אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ג'ורג' אורוול
ג'ורג' אורוול צילום: איי פי
 
כריכת הספר "חוות החיות"
כריכת הספר "חוות החיות" באדיבות הוצאת עם עובד
 
כריכת הספר "1984"
כריכת הספר "1984" באדיבות הוצאת עם עובד
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 George Orwell


ערכים קשורים
 טוטליטריות
 נפאל
 אימפריאליזם וקולוניאליזם
 רומן
 מלחמת האזרחים בספרד
 קומוניזם
 שחפת
 מלחמת העולם השנייה
 אלגוריה
 משל
 השאלה


תחומים קשורים
 ספרות כללית


 
 
 

ג'ורג' אורוול


George Orwell

מידע נוסף

ג'ורג' אורוול (1903 - 1950), כינויו הספרותי של אריק בליר, סופר אנגלי, יליד הודו. מחשובי הסופרים של המאה העשרים אשר התריע בכתיבתו כנגד אובדן חירות המחשבה האנושית בחברה המודרנית, חברה הנשלטת על ידי משטרים טוטליטריים אפלים. 

 

נולד בכפר הודע שבהודו, בסמוך לגבול עם נפאל, מקום אליו הגיעה המשפחה בעקבות עבודתו של האב כפקיד זוטר בשירות האימפריה הבריטית. כשהיה בן שמונה חזרה משפחתו לאנגליה. הוריו השקיעו מאמצים כלכליים רבים כדי לשולחו לפנימייה פרטית לבנים - מוסד שבליר למד לשנוא. כעבור שנים כתב חיבור אוטוביוגרפי (שאותו התיר לפרסם רק לאחר מותו) על זכרונותיו המרים מתקופה זו: "Such, such were the joys".

 

מאוחר יותר, בגיל שלוש-עשרה, זכה במילגת לימודים במוסד היוקרתי איטון. הוא נחשב שם לתלמיד ממוצע וסירב להשקיע ממרצו בתוכנית הלימודים הבית-ספרית. יחד עם זאת, כבר מגיל צעיר ייעד עצמו לכתיבה ועל כן קרא באופן עצמאי פרוזה אנגלית מובחרת אשר נראתה לו רלוונטית להשכלתו.

 

בשנת 1922 הצטרף לכוח השיטור האימפריאליסטי של אנגליה במזרח אסיה, ובילה עד שנת 1927 בבורמה, כשוטר. המפגש המחודש של בליר עם האוכלוסיה המקומית החיה תחת עולו של המשטר הבריטי הזר, הוביל אותו בהדרגה לבחינה מחודשת ומפוכחת של החברה והתרבות הקולוניאליסטית בתוכה גדל. הוא הרגיש כי מצפונו אינו מאפשר לו להמשיך בתפקידו, התפטר וחזר ללונדון.

 

בלונדון החליט בליר להתמסר להגשמת ייעודו כסופר. מתוך אמונה כי הכתיבה צריכה להתבסס על התנסויות אישיות ממשיות, ואולי גם מתוך רצון לכפר על חטאי הקולוניאליזם שהיה שותף להם, עבר לחיות עם עניי לונדון ולאחר מכן עם עניי פאריז, ועבד במגוון עבודות דחק. ספרו הראשון – "דפוק וזרוק בפריז ובלונדון" שיצא לאור בשנת 1933, מבוסס על חוויותיו בשנים אלה. את הספר פירסם בליר תחת השם הספרותי "ג'ורג' אורוול" (אורוול הוא שמו של נהר הזורם במזרח אנגליה) אשר היה מאז לכינויו הקבוע.

 

בהמשך פירסם שורה של רומנים אשר בכולם ניכרת מחאתו הפוליטית כנגד כל סוגי אי-הסובלנות והעוולות האנושיים. במרכזם של רומנים אלו מככבים גיבורים שמצפונם מוליך אותם אל מחוץ לקונצנזוס החברתי והאידיאולוגי, גיבורים אשר רגישותם לזולת ול"אחר" מאלצת אותם לצאת כנגד הסביבה המנוכרת ולשלם על כך מחיר כבד.

 

בשנת 1936 נשלח לספרד ככתב חוץ כדי לסקר את מלחמת האזרחים ונשאר כלוחם בקטלוניה. במהלך החודשים בהם שירת כלוחם נפצע קשה וחזר לברצלונה, שם נרדף על ידי הקומוניסטים עד שלבסוף ברח לאנגליה. בתקופה זו התעצבה תודעתו הפוליטית של אורוול כסוציאליסט ליברלי והוא היה בין ראשוני האינטלקטואלים שהביעו בפומבי את אכזבתם מהקומוניזם.

 

בשנת 1938 אובחן אורוול כחולה שחפת. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, ביקש להתנדב להילחם בחזית, אולם נמצא בלתי כשיר לכך מבחינה בריאותית. הוא עבד תקופה מסוימת כמפיק ברשת הבי.בי.סי, ומאוחר יותר כעורך ספרותי בעיתון הטריביון. במקביל החל לשקוד על כתיבתה של "חוות החיות" – היצירה הראשונה שהקנתה לו שם עולמי, למרות שהוצאתה לאור לוותה בקשיים רבים ובהעדר נכונות של מו"לים באנגליה ובארה"ב לפרסמה.

 

"חוות החיות"

 

"חוות החיות" היא אלגוריה אנטי קומוניסטית, פשטנית במכוון. במרכזה ניצבים בעלי חיים המחליטים להתאחד יחד כנגד עריצותם של בני האדם המנהלים את החווה ביד קשה. לכאורה נראה כי האחווה השוררת בין בעלי החיים, על אף שונותם זה מזה, אכן מבטיחה משטר חדש שעיקרו שוויון וחירות לכל. אלא שבפועל מתברר, כי חלק מן החיות משתמשות בכוחן ובחוכמתן כדי לנצל את תמימותם של שאר בעלי החיים וכך להגיע לעמדת כוח ושליטה, שאינה שונה במאומה מעמדת השררה שהייתה נתונה בידם של בני האדם.

 

"1984"

 

יצירתו המפורסמת ביותר של אורוול "1984" פורסמה בשנת 1949, חודשים ספורים לפני מותו כתוצאה ממחלת השחפת.

בספר פורש אורוול את חזונו הנבואי על החברה המודרנית, חברה אשר נשלטת על ידי משטר דיקטטורי המדכא כל אפשרות למחשבה חופשית ומטיל צנזורה טוטלית על רעיונותיהם ואורחותיהם של בני האדם. בתוך המציאות הקודרת הזו, מתייצב גיבור אחד המתעקש לצאת כנגד משטרת המחשבות. בעבור עמידתו האיתנה על זכותו של הפרט להביע רצון עצמאי, הוא משלם מחיר אישי כבד בעינויי גוף ונפש קשים מנשוא.

 

"1984" הפך למשל תרבותי ותקשורתי שגור, ובעיקר נפוץ הביטוי "האח הגדול" כמטפורה למעקב בלתי פוסק של השלטון אחר האזרחים, השולל מהם את חירותם.

 


מידע נוסף

 

"מתחת לאף" - אסופת מאמרים של ג'ורג' אורוול - "יש התאמה בין היצירה הספרותית של אורוול, המאמרים השונים ותיאור חייו. הנושאים שהעסיקו אותו במאמרים הם תוצאה של אירועים, מקומות ואנשים שחלפו בחייו. כתיבתו הספרותית היא כמו זיקוק של השניים, לקיחת הדברים צעד אחד קדימה אל המחוזות היפים של הפרוזה והדמיון". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.  

 

האליל שהכזיב - "מעריציו של ג'ורג' אורוול, שבימים אלה מלאו 100 שנה להיוולדו, בהלם: מתברר שמחברם של הספרים האלמותיים '1984' ו'חוות החיות' מסר לשירותי הביטחון הבריטיים 'רשימה שחורה' של 38 אנשים, שחשד כי הם קומוניסטים. האם הסופר שנלחם כל חייו בהגבלת חופש הביטוי היה בעצמו שליח של 'האח הגדול'?". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

שתי רגליים רע, ארבע רגליים טוב - "את חוות החיות כתב אורוול ב–1944, בעוד העולם המערבי מנסה לשחרר את עצמו מן הפאשיזם הנאצי. בטעות אפשר היה לפרש את המשל שלו על החיות שמנכסות את החווה לעצמן ככתב-אישום נגד הנאצים, אבל לא: זהו סיפור פשטני במתכוון, שמי שמעיין בו יכול למצוא שם את כל סממני ההיסטוריה המכוערת של המהפכה הקומוניסטית". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

בספר שאני קורא גם ג'ורג' זרוק דפוק - "דפוק וזרוק בפריז ובלונדון" של ג'ורג' אורוול שיוצא בתרגום מחודש, מספר את הרפתקאותיו של סופר בריטי שנאלץ לנדוד במחוזות העוני הקשים של פריז ולונדון. הנה קטע מתוכו. מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט -לחצו כאן.

 

פרוייקט פנטסטי - במשך רוב תולדות הספרות הבדיונית, ספרות ושירה פנטסטית היו היחידות שבנמצא. פרוייקט פנטסיה באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט – לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©