אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אייתאללה סייד מוחמד חוסיין פדלאללה
אייתאללה סייד מוחמד חוסיין פדלאללה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של סייד מוחמד חוסיין פדלאללה (אנגלית)
 על השייח' פדלאללה בפורטל הלבנוני "אל משריק" (אנגלית)


ערכים קשורים
 ג'יהאד
 יאסר ערפאת
 פאן-אסלאם
 החלטות מועצת הביטחון של האו"ם 1559 ו-1701
 השיעים בלבנון - מתואלים
 חיזבאללה
 לבנון
 שיעה
 עירק
 אירן
 בינת ג'ביל
 אימפריאליזם וקולוניאליזם
 רגב' חרב


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 אסלאם


 
 
 

מוחמד חוסיין פדלאללה


Mohammad Hussein Fadlallah

יחסיו עם חיזבאללה |  ציטוטים |  מידע נוסף

מוחמד חוסיין פדלאללה (1935 - 2010), מנהיג וכוהן דת שיעי גבוה (אייתאללה), נמנה על מייסדיו של ארגון חיזבאללה, ומהווה עבור פעיליו בלבנון סמכות רוחנית עליונה. השייח' פדלאללה נחשב בקרב האסלאם השיעי לעילוי בתחום ההלכתי, והשפעתו רבה גם בעירק; בעיני רבים סמכותו ההלכתית עולה על זאת של עלי חמנאי מנהיגה הרוחני של אירן.

 

פדלאללה, נמנה על מייסדיו של ארגון חיזבאללה (צילום: mct)

 

נולד בנג'ף למשפחה מעיינתא (הסמוכה לבינת-ג'ביל בדרום לבנון) שבראשה עמד האב, אייתאללה עבדל-ראוף, וכך זכה לחינוך ולהשכלה רחבה מבית. משחר נעוריו גילה פדלאללה עניין רב בספרות, בפילוסופיה ובשאלות הפוליטיות העומדות על הפרק. אביו עודד אותו לשלוח יד בשירה על מנת לחזק את שליטתו ברזי השפה הערבית. תפיסתו המהירה ובקיאותו אפשרו לו להתקבל לכיתות הלימוד של גדולי המורים בנג'ף. ב-1952 ערך ביקור בלבנון, וחיבר בה שירה שעניינה דת חברה ומדינה: עוני ואבטלה, אחדות האסלאם, הקולוניאליזם הצרפתי, וגם הספד למשורר הלבנוני הגדול מוחסין אל-אמין (Muhsin al-Amin). 

 

לכשסיים פדלאללה את חוק לימודיו, נעשה מורה מבוקש, והוזמן ב-1966 ללבנון על ידי "משפחת האחווה", חוג מאמינים ברובע נבעא שבמזרח ביירות, שם הוסמך כ"אימאם" (ראש קהילה ופוסק הלכה). בניגוד להנהגה המסורתית שמרנית של השיעים, אשר הקפידה להתכנס בדלת אמותיו של התלמוד הדתי, נקט פדלאללה גישה של מעורבות אקטיבית בחיי יומיום של קהילת מאמיניו. יתר על כן, הוא גילה עניין רב בהרחבת הדיאלוג ויחסי הגומלין התרבותיים בין השיעים לבין הסונים והנוצרים. במערב ביירות הקימו פדלאללה ותלמידיו את "מוסד השריעה האסלאמי", בו למד בין השאר השייח' רג'ב חרב, ממנהיגי ההתקוממות השיעית נגד צה"ל בדרום לבנון.

 

זמן קצר לאחר פרוץ מלחמת האזרחים הועתקה פעילות המוסד לשכונותיה הדרומיות של העיר (1976). מתוך תחושת דחיפות ושליחות עמוקה, נשא פדלאללה דרשות בהן קרא למאמינים להתאחד סביב האסלאם נגד האימפריאליזם המערבי המבקש להכריעו. יחד עם מוחמד באכר אל-סאדר, אף הוא מגדולי המלומדים והפוסקים בעולם השיעי, תרם פדלאללה להתפתחותה של התנועה האסלאמית שיעית בעירק.

 

 

קהל מאמינים מאזין לדרשת יום השישי של פדלאללה במסגד אל-אמאמין, שכונת חארת חריכ בדרום ביירות, יולי 2000 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

בסיוע תרומות הקים פדלאללה מוסדות קהילתיים ורשת חינוך ורווחה ענפה הכוללת: בית חולים, מרפאות, מכוני מחקר, בתי ספר, גני ילדים ותמיכה בנזקקים; למעלה מ-100,000 איש נהנים משירותי מערכת זו מידי שנה. באישור שלטונות סוריה, אף הוקם על ידו בית ספר דתי בדמשק, בו הוא מלמד.

 

השייח' פדלאללה הוא מחברם של עשרות ספרים, מאמרים ופרסומים שונים בתחומי ההלכה האסלאמית, השירה והעיון. 

 


יחסיו עם חיזבאללה

על אף היותו מוכר כ"מנהיג הרוחני של חיזבאללה" וכאחד ממייסדיו של הארגון, מקפיד השייח' פדלאללה להצניע את מעמדו זה בפרסומים הנעשים לצרכי חוץ במערב. תחת זאת נוהג הוא להציג עצמו כמי שנשא אמנם בשנות ה-80 בתפקיד ראש המועצה הרוחנית של חיזבאללה, אך למרות השפעתו הרבה על האירגון, אין הוא ממלא בו עוד תפקיד רשמי כלשהו.

 

ב"פתווה" (פסק הלכה) שפירסם בעקבות פיגוע טרור במרוקו בשנת 2003, יצא כנגד פיגועי התאבדות "שהורגים גברים, נשים וילדים" והגדירם "מעשים ברברים". אולם במקרים אחרים בהם נדרש לעניין זה, טען פדלאללה כי על פי האסלאם ההתאבדות אמנם אסורה, אך אין בכך משום איסור על פיגועי הקרבה עצמית הנערכים במסגרת ג'יהאד (מלחמת קודש), מאחר והקרבה עצמית במלחמה אינה בגדר התאבדות. השייח' פדלאללה אינו מכיר בזכות קיומה של ישראל בגבולות כלשהם (לדעתו יאסר ערפאת היה בוגד משום שהכיר בה), ושולל במידה רבה גם את הלגיטימיות של הרפובליקה הלבנונית במתכונתה הנוכחית. הוא דוגל בחזון פאן-אסלאמי ומציע לכונן במקום מדינות ערב הנפרדות מדינת הלכה אסלאמית גדולה. 

 

לאחר המערכה בין צה"ל לחיזבאללה ביולי-אוגוסט 2006 יצא פדלאללה נגד יישום החלטה 1559 של האו"ם והצהיר כי "כל דיון בנושא פירוק נשקו של חיזבאללה אחרי כל מה שקרה עולה לדרגה של בגידה."

 


ציטוטים

 

  • על סכנת הקולוניאליזם והאיום היהודי על האסלאם: "איני סבור כי מקורן של כל בעיותינו חיצוני, אך מצד שני, לא יהיה זה נכון לטעון כי כל בעיותינו הינן תוצאה של מעשינו. אנו נאבקים באותו אויב אשר כולנו יודעים היטב כיצד עיצב את ארצנו, ומתמודדים כנגד אותו משחק ישן של הקולוניאליזם, ומה שמשתנה מתקופה לתקופה זה רק שמו של הקולוניאליסט."--- "התנועה היהודית העולמית עמלה להפקיע מהאסלאם את עמדות הכוח הנוכחיות שלו; היהודים רוצים לשלוט בפוטנציאל הכלכלי ובמשאבים של העולם המוסלמי, להחליש אותו רוחנית בשאלת ירושלים ולמגר אותו גיאוגרפית בשאלת פלסטין".

 


מידע נוסף

 

מלחמת לבנון השנייה - פרוייקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לפרוייקט המלא - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©