אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


עורבני
עורבני צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 עורב
 התנהגות בעלי חיים
 חתול
 כלב
 תנשמת
 נחש
 טורפים
 חיפושיות
 חרקים
 זרע
 פרי
 אלון
 תור
 אורן
 שורש
 ביצה
 דגירה
 עורב אפור
 ביוגיאוגרפיה
 טקסונומיה
 עצים
 נץ
 פקן
 עורביים
 ציפורי שיר
 נוצה


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

עורבני


Garrulus glandarius

אורח חיים |  רבייה |  תפוצה

עורבני, מין מהסוג צבעוני במשפחת העורביים. זוהי ציפור שיר גדולה יחסית ובולטת. אורך גופה נע בין 32 - 35 ס"מ, אורך הכנף 16.5 – 17.5 ס"מ ומשקלה 160- 190 גרם.

 

גופו של העורבני חום ורדרד בחלקו העליון ואותו צבע, אך בהיר יותר, בגחון. נוצות הכיפה שחורות וארוכות ועשויות להזדקר כעין ציצה קטנה במצבי התנהגות שונים. סוככות הכנף בולטות במיוחד בצבען התכול העז ובנימורן השחור. בכנף כתם לבן, וכזה גם צבע העל-שת (הקצה האחורי של הגב, מעל לבסיס הזנב). ה"שפם", אברות היד והזנב שחורים. הזנב ארוך (כ-13.5 ס"מ) וישר. הכנף רחבה וקצרה. הרגליים חזקות ומותאמות ללפיתה ולתנועות ניתור זריזות בין הענפים.

 

עורבני שחור כיפה (צילום: אורלי רויכמן)

 

 


אורח חיים
העורבני, כרוב בני משפחתו, חי בזוגות מונוגמיים (נאמנות לבן זוג קבוע) הקשורים לרוב לטריטוריה מסוימת. משלב פריחת הגוזלים מהקן, בראשית הקיץ, ועד לסוף הסתיו, עת מתפזרים הצעירים מנחלות הוריהם, חיים העורבנים במסגרת משפחתית. רק בחורף מתלהק עודף האוכלוסייה, ובעיקר הצעירים.

 

העורבני הוא עוף זהיר, המנתר בזריזות בין הענפים ונוטה להיעלם בסבך כאשר הוא חש בהפרעה או בסכנה. במקומות יישוב הוא עשוי להתרגל לנוכחות אדם, ומניח להתקרב אליו עד לטווח קרוב. הוא עף במעוף חתירה ישיר ומסורבל. במעבר מעץ לעץ הוא מנתר בדרך כלל תחילה אל הענפים הגבוהים וגולש מהם לעץ האחר. על פני הקרקע הוא מנתר.

 

לעורבני קול צריחה אופייני דו הברתי, עם דגש על התו הראשון. לעיתים הוא קורא
כעורב ולרוב אינו שר ממש, אם כי הוא עשוי לסלסל חרישית בקולו זמן ממושך למדי. הוא שומר קשר, בקולות רעשניים, עם עורבנים אחרים, מכאן גם שמו הלטיני: garrulus, שמשמעו קשקשן. שמו האנגלי – jay, הפך להיות כינוי לרעשן ופוחח. העורבני מחקה קולות של ציפורים אחרות ואף רעשים אחרים בכשרון רב. בשבי הוא לומד מילים אחדות ומחקה אף יללת חתול, נביחת כלב, בכי ילד ועוד. הוא מצטרף להתגודדות של ציפורים אחרות וצורח סביב תנשמת, חתול, נחש או טורף אחר.

 

העורבני זוקר את נוצותיו במצבים שונים: כאשר יש איום על ציפורים אחרות הוא סומר את נוצות גופו, אך לא את נוצות ראשו. בעת סכנה מסתמרות גם נוצות הראש ואז הוא משמיע גם קולות אזהרה ומנענע את גופו מצד לצד ומעלה-מטה תוך כפיפות חדות כלפי גורם הסכנה.

 

העורבני נחשב אוכל-כול (אומניבור). הוא אוכל מן החי ומן הצומח, בכלל זה חיפושיות  וחרקים אחרים, נבטים, זרעים  ופירות עסיסיים. בלוטים מהווים עבורו מקור מזון חשוב. הוא נוהג לתלוש אותם מהעץ, להפרידם מהספלול, לקלף את קליפתם ולאכול את תוכם. לעתים הוא גם טומן ומחביא בלוטים, זאת על ידי נעיצת הבלוט בקרקע וגיבוב עפר ועלים מעליו. בדרך זו הוא מסייע לתפוצת האלון.

 

עורבני שגדל בתנאי שבייה נוהג ללקט גם חפצים נוצצים, להסתירם ולכסותם. הוא חומס קנים על ביציהם וגוזליהם, ועל כן תוקפות אותו ציפורי שיר רבות ומתגודדות סביבו. הוא עשוי אף לתקוף צוצלת דוגרת ולהרחיקה מהקן. ידועים גם מקרים שעורבני טרף קנים של בני מינו.

 


רבייה
בעונת הקינון העורבני שקט יחסית. בניית הקנים מתחילה בתחומי היישובים בסוף פברואר, ואילו בחורש הטבעי רק במרס. שני בני הזוג בונים את הקן על ענפים דקים בחלקו העליון של העץ. גובהו מעל לפני הקרקע 3-7 מטרים כאשר מדובר באלוני תבור, ו- 6-20 מטרים
באורנים גבוהים. העורבנים אימצו גם את נופם הגבוה והדליל של מטעי הפקנים, שעם התכסותם בעלווה הם מתאימים לצורכי הקינון שלהם.

 

בבסיס הקן מונחים ענפים שהעורבנים תולשים מהעץ. על בסיס זה הם מוסיפים שורשים שחפרו ותלשו מהקרקע. עיצוב השורשים לגומה נוצר על ידי ישיבה בקן ודחיסתם בבטן וברגליים. לקן צורת צלחת גדולה ושטוחה למדי. קוטרו כ-20 ס"מ וגובהו כ-9 ס"מ. הוא מרופד בחבלים, בקרעי בד, בחלקי ספוג ובעיקר בשורשונים. משך בניית הקן כשבועיים-שלושה, אך קני מילואים (קנים קיימים המתחדשים) מושלמים תוך 3-5 ימים בלבד.

 

בתטולה יש 2-6 ביצים, לרוב 4. לביצה צבע ירקרק טורקיז והיא מנומרת בנקודות שחורות וחומות בגוונים שונים. משקלה כ-9 גרם. הדגירה מתחילה בדרך כלל מן הביצה השנייה או השלישית. הנקבה היא הדוגרת רוב הזמן, והזכר מאכיל אותה ומשתתף בדגירה רק לעיתים רחוקות. משך הדגירה 16-17 יום.

 

הבקיעה היא א-סינכרונית למדי. הגוזלים עוורים ועירומים, הלוע שלהם אדום ושוליו ורודים לבנים. הנקבה ממשיכה לחמם אותם במשך 15-12 יום. בשלב זה מאכיל הזכר הן את הנקבה והן את הגוזלים. לאחר מכן מאכילים שני ההורים את הגוזלים, השוהים בקן כ-20 יום.

 

העורבני דוגר פעם אחת בעונה, אך רק בכשליש מהקנים מצליחים הגוזלים להגיע לכלל פריחה. עורב אפור הוא, כנראה, אויבם העיקרי. רבות גם ההפרעות התוך-מיניות: זו הסיבה שאפשר לראות בניית קני מילואים גם במאי ובתחילת יוני. במקרה זה נוטלים העורבנים חומרי בנייה מהקן שלא הצליח. עונת הקינון תמה ביולי. המסגרת המשפחתית נשמרת עד לחורף, וכן אפשר לראות בסוף הקיץ ובמשך הסתיו משפחות המונות 4-6 עורבנים המשוטטים יחדיו בתחומי הנחלה.

 


תפוצה
לעורבני
תפוצה טרנספליארקטית – מנורווגיה, בריטניה וספרד ועד לסין, קוריאה ויפן, והוא מצוי גם בצפון הודו ובמלזיה. בתחום נרחב זה חיות אוכלוסיות רבות ומבודדות ותוארו בו 36 תת מינים, השונים זה מזה בצבעם ובייחוד בקודקוד ובגב. התת מין הדוגר בארץ הוא g.g atricapillus. ("שחור הכיפה") והוא נפוץ בין דרום טורקיה לדרום מערב אירן.

 

העורבני הוא ציפור החיה ביערות פארק וחורשים דלילים וגבוהי עצים; הוא זקוק לעצים כדי למצוא בהם מקום מסתור, מקום קינון ובמידה רבה גם מזון. זוהי ציפור יציבה בכל תחומי תפוצתה, אם כי היא עשויה לשוטט בטווח קילומטרים בודדים. בישראל היה העורבני במערב הגליל התחתון, בגליל העליון, בשומרון וביהודה, ובשנות ה-30 של המאה ה-20 היה נדיר ביותר בכרמל. בהדרגה הוא הרחיב את תחומי תפוצתו. התפשטותו באה ככל הנראה כתוצאה משילוב בין גורמים אחדים, וביניהם השמדת הנצים ונטיעת מטעי הפקן. כך הוא חדר למישור החוף מאז שנות ה-60 ולעמק יזרעאל במשך שנות ה-70.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©