מפעילות טקטונית: רעשי אדמה חזקים, בעוצמה שמעל 6.5 בסולם ריכטר, המתרחשים בקרקעית הים, משחררים במהירות אנרגיה עצומה, אשר מזעזעת את המים "השלווים" השוכנים מעל אזור הרעש. האנרגיה הרבה והשאיפה של המים לחזור לשיווי משקל גורמות להיווצרות מספר גלים מעגליים ארוכים. התפרצויות וולקניות במעמקי האוקיינוסים, מפולות אדמה תת-מימיות (או על-פני המים), וכן עלייה וירידה של מדף היבשת (לפעמים בעשרות מטרים) הנגרמת בשל תזוזת הלוחות, יוצרות גם הן לדחף פתאומי ולאנרגיה רבה הגורמת לצונאמי..

 

אזור חגורת האש במעמקי האוקיינוס השקט, מהווה את קו התפר בין הלוח הפסיפי ללוחות טקטוניים אחרים הסובבים אותו, ורוב הפעילות הטקטונית על פני כדור הארץ מרוכזת בו. מסיבה זו האזור המועד ביותר לפורענות הוא אזור האוקיינוס השקט – 80% מכלל הצונאמים נוצרים במימיו. מדי שנה מתרחשים 1-2 צונאמים קטלניים באזור זה, וכצונאמי אחד כל 10 שנים בשאר העולם, בין השאר בים הקריבי ובים התיכון.

 

במקרים נדירים מאוד (אחת לכמה מאות אלפי שנים) צונאמי יכול להיווצר כתוצאה מפגיעת מטאוריטים. האנרגיה שמשתחררת בפגיעה של מטאוריט בקוטר של כמה עשרות מטרים בלבד הנע במהירות של יותר מ-50 ק"מ לשנייה, שקולה לאנרגיה של עשרות ומאות פצצות אטום מהסוג שהוטל על הירושימה. מדענים משערים כי לפני 65 מיליוני שנים פגע מטאוריט ענק בקצה חצי האי יוקטן במזרח מקסיקו, וכי הפגיעה הרימה צונאמי ענק שגובהו המשוער הגיע לכמה מאות מטרים.

 

בשל האנרגיה האדירה האצורה בצונאמי, יכולה מהירותו להגיע לכ-900 קמ"ש (מעט מהר יותר ממטוס נוסעים סילוני), ואורכו מגיע עד 200 ק"מ ולפעמים אף יותר. מחזוריותו של גל צונאמי נעה בין 10 דקות ל-90 דקות. הצונאמי מוגדר כ"גל מים רדודים", כלומר גל אשר היחס בין אורכו לבין עומק המים הוא קטן, לדוגמה, אורך גל של 200 ק"מ חלקי 4.5 ק"מ (שהוא עומקו הממוצע של האוקיינוס השקט). כתוצאה מיחס זניח זה, גובהם של הצונאמים הוא פחות ממטר ובשל כך קשה מאד להבחין בהם בלב ים. גלי ים שכיחים יותר, דוגמת גלים הנוצרים על ידי הרוח וגלי גאות הנוצרים על ידי כוחות המשיכה של הירח והשמש, מסווים את גלי הצונאמי ומקשים את זיהויים.

 

ככל שאורך הגל ארוך יותר וככל שהאוקיינוס עמוק יותר, הצונאמי נע יותר מהר ומאבד פחות אנרגיה. בשל כך יכולים צונאמים לחצות אוקיינוסים שלמים במהירות עצומה כמעט מבלי לאבד אנרגיה ומהירות.

 

כשמגיע הצונאמי למים רדודים, הוא מתחכך בקרקע ומאבד ממהירותו (שיורדת עד כ-50-30 קמ"ש), אולם האנרגיה שבו נשמרת ומחזוריותו לא פוחתת, ולכן כמויות אדירות של מים נערמות במהירות בפסגת הגל, שיכול להגיע ל-30 מטרים ולעיתים אף יותר.

 

מספר דקות לפני הגיעו של הצונאמי ליבשה, מתרחשת בדרך כלל תופעה בה נסוג במהירות מפלס המים בחופים, וזאת בשל תהליך של מעין "יניקה" של מים (אנשים רבים נהרגו בעבר בניסיון ללכוד דגים שנותרו על החוף, ולא הספיקו לתפוס מחסה בזמן). הצונאמי המכה בחוף בעוצמה רבה נראה בדרך כלל כגל גאות גדול ולא כגל רגיל שנשבר עם קצף (מכאן מקור הבלבול בינו לבין גל גיאות).

 

 (איור: איי פי)

 

עוצמת ההרס של הגל תלויה בעוצמת רעש האדמה או במסת הסלעים שהתדרדרו במפולת תת-מימית. מלבד זאת, גם למבנה קו החוף ולעומקו ישנה השפעה על עוצמת הצונאמי. במקומות אחרים, במיוחד במפרצים רדודים בעלי צורת V ובשפכי נהרות, ההרס הוא עצום – הגל נדחק לשוליים צרים ואוגר אנרגיה עצומה. לעומת זאת מים עמוקים או שונית אלמוגים יכולים להקטין את מידת ההרס, אם כי תועדו מקרים בהם עקרו הגלים שוניות אלמוגים שלמות.

 

המים פולשים לחוף, לפעמים עד חצי קילומטר, וסוחפים כמעט כל הנקרה בדרכם. הנזקים בנפש וברכוש הם עצומים ומסתכמים לעתים באלפי הרוגים ומאות מיליוני דולרים. המים סוחפים עמם עצים, מבני בטון, כבישים ומסילות רכבת. ספינות שעגנו בנמל וכלי רכב נישאים למרחקים גדולים וניתכים בעוצמה בקרקע. גם נסיגתו של הצונאמי קטלנית - אנשים רבים נשאבים לים וטובעים.

 

על החוף מכים מספר גלי צונאמי (לפעמים גם חמישה) בהפרשים של עשרות דקות ביניהם, כשברוב המקרים הגל הראשון אינו החזק מביניהם. אנשים רבים קיפחו את חייהם, לאחר שמיהרו לבדוק את נזקי הגלים הראשונים ואז קטל אותם גל נוסף. במאה ה-20 נספו למעלה מ-50,000 איש כתוצאה מצונאמים.

 


אירועי צונאמי גדולים

עדויות כתובות ראשונות לצונאמים קיימות בסין ובסוריה, כבר מהאלף השני לפנה"ס.

 

1628 לפנה"ס – מספר חוקרים סבורים כי צונאמי אדיר, שנוצר כתוצאה מהתפרצות הר געש באי סנטוריני, היה בין הגורמים להרס התרבות המינואית באי כרתים.

 

1033 - בתקופה זו התרחשה סדרה של רעש אדמה ברחבי המזרח התיכון. צונאמי גדול גרם לנזקים כבדים לנמלי עכו  ויפו.

 

1692 - רעש אדמה בים הקריבי יצר צונאמי, אשר שטף את העיר פורט רויאל שבג'מייקה במים וקטל מאות אנשים. באיזור האיים הקריביים אירעו כ-90 צונאמים קטלניים משנת 1498, אשר גרמו למותם של למעלה מ-9000 איש.

 

1703 - צונאמי ענק פגע באווה, כיום בפרובינקיית טוקושימה במזרח יפן, וקטל 100,000 איש.

 

1883 - התפרץ הר הגעש קרקטואה שבמצרי סומטרה, כיום אינדונזיה. רעם הפיצוץ נשמע למרחק של כ-3,500 ק"מ. ענני האבק והעשן האדירים חסמו את אור השמש באזורים רבים למספר ימים וגרמו בשנים שלאחר מכן לשינויים אקלימיים על פני כדור הארץ. ההתפרצות יצרה צונאמי ענק, ששטף את חופי האי סומטרה, הרג 36,000 מתושביו ומחק מעל פני האדמה כ-300 כפרים. גלי הצונאמי הגיעו עד לפנמה, מרחק של 18,000 ק"מ. התפרצות הקרקטואה נחשבת להתפרצות הוולקנית העזה ביותר שתועדה בהיסטוריה הכתובה.

 

1958 - רעש אדמה במפרץ ליטויה שבאלסקה גרם לנפילת חלק ענק מקרחון למים. הפגיעה במים הרימה צונאמי ענק בגובה של כ-60 מטר, הגבוה ביותר שתועד. הגל עקר והרים אלפי עצים עד לגובה של חצי קילומטר.

 

1960 - בצ'ילה התרחש רעש האדמה החזק ביותר שתועד מעולם, 9.5 בסולם ריכטר. מרכזו היה באוקיינוס השקט, מספר קילומטרים מחופי הערים טמוקו וקונספסיון. הרעש גרם להיווצרות צונאמים גדולים שפגעו בחופי צ'ילה. בין הגל הראשון לגל השני חלפה שעה, וכתוצאה מכך נקטלו תושבים רבים, שחשבו שהפורענות חלפה. הצונאמי פגע גם בחופי הוואי ויפן.

 

1964 - התרוממות גדולה של מדף היבשת יצרה צונאמי ענק, שפגע באלסקה, בקנדה ובהוואי.

 

1998 - בפפואה-גינאה החדשה התרחש רעש אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר, ומפולת תת-מימית, אשר יצרו צונאמי בגובה 20 מטרים. הגל היכה לאורך כ-30 ק"מ, ומחק רצועה של עצים ואת בתי העץ של תושבי החוף. כ-2,800 הרוגים.

 

2004 - רעש אדמה אדיר התרחש במעמקי הים, כ-160 ק"מ מערבית לחופי צפון סומטרה, האי השני בגודלו באינדונזיה. רעש האדמה, 9.0 בסולם ריכטר לערך (רעש האדמה החמישי בעוצמתו מאז שנת 1900), הביא ליצירת גלי צונאמי הרסניים שגרמו לאבדות כבדות בנפש (מעל ל-230,000 הרוגים), ולנזקים רבים לרכוש. מיליונים נותרו ללא קורת גג. המדינות השוכנות לחופי מפרץ בנגל ספגו את מרבית הנזקים, בעיקר אינדונזיה, שרי לנקה, תאילנד והודו. נחשולי ים היכו בעוצמה רבה גם בחופי אפריקה מזרחית, מרחק של יותר מ-4,000 ק"מ ממוקד הרעש.

 

2011 - רעש אדמה בעוצמה של 9.0 בסולם ריכטר פוקד את צפון מזרח יפן, כ-130 ק"מ מזרחית לחצי האי אושיקה בעומק של כ-30 ק"מ. זהו רעש האדמה החזק ביותר שתועד ביפן המודרנית מאז החלו המדידות במדינה (1880), והרביעי בעוצמתו שתועד בעולם מאז 1900. הרעש מחולל גלי צונאמי הרסניים בגבוה של עד 10 מ', שמכים בחופי מזרח המדינה וגורמים לנזקים עצומים בנפש וברכוש.

 

גלי צונאמי הרסניים בחופי מלזיה, 2004 (צילום: רויטרס)

 

מספר מדענים חוזים כי חלק מהר געש באיים הקנריים עלול להתמוטט, וליצור צונאמי אדיר שיגרום נזק רב לחופי אירופה ולחופיה המזרחיים של יבשת אמריקה.

 


התרעה

מתן התרעה מוקדמת לגל צונאמי מתקרב עשוי לצמצמם במידה רבה את הנזקים בנפש וברכוש. לשם כך הוקמו על ידי המדינות הנמצאות בדרגת סיכון גבוהה ארגונים בינלאומיים הפועלים למען מטרה זאת. באזור האוקיינוס השקט פרושות מעל ל-150 תחנות סיסמולוגיות וחיישנים למדידת גובה פני הים. בזמן רעש אדמה נאספים הנתונים מהתחנות ומהחיישנים ומתקיימת הערכת מצב מהירה לגבי ההסתברות להיווצרות צונאמי.

 

למרות המשאבים שהושקעו במערכות ההתרעה מאז שנות ה-50, נרשמו כ-75% התרעות שווא, שגרמו לפינוי מיותר של תושבים ולנזקים כלכליים. בנוסף, כאשר מתרחש רעש האדמה בסמוך לחוף, התרעה אינה אפקטיבית בשל מהירותו העצומה של הצונאמיי. למרות זאת הצליחו מערכות ההתרעה להוריד משמעותית את מספר הנספים מצונאמים ביפן.

 

בשנת 2000 נפרשה מול חופיה המערביים של ארה"ב מערכת התרעה מתקדמת הכוללת מספר חיישני לחץ תת-מימיים. החיישנים מונחים על קרקעית הים ומסוגלים להבחין בשינויים זעירים בלחץ המים, ולזהות עלייה של סנטימטר אחד בגובה פני הים. הנתונים מועברים למצופים המעוגנים בקרקעית הים, ומשם הם משודרים ללוויינים ולתחנות ההתרעה.

 

בעתיד, על פי התכנון, יונחו חיישנים נוספים במקומות שונים באוקיינוס השקט, בין היתר מול חופי צ'ילה. באזורים רבים המועדים לפורענות ישנם נהלי פינוי מסודרים הכוללים בין היתר מערכות כריזה ושלטים המצביעים על מקומות מחסה גבוהים.

 

באוקיינוס ההודי לא הותקנה מערכת כזו, וחסרונה אחראי במידה מסוימת לפגיעתו הקשה במיוחד של הצונאמי של סוף 2004 בכמה חופים. לדוגמה, מרגע שנקלטו הסימנים הסייסמיים הראשונים של רעש האדמה בסומטרה ועד שפגעו הגלים בחופי שרי לנקה, עברו יותר משעתיים. אילו ניתנה התרעה בעוד מועד, ייתכן שנפשות רבות היו ניצלות. בעקבות האסון התכנסו באינדונזיה מנהיגים ממדינות האזור ומכמה מדינות אחרות, והחליטו על הקמת מערכת התרעה לאוקיינוס ההודי, דומה לזו שכבר קיימת באגן האוקיינוס השקט.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©