אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


עמוד טוטם
עמוד טוטם צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
פולחן אל השמש של האצטקים במקסיקו סיטי
פולחן אל השמש של האצטקים במקסיקו סיטי צילום: רויטרס
 
המוזיאון הלאומי לילידי אמריקה
המוזיאון הלאומי לילידי אמריקה צילום: איי פי
 
ראש שבט היידה בקנדה
ראש שבט היידה בקנדה צילום: איי פי
 
בן שבט פטקסו מצפון ברזיל
בן שבט פטקסו מצפון ברזיל צילום: רויטרס
 
ילידי אמריקה באקוודור
ילידי אמריקה באקוודור צילום: מיכל שומר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מקבץ קישורים בנושא
 מידע נוסף


ערכים קשורים
 אמריקה הצפונית
 טוטם
 רוקי
 קנדה
 מקסיקו
 ארצות הברית של אמריקה
 מיסיסיפי
 אמריקה התיכונה
 מאיה
 אצטקים
 גואטמלה
 אלפבית
 ארנן קורטס
 בניטו פבלו חוארס
 אמריקה הדרומית
 פרו
 צ'ילה
 אקוודור
 בוליביה
 ארגנטינה
 אינקה
 פרנסיסקו פיסרו
 אנדים
 פנתאיזם
 הונדורס
 בליז
 קולומביה
 אמריקה
 אירופה
 אסיה
 כריסטופר קולומבוס
 אינדונזיה
 מרקו פולו
 איי הודו המערבית
 הודו
 אלסקה


תחומים קשורים
 סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
 תרבות כללית


 
 
 

ילידי אמריקה


Native Americans

הילידים באמריקה הצפונית |  הילידים באמריקה התיכונה |  הילידים באמריקה הדרומית |  מידע נוסף

ילידי אמריקה, שם כולל לבני עמים שונים שישבו ביבשת אמריקה עוד לפני בואם של בני אירופה. נקראים גם אמריקאים ילידים (Native American). מרביתם כהי עור יחסית, רחבי פנים, שערם שחור וחלק וחיתוך עיניהם צר, בדומה למונגולים שביבשת אסיה.

 

בעבר נהגו לכנותם "אינדיאנים" (Indians), כלומר הודים. מקור השם בסברתו המוטעית של כריסטופר קולומבוס, מגלה הארצות האיטלקי, כי האיים שאליהם הגיע בשנת 1492 היו איי הודו המזרחית (כיום אינדונזיה), כפי שתיאר אותם מרקו פולו. משהתבררה טעותו, קיבלו איים אלה את השם איי הודו המערבית. הכינוי "אינדיאנים" נשאר בעינו, אם כי היו שהעדיפו לכנותם Amerindians כדי למנוע בלבול מיותר בינם לבין תושבי הודו. מטעמים של תקינות פוליטית, הוחלפו שני השמות האלה בזמן האחרון, ועכשיו נהוג לכנותם ילידי אמריקה, או אמריקאים ילידים.

 

משערים שאבותיהם - ציידים נודדים - יצאו לפני 14,000 שנה בערך מאסיה, עברו דרך אלסקה והגיעו ליבשת אמריקה. (במקום שבו נמצא כיום מצר ברינג היה באותה עת גשר יבשתי שקישר פיסית בין צפון-מזרח אסיה וצפון-מערב אמריקה.) במהלך נדודיהם דרומה התיישבו במקומות שונים ביבשת. מרבית הילידים הקדומים התפרנסו מציד חיות בר גדולות ודיג. בתקופות מאוחרות יותר, לקראת סוף האלף האחרון לספירה, התווסף העיסוק בחקלאות ובעיקר גידולי תירס ופולים למיניהם.

 

לילידי אמריקה מאות שפות השייכות לכ-150 משפחות לשוניות, הנבדלות ביניהן לפי מיקומן הגיאוגרפי. מקובל להבחין בין שלוש קבוצות של עמים ילידים, על פי אזורי ישיבתם: אמריקה הצפונית, אמריקה התיכונה ואמריקה הדרומית.

 


הילידים באמריקה הצפונית

כבר בתקופות מוקדמות נחלקו ילידי אמריקה הצפונית למספר קבוצות שהיו נבדלות ביניהן מבחינה גיאוגרפית ותרבותית.

 

שבטי החוף הצפוני מערבי היו דייגים וציידים. הטוטמים, המסכות ועבודות האריגה היו אופייניים לתרבותם. שבטי ערבות העשב שבין המיסיסיפי להרי הרוקי היו נודדים ולוחמים, שפרנסתם התבססה על ציד ושלל מלחמות. הם סגדו לשמש והתגוררו במערות ונקיקים. שבטי הרמות שבין דרום קנדה לקליפורניה היו חקלאים, דייגים וציידים. השבטים שישבו בחבלי היער שבמזרח אמריקה הצפונית, התקיימו מציד ומחקלאות ביתית והתגוררו בוויגוומים (Wigwam) - אוהל בצורת חרוט, העשוי מעורות ביזון. הם סגדו לשמש, השתמשו באיפור פנים, נהגו לקרקף את אויביהם והיתה להם קדרות מפותחת. שבטי הצפון שבקנדה היו ציידים נודדים ובחברתם היה תפקיד מרכזי לשמאן (כהן השבט). השבטים שבחבלים הדרומיים מערביים ועד גבול מקסיקו של ימינו, היו חקלאים שרמת הקדרות שייצרו הייתה מפותחת, כמו גם קליעת הסלים והאריגה.

 

בין השבטים הבולטים היו האפאצ'י, הפואבלו, הנאבאחו, הקרואו, הצ'רוקי והמוהוק.

 

לאחר גלי ההתיישבות של האדם הלבן ביבשת - החל מאמצע המאה ה-16 - נוצרו עימותים אלימים בין המתיישבים החדשים ובין האינדיאנים, בעיקר בעקבות השתלטותם של הלבנים על הקרקעות וחיסול עדרי הביזונים שהאינדיאנים ניזונו מהם. עם הרחבת התיישבותם של הלבנים במאה ה-18 נתמעטו שבטי האינדיאנים. ב-1815 החלה ממשלת ארצות הברית ליישבם בשמורות שהוקמו ממערב לנהר המיסיסיפי. מהלך זה הגביר את התסיסה והזעם בקרב השבטים האינדיאנים והוביל להחרפת הקרבות בין הלבנים לבינם באמצע המאה ה-19.

 

כיום, מרבית האינדיאנים הם בגדר מיעוט עני היושב במערב ארצות הברית. חוק "ארגון האינדיאנים מחדש" (1934) נועד לשפר את כלכלתם, אך במקביל ניסה להטמיעם בחברה הכללית. בשנות השבעים של המאה העשרים נוסדה "תנועת האינדיאנים האמריקנים" (American Indian Movement) ותנועות נוספות שקמו במטרה להשיב לאינדיאנים אדמות, לטפח את מורשתם ולשפר את תנאי חייהם. האינדיאנים שבאמריקה הצפונית מונים כיום פחות מ-2,000,000 נפש (כ-1,500,000 מהם בארצות הברית).

 


הילידים באמריקה התיכונה

לאמריקה התיכונה, הגיעו האינדיאנים לפני למעלה מ-10,000 שנה. בין העמים האינדיאנים הקדומים הבולטים באזור היו הטולטקים אשר הגיעו במאה ה-9 למקסיקו מהצפון. מאוחר יותר באותה מאה, ייסדו ברמת מקסיקו את בירתם טולאן (Tula,Tollan). ב-1000 לספירה היגרו מקצת הטולטקים לאזור מפרץ מקסיקו ובהשפעתם פרחה תרבות המאיה. לאחר שהוחרבה בירתם טולאן (1170 בקירוב) נפוצו ברחבי מקסיקו וביתר אמריקה התיכונה.

 

החשובים שבעמים האינדיאנים היו המאיה והאצטקים. המאיה ישבו בעיקר במקסיקו ובגואטמלה עוד לפני 2,000 שנה. בין השנים 1200-1300 התפשטו בחצי האי יוקטן וייסדו ערים ויישובים חקלאיים רבים. מספרם באותה תקופה נאמד ב-14,000,000 נפש. תרבותם הייתה מפותחת מאוד: הם כתבו בכתב אידיאוגרפי (כתב ציורים), היה להם ידע במדעים וחברתם הושתתה על קהילות חקלאיות. עם כיבושי הספרדים ב-1546 נחרבה למעשה תרבות המאיה.

 

האצטקים התיישבו במקסיקו במאה ה-12 והקימו מעצמה חזקה שתרבותה הושתתה על המורשת הטולטקית. היה להם ידע רב בהנדסה ובאסטרונומיה והם קיימו קשרי מסחר נרחבים. בימי שלטונו של מונטסומה ה-1 (1440-1469) השתלטו האצטקים על אזורים נרחבים במקסיקו ושלטו בתושביהם. הכובש הספרדי קורטס חיסל את ממלכתם בשנות העשרים של המאה ה-16.

 

השלטון הספרדי באזור נמשך עד המאה ה-19. בכמה מדינות הביא סיום הקולוניאליזם הספרדי להרעה במצבם של האינדיאנים. כך למשל בגואטמלה, שזכתה לעצמאות מספרד בשנת 1821, תפסו את רוב עמדות הכוח תושבים ממוצא ספרדי, שגזלו מצאצאי המאיה את שארית אדמותיהם והפכו אותם לעבדים. דוגמה שונה היתה מקסיקו, אשר עוד במאה ה-19, תחת הנהגתו של הנשיא האינדיאני חוארס, נקטה מדיניות של שילוב האינדיאנים בחברה יחד עם שמירה על מורשתם.

 


הילידים באמריקה הדרומית

לפני הכיבוש הספרדי של אמריקה הדרומית, מנו האינדיאנים כ-30,000,000 נפש שישבו בתחומי פרו וצ'ילה של ימינו, ובאזורי אקוודור, בוליביה וצפון ארגנטינה. עד המאות ה-15 וה-16, שלטו באמריקה הדרומית שבטים שונים של אינדיאנים (צ'ימו, נזקה, ארואקניה, איימארה ופואלצ'ס) ובראשם שבט האינקה.

 

לאינקה היתה התרבות המתקדמת ביותר באזור. למן המאה ה-14 ועד שנת 1532 - כאשר כבש את ארצם פיסרו הספרדי - הם שלטו על כל חבלי האנדים. הם הקימו קיסרות גדולה ומאורגנת היטב. דתם הייתה פנתיאיסטית, והידע שלהם בהנדסה נחשב מתקדם.

 

במאה ה-16 השתלטו הספרדים על מרבית שטחה של דרום אמריקה, כך שעד תחילת המאה ה-19 היתה כפופה ברובה לשלטונה הקולוניאלי של ספרד. מאז כיבושי הספרדים, הפכו רוב האינדיאנים לקבוצה אתנית מדוכאת וענייה. למעט התעוררותם הלאומית של בני האינקה בפרו, הם בני השכבה החברתית-כלכלית הנמוכה ביותר, ההולכים ונטמעים בחברת יוצאי אירופה. תרבותם של האינדיאנים נשמרת אך ורק ביערות העד שבאמזונס, שם חיים עדיין שבטים שפרנסתם מתבססת על ציד ודיג.

 


מידע נוסף

לפרוט על קורותיהם של האינדיאנים במדינות השונות, אנא ראו בערכי המדינות: מקסיקו, פרו, צ'ילה, בוליביה, ארגנטינה, אקוודור, גואטמלה, ארצות הברית, הונדורס, בליז, קולומביה ועוד.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©