אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


כיבוש הערים לוד ורמלה
כיבוש הערים לוד ורמלה באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח
 
ערבים ברמלה, לאחר כיבוש העיר
ערבים ברמלה, לאחר כיבוש העיר צילום: דוד אלדן, לע"מ
 
טנקים בדרך לכיבוש שדה התעופה לוד
טנקים בדרך לכיבוש שדה התעופה לוד צילום: לע"מ
 
זחל"ם בלוד
זחל"ם בלוד באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח
 
האלוף יצחק שדה בנמל התעופה לוד לאחר כיבושו
האלוף יצחק שדה בנמל התעופה לוד לאחר כיבושו צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מלחמת העצמאות
 לוד
 רמלה
 שיירת הל"ה
 לטרון
 דרך בורמה
 יגאל אלון
 יצחק רבין
 פלמ"ח
 יצחק שדה
 משה דיין
 מבשרת ציון
 ראש העין


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

מבצע דני


Operation Danny

מידע נוסף

מבצע דני, מבצע במלחמת העצמאות במהלכו נכבשו לוד ורמלה, הורחק איום הלגיון הירדני מאזור המרכז, נכבש שדה התעופה לוד, ונפתח ציר תנועה לירושלים. התנהל בין ה-9 ל-19 ביולי 1948. נקרא על שם דני מַס, מפקד יחידת הל"ה.

 

מבצע דני. להגדלה - לחצו על המפה

 

עם תום ההפוגה הראשונה במלחמת העצמאות ב-8 ביולי 1948 עבר צה"ל למתקפה בשתי חזיתות, ירושלים והגליל, תוך המשך הבלימה בשאר הגזרות. עשרה ימים לאחר מכן ב-18 ביולי נכנסה לתוקף הפוגה השנייה. על כן זכו הקרבות בין ההפוגות לכינוי "קרבות עשרת הימים". המבצע המרכזי בקרבות אלו היה מבצע "דני".

 

ערב המבצע שלטו כוחות הלגיון הירדני בסביבתן של הערים לוד ורמלה, במסילת הברזל ובתחנות הרכבת הסמוכות להן, ובשדה התעופה לוד אשר פונה ע"י הבריטים באפריל 1948. עיקר הכוח הירדני התמקם במרחב לַטְרוּן ובכך מנע תנועה ישראלית בצומת לטרון בכביש ירושלים ואיים על התנועה בדרך בורמה. בערים לוד ורמלה עצמן חנו כוחות ירדניים קטנים יחסית, ולצידם פעלו קבוצות תושבים חמושים אשר השתלבו במערך ההגנה בפאתי הערים. 

 

תצפית ממשלט 26 אל לטרון (באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח)

 

מטרות מבצע דני היו להרחיק את איום הלגיון מן המרחב העירוני של תל אביב ופרבריה, להרחיב את "פרוזדור ירושלים" (ירושלים המערבית והשטח המחבר בינה לבין השפלה אשר היה בשליטת ישראל), להשמיד ולהדוף את כוחות הלגיון הירדני ממרחב לוד-רמלה-לטרון-רמאללה, לכבוש את שדה התעופה לוד (שער הכניסה האוירי הראשי לישראל; כיום נמל התעופה בן-גוריון), ולפתוח את ציר התחבורה הראשי לירושלים.

 

למפקד המבצע מונה יגאל אלון, ויצחק רבין לסגנו, תחת פיקודם הוצבו ארבע חטיבות: חטיבות הפלמ"ח "הראל", בפיקודו של יוסף טבנקין, ו"יפתח", בפיקודו של מולה כהן, חטיבה 8 המשוריינת בפיקודו של יצחק שדה (מבצע דני היה הפעולה הראשונה בה הפעיל צה"ל יחידת טנקים) וגדוד הקומנדו החטיבתי שלה בפיקודו של משה דיין, חטיבת "קרייתי" בפיקודו של מיכאל בן-גל, וחטיבת אלכסנדרוני (2 גדודים) בפיקודו של דן אבן. היה זה המבצע הנרחב ביותר שהוציא צה"ל לפועל עד לאותה עת.

 

תכנית המבצע כללה שני שלבים: בשלב הראשון נקבע שלוד ורמלה יכותרו בתנועת איגוף מדרום של חטיבת יפתח ובאיגוף מצפון של חטיבה 8. לאחר כיתור וכיבוש לוד ורמלה נועדה להתבצע תנועה דומה לכיתור מרחב לטרון.

 

בליל ה-9 ביולי 1948 החלו הכוחות לנוע לעבר לוד ורמלה. ב-12 ביולי כבש צה"ל את רמלה וביום למחרת את לוד ואת שדה התעופה הסמוך אליה. התקפת כוחות הקרקע לוותה בהפצצות אוויריות וירי ארטילריה קלה. לכיבוש לוד על ידי חטיבת יפתח קדמה פשיטה נועזת של כוח הקומנדו של חטיבה 8. הכוח פרץ במהירות למרכז העיר, הפתיע לחלוטין את הערבים המתגוננים ותרם תרומה מכרעת לכיבושה המהיר של העיר.

 

שלב זה של המבצע התבצע בהצלחה יחסית, וב-14 ביולי הסתיים כיבוש מרחב רמלה-לוד כולו, למעט כישלון כיבושו של הכפר בית נַבַּאלָא. כישלון זה יצר נקודת חולשה בטבעת הכוחות סביב לוד, ואיפשר ללגיון הירדני לנצל את הכפר לפיתוחה של מתקפת נגד. התקפת הלגיון נהדפה אמנם, אך עוררה גל קרבות רחוב עם תושביה הפלסטינים של לוד.

 

כיבוש שדה התעופה לוד (צילום: לע"מ)

 

לאחר דיכוי ההתנגדות הוציא צה"ל פקודת גירוש לתושבי לוד ורמלה מזרחה. גירוש עשרות אלפי התושבים בוצע ב-13 - 14 ביולי. פעולת גירושם של התושבים הפכה במהלך השנים לאחר מכן מוקד לעימות מחקרי ופוליטי בציבור הישראלי, בעיקר לגבי סוגיית הכוח שהופעל בגירוש זה, לגבי מספרם של התושבים אשר עזבו מרצונם וכן לגבי השאלה האם היה מתוכנן מראש או הופעל כתגובה להתנגדות התושבים לכיבוש.

 

אסירים ערבים ברמלה לאחר כיבוש העיר (צילום: דוד אלדן, לע"מ)

 

במקביל לכיתור וכיבוש לוד ורמלה כלל השלב הראשון של המבצע פעולות התקפיות מצפון ומדרום-מזרח לערים אלו. ב-11 -13 ביולי כבשה חטיבת אלכסנדרוני את מַגְ'דַל יַאבָּא (מגדל צדק של ימינו) ואת ראש העין. ב-12 - 14 ביולי כבשה חטיבת הראל מספר כפרים ומוצבים על הכביש הצר המוביל דרך כַּסְלָה (כסלון) לקסטל וכן את הכפר צָרְעָה. פעולות אלו נועדו לבחון באיזו מידה המרחב שמדרום לשער הגיא ריק מכוחות צבאיים ערביים ואכן הצלחתן חשפה כי במרחב זה ישנם רק כוחות מצריים מועטים. גילוי זה הוביל מספר ימים לאחר מכן (לאחר הכישלון בכיבוש לטרון) למתקפה נוספת של חטיבת הראל באזור, אשר הצלחתה פתחה את כביש צרעה-כסלה-קסטל כציר נוסף בדרך לירושלים.

 

השלב השני של מבצע דני נועד כאמור לכתר את לטרון, אלא שמחמת הלחץ המצרי בחזית הדרום דוללו הכוחות שהוקצו לביצוע שלב זה ובהתאם לכך שונו מהלכי המתקפה על לטרון. פעולות ההתקפה של חטיבות הראל ויפתח (15 - 19 ביולי) הביאו לכיבוש מספר מוצבים וכפרים פלסטינים, אולם הנסיונות לכיתור וכיבוש מתחם לטרון נכשלו והסבו לכוחות צה"ל אבידות קשות.

 

מבצע דני השיג את רוב מטרותיו: נכבש השטח מראש העין ועד עמק איילון, לרבות הערים לוד רמלה ושדה התעופה הראשי בארץ ישראל, הוסר איום המתקפה הירדנית על המרחב העירוני במרכז הארץ; אך נכשל הנסיון לפתיחת הכביש הראשי מתל אביב לירושלים. האיום הירדני על התנועה בדרך בורמה לא הוסר במלואו אך שטח השליטה הישראלית בפרוזדור ירושלים הורחב דרומה (עד לנחל שורק לערך) ונפתח בו ציר תנועה נוסף לירושלים. במבצע נפלו 179 חיילי צה"ל. 

 

נכתב בעזרת "ההיסטוריה של ארץ ישראל - מלחמת העצמאות" בהוצאת כתר.

 


מידע נוסף

 

שיח לוחמים - סקירת כל מלחמות ישראל. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet. 

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן  

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. 

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©