אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


איסמעיל הנייה
איסמעיל הנייה צילום: איי פי
 
מחמוד עבאס (מימין), יו"ר הרשות הפלסטינית, מטיל על איסמעיל הנייה את הרכבת הממשלה הפלסטינית
מחמוד עבאס (מימין), יו"ר הרשות הפלסטינית, מטיל על איסמעיל הנייה את הרכבת הממשלה הפלסטינית צילום: איי אף פי
 
 אימסעיל הנייה בביקור ניחומים במשפחת מבחוח
אימסעיל הנייה בביקור ניחומים במשפחת מבחוח צילום: AFP
 
 איסמעיל הנייה במשחק כדורגל בין הנהגת חמאס לשחקני עבר
איסמעיל הנייה במשחק כדורגל בין הנהגת חמאס לשחקני עבר צילום: AP
 
 איסמעיל הנייה נואם בעצרת בעזה
איסמעיל הנייה נואם בעצרת בעזה צילום: איי אף פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פלסטינאים
 חמאס
 רצועת עזה
 אנתיפאדה
 יצחק רבין
 אחמד יאסין
 הרשות הפלסטינית
 מחמוד עבאס
 פתח
 סלאם פיאד
 מבצע עופרת יצוקה


תחומים קשורים
 אישים בעולם


 
 
 

איסמעיל הנייה


Ismail Haniya

ציטוטים |  מידע נוסף

איסמעיל הנייה (יליד 1962), פוליטיקאי פלסטינאי ואחד ממנהיגיה של תנועת חמאס. ראש ממשלת חמאס ברצועת עזה. על פי ההערכה המקובלת הנייה אינו מנהיגה הבלעדי של תנועת חמאס ברצועת עזה וקבלת ההחלטות מתבצעת בהשפעת הנהגת התנועה בסוריה, וכן על ידי הנהגת הזרוע הצבאית של התנועה.

 

נולד במחנה הפליטים שאטי ברצועת עזה, בן למשפחת פליטים דלת אמצעים שמוצאה מהכפר ג'ורה בסמוך לאשקלון. בנערותו שיחק בקבוצות כדורגל מקומיות. הנייה למד ספרות ערבית באוניברסיטה האסלאמית בעזה, ובמהלך לימודיו הפך לפעיל בתנועה האסלאמית.

 

ב-1987 סיים הנייה את לימודיו, באותה שנה בה פרצה האנתיפאדה הראשונה. הנייה השתתף באירועי האנתיפאדה ובשל כך נעצר פעמיים לתקופות קצרות על ידי ישראל. ב-1989 נכלא לשלוש שנים בכלא קציעות. עם שיחרורו מהכלא ב-1992 גורש ללבנון במסגרת גירושם של מאות אנשי החמאס (בהחלטת ממשלתו של יצחק רבין). ב-1993 שב הנייה לעזה ומונה לדיקן האוניברסיטה האסלאמית בעזה. לאחר שיחרורו של מנהיג חמאס השייח' אחמד יאסין מהכלא הישראלי (1997), מונה הנייה לעוזרו האישי.

 

בתפקידו זה החל לבסס את מעמדו הפוליטי. קרבתו האישית למנהיג התנועה סייעה לו בחיזוק סמכותו אל מול פעילי החמאס. ככל הידוע מיעט הנייה להתערב בפעילות הטרור של התנועה ומיקד את מאמציו לתחום פעילותה החברתית: הקמתן ותפעולן של אגודות צדקה ומערכות חינוך ובריאות.

 

 

בדצמבר 2001 נעצר הנייה על ידי כוחות הביטחון הפלסטינים, יחד עם כמה פעילי חמאס נוספים, אולם העצורים שוחררו כעבור זמן קצר. בספטמבר 2003 נפצע קל כאשר ניסתה ישראל לחסל את השייח' יאסין. במרס 2004, בעקבות שורת פיגועים, הכריזה ישראל על התרת דמם של ראשי הארגון. ב-22 במרס חוסל ראש הארגון, השייח' אחמד יאסין, וחודש לאחר מכן חוסל מחליפו בהנהגה - ד"ר עבד אל-עזיז אר-רנטיסי. כמו כן, חוסלו כמה אישים נוספים בהנהגת התנועה. חיסולה של מרבית הנהגת התנועה הותיר את הנייה כאחד האישים הבולטים בחמאס בעזה ובשטחי יהודה ושומרון.

 

לקראת הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית (ינואר 2006) מונה הנייה לראש רשימת חמאס בבחירות ומועמדה לראשות הממשלה, בין היתר בשל הימנעותו מפעילות טרור באופן גלוי. עם זאת, מעמדו בהנהגת החמאס אינו ידוע בבירור וככל הידוע לא הוכתר כראש התנועה באופן רשמי. לאחר ניצחונו של החמאס בבחירות, הטיל יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) על הנייה להרכיב את הממשלה הפלסטינית החדשה. במרס 2006 זכתה ממשלתו של הנייה לאישור המועצה המחוקקת (הפרלמנט הפלסטיני) והחלה בכהונתה.

 

איסמעיל הנייה (שני משמאל) בפרלמנט הפלסטיני, 2006 (צילום: איי פי)

 

ממשלת החמאס והנייה בראשה הוחרמו על ידי מרבית מדינות העולם המערבי (חרם אותו הובילה מדינת ישראל). מהלך זה צמצם במידה ניכרת את הזרמת הכספים מאותן מדינות לרשות הפלסטינית, והביאה לפגיעה קשה ברמת החיים של התושבים הפלסטינאים בשטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה. במקביל סבלו התושבים מערעור היציבות השלטונית בעקבות עימות שהלך והתגבר בין החמאס לתנועת פתח (שביקש לשמר את מעמדו בהנהגה הפלסטינית), והגיע לכדי התנגשויות אלימות. 

 

על מנת להביא לסיום החרם הבינלאומי וליישוב הסכסוך בין שתי התנועות, החל (במהלך 2006) מו"מ ביניהן להקמת ממשלת אחדות. המו"מ נמשך מספר חודשים וכלל משברים ועימותים רבים, אך לבסוף בחסות ערב הסעודית נפגשו מנהיגי שני הצדדים בעיר מכה והגיעו להסכמה (הסכם מכה). במרס 2007 זכתה ממשלת האחדות חמאס-פתח, עדיין בראשות הנייה, לאמון המועצה המחוקקת הפלסטינית והחלה בכהונתה.

 

למרות הקמת ממשלת האחדות, העימות האלים בין החמאס לפתח המשיך להתקיים בעוצמות שונות, בעיקר בשטחי רצועת עזה. ביוני 2007 הגיע העימות לשיא כאשר השתלטו כוחות חמאס מעוזי הפתח ברצועת עזה. התנגדות כוחות הפתח למתקפה הנרחבת היתה חלושה, ותוך זמן קצר השיג החמאס שליטה מלאה בכל שטחי הרצועה. בעקבות המהלך הודיע אבו-מאזן על פירוק ממשלת האחדות חמאס-פתח והקמת ממשלת חירום בראשות סלאם פיאד. מנגד הודיע חמאס כי הממשלה בראשות איסמעיל הנייה תמשיך לפעול כסדרה. מאותה עת שולטת ממשלת חמאס ברשות הנייה על שטחי רצועת עזה בלבד, והינה חסרת מעמד רשמי בגדה המערבית.

 

בתחילת 2008 חלה הסלמה בתקיפת החמאס יעדים ישראליים הסמוכים לגבול עזה, במהלכה נפלו למעלה מ-200 רקטות בשטח ישראל. מעורבותו של הנייה בקביעת מדיניות זו אינה ידועה בוודאות. באותה שנה נערך מו"מ עקיף בין ישראל לחמאס בתיווך מצרים, בסופו סוכם על הפסקת אש זמנית (רגיעה, תהדיה) למשך חצי שנה. הפסקת האש נכנסה לתוקפה ביוני 2008 ונסתיימה בדצמבר 2008. עם תום תקופת הפסקת האש, החל החמאס בירי רקטות לעבר ישראל. זמן קצר לאחר מכן, ב-27 בדצמבר 2008, פתח צה"ל במבצע נרחב (מבצע "עופרת יצוקה") בשטח רצועת עזה. במהלך המבצע נפגעה קשות יכולת השליטה של ממשלת חמאס ברצועה, אולם זו שוקמה בהדרגה בתום המבצע.

 

איסמעיל הנייה נושא דרשה במסגד בעזה, 2010 (צילום: AFP)

 

מלבד ניהול חיי היומיום ברצועה עוסקת ממשלת חמאס בראשות הנייה במאבק בינלאומי נגד הסגר שהטילה ישראל על רצועת עזה (אשר מידת חומרתו משתנה מעת לעת), ובהשגת הכרת בינלאומית למעמדה של ממשלת חמאס כגוף שלטון לגיטימי של העם הפלסטיני. 

 

הנייה ידוע כבעל כושר נאום יוצא דופן וכחובב קריאה. אב ל-11 ילדים. 

 


ציטוטים

 

  • "הממשלה הפלסטינית נחושה להוביל את העם הפלסטיני לדרך הצדק והשוויון. היעד הוא להקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים והשבת הפליטים ושחרור אסירים. אנו ניפתח אל העולם על בסיס העקרונות שלנו, תוך הגנה על האינטרסים של העם הפלסטיני" (רה"מ איסמעיל הנייה, לאחר השבעת ממשלתו במועצה המחוקקת הפלסטינית, 2006).

 

  • "התנועה לא תתפרק מנשקה אחרי כניסתה לפרלמנט. האירופים והאמריקנים אומרים לחמאס לבחור בין הנשק לבין הפרלמנט. אנחנו אומרים שאין סתירה בין השניים" (איסמעיל הנייה, ממנהיגי חמאס, במהלך הבחירות ברשות הפלסטינית, 2006).

 

  • "על האויב הציוני להמתין לתגובות שיהפכו את האדמה תחת רגליו ללבה בוערת ולרעידת אדמה וגיהנום" (איסמעיל הנייה, ממנהיגי חמאס, מדבריו לאחר חיסולו של מנהיג התנועה, השייח' אחמד יאסין, 2004).

 

  • "למרות ההרס וההרג, העם לא מפחד, לא מייבב. עמידתכם האיתנה היא פלא אלוהי. אנו חשים כי הקוראן יורד אלינו לעזה, עזה היא עטרת ראשנו. עזה תנצח". (ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, בנאום מצולם ממקום מחבואו בזמן מבצע עופרת יצוקה, 2009).

 

  • "האויב כשל בהשגת מטרותיו. עצרנו את המתקפה והאויב לא השיג אף אחת ממטרותיו. אלוהים העניק לעם הפלסטיני ניצחון גדול. זה אינו ניצחון הנזקף לזכותו של פלג אחד בלבד, אלא לעם כולו" (איסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס, מדבריו עם תום מבצע עופרת יצוקה, 2009).

 

  • "מינויך מבטא את עליונותם של ערכי השוויון על הקיפוח, של האנושיות על הקיצוניות ושל המאבק למען השגת צדק ללא גבול וללא קשר למוצא גזעי. אנו מצרפים בזאת את קולנו אליך בדרכך לעבר שינוי, שינוי אשר יביא את הצדק לכל" (איסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס מברך את נשיא ארה"ב ברק אובמה על כניסתו לתפקיד, 2009).

 

  • "באופן זמני אנו נקבל את עקרון ההדרגתיות בסוגיית השחרור ולא נהיה מכשול בפני הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', אבל אין משמעות הדבר שאנו מוותרים על מה שנשאר מן האדמה הפלסטינית ומזכותם של הדורות הבאים לשוב לאדמתם" (איסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס, 2009).

 


מידע נוסף

 

מי אתה איסמעיל הנייה? - הוא ייחצ"ן את תעמולת החמאס מול כל מיקרופון רענן, ניצל מנסיון התנקשות, עודד את הטרור ונעצר על-ידי אנשי ערפאת. אבל יש גם מי שטוען שהוא דווקא הסמן המתון של החמאס. נא להכיר, ד"ר איסמעיל הנייה, האיש שעומד בראש נצחון החמאס. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

הנייה: אבו מאזן אחראי אישית למחדל גולדסטון - חמאס מחריף את הטון כלפי יו"ר הרשות סביב הוויתור שנחשב ל"בגידה". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

הנייה קורא לריסון בעזה - חמאס מוטרד מהתגברות ירי הקסאם ופצצות המרגמה לעבר הנגב המערבי, ובעקבות כך פנה ראש ממשלת חמאס לארגונים בבקשה "שיגבירו את התיאום ביניהם". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -  לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©