אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דמות אוגוסטוס על מטבע
דמות אוגוסטוס על מטבע צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
הקרב הימי ליד אקטיום
הקרב הימי ליד אקטיום צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מקורות מידע, ביוגרפיה, מאמרים ותמונות על אוגוסטוס קיסר


ערכים קשורים
 קיסר
 יוליוס קיסר
 רומא העתיקה
 טיבריוס קלודיוס נירון
 סנאט
 מרקוס טוליוס קיקרו
 מרקוס אנטוניוס
 טריומווירט
 משפחת לפידוס
 גיוס קסיוס לונגינוס
 מרקוס יוניוס ברוטוס
 סקסטוס פומפיוס
 אוקטביה
 קליאופטרה ה-7 תיאה פילופטור
 קונסול
 טריבון
 ורגיליוס
 קוינטוס פלקוס הורציוס
 טיטוס ליוויוס


תחומים קשורים
 העת העתיקה


 
 
 

אוגוסטוס


Augustus

אוגוסטוס (63 לפני הספירה עד 14 לספירה), כינויו של גיוס יוליוס קיסר אוקטביינוס (Gaius Julius Caesar Octavianus). הקיסר הראשון של רומא, עליה שלט במהלך 37 שנה (23 לפני הספירה - 14 לספירה). בן אחייניתו ויורשו של יוליוס קיסר. נחשב לאחד מהשליטים הגדולים בתולדותיה של האימפריה הרומית. את מקומו בכס השלטון ירש טיבריוס קלודיוס נירון.

 

נולד ברומא בשם גיוס אוקטביוס (Gaius Octavius), את התואר "אוגוסטוס" ("הנשגב") העניק לו הסנאט בשנת 27 לפני הספירה. כל הקיסרים ששלטו אחריו אימצו גם הם את התואר הזה. בן למשפחה אמידה. אביו שימש כסנאטור ונפטר כאשר היה בנו בן 4. אוגוסטוס היה בן אחייניתו של יוליוס קיסר שלקח אותו תחת חסותו. כבר בנערותו החל בעידודו של פטרונו בפעילות ציבורית פוליטית ברומא וכבן חסותו של קיסר נלווה אליו במסעותיו ברחבי האימפריה.

בעת שנרצח יוליוס קיסר (בשנת 44 לפני הספירה) שהה אוגסטוס בצפון מזרח הבלקן, כחלק מהכשרתו הצבאית. הוא שב מיד לאיטליה, שם גילה כי בצוואתו אימץ אותו קיסר והכתיר אותו כיורשו. אוגוסטוס, שהיה בן 18 לערך באותה העת, שינה את שמו מגיוס אוקטביוס לגיוס יוליוס קיסר אוקטביינוס ויצא לרומא לתפוס את השלטון. לאחר שהצליח לרכוש את אהדת חייליו של יוליוס קיסר, את תמיכת הציבור הרומי ולבסוף את דעת הרוב בסנאט (לא מעט בזכות תמיכתו של הסנאטור קיקרו), יצא למלחמה נגד סיעת המתנקשים בחיי פטרונו, שביקשו לשקם את המשטר הרפובליקני ברומא.

 

בשנת 43 לפני הספירה הביס אוגוסטוס בקרב ליד מוטינה בספרד את יריבו, המצביא מרקוס אנטוניוס, אולם לאחר מכן חבר אליו והקים איתו קואליציה של דיקטטורים (נקראה הטריומווירט ה-2, שבו השתתף גם לפידוס). בפועל, קואליציה זו חילקה בין השליטים את שטחה המערבי של האימפריה הרומית, בעוד קסיוס וברוטוס, נציגי הרפובליקנים בסנאט והמתנקשים בקיסר, החזיקו בפרובינקיות (המושבות) המזרחיות.

הטריומווירים יצאו להילחם ברפובליקנים והרגו מאות מהם, לרבות חברי סנאט (ביניהם קיקרו). הרפובליקנים שנותרו מצאו מקלט בתחומי שלטונם של קסיוס וברוטוס ואצל סקסטוס פומפיוס, ששלט על נתיבי הים. בקרב שהתחולל ליד פיליפי (42 לפני הספירה) הביסו מרקוס אנטוניוס ואוגוסטוס את קסיוס וברוטוס. לאחר נצחונם הסתכסכו אוגוסטוס ואנטוניוס זה עם זה, אך לבסוף הגיעו לידי פשרה, שחוזקה על-ידי נישואי אנטוניוס לאוקטביה, אחות אוגוסטוס (לימים גירש אותה ונשא לאשה את קליאופטרה מלכת מצרים). הפשרה בין השניים לא האריכה ימים, ותוקפו של הטריומווירט לא חודש.

עתה איים על שלטונו של אוגוסטוס סקסטוס פומפיוס, ובמלחמה שהתחוללה בין השניים הובס פומפיוס. אוגוסטוס ואנטוניוס התמודדו ביניהם על השלטון באימפריה הרומית, ובקרב ימי מכריע ליד אקטיום (31 לפני הספירה) הובס אנטוניוס. כששב אוגוסטוס לרומא, ראה בו העם את מושיע הרפובליקה, שהוכיח את עליונותה של רומא על המבקשים לערערה, ומעל הכול - את הגיבור ששם קץ למלחמות האזרחים והביא שלום לעולם.

בראשית שנת 27 לפני הספירה חל מפנה חד במעמדו של אוגוסטוס. הוא הצהיר שהוא מניח מידיו את הפיקוד על הצבא (שקודם לכן החזיק בו שלא כחוק) ומחדש את המשטר הרפובליקני ברומא. הסנאט והמגיסטרטים (פקידי ממשל) שבו לשמש בתפקידיהם, ואוגוסטוס, כפי שנקרא מעתה, החל לפעול במסגרת החוק הרומאי. יחד עם זאת, הוא נטל לעצמו סמכויות רבות, יותר משהיו לכל רומאי אחר בעבר, והפך לשליט המדינה בפועל. את סמכויותיו החוקיות העיקריות שאב מתפקידיו כפרוקונסול בכמחצית הפרובינקיות, במיוחד אלה שחנו בהן רוב לגיונות הצבא, כקונסול ואחר כך כטריבון. לריכוז סמכויותיו הרבות הסתייע בעושרו הרב, ביוקרתו האישית העצומה ובעיקר בפיקוד על הצבא, שאפשר לו לאכוף את רצונו.

 

כפרוקונסול שימש אוגוסטוס כמפקדו של רוב הצבא, וכטריבון הוקנתה לו הסמכות להטיל וטו על החלטותיהם של כל שאר בעלי התפקידים. אוגוסטוס גם ריכז בידיו את ניהול מערכת הבחירות, את ארגון הכוח המשטרתי ומכבי האש, את אספקת המזון לעיר רומא ואת הסמכות למנות עובדי ציבור. לאחר מותו של לפידוס התמנה גם לפונטיפקס מקסימוס - ראש כוהני הדת של רומא. את סך כל סמכויותיו סיכם אוגוסטוס בתואר "האזרח הראשון" (Princeps, בלטינית - הראשון או מנהיג).

במרוצת הזמן השכיל אוגוסטוס לשתף בשלטון את שכבות האצילים ברומא. בשנת 38 לפני הספירה נישא לאשתו השלישית ליביה דרוסילה, בת אצולה שהידקה את קשריו עם שכבה זו. חצרו של אוגוסטוס היתה אפופת תככים, וליביה אשתו נטלה בהם תפקיד מרכזי. 

 

לאוגוסטוס היתה רק בת אחת מנישואים קודמים. בשנת 2 לספירה אימץ את בנה של ליביה מנישואיה הקודמים, טיבריוס, כבנו. כמעט עד למותו של אוגוסטוס, פרחו בחצר הקיסר שמועות אודות היורש. אוגוסטוס כפה על קרוביו ומקורביו קשרי נישואין ואימוץ, שהניבו מספר יורשים פוטנציאליים. בעקבות מותם של אחדים מהם נשאר טיבריוס המתמודד העיקרי. כאשר חידש הסנאט את סמכויותיו בשנת 13 לספירה, הוענקו סמכויות אלה גם לטיבריוס. כך הובטחה ירושת האימפריה, שהפכה בימי אוגוסטוס - בלא שום הכרזה רשמית - מרפובליקה למונרכיה. במות אוגוסטוס עלה טיבריוס לשלטון כמובן מאליו.

 

ימי שלטונו של אוגוסטוס נחשבו לתקופת שגשוג ופריחה בכל התחומים. הוא ביצר את האימפריה וייצב את גבולותיה: במזרח כרת ברית שלום עם הפרתים, ובאירופה העמיד את גבול הצפון על קו נהרות הריין והדנובה.

 

ההסדרים המדיניים שגיבש פתחו תקופה ארוכה של יציבות מדינית באימפריה הרומית אשר זכתה לכינוי "שלום רומא" (Pax Romana). הים התיכון היה לאגם פנימי של האימפריה, והרומאים כינוהו "הים שלנו" (Mare Nostrum). סדרי השלטון הפנימיים אשר הנהיג שימשו כיסוד המשטר באימפריה לאורך כל תקופת הקיסרות בתולדות רומא.

הציבור הרומאי התעלם מעריצותו של אוגוסטוס. תחת זאת בלט דימויו החיובי, כממשיכן של המסורות הקדומות של רומא. הוא הקים ושיקם מקדשים, עודד משוררים וסופרים - בהם ורגיליוסהורציוס וליוויוס ואף עסק בכתיבה בעצמו. בפרובינקיות אף נוצרו פולחנים לכבודו.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©