אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שרה אהרונסון בילדותה
שרה אהרונסון בילדותה 
 
שרה אהרונסון, 1917
שרה אהרונסון, 1917 באדיבות הארכיון הציוני, ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית
 
קברה של שרה אהרונסון
קברה של שרה אהרונסון צילום: עומר הכהן
 
אהרון אהרונסון
אהרון אהרונסון באדיבות הארכיון הציוני, ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית
 
אלכסנדר אהרונסון
אלכסנדר אהרונסון 
 
אבשלום פיינברג
אבשלום פיינברג 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 לאתר הארכיון הציוני


ערכים קשורים
 ניל"י
 אהרן אהרונסון
 האימפריה העות'מאנית
 זכרון יעקב
 אבשלום פיינברג
 יוסף לישנסקי
 בריטניה
 מלחמת ששת הימים


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

שרה אהרונסון


Sarah Aaronsohn

ציטוטים |  מידע נוסף

שרה אהרונסון (1890 - 1917), חברת רשת הריגול ניל"י ואחותו של המדען אהרן אהרונסון. שמה קץ לחייה במהלך חקירה על ידי השלטונות העות'מאנים. בשל פעילותה המחתרתית וסופה הטרגי, הפך סיפור חייה של אהרונסון במהלך השנים לחלק מאתוס הגבורה הציוני.

 

ילידת זכרון יעקב. בת למשפחת חקלאים, מאנשי העלייה הראשונה. בגיל צעיר נישאה ליהודי טורקי בשם חיים אברהם, ולאחר מכן היגרה עם בעלה לקושטא. ככל הנראה נישואי השניים לא עלו יפה, ועם פרוץ מלחמת העולם הראשונה חזרה שרה לארץ ישראל (דצמבר 1915). במהלך מסעה נחשפה לזוועות הטבח שביצעו העות'מאנים בארמנים, מאורעות שהשפיעו עליה לאחר מכן להצטרף לרשת ניל"י. 

 

משפחת אהרונסון. מימין לשמאל: פישל, שמואל, אהרון (עומד), צבי, אלכסנדר, רבקה ושרה (במרכז)

 

בשובה לארץ ישראל, התוודעה שרה לראשונה לפעילותה של ניל"י (שהוקמה והונהגה על ידי אחיה ואבשלום פיינברג) והפכה לפעילה בה. כמו כן סייעה לאחיה בניהול תחנת הנסיונות החקלאית בעתלית, ושם למעשה מוקמה מפקדת המחתרת. בעת ההיא התפתחה בינה לבין פיינברג מערכת יחסים הדוקה, אף על פי שהיה ארוסה של אחותה הצעירה, רבקה אהרונסון.

 

ב-1916 יצא אהרן אהרונסון לקושטא ולברלין. בתחילת שנת 1917 יצא פיינברג ולישנסקי דרך מדבר סיני אל קווי הצבא הבריטי במצרים. בעקבות אירועים אלו הפכה שרה למרכזת פעילותה של ניל"י בארץ ישראל, וניהלה את הקשר עם המודיעין הבריטי. במהלך מסעם הותקפו לישנסקי ופיינברג על ידי בדווים. פיינברג נהרג (מקום קבורתו התגלה רק לאחר כיבוש האיזור במלחמת ששת הימים) ואילו לישנסקי הפצוע הצליח להגיע לקהיר, ושם פגש את ראש הרשת אהרן אהרונסון. לאחר מכן חזר בחשאי לארץ ישראל. 

 

בשובו לארץ ישראל המשיך לישנסקי בפעילות הריגול, בשיתוף פעולה עם שרה אהרונסון, והשניים הנהיגו מאותה העת את פעילות הרשת בארץ ישראל.

 

בה בעת, מותו של פיינברג הוליד צירוף נסיבות ושרשרת אירועים, שבסופם נחשפה הרשת (אוקטובר 1917) על ידי העות'מאנים. פרטיה המדוייקים של הפרשה אינם ידועים בוודאות, אך על פי הגרסה הנפוצה, שרה אהרונסון, אחיה אהרן ולישנסקי שמרו בחשאי את גורלו הטרגי של פיינברג (כנראה מתוך רצון לא לפגוע במורל חברי הרשת).

 

היעדר המידע הוליד גל שמועות בנוגע לפיינברג, אחדות מהן ייחסו ללישנסקי יד בהעלמותו של פיינברג. לחשד זה תרמה מערכת היחסים ההדוקה שהתפתחה בין לישנסקי לשרה אהרונסון (אהובתו של פיינברג לפני כן). 

 

נעמן בלקינד, אחד מחברי ניל"י וקרוב משפחתו של פיינברג, יצא (ככל הנראה על דעת עצמו) למדבר סיני, על מנת לברר את אשר אירע לפיינברג. במהלך מסעו נתפס על ידי העות'מאנים (13 בספטמבר 1917). מעצרו של בלקינד חשף בפני העות'מאנים את קיומה של רשת ריגול בריטית בארץ ישראל. באותה העת נחתה ונתפסה אחת מיונות הדואר ששימשו להעברת ידיעות אל הבריטים בבית המושל העות'מאני בקיסריה. שני האירועים הנ"ל הובילו לחשיפתה של רשת ניל"י ומעצרם של מרבית חבריה. 

 

בית משפחת אהרונסון בזכרון יעקב (צילום: עומר הכהן)

 

מספר ימים לפני חשיפת הרשת פונו כמה מחברי הרשת ובני משפחותיהם באונייה בריטית למצרים. למרות ההצעה שהוצבה בפניה, סרבה שרה להתפנות באונייה.

 

ב-1 באוקטובר 1917 הטילו העות'מאנים מצור על זכרון יעקב, במהלכו נעצרו שרה אהרנסון, בני משפחתה וחברי רשת נוספים (מלבד לישנסקי שהצליח להימלט). העצורים ובמיוחד שרה עברו חקירות ועינויים קשים, שהביאו למותו של אחד מהם (ראובן שוורץ). חקירתה של שרה נמשכה ארבעה ימים, במהלכם לא מסרה מידע לחוקריה, עד שלבסוף הוחלט להעבירה לכלא העות'מאני בדמשק. לפני היציאה לדרך הותר לה להחליף את בגדיה בבית הוריה. כאשר הגיעה לבית ניצלה את ההזדמנות, לקחה לידיה אקדח שהוסתר במשקוף אחד החדרים, נכנסה אל חדר האמבטיה וירתה בעצמה. כעבור ימים אחדים (9 באוקטובר 1917) מתה מפצעיה ונקברה בזכרון יעקב.

 

נחשבה לבעלת אישיות כריזמטית וביטחון עצמי שסייעו לה בפעילותה בניל"י. ספרה של דבורה עומר "שרה גיבורת ניל"י" מתאר את קורות חייה. בית המשפחה בזכרון יעקב הפך למוזיאון לזכרה ולזכר אחיה.

 


ציטוטים

 

  • "קשה לספר כי הלב נקרע לגזרים, והצער איום וגדול מאוד מאוד." ( שרה אהרונסון על מות אבשלום פיינברג).

 

  • היא היתה אישה חזקה, טיפוס שנותן פקודות, שאיש לא מסרב לו. אז כמו שניהלה את המשק, ניהלה בחוזק-יד ובהצלחה את האירגון" (מתוך ראיון עם זהר וילבוש, בת אחותו של אבשלום פיינברג,ידיעות אחרונות 1992 ).

 

  • "לשרה היה משהו שגברים לא יכלו לעמוד בפניו. כאשר ראתה גבר, דמתה לסוס פרא, או לפר, אשר נחיריו מתרחבים בייחום. גבוהה, עם חזה גדול, היא היתה מאוהבת בכל הגברים. היא הוציאה סודות מקצינים תורכיים. איך את חושבת שעשתה את זה? את מאמינה שזה הלך בלי כמה ליטופים?" (מתוך ראיון עם זהר וילבוש).

 

  • כאשר עברה לאיסטנבול עם בעלה, ראתה מיד את האמת. זו היתה עיר מוסלמית אדוקה, גיהנום לנשים. נאסר עליה לצאת בלי ליווי צמוד. ברחוב נאלצה ללכת עם רעלה על הפנים. הוא היה אמנם עשיר, אבל התגלה כקמצן גדול. אינני יודעת אם הוא היה מספיק גבר בשבילה, אבל עובדה שהיא לא התעברה." (מתוך ראיון עם זהר וילבוש)

 

 

 

 


מידע נוסף

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן – לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©