אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סמלו של האיחוד האירופי
סמלו של האיחוד האירופי 
 
הבנק המרכזי של אירופה בפרנקפורט, גרמניה
הבנק המרכזי של אירופה בפרנקפורט, גרמניה צילום: איי פי
 
אירו, המטבע החוקי של המדינות החברות באיחוד האירופי
אירו, המטבע החוקי של המדינות החברות באיחוד האירופי צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מלחמת העולם השנייה
 ברית המועצות
 סר וינסטון צ'רצ'יל
 ריבונות
 מלחמת יום הכיפורים
 מדינה מתפתחת
 אירופה
 פרס נובל


תחומים קשורים
 יחסים בינלאומיים
 מושגים ואישים בכלכלה


 
 
 

האיחוד האירופי


European Union

צעדים ראשונים לאיחוד |  השוק המשותף והקהילייה |  האיחוד האירופי |  פרס נובל

האיחוד האירופי, ארגון גג של מדינות רבות באירופה, הוא יורש הקהילייה האירופית שהוקמה ב-1967, עם מיזוגן של הקהילייה הכלכלית האירופית ("השוק האירופי המשותף"), הקהילייה האירופית לפחם ולפלדה והקהילייה האירופית לאנרגיה גרעינית; לימים צורפו אליו עוד גופים.

האיחוד האירופי התקדם בשורה ארוכה של צעדים, כלכליים בתחילה ומדיניים בהמשך הדרך, שהידקו עוד ועוד את הקשרים בין חברותיו. יש לצפות שצעדים מעין אלה יימשכו גם בעתיד, ואולי יביאו בעתיד הלא-רחוק להקמתה של "מדינת אירופה" אחת ומאוחדת. האיחוד האירופי הוא זוכה פרס נובל לשלום לשנת 2012.

 

נכון ל-2012, חברות באיחוד האירופי 27 מדינות: בריטניה, צרפת, גרמניה, בלגיה, הולנד, לוקסמבורג, איטליה, יוון, אוסטריה, פינלנד, אירלנד, פורטוגל, ספרד, שבדיה, דנמרק, קפריסין, צ'כיה, אסטוניה, הונגריה, לטביה, ליטא, מלטה, פולין, סלובקיה רומניה, בולגריה וסלובניה.

 


צעדים ראשונים לאיחוד

כבר בסוף שנות ה-40, מיד אחרי מלחמת העולם השנייה, נשמעו באירופה קריאות לאיחוד, ובמדינות שונות קמו גופים שפעלו להקמת מסגרות כלל-אירופיות שונות. עם זאת, התארגנויות כאלה היו רק באירופה המערבית, שכן אירופה המזרחית נותרה עד סוף שנות ה-80 כפופה לברה"מ.

 

הקונגרס האירופי הראשון בהאג, 1948. כונן מסגרות לעיבוד נוסחאות לאיחוד כלכלי ומדיני של אירופה (צילום: אימג'בנק / GettyImages)


במאי 1948 התכנס בהאג, ביוזמת וינסטון צ'רצ'יל, הקונגרס האירופי הראשון שכונן מסגרות לעיבוד נוסחאות לאיחוד כלכלי ומדיני של אירופה. ב-1949 התכנסה בשטרסבורג שבצרפת מועצת אירופה, לראשונה כגוף מדיני מתאם. ב-1950 קרא רובר שומן, שר החוץ של צרפת, להקמת גוף מרכזי לתעשיות הפחם והפלדה של אירופה; מועצת אירופה סמכה ידיה על קריאתו, וב-1951 הוקמה קהיליית הפחם והפלדה של אירופה, כגוף אירופי ראשון בעל סמכויות על-לאומיות ממשיות. חברותיה: צרפת, גרמניה, בלגיה, הולנד, לוקסמבורג ואיטליה.

ב-1953 הוקם בית הדין האירופי לצדק. ב-1955 אימצה מועצת אירופה את דגלה: שדה כחול ובו טבעת של כוכבי זהב. ב-1956 הגיש שר החוץ הבלגי פול-אנרי ספאק הצעה להקמת שוק אירופי משותף, והחל מו"מ. ב-25 במרס 1957 נחתם הסכם רומא להקמת השוק המשותף, בהשתתפות שש חברות קהיליית הפחם והפלדה; 

 

הסכם רומא להקמת השוק המשותף, 1957 (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

 

בהסכם החליטו המדינות (צרפת, גרמניה, בלגיה, הולנד, לוקסמבורג ואיטליה) להסיר את חומות המכס ביניהן, להנהיג מדיניות מסחרית אחידה כלפי מדינות שאינן חברות, להסיר את המגבלות על תנועה חופשית של כוח אדם ולשאוף לשילוב כלכלי כולל. כמו כן הוקמה קהיליית האטום האירופית, EURATOM.

 

בה בעת הוקמה מועצה פרלמנטרית אירופית, עדיין בלא סמכויות חקיקה ממשיות. בסוף 1958 נעשו צעדים ראשונים לאיחוד מוניטרי ולביטול חומות מכס בין החברות.

 


השוק המשותף והקהילייה

השוק המשותף הלך והתחזק, והחל בהקמת סוכנויות מיוחדות, בדומה לסוכנויות האו"ם; ראשונה היתה המועצה לבטיחות התעופה באירופה (1960). ב-1962 החלה לפעול מועצת הקהילייה האירופית, ולה סמכויות מעשיות בתחומי הכלכלה. בראש ובראשונה, הוחלט על הנהגת מדיניות חקלאית אחידה. ב-1963 קיבל בית הדין האירופי פסיקה תקדימית חשובה: חברות הקהילייה ויתרו בהצטרפותן על חלק מריבונותן לטובת הקהילייה.

ב-1967 הוחלט על מיזוג שלוש הקהיליות הנפרדות (השוק המשותף, קהיליית הפחם והפלדה ואיראטום) למסגרת אחת, הקהילייה האירופית, בכפוף לנציבות אחת שהחלטותיה מתקבלות ברוב קולות (לעומת הצורך בהצבעות פה אחד בעבר). כעבור שנה הונהג איחוד מכסים הדרגתי, עד לביטולם המלא.

ב-1973 הצטרפו לקהילייה שלוש חברות חדשות: בריטניה, דנמרק ואירלנד. הקהילה ניאותה לצרף גם את נורווגיה, אבל במשאל עם שנערך בארץ זו נדחה רעיון ההצטרפות. ב-1973 הוכיחה הקהילייה את חוסנה: אמברגו הנפט שהוטל על הולנד עקב תמיכתה בישראל במלחמת יום הכיפורים, לטענת הערבים, לא פגע בה כלל, משום שהיתה חלק ממסגרת כלכלית רחבה ומגובשת.

בשנים הבאות הודקו הקשרים בתוך הקהילייה, סמכויות הולכות וגדלות הועברו מן המדינות החברות למועצה, והקהילייה החלה למלא תפקיד פעיל בסיוע למדינות מתפתחות. בסוף 1979 הוסכם על מערכת מוניטרית משותפת שבבסיסה יחידת מטבע אירופית (ECU), אם כי לצרכים חשבונאיים בלבד. ב-1979 נערכו הבחירות הראשונות לפרלמנט האירופי על בסיס זכות בחירה שווה לכול. ב-1981 הצטרפה יוון לקהילייה. ספרד ופורטוגל הצטרפו לקהילייה ב-1986. ב-1985 החלו רוב המדינות החברות להנפיק דרכונים אירופיים לאזרחיהן.

 


האיחוד האירופי

בפברואר 1992 נחתם הסכם מסטריכט (הולנד) על הקמת איחוד אירופי מדיני, כלכלי וחברתי מלא. דנמרק החליטה במשאל עם שלא להצטרף. ניתנה לה אורכה, וביוני 1993 נערך משאל נוסף שאישר את הצטרפותה לאיחוד. ההסכם על הקמת האיחוד האירופי נכנס לתוקף ב-1 בנובמבר 1993. ב-1995 הצטרפו אוסטריה, פינלנד ושבדיה. בסוף 1998 החלו צעדים להנהגת מטבע אחיד, ובתחילת 2002 נכנס ה"אירו" לשימוש כמטבע החוקי של המדינות החברות.

 

חגיגות בפולין לאחר הצטרפותה לאיחוד האירופי, 2004 (צילום: רויטרס)

האיחוד האירופי מנה בתחילת 2004,  15 מדינות, ובהן 374 מיליון תושבים. בדצמבר 2002 אושר צירופן ב-2004 של 10 מדינות נוספות, רובן חברות הגוש המזרחי לשעבר: קפריסין, צ'כיה, אסטוניה, הונגריה, לטביה, ליטא, מלטה, פולין, סלובקיה וסלובניה וב-1 במאי 2004 בוצע המהלך בפועל. בינואר 2007 הצטרפו לאיחוד רומניה ובולגריה ובמקביל צפוי דם דיון לגבי הצטרפותה של טורקיה לאיחוד.

 

בנובמבר 2009, אחרי משברים, וכישלונות של מספר הצבעות, אושרה קווי יסוד לאמנה אירופאית חדשה הידועה בשם "אמנת ליסבון". האמנה נועדה לייעל את עבודת נציבות האיחוד האירופאי, לאחד את מדינות אירופה מאחורי המדיניות שהוא מתווה, לחזק את אירופה בזירה הבינלאומית, ולבחור נשיא לאיחוד שישמש מעין דובר רשמי של המדינות החברות בו. 

  

במסגרת מוסדות האיחוד פועל גם הפרלמנט האירופי, שחבריו נבחרים בבחירות ישירות פתוחות לכל אזרח, אך על בסיס המפלגות הקיימות בכל ארץ. אין עדיין מפלגות אירופיות רב-לאומיות. גוף זה מציג את דעת האזרחים בפני מועצת איחוד אירופה, שהיא הגוף המרכזי לקבלת החלטות. מועצת איחוד אירופה כוללת נציג אחד, בדרג שר, מכל מדינה חברה, ומתכנסת בהרכבים שונים לפי הצורך. נשיאות המועצה, המתכנסת לרוב בבריסל, עוברת מנציג לנציג מדי שישה חודשים.

 

נציגי המדינות המשתתפות בפתיחת המושב של האיחוד האירופאי המשותף בקופנהגן, 2002 (צילום: איי פי)נציבות אירופה היא הגוף המבצע של האיחוד. חבריה ממונים ע"י המדינות החברות, בכפוף לאישור הפרלמנט האירופי, והם ממונים על מימוש החלטותיו. מלבד זאת קיימים המועצה לביקורת, בית הדין האירופי לצדק, הבנק המרכזי של אירופה, מועצה כלכלית וחברתית, מועצת האזורים, בנק השקעות מרכזי ונציב קבילות הציבור.

מלבד קידומו של האיחוד המדיני, הכלכלי והחברתי של אירופה, פועל האיחוד האירופי כגורם רב השפעה במשק העולמי (התל"ג שלו הוא הגדול בעולם), ויש לו סדרה ארוכה של הסכמי שיתוף פעולה וסיוע עם מדינות רבות באירופה ובעולם, לרבות ישראל.

 


פרס נובל

באוקטובר 2012 הוכרז כי האיחוד האירופי זכה בפרס נובל לשלום. ועדת הפרס ציינה בהחלטתה כי האיחוד האירופי מקבל את הפרס עבור שישה עשורים של תרומה "לקידום שלום, התפייסות, דמוקרטיה וזכויות אדם באירופה".

 

יו"ר ועדת הפרס ציין כי "עד לא מזמן, אנשים באירופה הרגו אחד את השני והאיחוד תרם לפיוס". נורבגיה עצמה אינה חברה באיחוד האירופי. פרשנים רבים צפו כי האיחוד האירופי יזכה בתואר וזאת במלאות 60 שנה להיווסדה של קהילת הפחם והפלדה שהייתה הבסיס לאיחוד.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©