אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל אוגנדה
דגל אוגנדה 
 
פרדריק לוגאר
פרדריק לוגאר 
 
אידי אמין
אידי אמין צילום: רויטרס
 
יוברי מוסווני, נשיא אוגנדה
יוברי מוסווני, נשיא אוגנדה צילום: אלכס קולומויסקי
 
נער פצוע בעקבות מלחמת האזרחים
נער פצוע בעקבות מלחמת האזרחים צילום: איי אף פי
 
מורצ'יסון בימת ויקטוריה
מורצ'יסון בימת ויקטוריה צילום: איי פי
 
שדות חקלאיים וכפרים ליד העיר קבלה
שדות חקלאיים וכפרים ליד העיר קבלה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של נשיא אוגנדה
 מידע נוסף על המדינה
 האתר הרשמי של ממשלת אוגנדה
 מפת המדינה באתר אנכרטא


ערכים קשורים
 אגם ויקטוריה
 נילוס
 סודן
 סוונה
 אריה
 חקלאות
 סר הנרי מורטון סטנלי
 מילטון אובוטה
 אידי אמין
 ברית המועצות
 לוב
 תוכנית אוגנדה
 מבצע יונתן
 קו המשווה
 הרפובליקה הדמוקרטית קונגו
 רואנדה
 טנזניה
 קניה
 איידס
 מלריה
 כולרה


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

אוגנדה


Uganda

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  יהודים וישראל

אוגנדה, מדינה במזרח אפריקה על קו המשווה. מדינה ללא מוצא אל הים. גבולותיה: בצפון – סודן, במערב – הרפובליקה הדמוקרטית קונגו, בדרום – רואנדה וטנזניה, ובמזרח – קניה. עצמאית מ-1962. בירתה קמפלה.

 
בשנות ה-70 ידעה אוגנדה שלטון טרור תחת ידיו של אידי אמין דאדא במהלכו איבדו את חייהם יותר מ-300 אלף בני אדם. בשנות ה-80 תחת שלטון אובוטה קיפחו את חייהם כ-100 אלף בני אדם, ומאז שנות ה-90 נפגעת אוכלוסיית המדינה קשות ממחלת האיידס. האוכלוסייה סובלת ממחלות נוספות, כמו מלריה, דלקת ריאות וכולרה בגלל תנאי סניטציה קשים וקריסתה של מערכת הבריאות מאז שלטונו של אידי אמין. תוחלת החיים נמוכה ביותר – 39 שנים. האוכלוסייה מורכבת מ-34 קבוצות אתניות.

 

  

אוגנדה - דיוקן
אוגנדה - דיוקן
שם רשמי Republic of Uganda
שטח 241,038 קמ"ר (מקום 81 בעולם)
אוכלוסיה 34,612,250 (מקום 36 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 3.57%
תושבים שבטי בנטו 60%, שבטי רועים נילוטים ונילו-חמיים, פיגמים, מיעוט לא אפריקאי
שפה רשמית אנגלית
דתות קתולים 42%, פרוטסטנטים 42%, מוסלמים 12%, אחר 4%
בירה קמפלה
ממשל רפובליקה. בחירות חופשיות לא מפלגתיות
ראש מדינה נוכחי יוברי מוסווני
עצמאית מאז: 9 באוקטובר 1962 (משלטון בריטי)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 35% (אומדן 2001)
תמ"ג לנפש 1,300 דולר (מקום 204 בעולם)
שיעור אבטלה אין נתונים
ענפי כלכלה מרכזיים חקלאות, נחושת, קובלט, קפה, דיג
מטבע שילינג אוגנדי
ידיעת קרוא וכתוב 66.8%
תוחלת חיים נשים - 54.33; גברים - 52.17(מקום 203 בעולם)

(* הטבלה עודכנה לאחרונה בפברואר 2012) 

 


גיאוגרפיה

רוב שטחה של המדינה הוא רמה גבוהה (1,000 - 1,500 מ'), שבמרכזה האגם הביצתי קיוגה. כמחצית משטחו של אגם ויקטוריה, הגדול באגמי אפריקה ומקורו העיקרי של הנילוס נמצא בשטח אוגנדה, בדרום-מזרח המדינה. הנילוס זורם מימת ויקטוריה ועד לגבולה הצפוני של אוגנדה עם סודן.
 

אגם ויקטוריה (צילום: אי פי איי)


הנוף באוגנדה קיצוני ומגוון. בגבולה המערבי והמזרחי יש שרשרות הרים גבוהים (עד 5,109 מ' גובה), שבפסגותיהם שלג-עד וקרחונים. רוב שטחי הצפון הם שטחי סוונה ובדרום המדינה יש יערות גשם.

 

יערות הגשם ברונזורי (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)


האקלים משווני, וכמות המישקעים 750-1,500 מ"מ בשנה. עולם החי והצומח עשיר במיוחד. יש בה אריות, נמרים, פילים, גורילות שימפנזים, קרנפים, אנטילופות, זברות, ג'ירפות ותנינים.

היותה של אוגנדה ארץ חקלאית יחד עם שנים של משטרים רודניים, גרמו לבעיות סביבה חמורות. בירוא יערות, עיבוד יתר של האדמה ורעיית-יתר גרמו לתהליך של מידבור ובליית קרקע. מינים רבים של בעלי חיים נמצאים בסכנת הכחדה הן בשל הרחבת שטחי החקלאות על חשבון שטחי הבר, והן בשל ציד.

 

 


כלכלה

כלכלת אוגנדה התאוששה רק בשנות ה-90 משנות הדיקטטורה וההרס של שלטון אידי אמין. בין השאר, גירש אמין את האוכלוסייה האסייתית (בעיקר הודים ופקיסטנים) מהמדינה, שהחזיקה בידיה ברוב המקצועות החופשיים והמסחר והעביר את עסקיהם ורכושם לידי מקורביו המושחתים. הנשיא יוברי מוסווני החל בצעדים בונים, והתוצר הלאומי גדל ב-7% מדי שנה מאז ראשית שלטונו ב-1986. כמו כן, הוריד את האינפלציה מכ-200% בשנה ל-9%. בין השאר, איפשר מוסווני למגורשים אסייתיים לחזור לאוגנדה.

 

קמפלה הבירה (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)


כלכלת אוגנדה מתבססת ברובה על חקלאות. היא עשירה באדמה פורייה ומקורות מים. כ-80% מהתושבים עוסקים בחקלאות. קפה הוא מוצר הייצוא העיקרי, ואוגנדה סבלה מירידת מחירו בעולם. הממשלה מנסה לבזר את הכלכלה לענפים נוספים.

צעדי הרפורמה הכלכליים של ממשלת אוגנדה סייעו לה להנות מוויתור גדול על חובות חיצוניים במסגרת התוכנית למדינות עניות השקועות בחובות כבדים.

 


היסטוריה

התושבים הראשונים באיזור אוגנדה היו שבטי לקטים וציידים, מלפני 50 אלף שנה. באוגנדה נמצאו שרידים של כדים וכלים ששייכים לשבטי באנטו מלפני 2,500 שנה. 

לפני כ-500 שנה פרחו באוגנדה כמה ממלכות. המעורבות האירופית באיזור התחילה במגלי עולם, שהגיעו למקום בחיפוש אחר מקורות
הנילוס. הידוע שבהם הנרי מורטון סטנלי שביקר בממלכת בוגנדה ב-1875. בעקבותיו הגיעו מיסיונרים נוצרים לממלכה, ואחריהם גם פרוטסטנטים ומוסלמים. מסיונרים משלוש הדתות התחרו ביניהם על הפצת דתם לאוכלוסייה המקומית ואף גרמו למלחמות בין קבוצות דתיות שונות.

לקראת סוף המאה ה-19 נאבקו בריטניה וגרמניה על השליטה באיזור. ב-1890 הסכימו הגרמנים לאפשר שליטה בריטית באוגנדה בתמורה לוויתורים בריטיים במקומות אחרים. האחריות על אוגנדה עברה לידי החברה הבריטית המלכותית למזרח אפריקה. פרדריק לוגאר (Frederick Lugard), נציג החברה, נלחם נגד התושבים שהתנצרו, ויצר באוגנדה איזור פרוטסטנטי תחת חסות בריטית. ב-1894 היה כל שטח אוגנדה של היום תחת חסות בריטית.

בשנות השלטון הבריטי התעוררו מתחים אתניים רבים באוגנדה, על רקע ההעדפות שקיבלו בני ממלכות שונות מהבריטים (ובעיקר ממלכת בוגנדה). מתחים אלה הטביעו את חותמם על הפוליטיקה באוגנדה למשך שנים רבות.

בשנות ה-50 של המאה ה-20 החלו להתארגן תנועות לשחרור לאומי באוגנדה. ראשון קם הקונגרס הלאומי של אוגנדה, אחריו הוקמה המפלגה הדמוקרטית לשחרור אוגנדה וב-1960 קם קונגרס העם של אוגנדה בהנהגתו של מילטון אובוטה. ב-1962 קיבלה אוגנדה עצמאות ואובוטה היה ראש הממשלה. אוגנדה סבלה מיריבויות ונסיונות השתלטות של הממלכות השונות על המדינה. ב-1966 תקף הצבא, תחת פיקודו של אידי אמין דאדא, את ממלכת בוגנדה שהכריזה על ממשלה עצמאית. ב-1967 הנהיגה הממשלה חוק האוסר על קיומן של הממלכות באוגנדה.

מתיחות אתנית זו חיזקה מאוד את הצבא באוגנדה ואת מפקדו אידי אמין. ב-1971 הדיח אמין את אובוטה בהפיכה צבאית, בה עמדו לצדו חיילים מוסלמיים שהתנגדו לאובוטה שהיה פרוטסטנטי. מיד עם תפיסת השלטון החל אמין בביצוע רציחות של מתנגדיו הפוליטיים, הן בצבא והן בקרב האזרחים. הערכות מדברות על מאות אלפי הרוגים, ועל אלפים שנמלטו מהמדינה. ב-1972 גירש אמין את כל האזרחים הישראלים שעבדו באוגנדה ולאחר מכן את האזרחים ההודיים שהיו מרכזיים בחיי המסחר במדינה. ברוב שנות שלטונו, זכה אמין לסיוע גלוי מברה"מ ומלוב ולסיוע נסתר מארה"ב, ובתחילה גם מישראל.

במהלך שנים אלה החל להתארגן בטנזניה השכנה כוח התנגדות לאמין, שהורכב ברובו מתומכי אובוטה. ב-1979 הצליחו המורדים להדיח את אידי אמין, שנמלט ללוב. המלחמה על השלטון במדינה שלאחר אמין נמשכה כחצי שנה. רבים נהרגו ונמלטו והנזק לכלכלה היה רב. ב-1980 התקיימו בחירות, שנויות במחלוקת לגבי אמינותן, בהן זכה אובוטה. יוברי מוסווני, שהיה אז מנהיג "התנועה הפטריוטית של אוגנדה", ארגן תנועת גרילה נגד שלטונו של אובוטה – תנועת ההתנגדות הלאומית. יש הטוענים כי שנות ה-80 הראשונות היו קשות אף יותר משנות שלטונו של אמין. עינויים, פגיעה בזכויות אדם ושחיתות איפיינו את השלטון החדש-ישן. יותר מחצי מיליון בני אדם נהרגו בשנות שלטונם של אמין ואובוטו. ב-1985 הודח אובוטה בהפיכה צבאית, ובתחילת 1986 השתלטה תנועת ההתנגדות הלאומית על המדינה.

מוסווני הנהיג בחירות אישיות בלתי-מפלגתיות, בטענה כי תנועת ההתנגדות אינה פועלת על בסיס דתי או אתני, כפי שפועלות המפלגות הישנות. כל תושב יכול לרוץ לבחירות, אך לא במסגרת מפלגתית. מוסווני זוקף לזכותו הישגים רבים, כמו ייצוב הכלכלה, הרגעה של מתחים אתניים (אישר קיום ממלכות נפרדות, כסמל תרבותי ולא פוליטי), והנהיג שיטה דמוקרטית (אם כי בלתי מפלגתית). במשאל עם בשנת 2000 תמכו 90% מתושבי אוגנדה בהמשך שיטת הבחירות הבלתי-מפלגתית. ב-2001 נבחר מוסווני שוב לנשיא. בצד הצלחותיו, נכשל מוסווני בדיכוי מרד של שתי קבוצות מורדים במערב ובצפון המדינה. פשיטות של המורדים על כפרים באיזורים אלה הביאו להרג של עשרות אלפי בני אדם.

 

פליטים אוגנדים במחנה הפליטים בצפון המדינה בעקבות מלחמת אזרחים (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 


יהודים וישראל

בתולדות הציונות ידועה "תוכנית אוגנדה" משנת 1903, שקראה ליישוב יהודים באפריקה המזרחית כתחליף לעלייתם לא"י. אך למעשה, תוכנית זו התייחסה לשטחים המצויים כיום בתחום קניה השכנה, ואין לה שום קשר ממשי לאוגנדה דהיום.

 

באוגנדה יש כת יהודית-אפריקנית, "ביודאיה", שייסד סמיי קקונגולו (1870? - 1928), מנהיג שבטי הגנדה. קקונגולו עזר לבריטים להשליט סדר במדינה, וכאשר לא כיבדו את הבטחתם למנותו למלך, התחבר עם כת נוצרית שקמה באותה עת. לימים פרש ממנה והקים כת של שומרי המצוות שבתורה. הכת מנתה כ-2,000 נפש אולם לאחר מותו ירד מספרם ל-300 לערך. בעידוד יהודים מארה"ב ומישראל גדלה הכת במעט.

ישראל כוננה קשרים דיפלומטיים עם אוגנדה מיד עם הקמתה, והושיטה לה סיוע טכני רב, ובכלל זה צבאי. כאשר עלה אמין לשלטון, הוא הידק את קשריה של אוגנדה עם ישראל, והמשלחת הישראלית שאימנה את צבאה הורחבה מאוד. אמין ביקר פעמים מספר בארץ, גם לפני היותו לנשיא. ישראל דחתה את בקשותיו לאספקת נשק מתקדם, משום שהמדינות השכנות (שעמן עמדה ישראל בקשרי ידידות) לא ראו זאת בעין יפה. בעקבות זאת הפנה אמין עורף לישראל, נעשה תומך נלהב של אש"ף ועשה את אוגנדה לגרורה של לוב. הוא ניתק את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל וגירש את כל הישראלים מאוגנדה.

 

החטופים הישראלים שבים מאנטבה ונוחתים השדה התעופה בן גוריון (צילום: דוד רובינגר)

 

ב-1976 הביאו מחבלים ערבים לאנטבה מטוס שחטפו ובו ישראלים; הם העמידו לממשלת ישראל דרישות שהיו תנאי לשחרורם ואמין תמך בהם ואף הושיט להם עזרה. במיבצע יונתן חדר כוח של צה"ל לשדה התעופה באנטבה ושחרר את הנוסעים.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©