אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


הרמב"ם.  גדול חכמי ישראל בימיה"ב
הרמב"ם. גדול חכמי ישראל בימיה"ב 
 
שבתאי צבי.  זעזוע עמוק בעולם היהודי
שבתאי צבי. זעזוע עמוק בעולם היהודי 
 
יהודים מועלים אל המוקד בספרד. איור
יהודים מועלים אל המוקד בספרד. איור 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 היסטוריוגרפיה
 ימי הביניים
 רומא העתיקה
 מסופוטמיה
 פרס
 אסלאם
 איסטנבול
 גרשם שלום
 שבתי צבי
 קונסטנטינוס ה-1 ''הגדול''
 תלמוד
 אמוראים
 גאונים
 כוזרים
 תור הזהב
 משה בן מימון
 משנה תורה
 מורה נבוכים
 עלילת דם
 אנוסים
 אינקוויזיציה
 גירוש ספרד
 האימפריה העות'מאנית
 צפת
 שולחן ערוך
 יצחק בן יעקב אלפסי
 אשר בן יחיאל
 גזרות ת"ח-ת"ט
 ברוך שפינוזה
 ימי הביניים המוקדמים
 ימי הביניים המאוחרים


תחומים קשורים
 יהדות - מושגים וכתבים
 ימי הביניים


 
 
 

יהדות ימי הבינייםיהדות ימי הביניים, אירועים מכריעים בתולדות העם היהודי מתום העת העתיקה ועד תחילת העת המודרנית. היסטוריונים נחלקו בשאלת הרלבנטיות של המושג "ימי הביניים" לתולדות עם ישראל. עם זאת, מוסכם שההיסטוריה היהודית לא התרחשה בנפרד מן ההיסטוריה הכוללת. ההתפתחויות השונות שעברו על יהודי העולם הושפעו מן הסביבה הלא יהודית, ולרוב אף השפיעו עליה חזרה.

 

אחת הטענות נגד הדיון בימי הביניים כמושג רלוונטי ליהודות היתה כי המושג "ימי הביניים" התייחס מלכתחילה לאירופה הנוצרית, ולכן אין לעשות בו שימוש בהקשר היהודי. טענה שונה, של פרופסור ישראל תא-שמע, למשל, היתה כי במושג "ימי הביניים" מובנית תפיסה של תקופת שקיעה, ואין לעשות בו שימוש (גם אם מלכתחילה מדובר בתפיסה מופרכת), שכן במקרה היהודי מדובר בתקופת זוהר תרבותית של פריחה אינטלקטואלית ויצירה בלתי פוסקת.

 

 

יהודים מגורשים מספרד ופורטוגל בדרך לצפון אפריקה

 

כיום מקובל היום להכיר ברלבנטיות של תקופת ימי הביניים לתולדות ישראל, תוך ניסוח חלופי של מועדי ההתחלה והסיום של התקופה. חורבן רומא במאה ה-5, שהיה בעל חשיבות עצומה להיסטוריה האירופית לא היה אירוע משמעותי לעם היהודי, שכן רובו המכריע חי בתחומי רומא המזרחית, בבל, ופרס. מן הבחינה היהודית היו כיבושי האסלאם במאה ה-7, לעומת זאת, התפתחות מכריעה בחשיבותה. בעקבות כיבושים אלה אוחדו תחת חסות אחת רוב קהילות ישראל, ומכאן ואילך החל עידן חדש בתולדות החברה, התרבות, והדת היהודית.

 

אשר לסיום התקופה, גם כאן אין משמעות גדולה בהקשר היהודי למאורע המקובל כסמל לסיום ימי הביניים – כיבוש קונסטנטינופול על ידי הטורקים במאה ה-15. החלופה המוצעת אינה אחידה, אך אחת העמדות המקובלות יותר, שהוצגה על ידי ההיסטוריון גרשם שלום, מתמקדת בשבתאות. לדברי שלום, השבתאות מסמלת, מחד, את סיכום היסודות המרכזיים של יהדות ימי הביניים. בה בעת, המשבר הרוחני החריף שנלווה לשבתאות תיפקד כנקודת מוצא להתפתחויות שעיצבו את התקופה המודרנית בתולדות ישראל. היסטוריונים המסכימים עם עמדה זו רואים בתנועה השבתאית זעזוע שפתח פתח לרעיונות חדשים ותפיסות עולם חדשות, ואלה עיצבו את התרבות היהודית בזמן החדש.

 

נקודות ציון בחיי העם היהודי בימי הביניים

 

השלטון הרומי בהנהגתו של הקיסר קונסטנטינוס הגדול (280?-337), הקיסר הרומי הנוצרי הראשון, החל ליזום מהלכים אנטי יהודיים, במקביל להחלטות כנסייתיות דומות. המדיניות הרומית האנטי יהודית נמשכה, למעט חריגים, עד לנפילת האימפריה.

 

סמוך לסיום המאה הרביעית לספירה נחתם התלמוד הירושלמי . בגלות בבל חיברו האמוראים את התלמוד הבבלי אשר נחתם בתקופת הסבוראים , במאה ה-6 לספירה. בין המאה השישית ועד לשקיעת המרכז היהודי בבבל (במחצית המאה ה-11) שגשגה יהדות בבל בהנהגתם הרוחנית של הגאונים .

 

בשנים אלו ובשנים הבאות אחריהן, סבלו היהודים, מעת לעת מהתנכלויות של השלטון ושל ההמון, נדרשו להתנצר, נרדפו, גורשו, עונו ונרצחו. כך למשל, ההתנכלויות על רקע דתי בבבל במאה ה-5 וה-6, הדרישה להתנצר בספרד ובאימפריה הביזנטית במאה ה-7 וגירוש יהודים מארצות ערב על ידי מוחמד ונאמניו באותה המאה. תופעה יוצאת דופן היתה התגיירותה של הממלכה הכוזרית לקראת סוף המאה ה-8 תחת שלטונו של המלך בולאן.

 

בין המאה ה-10 למאה ה-11 שגשגה הקהילה היהודית בספרד תחת השלטון המוסלמי במה שמכונה "תור הזהב ". תור הזהב בספרד המוסלמית הסתיים עם פלישתם של מוסלמים קנאים מאפריקה הצפונית באמצע המאה ה-12 ותחילתה של כפייה דתית. יהודים רבים היגרו לחלק הנוצרי של ספרד שם זכו ליחס סובלני עד למאה ה-13 לערך. בספרד פעל במאה ה-12 הרמב"ם , גדול חכמי ישראל של ימי הביניים, ומחבר הספרים" משנה תורה " ו"מורה נבוכים ".

 

במאות ה-13-15 סבלו ריכוזי היהודים ברחבי מערב אירופה מעלילות דם רדיפות, גירושים ועינויים: גירוש מאנגליה (1290) וצרפת (1306), טבח בגרמניה (1348), האנוסים בספרד החל מהמאה ה-14, התנכלות האינקוויזיציה , גירוש ספרד (1492) ועוד.

 

גירוש ספרד נחשב לאחד האירועים הטראומטיים בתולדות העם היהודי. מעבר לכך, למגע הישיר של הקהילות היהודיות הקיימות עם המגורשים שבאו מספרד היתה משמעות רבה. אלה השפיעו על אלה ולהיפך, ולאט לאט, במקומות רבים, החל גיבוש מחדש של זהות קהילתית.

 

עם כיבושה של ארץ ישראל על ידי העות'מאנים בתחילת המאה ה-16, עלו אליה יהודים רבים וחידשו בה את המרכז הרוחני היהודי. הפעילות הרוחנית התרכזה בעיקר בעיר צפת . ב-1565 נדפס לראשונה ה"שולחן ערוך " שחובר על ידי יוסף קארו מצפת. "שולחן ערוך", מסמך יסוד ביהדות הדתית, מסכם באופן מעשי וגורף פסקי הלכה ומתייחס בעיקר לשלושה פוסקי הלכה חשובים: הרי"ף , הרמב"ם והרא"ש .

 

במאה ה-17 אירעו פרעות חמלנצקי (גזרות ת"ח-ת"ט ) ביהודי אוקראינה, החלה התיישבות יהודית בצפון אמריקה, שפינוזה הוחרם על ידי הקהילה היהודית באמסטרדם ונוסדה התנועה המשיחית השבתאית שחוללה זעזוע עמוק בעולם היהודי.

 

ערכים נוספים

 

ימי הביניים - ערך כללי: היסטוריוגרפיה ואירועים מרכזיים בימי הביניים

ימי הביניים המוקדמים: מהמאה ה-5 ועד המאה ה-10

ימי הביניים המאוחרים: מהמאה ה-11 ועד המאה ה-15

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©