אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 
 
ידידיה יערי ממפקדי שייטת 13
ידידיה יערי ממפקדי שייטת 13 באדיבות מוזיאון העפלה וחיל הים
 
לוחם שייטת
לוחם שייטת באדיבות מוזיאון העפלה וחיל הים
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 תיעוד וידאו: פעולת לוחמי השייטת בלב צור - כתבה באתר ynet
 פעולת השייטת בלבנון - כתבה באתר ynet


ערכים קשורים
 מלחמת ששת הימים
 מלחמת ההתשה
 הפשיטה על האי גרין
 סיירת מטכ"ל
 מלחמת יום הכיפורים
 הארגון לשחרור פלסטין
 סודן
 חיזבאללה
 חסן נסראללה
 אנתיפאדה
 נחל קישון
 מאיר שמגר
 פלמ"ח
 מלחמת העצמאות
 עתלית
 עמי אילון


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

שייטת 13


Shayetet 13

מפעולות השייטת |  פרשת אימוני הצלילה בקישון

שייטת 13 (הקומנדו הימי), יחידת עילית של חיל הים הישראלי, מהיחידות המובחרות בצה"ל; מתמחה בתחום הלוחמה הזעירה בים ובחופים. עצם דבר קיומה של היחידה ושמה המפורש היה אסור לפרסום במשך שנים רבות. בעשרות שנות פעילותה ביצעה היחידה מאות מבצעים (רובם בשטחי מדינות ערב), אשר רק מעטים מהם הותרו לפרסום.

 

שייטת 13 הוקמה במטרה להוות כוח תקיפה במימיהן וחופיהן של ארצות אויב, תוך שימוש בדרכי פעולה שונות: צלילה, פשיטה, חבלה, צניחה, מארבים והסתערויות. עוד לפני קום המדינה פעלה יחידה דומה במסגרת הפלי"ם (פלוגה ימית של הפלמ"ח) אשר כונתה "חוליית החבלה הימית". בתחילה ביצעה חוליית החבלה פעולות ימיות ויבשתיות כנגד כלי שייט בריטיים ופעולות חבלה בספינות שנועדו לגירוש מעפילים. במהלך מלחמת העצמאות, כאשר הפכו צבאות ערב למטרה, הטביעה היחידה את אניית הנשק הערבית "לינו" שעגנה בחופי איטליה, ביצעה השתלטות על אוניית נשק נוספת בשם "ארג'ירו" והטביעה את הספינה "אל-אמיר פארוק", אוניית הדגל של הצי המצרי. פעולת הטבעת האונייה המצרית זיכתה את יוחאי בן נון, מפקד היחידה בעיטור הגבורה.

 

בשנים הבאות גובשו שיטות הפעולה והלחימה של היחידה, בין השאר בהדרכתו של איש קומנדו ימי איטלקי בשם פיורנזו קפריוטי. עד שנת 1949 פעלו במקביל מספר חוליות חבלה, שאוחדו ב-1949 ליחידה אחת, "הקומנדו הימי", שהחל ממאי 1952 נקראה "שייטת 13". מקורו של המספר 13 בשם היחידה, על פי האגדה, הוא בנוהג הלוחמים באותה העת לשתות אלכוהול לשכרה ביום ה-13 בכל חודש. מייסדה ומפקדה הראשון של השייטת היה יוחאי בן נון (שבתפקידו הקודם היה מפקד הפלי"ם), לימים מפקד חיל הים.

 

ייחודה של שייטת 13 ביכולתה להגיע ליעדים דרך הים, בצלילה, בכלים על-מימיים ותת מימיים. היחידה מורכבת מעילית הלוחמים (המכונים "אנשי הצפרדע") בצה"ל; מסלול הכשרתם נמשך זמן רב ונחשב לאחד מן הקשים והמקצועיים בצה"ל. בסיסה המרכזי של שייטת 13 ממוקם על חוף ימה של עתלית, דרומית לחיפה. בשנות ה-60 עיצב אחד מלוחמי השייטת את סמלה, עטלף שעליו הולבשו עוגן חיל הים, חרב צה"ל ומוקש ימי.

 

ארבעה ממפקדי שייטת 13 היו גם למפקדי חיל הים (נכון ל-2004: יוחאי בן נון, זאב אלמוג, עמי אילון וידידיה יערי). ביולי 2002 הוענק לשייטת 13 צל"ש הרמטכ"ל על ביצוע פעילות מבצעית לאורך זמן, בנחישות, התמדה ותוך גילוי רוח לחימה למופת.

 

לוחמי שייטת 13 במהלך אימון (צילום: באדיבות מוזיאון העפלה וחיל הים)

 


מפעולות השייטת

שייטת 13 השתתפה במאות מבצעי קומנדו, שרובם נותרו חסויים עד עצם היום הזה. בשנותיה הראשונות נאלצו מפקדי היחידה להיאבק על שילובה במבצעים יוקרתיים. מלחמת ששת הימים אף היא לא נחשבת לתקופת זוהר עבור היחידה. במהלך המלחמה נכשלו מספר פעולות של השייטת, שמטרתן היתה פיצוץ ספינות אויב שעגנו בנמלי מצרים וסוריה. במהלך אחת מפעולות אלו, שנערכה בנמל אלכסנדריה, נשבו ששה מלוחמי היחידה.

 

במהלך מלחמת ההתשה (מרס 1969 - אוגוסט 1970), הוציאה היחידה לפועל מספר מבצעים אשר ביססו את מעמדה כיחידת עילית בצה"ל. בין מבצעים אלה ניתן לציין את "בולמוס 5" - פשיטה על תחנת חוף מצרית בראס ערבייה, בצפון מפרץ סואץ. בפעולה זו, שנסתיימה ללא נפגעים לכוחות השייטת, נהרגו 32 חיילים ולוחמי קומנדו מצרים.

 

בפשיטה על האי גרין בתעלת סואץ, פעולה נודעת נוספת, שיתפו לוחמי היחידה פעולה עם לוחמי סיירת מטכ"ל. המבצע הסתיים בהצלחה אולם הכוח נחל אבדות קשות, שהסתכמו בששה הרוגים, שלושה מהם לוחמי השייטת, ופצועים רבים, מרביתם אנשי השייטת. בפעולה נוספת, "מבצע אסקורט" (1969), פוצצו חיילי השייטת בהצלחה שתי ספינות טילים מצריות. בפעולה נהרגו שלושה מלוחמי היחידה.

 

במהלך מלחמת יום הכיפורים הגיעה השייטת למספר שיאים מבצעיים, ולזכות הלוחמים נרשמה שורה ארוכה של מבצעים במהלכם הוטבעו נחתות טנקים, ספינות טורפדו, ספינות טילים וספינות משמר מצריות.

 

בשנים שלאחר מכן השתלבה היחידה בפעילות נגד ארגוני הטרור ככוח מבצע ומסייע בפעולות פשיטה במדינות אויב וכן בפעולות ימיות אחרות. על פי מקורות זרים השתתפו לוחמי היחידה במבצע לחיסול אבו ג'יהאד, מראשי אש"ף. בשנות ה-80 שולבה היחידה במאמץ להעלאתם של מאות יהודים אתיופיים דרך סודן (פרטי המבצע נחשפו רק 13 שנה לאחר מכן).

 

בתקופת שהותו של צה"ל ברצועת הביטחון בגבול לבנון היתה השייטת פעילה במיוחד במבצעי עומק בשטח לבנון. ב-5 בספטמבר 1997, פשטה שייטת 13 על הכפר אנצריה שבדרום לבנון, ובשעה שנעה לעבר יעדה, נתקלה במארב מטענים. באירוע שכונה "אסון השייטת" נהרגו אחד עשר לוחמי שייטת ורופא שצוות לפעולה, וארבעה לוחמים נוספים נפצעו. בעקבות האירוע הושבתה לזמן מה פעילות היחידה. כשנה לאחר האסון ביצעו ארגון החיזבאללה ומדינת ישראל עסקת חילופין, במהלכה הוחזרה גופת אחד הלוחמים שנהרגו, איתמר איליה, באסון תמורת עשרות עצורים והרוגים לבנונים (בהם גופתו של האדי נסראללה, בנו של מפקד החיזבאללה, השייח' חסן נסראללה).

 

במהלך אנתיפאדת אל אקצא שולבה היחידה בלחימה בארגוני הטרור, הן בים (תפיסת אוניות הנשק הפלסטיניות "קארין איי" ו"סנטוריני") ובעיקר בפעילות מבצעית יבשתית בשטחי יהודה, שומרון וחבל עזה.

 


פרשת אימוני הצלילה בקישון

במאי 2000 עלתה לכותרות פרשת הצלילה של לוחמי השייטת בנחל הקישון. על פי הנאמר בתחקיר העיתונאי שנלווה לפרשה, חלו עשרות לוחמי שייטת 13 בסרטן כתוצאה מאימוני הצלילה שהתקיימו במשך עשרות שנים בשפך הקישון (במפרץ חיפה), בו התגלו ריכוזים קטלניים של חומרים מסרטנים. הלוחמים שלקו בסרטן ביקשו כי משרד הביטחון יכיר באחריותו של צה"ל למחלתם ויפצה אותם בהתאם. משרד הביטחון סירב לבקשתם, אך בעקבות לחץ ציבורי הוקמה ועדת חקירה לבדיקת הנושא בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר.

 

בחלקו הראשון של הדו"ח, שהוגש ביולי 2001, נקבע כי צה"ל וחיל הים אחראים "לדורותיהם" למחדל בו נחשפו לוחמי חיל הים לחומרים מסרטנים, למרות ההתראות שהועברו על ידי גורמים שונים. אולם בדו"ח המסכם של הוועדה (שהוגש באפריל 2003), נקבע כי אין קשר מדעי בעל מובהקות בין מחלת הסרטן לבין הצלילות שביצעו הלוחמים בקישון. בדעת מיעוט החליט ראש הוועדה שמגר כי אכן קיים קשר בין הצלילות בנחל לבין מחלת הסרטן של הלוחמים. שאול מופז, שר הביטחון באותה העת, החליט לאמץ את דעת המיעוט של השופט שמגר, וקבע כי משרד הביטחון יפצה את הלוחמים שחלו בסרטן.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©