אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שרון בקלפי משאל מתפקדי הליכוד על ההתנתקות, מאי 2004. ההצבעה הסתיימה בהפסד צורב לשרון
שרון בקלפי משאל מתפקדי הליכוד על ההתנתקות, מאי 2004. ההצבעה הסתיימה בהפסד צורב לשרון צילום: איי אף פי
 
חסימת כבישים בבאר שבע
חסימת כבישים בבאר שבע צילום: רוני סופר
 
הפינוי בחומש
הפינוי בחומש צילום: איי אף פי
 
ובצד הפלסטיני תופרים דגלים
ובצד הפלסטיני תופרים דגלים צילום: רויטרס
 
פלסטינים חוגגים ליד נצרים
פלסטינים חוגגים ליד נצרים צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 ההתנתקות: הכרעה בכנסת - פרויקט מיוחד באתר ynet
 נאומו של שרון בכנס הרצליה, דצמבר 2003 - מתוך אתר ynet
 תבוסת שרון: 59.5% - נגד ההתנתקות, 39.7% - בעד- כתבה באתר ynet
 מנהלת סל"ע - האתר הרשמי
 ההתנתקות: נאומו המלא של ראש הממשלה - מתוך אתר ynet
 מכתב בוש מאפריל 2004 - מתוך אתר ynet


ערכים קשורים
 אריאל שרון
 פלסטינאים
 אהוד ברק
 ליכוד
 בנימין אלון
 אביגדור ליברמן
 כפר דרום
 גוש קטיף
 חמאס
 רקטות
 רצועת עזה


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 יחסים בינלאומיים
 ישראל והציונות


 
 
 

תוכנית ההתנתקות


Separation Plan

הצגת התוכנית |  מכתב בוש |  המחאה נגד התוכנית |  ההתנתקות יוצאת לפועל |  תוצאות והשלכות ההתנתקות |  מידע נוסף

תוכנית ההתנתקות, מהלך מדיני חד-צדדי שיזמה ממשלת ישראל במסגרתו פונו במהלך אוגוסט 2005 כל היישובים הישראלים והוסגו כל כוחות צה"ל משטחי רצועת עזה.  בתחילת ספטמבר 2005 הועבר השטח לידי הרשות הפלסטינית. במסגרת התוכנית פונו גם מספר יישובים ישראלים בצפון השומרון.

 


הצגת התוכנית

לאחר תקופה ארוכה של קיפאון בתהליך המדיני הציג ראש הממשלה אריאל שרון בנאום בכנס הרצליה (18 בדצמבר 2003) לראשונה ובאופן כללי את תוכנית ההתנתקות שנועדה לטענתו לשפר את הערכותה של ישראל מול התושבים הפלסטינאים בשטחי רצועת עזה ויהודה ושומרון: "תוכנית ההתנתקות תכלול פריסה מחודשת של כוחות צה"ל וקווי ביטחון חדשים ושינוי בפריסת היישובים, כך שיפחת ככל הניתן מספר הישראלים הנמצאים בלב האוכלוסייה הפלסטינית. נשרטט קווי ביטחון ארעיים וצה"ל ייערך על קווים אלו. הביטחון יסופק על ידי פריסת צה"ל, גדר הביטחון ומכשולים פיזיים אחרים. תוכנית ההתנתקות תפחית את החיכוך בינינו לבינם".  

 

פרטיה המלאים של התוכנית הוצגו באפריל 2004, אז הודיע שרון כי בכוונתו להוציא לפועל תוכנית התנתקות והיפרדות ברצועת עזה, אשר תכלול את פינוי כל היישובים היהודיים מן הרצועה וכן מספר יישובים בצפון השומרון.

 

התוכנית, שבקוויה הכלליים הועלתה כבר בשנת 2000 בתקופת כהונתה של ממשלת ברק (כתגובה לרמזים על אפשרות הכרזה חד-צדדית של הפלסטינים על הקמת מדינה עצמאית משלהם, ובאנגלית תוארה כ-"Unilateral Separation", כלומר "היפרדות חד-צדדית"), נועדה להתבצע ללא קיום משא-ומתן עם הפלסטינאים, מתוך הנחה שאין אפשרות להגיע להסכמות במו"מ שכזה (הנחה שזכתה לכינוי - "אין פרטנר"). בחודשים לאחר מכן החל רה"מ שרון בגיבוש תמיכה בינלאומית לתוכנית ובמקביל החל בניהול מערכה פוליטית להשגת רוב להעברת התוכנית בממשלה ובכנסת. 

 

במאי 2004 בעקבות לחץ פוליטי כבד שהופעל עליו במפלגתו העמיד שרון את תוכנית ההתנתקות להצבעה בקרב מתפקדי הליכוד (מאות אלפים במספר). ההצבעה הסתיימה בהפסד צורב לשרון כאשר 59.5% מהמצביעים הצביעו נגד ההתנתקות, ו- 39.7% בעדה. למרות ההפסד המשיך שרון להוביל את תוכניתו לקראת ביצוע.

 

צעירים מהשמאל בהפגנה בעד ההתנתקות בירושלים. יוני 2004 (צילום: גיל יוחנן)

 

בתחילת יוני 2004 פיטר רה"מ שרון את השרים בנימין אלון ו אביגדור ליברמן מן הממשלה וזאת עקב התנגדותו לתוכנית הנסיגה מרצועת עזה. פיטורי השניים נעשה ערב הצבעה בממשלה ויצר רוב בעד ההתנתקות. ב-6 ביוני אושרה התוכנית על ידי ממשלת ישראל (14 תומכים מול 7 מתנגדים). בעקבות פשרה שהושגה בין תומכי התוכנית למתנגדיה לא כללה ההחלטה התייחסות ממוקדת או לוח זמנים לפינוי היישובים הישראלים ברצועת עזה.

 

בעקבות ההחלטה הוקמה במשרד ראש הממשלה מנהלת סל"ע -  מסגרת ביצועית ממשלתית שנועדה להוציא את התוכנית את הפועל ובעיקר לעסוק בהכנות לפינוי התושבים ומתן פיצויים הולמים. באוקטובר 2004 הועלו עקרונות תוכנית ההתנתקות להצבעה בכנסת. התוכנית אושרה ברוב של 67 ח"כ לעומת 45 שהצביעו נגדה ו-7 שנמנעו. בפברואר 2005 חוקקה הכנסת את "חוק יישום תוכנית ההתנתקות", שזכה גם לכינוי חוק "פינוי-פיצוי" שהסדיר את הוצאתה לפועל של תוכנית ההתנתקות וכן את האופן בו יפצו התושבים המפונים. במרס 2005 דחתה הכנסת הצעת חוק שהועלתה על ידי מתנגדי ההתנתקות בדרישה לקיים משאל עם.

 

הפגנת מתנחלים מגוש קטיף נגד ההתנתקות. אוקטובר, 2004 (צילום: גיל יוחנן)

 

באוגוסט 2005, על רקע התנגדות ממושכת לתוכנית ההתנתקות, התפטר בנימין נתניהו מתפקידו כשר האוצר בממשלת שרון. ביוני 2005 דחה בג"ץ 12 עתירות שהוגשו נגד חוק פינוי-פיצוי.  יחד עם זאת, קבע בית המשפט 4 סייגים קלים לחוק.

 


מכתב בוש

בעקבות פרסום פרטי תוכנית ההתנתקות העביר נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש מכתב רשמי אשר כלל הבעת תמיכה בתוכנית וכן התייחסות לסוגיית זכות השיבה הפלסטינית: "ברור הדבר כי מסגרת ריאלסיטית, מוסכמת והוגנת לפתרון סוגיית הפליטים הפלסטינים כחלק מכל הסדר קבע תימצא דרך הקמתה של מדינה פלסטינית, ויישובם של הפליטים הפלסטינים בה, במקום בישראל".

 

כמו כן כלל המכתב התייחסות לקיומם של גושי התיישבות יהודים בשטחי יהודה ושומרון: כחלק מהסדר הקבע, חובה כי לישראל יהיו גבולות בטוחים ומוכרים, אשר רצוי שיוגדרו במסגרת משא ומתן בין הצדדים בהתאם להחלטות 242 ו-338 של מועצת הביטחון של מועצת הביטחון של האו"ם. לאור מציאות חדשה בשטח, כולל התקיימותם של גושי התיישבות ישראליים ניכרים, אין זה ריאלי לצפות שתוצאת המשא ומתן להסדר הקבע תהיה נסיגה מלאה וכוללת לקווי הפסקת האש מ-1949, וכל המאמצים הקודמים לנהל משא ומתן לקראת פתרון שתי המדינות הובילו לאותה מסקנה". 

 

נוסח המכתב הוצג על ידי רה"מ שרון כאחד ההישיגים המדיניים הגדולים שהניבה תוכנית ההתנתקות, אולם משמעותו המדינית המלאה של נוסח המכתב בהקשר למדיניות האמריקנית במזרח התיכון שנויה במחלוקת פוליטית וציבורית.

 


המחאה נגד התוכנית

למן הצגתה היתה תוכנית ההתנתקות שנויה במחלוקת פוליטית חריפה בישראל ועוררה גילויי מחאה חריפה ובוטה נגד הוצאתה לפועל. עיקר ההתנגדות הגיעה מקרב ציבור הימין הפוליטי ומנהיגיו, והתושבים ביישובים שנועדו לפינוי. 

 

חסימת כבישים ליד מלון מעוז הים בנווה דקלים בידי הימין הקיצוני. יוני 2005 (צילום: צפריר אביוב)

  

ההתנגדות לביצוע ההתנתקות התנהלה בשלושה מישורים עיקריים: פוליטי, ציבורי ומעשי, שהיו כרוכים זה בזה. במישור הפוליטי ניהלו ראשי מחנה הימין מאבק עיקש נגד אישורה של התוכנית בממשלה ובכנסת ובמקביל פעלו למען העברת ההחלטה בנושא למשאל עם, מתוך הנחה שבמסגרת זו יצליחו להשיג רוב.

 

במישור הציבורי ניהלו המתנגדים לתוכנית מערכת נרחבה לגיוס תמיכה ציבורית לביטול התוכנית או לפחות לקיום משאל עם. במסגרת מערכה זו קויימו הפגנות רבות משתתפים במרכזי הערים ונחסמו כבישים מרכזיים ברחבי הארץ.

 


ההתנתקות יוצאת לפועל

בתחילת אוגוסט 2005 החלה מדינת ישראל בהוצאת תוכנית ההתנתקות לפועל. פינוי היישובים על תושביהם ארך כשבוע וכלל את פינויים של כ-9,400 אזרחים: כ-1,400 אזרחים משני היישובים (שא-נור וחומש) שפונו בצפון השומרון, וכ-8,000 אזרחים מ-21 היישובים הישראליים ברצועת עזה: דוגית, ניסנית, אלי סיני, נצרים, כפר דרום, נווה דקלים, עצמונה, שליו, כרם עצמונה, תל קטיפא, קטיף, גדיד, רפיח ים, פאת שדה, נצר חזני, גני טל, גן אור, שירת הים וכפר הים, מורג ובדולח.

 

 

תושבי היישובים גנים וכדים בצפון השומרון שנכללו אף הם בתוכנית ההתנתקות פינו את בתיהם מרצון לפני תחילת תהליך הפינוי על ידי כוחות הביטחון. במבצע "יד לאחים" השתתפו כ-42 אלף חיילים ושוטרים. צוותים מעורבים של קציני צה"ל ומשטרה עברו מבית לבית ומסרו לתושבים את הודעות הפינוי ולאחר מכן פינו בכוח את אלו שלא הסכימו להתפנות מרצון. במקביל פינו הכוחות את אלפי המפגינים שהגיעו לגוש קטיף במטרה למחות נגד המהלך.

 

 

תרשים המתאר את כלל הכוחות שעסקו בפינוי (לתרשים המלא לחצו על התמונה)

 

 


תוצאות והשלכות ההתנתקות

הפרשנות שניתנה ברחוב הפלסטיני לנסיגתה של ישראל תרמה לעליית קרנו של ארגון החמאס ולהתגברות האנרכיה ברצועת עזה. כתוצאה מכך התבדו גם התקוות כי הקטנת החיכוך בין צה"ל ומתיישבים יהודיים מצד אחד לבין האוכלוסייה הפלסטינית מצד שני, תסייע לקידום הכלכלה והנורמליזציה בחיים האזרחיים ברצועה.

 

 

במקביל, השימוש המוגבר של ארגוני המחבלים ברקטות קסאם כנגד ישובי הנגב המערבי ודרום מישור החוף לאחר נסיגת צה"ל מהרצועה, גרר הסלמה בתגובות הנגד של ישראל, והביא לעלייה חדה במספר האזרחים הנפגעים בפעולות האיבה בין שני הצדדים. 

 

 


מידע נוסף

 

ישראל יוצאת מעזה - פרויקט מיוחד של ערוץ החדשות באתר ynet המציג את ביצוע תוכנית ההתנקות מראשיתו ועד סופו: סרטוני וידאו, גלריות תמונות, מפות, מאמרים וסיקור חדשותי.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

פני ההתנתקות - תשעה מאמרי דיעות העוסקים בתוכנית ההתנתקות מזויות שונות: השימוש בצבא, תפקיד התקשורת, הזיכרון ההיסטורי, המחאה נגד התוכנית ועוד. פרויקט באתר ynet.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

מראות הפינוי - ארכיון סרטוני וידאו המתעדים את ביצוע תוכנית ההתנתקות. פרויקט באתר ynet.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

צווי הפינוי - נוסח צווי ישום ההתנתקותי עליהם חתם רה"מ אריאל שרון. מסמך.

לצפייה בצווים - לחצו כאן.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©