אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שמעון אבידן, מפקד חטיבת גבעתי
שמעון אבידן, מפקד חטיבת גבעתי באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח
 
מלווי שיירות לירושלים בחולדה
מלווי שיירות לירושלים בחולדה באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח
 
הקסטל
הקסטל באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח
 
הירידה מהקסטל לכיוון מוצא
הירידה מהקסטל לכיוון מוצא באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מלחמת העצמאות
 הגנה
 החלטת החלוקה
 משטרת היישובים העבריים
 שיירת חולדה
 ירושלים
 דוד בן-גוריון
 פלמ"ח
 יגאל אלון
 חסן סלמה
 מבשרת ציון
 משפחת חוסייני
 מבצע דני
 מבצע ההר
 דרך בורמה


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

מבצע נחשוןציטוטים |  מידע נוסף

מבצע נחשון (3 - 15 באפריל 1948), מבצע צבאי במלחמת העצמאות במהלכו יצאו כוחות ה"הגנה" לפרוץ את המצור על ירושלים.

 

בעקבות החלטת האו"ם על חלוקת ארץ ישראל, ב-29 בנובמבר 1947, החל השלב הראשון במלחמת העצמאות בו התעמתו כוחות היישוב הציוני עם הכוחות הפלסטינים, שהסתייעו במתנדבים מארצות ערב. הפעילות הצבאית בחלק הראשון של שלב זה התבטאה בלחימה על צירי התחבורה בין היישובים השונים ובלחימת רחוב בערים המעורבות (ירושלים, חיפה, שכונותיה הדרומיות של תל אביב הסמוכות ליפו ועוד), לחימה בה עיקר היוזמה היתה נתונה בידי הצד הפלסטיני בעוד הצד היהודי עסק בעיקר בהתגוננות ובבלימה.

 

לקראת מבצע נחשון, אזור חולדה (באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח)

 

אחת מחזיתות הלחימה העיקריות היתה לאורכו של הכביש לירושלים. התנועה בדרך זו מן השפלה אל ירושלים ובכיוון ההפוך היתה נתונה לירי צלפים, למטעני נפץ ולהתקפות של כנופיות פלסטיניות מן הכפרים הסמוכים לדרכי התנועה. כתגובה לכך פיתח ארגון ה"הגנה" את שיטת השיירות - תנועה בשיירות מאורגנות של כלי רכב ממוגנים, אשר אובטחו על ידי משטרת היישובים העבריים או אנשי "הגנה" חמושים. השיירות לירושלים ספגו פגיעות קשות מצד הכנופיות הפלסטיניות (בעיקר בקטע ההררי שבין הקסטל ושער הגיא - באב אל ואד), אולם הצליחו לשמר רמה מסוימת של קשר ואספקה מן השפלה לירושלים. 

 

לוחמים בקסטל (צילום: לע"מ)

 

במרס 1948, עם החמרה ברמת ההתקפות על תנועת השיירות לירושלים (דוגמת שיירת חולדה), נותקו למעשה הדרכים אל העיר והמצור על ירושלים החל. במהלך המצור נאלצו תושביה היהודים של ירושלים להתמודד עם מחסור ממושך וחמור במזון, במים ובמוצרים חיוניים שונים. 

 

המצור על ירושלים הביא את הנהגת היישוב הציוני, ובראשה דוד בן גוריון,  להחלטה במרס 1948 על שינוי פני הלחימה ונטילת היוזמה ההתקפית (החלטה שסימנה את המעבר לחלק השני בשלב א' במלחמה). בעקבות ההחלטה גיבשה מפקדת ה"הגנה" את תוכנית ד' - תוכנית מבצעית התקפית שיעדיה היו: "ההשתלטות על שטחה של המדינה העברית וההגנה על גבולותיה, וכן על גושי ההתיישבות והאוכלוסייה העברית שמחוץ לגבולות".

 

ב-3 באפריל 1948 יצאו כוחות ה"הגנה" למבצע נחשון, המבצע הגדול הראשון של המלחמה, שנועד לתפוס שטחים החולשים על ציר לטרון - שער הגיא - קסטל - ירושלים,  ובכך ליצור פרוזודור מאובטח לתנועה שרוחבו  2 - 10 ק"מ משני צדי הכביש הראשי לירושלים. 

 

 

כפר הקסטל (באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח)

 

הכוחות שרוכזו למבצע נחשון התארגנו במסגרת חטיבתית: שני גדודי פלמ"ח, יחידות מחטיבות גבעתי ואלכסנדרוני, כוחות משוריינים וכוחות נוספים. היה זה סדר הכוחות הגדול ביותר שריכזה ההגנה עד לאותה עת לפעולה אחת. הלוחמים (כ-1,500 לערך) נגרעו לצורך המבצע מכוחות ההגנה של יישובים רבים, וצוידו בנשק שהגיע ממש באותה עת במבצעי הרכש המוטסים הראשונים. תכנון המבצע וביצועו הופקד בידי יגאל אלון, אולם כשזה נותר באקראי נצור בגוש עציון, הועבר הפיקוד לידי שמעון אבידן, מפקד חטיבת גבעתי, שאף הקים מטה ייחודי לצורך ההכנות וניהול הלחימה.

 

יש לציין כי להגעת ספינת הנשק "נורה" לנמל תל אביב זמן קצר לפני תחילת המבצע (1 באפריל 1948) היתה חשיבות רבה בהצלחתו. רבים מכלי הנשק והתחמושת שנשאה עליה (4,500 רובים, 200 מקלעים וכ-5 מיליון כדורים), שמשו את הלוחמים.

 

למבצע קדמו שתי פעולות צבאיות שנועדו לסייע במהלכי הקרבות: ב-3 באפריל נכבשו כפר הקסטל ומשלט הקסטל (מוצב מבוצר שעמד בראש ההר עליו ישב הכפר). ב-5 באפריל נערכה פשיטה מוצלחת על מפקדת חסן סלמה הסמוכה לרמלה.

 

 

קולוניה לפני הכיבוש (באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח)

 

במהלך המבצע השתלטו הכוחות הלוחמים על נקודות שליטה שונות ממזרח וממערב לנתיב התנועה לירושלים וחסמו את תנועתם של כוחות פלסטיניים אליו. במסגרת מהלך זה נכבשו ונתפסו הכפרים הפלסטיניים: קסטל (2- 9 באפריל), חולדה הערבית ודיר מוחזין (בליל 5 - 6 באפריל). הכפר קולוניה נכבש פונה ובתיו פוצצו (11 באפריל). כמו כן נכבש המחנה ואדי סראר. כארבעה ימים לאחר תחילת המבצע יצאה שיירת אספקה מחולדה לירושלים אשר הצליחה להגיע ליעדה.

 

חולדה הערבית (באדיבות אוצר תמונות הפלמ"ח)

 

הקרב על הקסטל היה אחד המרכזיים במבצע ובמהלכו עברה השליטה בכפר ובפסגת ההר המבוצרת מצד לצד מספר פעמים. הקרבות גבו קורבנות רבים, הן בקרב הכוחות היהודים והן בקרב הכוחות הפלסטינים, אשר מפקדם עבד אל-קאדר אל-חוסייני נהרג באחד הקרבות. לבסוף נכבש הכפר על ידי הגדוד הרביעי של הפלמ"ח.

 

הצלחתו של מבצע נחשון אפשר את פריצתו הזמנית של המצור על ירושלים והעברת כ-900 טונות של אספקה חיונית לעיר הנצורה. אולם עם סיומו ועם נסיגת הכוחות התחדש המצור על העיר. במהלך מבצע נחשון נהרגו 57 לוחמי "הגנה" ו-72 לוחמים נוספים נפצעו.

 

ההישגים שהושגו במבצע נחשון דרבנו את מפקדת ההגנה לערוך מבצעים התקפיים נוספים בגזרות לחימה אחרות. כמו כן  ניתן לראות בו שלב חשוב במעבר כוחות ה"הגנה" ממסגרת מחתרתית-הגנתית לצבא לוחם. כוחות ה"הגנה" ולאחר מכן צה"ל המשיכו ליזום מבצעים שמטרתם היתה תפיסת שטחים שולטים בדרך לירושלים (מבצע דני, מבצע ההר ועוד), אולם נתיב התנועה המאובטח הראשון לעיר נפרץ רק עם הכשרתה של "דרך בורמה".

 


ציטוטים

 

  • יגאל ידין, קצין המבצעים במפקדת ה"הגנה", מרס 1948: "הפתרון היחידי הוא נטילת היוזמה האופרטיבית לידינו, בשאיפה להגיע להכרעה צבאית מצדנו נגד האויב".

 

  • ישראל גלילי, ראש המטה הארצי של ה"הגנה": "האימה הולידה את ההעזה, וזו חוללה את נחשון".

 

  • דוד בן גוריון, רה"מ, 1952: "אלמלא הצליחה מערכה זו (מבצע נחשון) אינני בטוח אם היינו מגיעים להכרזת העצמאות".

 


מידע נוסף

 

שיח לוחמים - סקירת כל מלחמות ישראל. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן 

 

זו הארץ - תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. 

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©