אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


השופט שמעון אגרנט
השופט שמעון אגרנט  צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 בית המשפט העליון
 ועדת אגרנט
 מלחמת יום הכיפורים
 בית משפט גבוה לצדק
 הכרזת העצמאות
 חופש הביטוי
 היועץ המשפטי לממשלה
 משה לנדוי
 חיים לסקוב
 יגאל ידין


תחומים קשורים
 חוק ומשפט
 ישראל והציונות


 
 
 

שמעון אגרנט


Shimon Agranat

ציטוטים

שמעון אגרנט (1906 - 1992), שופט בית המשפט העליון  (1949 - 1976) ונשיאו השלישי (1965 - 1976). פרופסור למשפטים ומומחה למשפט הפלילי. חתן פרס ישראל במדעי המשפט (1968). יו"ר ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה לאחר מלחמת יום הכיפורים.

נולד בלואיוויל, קנטקי, ארצות הברית, בן למשפחת מהגרים מרוסיה. ב-1922 ביקר עם משפחתו בארץ ישראל ולמד מספר חודשים בגימנסיה הרצליה בת"א, לאחר מכן שבה המשפחה לארה"ב. ב-1929 קיבל תואר דוקטור במשפטים מטעם אוניברסיטת שיקגו. ב-1930 עלה לארץ ישראל. ב-1932 הוסמך לעסוק בעריכת דין תחת שלטון המנדט הבריטי. לאחר תקופת קצרה במשרדו של עו"ד עליאש בירושלים, הקים משרד עו"ד עצמאי בחיפה.

 

ב-1935 החל ללמד משפט פלילי בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1940 מונה לשופט בבית משפט השלום בחיפה. תוך זמן קצר יחסית לאחר מכן קוּדם לבית המשפט המחוזי בחיפה (1940) וב-1948 מונה לנשיא בית משפט זה. לאחר שכיהן חודשים ספורים בלבד כשופט בית המשפט המחוזי בחיפה צורף לבית המשפט העליון כשופט זמני והוא בן 42 בלבד. ב-1950 הפך מינויו לקבוע.

 

ב-1953 כתב אגרנט את פסק הדין בעניין "בג"ץ קול העם" נגד שר הפנים, אחת מההחלטות החשובות והמצוטטות ביותר של בית המשפט הגבוה לצדק (בג"ץ), ובו הניח למעשה את היסודות לחופש העיתונות בישראל וייחס, לראשונה בתולדות בית המשפט העליון, תוקף משפטי להכרזת העצמאות. בפסק הדין קבע אגרנט כי הזכות לחופש ביטוי אמנם יחסית וניתנת להגבלה מטעמים של ביטחון המדינה והציבור, אך רק לאחר שימת לב ראויה לערכו הציבורי הרב של חופש הביטוי, החייב להיות מובטח במדינה דמוקרטית; לפני שבאים לנקוט צעד חמור כשלילתו של חופש הביטוי, יש לשקול אם עקב הפרסום תיווצר, באורח מידי, סכנה לשלום הציבור.

במהלך שנות ה-50 חידש אגרנט גם בתחום הפלילים, כשאימץ, לראשונה בארץ, את הגנת ה"דחף לאו בר כיבוש" שלפיה אדם שאינו יכול לשלוט במעשיו בשל דחף פסיכולוגי, לא יחשב כאחראי למעשיו. ב-1962 התבקש על ידי הממשלה לעמוד בראש ועדת מומחים להגדרת סמכויות היועץ המשפטי לממשלה. דו"ח ועדה זו העניק מידת עצמאות גדולה מאד לתביעה הכללית כלפי הדרג המדיני. הדו"ח נחשב למהפכני גם בקנה מידה עולמי ביחס לשיקול הדעת העצמי המוענק ליועץ המשפטי לממשלה.

 

בשנת 1965, כנשיא בית המשפט העליון, ישב בראש הרכב בג"צ שאישרר את החלטת רשם המפלגות לפסול את רשימת "אל ארד", שזוהתה עם ארגון ערבי קיצוני, מלהתמודד בבחירות לכנסת. החלטה זו עיגנה את זכותה של המדינה להגן על עצמה מפני גורמים עוינים המנסים לנצל את הדמוקרטיה כדי לפגוע במדינה. גם בהכרעה זו התבסס על הכרזת העצמאות.

לאחר מלחמת יום הכיפורים ישב אגרנט בראש ועדת החקירה הממלכתית (ועדת אגרנט) שמונתה לחקור את מחדלי המלחמה. יחד עם אגרנט היו השופט משה לנדוי, מבקר המדינה דאז יצחק נבנצל, והרמטכ"לים בדימוס חיים לסקוב ויגאל ידין. ביקורת חריפה הוטחה בחברי הוועדה בשל הימנעותה מלדון באחריותו המינסטריאלית של הדרג המדיני והטלת מלא כובד האחריות על הדרג הצבאי.

 


חברי ועדת אגרנט, במרכז - השופט שמעון אגרנט (צילום: יעקב סער, לע"מ)


אגרנט שימש גם כמרצה בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת ת"א ושל האוניברסיטה העברית, וכן כנשיא האגודה לזכויות האזרח בארץ.

 


ציטוטים

 

  • "דוקטרינות נפסדות נעזרות על ידי דיכויין, הן מתות עם גילוי יסודן המעורער". (השופט שמעון אגרנט, מתוך פסק הדין, בג"ץ קול העם)

 

  • "הדברים שהוכרזו בהצהרת העצמאות - ובפרט בדבר השתת המדינה על יסודות החרות והבטחת חופש המצפון - פרשום כי ישראל היא מדינה שוחרת חופש. אמנם ההכרזה אין בה משום חוק קונסטיטוציוני, הפוסק הלכה למעשה בדבר קיום פקודות וחוקים שונים או ביטולם. אך במידה שהיא מבטאת את חזון העם והאני מאמין שלו, מחובתנו לשים את ליבנו לדברים שהוצהרו בה, בשעה שאנו באים לפרש ולתת מובן לחוקי המדינה, לרבות הוראות חוק שהותקנו בתקופת המנדט ואומצו על ידי המדינה לאחר הקמתה" (השופט שמעון אגרנט, מתוך פסק הדין, בג"ץ קול העם).

 

  • "בשבילי הנימוק החזק ביותר נגד עונש מוות הוא שבית משפט יכול טעות" (שמעון אגרנט, נשיא בית המשפט העליון).

 

  • "לדעתי יש כבר מזמן צורך בחוקה, לפחות ביחס לזכויות האדם והאזרח, כדי לשריין אותן. בית המשפט העליון, בשבתו כבית המשפט הגבוה לצדק, מצליח לפי שעה להגן על זכויות היסוד, אבל זה לא בטוח" (שמעון אגרנט, נשיא בית המשפט העליון).

 

  • "לא הופתעתי מהביקורת. הופתעתי מצורת הביקורת. אמרו שנהגנו באיפה ואיפה. ביקרו את ההרכב. כשמיניתי את הוועדה כל העיתונות שיבחה את בחירת החברים. אני אמרתי אז בליבי, נראה מה תהיה התגובה לאחר הדו"ח". (שמעון אגרנט, נשיא בית המשפט העליון, מתייחס לביקורת הציבורית נגד מסקנות ועדת אגרנט, 1989).

 

  • "אני הייתי מחזיר את השטחים לערבים. שיקימו ממשלה שלהם, מדינה שלהם. אחרת אי אפשר יהיה לעשות שלום אף פעם. אבל לא את כל השטחים, רק מה שלא פוגע מבחינה בטחונית (שמעון אגרנט, נשיא בית המשפט העליון, מתוך ריאיון לעיתונות, 1990).

 

  • "הוא היה לא רק נשיא מחונן אלא שופט בחסד עליון. הטוב ביותר מכולם. הערכתי והערצתי אותו. אהבתי אותו אהבת נפש" (שופט בית המשפט העליון, חיים כהן, סופד לשופט שמעון אגרנט).

 

  • "המצב החוקי איפשר אז למדינה לפגוע בחופש העיתונות. אגרנט נתן לחוק פירוש שונה, שהתבסס על האופי הדמוקרטי של המדינה והטיל על הממשלה הגבלות קשות בנושא הפגיעה בחופש העיתונות. הדרך הזו אומצה על ידי בית המשפט העליון לאחר מכן - לא רק כדי להגן על חופש הביטוי, אלא גם כדי להגן על חירויות אחרות. בכך מולא במידה רבה התפקיד שמוטל על חוקה" (שופט בית המשפט העליון יצחק זמיר מתייחס להשפעת בג"ץ קול העם על זכויות האזרח בישראל).

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©