אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אנגלה דורותיאה מרקל
אנגלה דורותיאה מרקל צילום: איי פי
 
הבחירות בגרמניה, 2005
הבחירות בגרמניה, 2005 צילום: איי פי
 
אדמונד שטויבר. הוביל את המפלגה הנוצרית-דמוקרטית לתבוסה בבחירות לפרלמנט ב-2002
אדמונד שטויבר. הוביל את המפלגה הנוצרית-דמוקרטית לתבוסה בבחירות לפרלמנט ב-2002 צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 גרמניה


תחומים קשורים
 אישים בעולם


 
 
 

אנגלה מרקל


Angela Dorothea Merkel

פיסיקאית במזרח גרמניה |  קנצלרית |  ציטוטים |  מידע נוסף

אנגלה דורותיאה מרקל (נולדה: 1954), קנצלרית גרמניה החל מנובמבר 2005. מנהיגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית.

 


פיסיקאית במזרח גרמניה
אנגלה דורותיאה קסנר נולדה בהמבורג לאם מורה ואב כומר. כעבור מספר חודשים עברה המשפחה למזרח גרמניה, שם קיבל האב משרת כמורה. את יעודה המקצועי ראתה כפיזיקאית. ב-1978 קיבלה דוקטורט בפיזיקה באוניברסיטת לייפציג ואת השנים הבאות העבירה כחוקרת במעבדות האקדמיה למדעים של מזרח ברלין. ב-1977 נישאה לבעלה הראשון, אולריך מרקל, אולם כעבור זמן קצר השניים התגרשו. ב-1998 נישאה בשנית מרקל ליואכים זאואר, אחד הכימאים הידועים בגרמניה.

 

את דרכה הפוליטית החלה מרקל ב-1989 כאשר הצטרפה ל"תנועת ההתחדשות הדמוקרטית", שפעלה למען כינון דמוקרטיה במזרח גרמניה הקומוניסטית. שנה לאחר מכן, עם איחודן של מזרח ומערב גרמניה, הצטרפה למפלגה הנוצרית-דמוקרטית. שלושה חודשים לאחר מכן כבר כיהנה כשרה לענייני נשים ונוער בממשלתו של הקנצלר הלמוט קול, שהיה לפטרונה הפוליטי. ב-1994 מונתה לתפקיד השרה לאיכות הסביבה. בתפקיד זה החזיקה עד לבחירות ב-1998, אז הפסידה ממשלתו של קול את השלטון.

 

למרות היותה אישה גרושה (כלומר התגרשה מבעלה הראשון, הגירושין נחשבים לחטא בנצרות הקתולית) ללא ילדים, פרוטסטנטית ותושבת מזרח גרמניה לשעבר, הצליחה מרקל לבסס את מעמדה הפוליטי במפלגה הנוצרית-דמוקרטית אשר דגלה בערכי משפחה קתולים ושמרניים, ונשלטה בעיקר על ידי גברים תושבי מערב-גרמניה לשעבר. ב-2000 נבחרה ליו"ר המפלגה. היה זה בעקבות תרגיל פוליטי שעורר סערה במסגרתו התנערה לגמרי מפטרונה קול, לאחר שהסתבך בשערוריית מימון מפלגות.

 

מרקל כחברת פרלמנט לצד פטרונה הפוליטי הלמוט קול (צילום: איי פי)

 

ב-2002 הפסידה מרקל בהתמודדות על תפקיד מועמד המפלגה הנוצרית-דמוקרטית למשרת הקנצלר. המנצח בהתמודדות, אדמונד שטויבר (Edmund Stoiber), הוביל את המפלגה לתבוסה בבחירות לפרלמנט באותה שנה, וכעבור זמן קצר שבה מרקל למעמדה כמנהיגת המפלגה.

 


קנצלרית

ב-2005 נבחרה כמועמדת המפלגה למשרת הקנצלר והובילה את מפלגת איחוד השמרנים (קואליציה משותפת למפלגה הנוצרית-דמוקרטית ומפלגת האחות, המפלגה הנוצרית-סוציאלית בבווריה) בבחירות לפרלמנט. בבחירות עצמן זכתה מפלגתה ב-225 מושבים בפרלמנט הגרמני (35.2 אחוזים) זמן קצר לאחר מכן הצליחה לגבש הסכם קואליציוני עם המפלגה היריבה - המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. בנובמבר 2005 נכנסה לתפקיד קנצלרית גרמניה (האישה והפוליטיקאית הראשונה ממזרח גרמניה בתפקיד זה).

 

הקואליציה החדשה אילצה את מרקל לזנוח כמה מתוכניותיה, בעיקר בתחום הכלכלה, אותן ביקשה ליישם במהלך כהונתה: היא ויתרה על מספר רפורמות ברוח עקרונות השוק החופשי, והעבירה מספר חוקים סוציאליים בלחץ מפלגות השמאל. במהלך כהונתה השתפר המצב הכלכלי בגרמניה, ובין היתר הצטמצם מספר המובטלים. כמו כן, צלחה גרמניה את המשבר הפיננסי החריף שפרץ בשנת 2008.

 

הפרגמטיות שהפגינה הביאה לביקורת מצד חוגי הימין השמרני, אולם למרות זאת נהנתה לאורך תקופת שלטונה הראשונה מפופולריות רבה בסקרים - הגבוהה ביותר שממנה נהנה קנצלר גרמני כלשהו מאז תום מלחמת העולם השנייה. במדיניות החוץ הפגינה מרקל קו תקיף. היא לא היססה לתקוף בחריפות את השלטונות הרוסים והסינים ובמיוחד את הממשלה האירנית, ובמקביל פעלה לחיזוק הקשרים עם ארה"ב.

 

לאורך תקופת כהונתה הראשונה המשיכה לדבוק במערכת היחסים המיוחדת הקיימת בין גרמניה לישראל מאז חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. מרקל נחשבת לאחת הקנצלריות הידידותיות ביותר לישראל בהיסטוריה של גרמניה וביקרה בישראל יותר מכל קנצלר אחר. במרס 2008 היתה לקנצלר הגרמני הראש המבקר בכנסת.

 

מרקל קבעה תקדים ביחסי גרמניה-ישראל כאשר כוננה את מוסד "ההתייעצויות הממשלתיות" בין ברלין וירושלים. התייעצויות אלה אמורות להיערך מדי שנה, במטרה לקבע ולפתח את היחסים בין שתי המדינות. לאחר מלחמת לבנון השנייה נענתה בחיוב לבקשת ישראל לשגר כוחות צבא ללבנון, כדי לסייע במניעת חימוש חיזבאללה.

  

בספטמבר 2009 נבחרה מרקל בפעם השנייה לתפקיד הקנצלררית, אולם מפלגתה השיגה את אחת התוצאות הגרועות ביותר בתולדותיה ‭33.8% –‬ מקולות הבוחרים בלבד. הפעם הקימה מרקל קואליצה עם המפלגה הליברלית הגרמנית ‭")‬מפלגת הדמוקרטים החופשיים‭("‬.

 


ציטוטים

 

 • "גדלתי במדינה נוראה, אבל הנוף היה נפלא" (אנגלה מרקל על תקופת ילדותה בגרמניה המזרחית).

 

 • "רציתי להבין את תורת-היחסות של איינשטיין, לתפוס מה חשבו האנשים סביב רוברט אופנהיימר, שבנו את הפצצה האטומית" (אנגלה מרקל).

 

 • "אני מודה לכם שניתן לי לדבר אליכם כאן, בבית מכובד זה. זה כבוד גדול עבורי" (אנגלה מרקל פותחת את נאומה בכנסת בשפה העברית, מרס 2008).

 

 • "אני חושבת שהיחסים בינינו תמיד יהיו ייחודיים בגלל השואה. העובדה שאנחנו יכולים היום לקיים קשרים מלאי אמון היא דבר משמח מאוד בהתפתחות היחסים בין ארצותינו. אבל את הייחודיות של הקשר אנחנו לא נשנה. וכך זה צריך להיות" (אנגלה מרקל).

 

 • "אני חייתי במזרח גרמניה לשעבר, שלא היו לה כלל יחסים דיפלומטיים עם ישראל. בעיניי, זה היה תמיד חלל איום, שבו חלק מגרמניה לא עמד באחריותו ההיסטורית. אני חושבת שדווקא בזמנים שבהם ניצולי השואה מזדקנים ומספרם הולך וקטן, על הדור שלי ועל הדורות הבאים להגן על זיכרון השואה ולפעול ליצירת עתיד. בתחום זה אני חשה אחריות גדולה" (אנגלה מרקל).

 

 • "יש קבוצה מסויימת באוכלוסייה הגרמנית שיש לה דעות אנטישמיות, המתעוררות רק סביב שערוריות. בגרמניה, כמו בכל מקום אחר בעולם, יש אנטישמיות. זו לא תופעה ייחודית לגרמניה. אנחנו התמודדנו בדרך מסויימת עם התופעה. אבל מסתבר שדברים מסויימים עוברים מדור לדור, והם צצים בתקופות מעבר ומשבר. צריך להבהיר לדורות הצעירים את הייחודיות של השואה" (אנגלה מרקל).

 

 • "אנשים במחוז הבחירה שלי אומרים לי: 'אנחנו לא יכולים לומר דבר על היהודים, כי כל מה שנאמר יתפרש לא נכון‭.'‬ זו גישה מוטעית, כמו זו הטוענת שאסור להשמיע ביקורת על ישראל, או התחושה שאסור לדבר על זרים – על הקשר בינם לבין מעשים פליליים או על הדרך שבה הם מנצלים את ההטבות הסוציאליות בגרמניה. גישה כזו יוצרת אי-אמון ואי-יציבות. צריך לדבר ולהסביר, שכן תחושת אי-הצדק המתפתחת בקרב הגרמנים מאוד מדאיגה" (אנגלה מרקל).

 

 • "האפיפיור והוותיקן חייבים להבהיר באופן חד-משמעי שלא יכולה להיות הכחשת שואה ושחייב להיות יחס חיובי ליהדות. זה עדיין לא קרה" (אנגלה מרקלבתגובה על רצון האפיפיור לטהר בישוף מכחיש שואה, פברואר 2009).

 

 • "אסור לגלות סובלנות כאשר חמאס, חיזבאללה ואיראן מאיימים על ביטחונה של ישראל. שמירה על ביטחונה של ישראל הוא חלק מתפיסת קיומה של גרמניה הנובעת מאחריות היסטורית ומהערכים המשותפים שלנו" (אנגלה מרקל).

 

 • "לדעתי, זה חשוב להשיג מחויבויות משני הצדדים, הכוללות את הפסקת הבנייה בהתנחלויות. אני משוכנעת שחייבים לעצור את זה מיד. אחרת, לא נוכל להשיג את פתרון שתי המדינות הדרוש בדחיפות".

 

 • "יש לי הבנה מלאה לכך שחייבים לעצור מפגינים המשתמשים באלימות , אמרה מרקל. אבל כשהמפגינים לא עושים דבר והם רק נמצאים בדרכם להפגנה, זהו דבר שונה לחלוטין" (אנגלה מרקל נוזפת בנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין).

  

 • "צריך לצאת ממערבולת הייאוש והאכזבה. עלינו להאמין, שאנחנו יכולים להשתייך למרוויחים מהגלובליזציה. חייבים להגביר את האמון ביכולות של הכלכלה ולא להאשים את הכלכלה בניצול אנשים" (אנגלה מרקל).

 

 • "מרקל מאוד מוכשרת. אי-אפשר להשוות בינה לבין מרגרט תאצ'ר. תאצ'ר היתה טיפוס לא-נשי במיוחד, אבל היא היתה אטרקטיבית, שרמנטית והקרינה אמהות. אלה לא קווי האופי של מרקל. גם ההשוואה אלי לא נכונה. מרקל לא הגיעה לפסגה דרך חדר-המדרגות אלא הוצנחה אליה מהגג. אני צמחתי מלמטה" (הלמוט קול).

 


מידע נוסף

 

מרקל שחזרה את החצייה למערב ברלין: רצינו שינוי - קנצלרית גרמניה בילתה בסאונה במזרח גרמניה כשנפלה חומת ברלין, אך עוד באותו הלילה חצתה את הגשר בבורנהולמר כדי לשתות בירה במערב העיר. היום היא הלכה באותו המסלול כשלצדה נשיא ברה"מ לשעבר גורבצ'וב והמנהיג הפולני לך ולנסה. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

הקנצלרית והיהודים - מרקל רוצה לחזק את היחסים עם אמריקה, מבקרת את המדיניות הפלסטינית ומקבלת בהבנה צעדים ישראליים להגנה עצמית. גרמניה בהנהגתה תמשיך לעשות ככל שניתן לחיזוקה ושגשוגה של ישראל. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

אנג'י, לאן תובילי אותנו מכאן? - יש מי שהשווה אותה למרגרט תאצ'ר, אבל היא דווקא מעדיפה את הילרי קלינטון. אנגלה מרקל, הילדה ממזרח גרמניה שהתאהבה בפיזיקה והקדישה את מרבית שנותיה למדע, היא האשה הראשונה שתעמוד בראש גרמניה - מעצמה במשבר. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה -  לחצו כאן.

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©