אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


נערה אינדונזית אוחזת בקוראן. ההתגלות המושלמת
נערה אינדונזית אוחזת בקוראן. ההתגלות המושלמת צילום: רויטרס
 
מוסלמים בעת תפילה.
מוסלמים בעת תפילה. צילום: לע"מ
 
מוסלמית שיעית מכה את בנה בחרב ביום העשורא לציון מותו של האימאם חוסיין
מוסלמית שיעית מכה את בנה בחרב ביום העשורא לציון מותו של האימאם חוסיין צילום: איי פי
 
שוברים את צום הרמדאן
שוברים את צום הרמדאן צילום: רויטרס
 
אפגאנים אוכלים בעיד אל פיטר לאחר סיום צום הרמדאן
אפגאנים אוכלים בעיד אל פיטר לאחר סיום צום הרמדאן צילום: איי פי
 
נשים פקיסטניות מקשטות את ידיהן בעיטורי חינה לכבוד עיד אל פיטר
נשים פקיסטניות מקשטות את ידיהן בעיטורי חינה לכבוד עיד אל פיטר צילום: רויטרס
 
כבש מובל לשחיטה לכבוד חג הקורבן
כבש מובל לשחיטה לכבוד חג הקורבן צילום: זום 77
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מאגר טקסטים בנושאי איסלם
 הערוץ הציבורי בארה"ב מציג תוכנית על האיסלם


ערכים קשורים
 רמדאן
 חג'
 מסגד
 ג'יהאד
 היג'רה
 לוח שנה
 עיד אל-פיטר
 חצי האי ערב
 מוחמד
 אלוהים
 נצרות
 גן עדן
 קוראן
 ח'ליפות
 סונים
 שיעה
 והאבים
 עלי אבן אבו טאלב
 דרוויש
 תצווף


תחומים קשורים
 אסלאם


 
 
 

אסלאם


Islam

עיקרי אמונה ומנהגים |  חגים ומועדים

אסלאם (ערבית: התמסרות והכנעה בפני האל), אחת הדתות המונותאיסטיות הגדולות, שמאמיניה מונים למעלה ממיליארד נפש.

ראשית האסלאם בחצי האי ערב במאה ה-7 לספירה, בימי הנביא מוחמד. עיקרו - האמונה באל אחד (אללה) שמוחמד הוא נביאו העיקרי. האלוהים הוא כול-יכול, אחד ויחיד, טוב ורחום. האסלאם כולל אמונה בבריאת העולם, בחטאו של האדם הראשון (שנסלח לו, בניגוד לנצרות), במציאות מלאכים, בגן עדן ו גיהנום וביום הדין. עיקר חשוב הוא האמונה בהימצאותם של נביאים, מהאדם הראשון ואילך, המביאים את דברי אלוהים לאדם. מוחמד הוא "חותם הנביאים" - האחרון בהם, ולפיכך המוסמך ביותר.

 

תפילות יום השישי במסגד הגדול במכה (צילום: איי פי)

 

המוסלמים מכירים בקדושתם של ספרי התנ"ך והברית החדשה, אולם רואים בקוראן את ההתגלות המושלמת. הקוראן קובע את ה"שריעה" - הדרך. את הדרך מפרשים על-פי ה"סונה" - שהיא המסורת על חייו של הנביא מוחמד ועל מעשיו. מעשיו של הנביא - הנקראים "חדית'" - מהווים דוגמא ומופת לכל מוסלמי. לפי המסורת, כל המוסלמים הם אומה אחת, כפופה לשלטונו של ח'ליף - יורשו של מוחמד כמנהיג האומה (כנביא אין לו תחליף). בפועל, רבים היו הסכסוכים בין מוסלמים לאורך ההיסטוריה.


האסלאם נחלק לכתות, והחשובות שבהן: הסונים, השיעים, הח'אריג'ים והווהאבים. ראשיתן של שלוש הראשונות במאה ה-7, בעקבות מחלוקת על ירושת הח'ליפות שפרצה אחרי מות מוחמד. לפי הסונים, הח'ליף צריך להיבחר מתוך בני שבט קורייש במכה, שבטו של מוחמד. ואילו השיעים טענו שעל הח'ליף להיות צאצא של מוחמד, ולכן תמכו בעלי אבן אבו טאליב, חתנו של מוחמד, ובצאצאיו. כשעלי הסכים לבוררות בדבר טענתו לח'ליפות, פרשו הח'אריג'ים לפי שפסלו את עצם הבוררות.

במהלך הדורות נוספו חילוקי דעות תיאולוגיים בין הכתות, ומכל אחת מהן יצאו כתות משנה. הווהאבים הם זרם חדש יחסית, שראשיתו במאה ה-18 בתור תנועה לטיהור האסלאם מן העיוותים שחדרו לתוכו. כתות אחרות הן הדרווישים, הסירה, התצווף והתפסיר.

בימי מוחמד התפשט האסלאם במהירות בחצי האי ערב, ויורשיו נטלו על עצמם את הג'יהאד - מלחמת הקודש שתכליתה להפיץ את האסלאם ברחבי העולם (הג'יהאד, לפי פרשנים מוסלמים רבים, אינו מחויב לאלימות. לפי גישה זו, משמעות הג'יהאד היא שכנוע לא אלים). בתוך מאה שנה התפשט האסלאם לאפריקה הצפונית וממנה לספרד; למזרח התיכון ולאסיה הקטנה, וממנה לחצי-האי הבלקני; וכן לאירן והלאה מזרחה, עד לחלקה המזרחי של הודו. גל התפשטות שני החל במאה ה-12, בהשפעת התנועה האסלאמית המיסטית - הצוּפים. נוסעים וסוחרים מוסלמים הפיצו את דתם ברחבי אפריקה ואסיה המזרחית, עד הפיליפינים, אינדונזיה וסין.

 

 

תלמידים מוסלמים לומדים קוראן במסגד בהודו (צילום: רויטרס)


מבחינה היסטורית היו הסונים הזרם העיקרי של האסלאם, ובמאה ה-8 עד ה-12 הניחו את יסודות התיאולוגיה והמשפט. אז פותחה תורת אל-ג'מעא ("דרך הרוב", דהיינו המנהג המקובל או המסורת) כדי לתרץ סתירות בין הקוראן, הסונה והנוהג. במאות אלה היתה השפעה הדדית בין האסלאם והיהדות. יש הטוענים שכבר מוחמד הושפע השפעה רבה מהיהדות, וציפה שהיהודים בחצי האי ערב יצטרפו לדתו.


המוסלמים בעולם מונים כ-1.3 מיליארד נפש - כשישית מכלל האוכלוסייה בעולם. האסלאם היא הדת השנייה בגודלה. רובם חיים באסיה (במזרח התיכון וברפובליקות האסייניות של ברית המועצות לשעבר) ובאפריקה (בעיקר בצפון היבשת). בכמה ממדינות אירופה יש מיעוט מוסלמי גדול, במיוחד בצרפת, וכך גם בכמה ממדינות אפריקה שמדרום לסהרה. מספרם הגדול והולך של המהגרים והעובדים הזרים מארצות האסלאם הופך לגורם משמעותי במדינות רבות באירופה המערבית; גם באמריקה חי מיעוט אסלאמי גדול, חלקו אפרו-אמריקאים שהתאסלמו.

אשר לחלוקה לסיעות, 83% מכלל המוסלמים הם סונים, 16% שיעים, ואחוז אחד - כתות אחרות. בניגוד לנצרות, שאיבדה הרבה מהדחף המיסיונרי שלה מאז סוף המאה ה-19, האסלאם עודנו מתפשט במהירות על חשבון הנצרות ודתות מקומיות, בעיקר באסיה המזרחית ובאפריקה שמדרום לסהרה.

 

 


עיקרי אמונה ומנהגים

כל מוסלמי אחראי למעשיו (אין באסלאם מדרג של כהונה, או כנסייה מוסמכת כמו בנצרות), ועליו לקיים חמש מצוות מעשיות: לפחות פעם אחת בחייו להצהיר בקול, באמונה שלמה ובכוונה שלמה את אמונתו כי "אין אל מבלעדי אללה ומוחמד הוא נביאו"; להתפלל חמש פעמים ביום, בפניו לעבר מכה; לצום בחודש רמדאן ; לתת צדקה; ולעלות למכה לפחות פעם אחת בחייו, אם הוא יכול (מצוות החג').

 

מצוות החאג'. עולי רגל בדרך למכה (צילום: רויטרס)

 

לפני התפילה עורך המוסלמי את "הטבילה הקטנה", היינו שטיפת פניו, ידיו ורגליו; שטיפת הגוף כולו לפני תפילה מחוייבת רק אם הוא נטמא. יום ו' בשבוע הוא "יום ההתכנסות", שבו מתאספים המאמינים במסגד לתפילה בציבור ולשמיעת דרשה. אין המלאכה אסורה ביום זה. שתיית יין ואכילת בשר חזיר (ואף נגיעה בו) אסורות. אין באסלאם הפרדת בין הדת למדינה; כל המוסלמים, בכל המדינות, נחשבים לאזרחיה של אומת האסלאם, שבתורתו יש הוראות לא רק בענייני דת וביחסים שבין אדם למקום, אלא בכל תחומי החיים, לרבות החברה, הפוליטיקה, הכלכלה והמדיניות.

עקרון הג'יהאד קבע כי כל באי עולם חייבים להתאסלם, שאם לא כן דינם מוות. עם זאת, ליהודים ולנוצרים היה מעמד שונה בעיני המוסלמים, משום שהם זכו לקבל את דבר אלוהים מפי נביאיו שקדמו למוחמד. הם נתכנו "אהל אל-כִּתאב" (עמי הספֶר), ולא אולצו להתאסלם, אולם חויבו לשלם מסים מיוחדים כדי להישאר בתחום שלטונו של האסלאם.

 


חגים ומועדים

היג'רה – חג ראש השנה: מציין את יום השנה למעבר מוחמד ממכה למדינה (אז – ה-15 ביולי 622). חל בחודש המוסלמי אל-מחרם.

יום עשורא – נחוג ב-10 בחודש המוסלמי אל-מחרם. יום צום רשות (באסלאם הסוני) ויום אבל ותשובה (באסלאם השיעי) – לציון יום הזיכרון למות חוסין בן עלי. ביום זה עורכים תהלוכות אבל וטקסי הלקאה עצמית.

 

מולד אל נבי – נחוג ב-12 בחודש המוסלמי רביע אל אול. חגיגות הולדת הנביא מוחמד. תהלוכות לפידים, ירידים, ארוחות חגיגיות וקריאת פיוטי חג על גדולת הנביא.

 

הרמדאן - חודש מקודש המציין את הורדתו הראשונה של הקוראן למוחמד. זהו חודש צום, בו נמנעים במשך שעות היום ממזון, משקה, עישון ויחסי מין. החסידים מסתגרים ב-10 הימים האחרונים של החודש לתפילות סליחה וכפרה במסגדים. קודם לחודש זה, בחודש המוסלמי שעבאן, מתקיים 'ליל הסליחות', ליל מחילה ומחיקת עוונות שבין אדם לחברו, הבא כהכנה לרמדאן.

 

לילת אל-קדר – מכונה 'ליל הגבורה', ומציין את ליל התגלות הקוראן לנביא מוחמד.

 

עיד אל-פיטר – חג ההפטרה (המכונה 'החג הקטן'). 3-4 ימי חג עליזים לציון סיומו של הרמדאן. נהוג לתת צדקה לעניים, לבקר חולים, להעניק מתנות לילדים ולהרבות באכילת דברי מתיקה. חל בחודש המוסלמי שואל.

 

קניית ממתקים בעיד אל-פיטר לאחר צום הרמדאן (צילום: איי פי)

 

החאג' – חודש העלייה לרגל השנתית למכה, מצווה אותה כל מוסלמי בריא חייב לקיים לפחות פעם אחת בחייו. חל בחודש המוסלמי דו אל-חג'ה.

 

עיד אל-אדחא – חג הקורבן (חג הזבח, מכונה 'החג הגדול'). זיכרון למעשה העקדה של ישמעאל (המקביל לסיפור עקדת יצחק בתורה). מציין את סיום העלייה לרגל למכה. נהוג לשחוט כבש או עז, ולתת בשרם לעניים. החג חל ביום העשירי לחודש המוסלמי ד'ו אל-חאג'.

 

 

מתפללים מוסלמים כורעים בתפילה ברחבת המסגד בבגדד (צילום: איי פי)

 

חג' אל-גדיר – נחוג רק באסלאם השיעי. זכר למינוי עלי אבן אבו טאלב ליורשו של מוחמד.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©