אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


משה כרמל מפקד חזית הצפון
משה כרמל מפקד חזית הצפון צילום: משה פרידן, לע"מ
 
חיילים מתכוננים לקרב על ספסופה
חיילים מתכוננים לקרב על ספסופה צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מלחמת העצמאות
 גליל עליון
 ארגון האומות המאוחדות
 מבצע יואב
 פאוזי קאוקג'י
 משגב עם
 צה"ל
 צ'רקסים
 דרוזים
 ראמה
 פקיעין
 מעלות-תרשיחא
 אילון
 ראש הנקרה
 לבנון
 נהר הליטני
 הסכמי שביתת הנשק
 עקורי איקרית ובירעם


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

מבצע חירםמידע נוסף

מבצע חירם (28 - 31 באוקטובר 1948), מבצע צבאי רחב היקף במלחמת העצמאות, שבמהלכו כבש צה"ל את הגליל העליון.

 

ב-18 ביולי 1948 הכריזה מועצת הביטחון של האו"ם על הפוגה (הפסקת אש) בלחימה בין צה"ל וצבאות מדינות ערב. במהלך השבועות שלאחר מכן התפוררה הפסקת האש בהדרגה, ובאוקטובר החל השלב האחרון של מלחמת העצמאות - שלב שעמד בסימן יוזמות התקפיות של צה"ל בכל החזיתות, במטרה להרחיב את שטחה של מדינת ישראל לפני סיום המלחמה.

 

ב-15 באוקטובר 1948 הפר צה"ל את הפסקת האש ופתח במבצע יואב בחזית הדרום. שבוע לאחר מכן, ב-22 באוקטובר, בעת שהיתה הפסקת אש חדשה עם מצרים אמורה להיכנס לתוקף, החל פאוזי אל-קאוקג'י, מפקד צבא ההצלה, במתקפה באצבע הגליל. כוחותיו כבשו משלט (מוצב) ישראלי ברכס שֵייח' עבֶּד (בין מנרה למשגב עם), ולאחר מכן כבשו כמה משלטים מדרום לקיבוץ מנרה. המהלך הביא לניתוקם של מנרה ומשגב עם, ועורר חשש כי יפלו בידי האויב. כוחות מחטיבת כרמלי יצאו למספר פעולות בניסיון לשחרר את הישובים הנצורים, אולם זכו להצלחה חלקית בלבד.

 

מבצע חירם. להגדלה - לחצו על המפה

  

פעולותיו של קאוקג'י סיפקו לישראל אמתלה להפר את הפסקת האש גם בחזית הצפון, ולצאת למבצע צבאי רחב היקף בגליל העליון - מבצע חירם. מטרתו של המבצע הוגדרה כך: "להשמיד את האויב שבכיס הגליל המרכזי, להשתלט על הגליל כולו ולהציב קו הגנה בגבול הצפוני של הארץ."

 

המבצע תוכנן בקפידה עוד באוגוסט 1948 על ידי מטה חזית הצפון בפיקודו של משה כרמל, והמטה הכללי של צה"ל המתין לשעת הכושר לביצועו. כוחות "צבא ההצלה" באיזור מנו כ-3,100 איש, מאורגנים בשלוש חטיבות מוקטנות. חטיבות אלו היו מורכבות ממתנדבים ערבים שכירים ממדינות שונות, ובפיקודן השתלבו גם קצינים מצבא לבנון. כמו כן פעלו באזור כנופיות פלסטיניות מקומיות, כ-900 איש בסך הכול.  

 

 

חיילים בעת הקרב (צילום: לע"מ)

 

עם סיומו של מבצע יואב שבה חטיבת עודד מן הדרום לצפון, ואליה צורפו שלוש חטיבות נוספות שהיו תחת פיקודה של חזית הצפון: החטיבה החדשה (חטיבה 7 הממוכנת, ובה גדוד שריון), חטיבת גולני וחטיבת כרמלי. עיקר נטל המבצע הוטל על חטיבה 7 וחטיבת עודד. בחטיבה 7 נכללה פלוגה צ'רקסית, ובחטיבת עודד - פלוגה דרוזית. על חטיבות גולני וכרמלי הוטלו רק משימות משניות, שכן משימותיהן העיקריות היו להיערך להגנה מול מתקפה אפשרית של הצבא העירקי (גולני) או של הצבא הסורי (כרמלי). כוח נוסף, של אנשי חי"מ (חיל משמר) מחיפה, השתתף אף הוא במבצע. היה זה מבצע מורכב ביותר, מסוג שצה"ל כמעט לא התנסה בשכמותו, משום שהופעלו בו כוחות גדולים בגזרות שונות ורחוקות זו מזו. פיקד עליו מפקד חזית הצפון, האלוף משה כרמל.

 

המבצע נפתח בליל  ה-28 באוקטובר 1948 בארבע התקפות על נקודות שונות בגליל. את ההתקפה העיקרית ביצעה חט' 7, שיצאה מצפת וכבשה את הכפר מירון ואת צומת מירון. התקדמותה של חט' 7 הממוכנת אל עומק הגליל ההררי, בעקבות ההתקפה הראשונה המוצלחת, היא שהכריעה את הכף במבצע. ב-29 באוקטובר כבשה החטיבה את הכפרים הפלסטיניים ספסף (כיום מושב ספסופה) וג'יש (כיום גוש חלב). למחרת היום נכבש הכפר סעסע בפעולה משולבת של חט' 7 וחט' עודד. הקרב שנערך בקרבת מקום היה החשוב ביותר במבצע, ובמהלכו הושמד גדוד תגבורת של צבא סוריה שהצטרף לכוחות קאוקג'י. כפר סעסע עצמו נכנע ללא התנגדות.

 

פאוזי קאוקג'י משוחח עם עיתונאים במהלך הקרב על משמר העמק 

 

כוחות מחטיבת גולני נעו עם פתיחת המבצע מאילניה (סג'רה) צפונה לעבר עילבון, כהסחה, אך נבלמו לפני הגיעם לכפר, שאותו כבשו רק עם שחר ב-30 באוקטובר. עם זאת, קאוקג'י הורה על עריכת קרבות השהיה, שהפכו לנסיגה כללית אחרי כיבוש צומת מירון בידי כוחות צה"ל. "צבא ההצלה" פרץ במהלך ההפוגה דרך צפונה, שקיומה לא היה ידוע לצה"ל, ובה נסוגו במהלך היומיים הבאים כל כוחותיו לשטח לבנון.

 

כוחות גולני המשיכו לנוע צפונה מעילבון וכבשו את מע'אר, ומאוחר יותר גם את אר-רמה. משם המשיכו אל מג'ד אל-כורום, ושם נתקלו בכוחות חי"ם חיפה שהגיעו לאיזור ממערב, וכבר כבשו את הכפר. כוחות נוספים של גולני כבשו באותו יום את פקיעין. חטיבת עודד, אשר בשלביו הראשונים של המבצע נבלמה בגזרת תרשיחא, כבשה את העיירה ללא קרב בשעות הבוקר של 30 באוקטובר. לאחר מכן התקדמו כוחות החטיבה מזרחה בעקבותיו של "צבא ההצלה" הנסוג, ועד למחרת היום השתלטו על כל כביש הצפון בין קיבוץ אילון לסעסע. בהמשך הגיעו ללא קרב עד ראש הנקרה. ב-31 באוקטובר כבשה חט' 7 את מלכיה והמשיכה בתנועה צפונה לעבר גבול לבנון (בשלב זה של מלחמת העצמאות, צבא לבנון כבר חדל להיות גורם משמעותי בזירה).

 

 

חיילים בעת ההתקפה על סעסע (צילום: לע"מ)

 

משימותיה של חט' כרמלי בפתיחת המבצע היו בלימת הצבא הסורי בגזרת משמר הירדן והגנה על מנרה. אך בעקבות נסיגת קאוקג'י, משהחליט הפיקוד על פעולה לניצול ההצלחה, תקפה החטיבה מאיזור מנרה ומשגב עם אל מעבר לגבול לבנון, בסיוע חט' 7. במהלך משותף זה של שתי החטיבות הן הגיעו עד נהר ליטני וכבשו 14 כפרים לבנוניים (אשר פונו במסגרת הסכם שביתת הנשק בין ישראל ללבנון במרס 1949).

 

לאחר ה-31 באוקטובר היה כל הגליל בשליטת צה"ל. מניין ההרוגים בקרב הכוחות הערבים במבצע מנה כ-400 לוחמים (כמחציתם מהגדוד סורי שהשתתף בלחימה ונפל למארב); כמו כן נתפסו כ-550 שבויים ושלל רב. אבדות צה"ל היו מעטות יחסית. בעקבות המפלה בקרבות והנסיגה ללבנון החל "צבא ההצלה" להתפורר, ורבים מאנשיו ערקו ושבו לבתיהם. מבצע חירם היה הגדול והאחרון בשורת מבצעי התקיפה שיזם צה"ל בחזית הצפון במלחמת העצמאות. 

 

במסגרת מבצע חירם השתלטו כוחות צה"ל בין היתר על הכפרים איקרית ובירעם. לאחר ההשתלטות דרשו רשויות הביטחון מתושבי הכפרים לפנות את בתיהם (מטעמים ביטחוניים), תוך התחייבות שיוכלו לחזור לאדמתם עם השגת שקט בגבול הצפון. מאבקם של התושבים על הזכות לחזור לאדמותיהם נמשך עד עצם היום הזה.

 

נכתב בעזרת "ההיסטוריה של ארץ ישראל - מלחמת העצמאות" בהוצאת כתר

 


מידע נוסף

 

שיח לוחמים - סקירת כל מלחמות ישראל. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet. 

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן 

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. 

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©