אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


רפאל איתן
רפאל איתן צילום: לע"מ
 
האלוף רפאל איתן, 1973
האלוף רפאל איתן, 1973 צילום: לע"מ
 
רפאל איתן כאלוף פיקוד הצפון יחד עם יצחק רבין, 1976
רפאל איתן כאלוף פיקוד הצפון יחד עם יצחק רבין, 1976 צילום: לע"מ
 
רפאל איתן מקבל את דרגות הרמטכ"ל מראש הממשלה דאז מנחם בגין ושר הביטחון דאז עזר ויצמן
רפאל איתן מקבל את דרגות הרמטכ"ל מראש הממשלה דאז מנחם בגין ושר הביטחון דאז עזר ויצמן צילום: לע"מ
 
רפאל איתן כרמטכ"ל, 1978
רפאל איתן כרמטכ"ל, 1978 צילום: לע"מ
 
איתן כמנהיג תנועת צומת
איתן כמנהיג תנועת צומת צילום: דודו בכר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 רפאל איתן - מידע מאתר הכנסת


ערכים קשורים
 צה"ל
 צומת
 השומר
 עמק יזרעאל
 פלמ"ח
 מלחמת העצמאות
 מלחמת סיני
 הקרב על המיתלה
 מלחמת ששת הימים
 תקופת המרדפים
 מלחמת ההתשה
 מלחמת יום הכיפורים
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 הארגון לשחרור פלסטין
 הטבח בסברה ושתילה
 תנועת התחייה
 ליכוד
 אשדוד


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

רפאל איתן


Refael Eitan

מידע נוסף

רפאל איתן (1929 - 2004), איש צבא ופוליטיקאי ישראלי. הרמטכ"ל ה-11 של צה"ל. לשעבר מנהיג תנועת "צומת" ושר החקלאות ואיכות הסביבה.

 

הצעיר בין ששת ילדיו של אליהו קמינסקי (ממייסדי ארגון השומר ומהלוחמים הבולטים בו). יליד תל עדשים שבעמק יזרעאל. בגיל 16 התגייס איתן לפלמ"ח. במלחמת העצמאות שירת בחטיבת הראל כסמל מחלקה. בקרב קשה במיוחד במנזר סן-סימון בירושלים נפצע בראשו. את המלחמה סיים כסגן מפקד פלוגה, מבלי שעבר קורס קצינים. לאחר המלחמה חזר לעבודת האדמה. בשנת 1951 התגייס שוב לצה"ל, הפעם כקצין המבצעים של חטיבה 9. הוא עבר קורס מג"דים וקורס צניחה, והתמנה למפקד פלוגת המילואים הראשונה של הצנחנים. בתקופה זו נשא לאישה את מרים, אחות במקצועה. לזוג נולדו חמישה ילדים. 

איתן זכה בעיטור העוז בעקבות פשיטת כונתילה (28 באוקטובר 1955). בדצמבר 1955 נפגע בבטן ובאגן בפעולת כנרת נגד הסורים. במלחמת סיני פיקד איתן על הגדוד שצנח במעבר המתלה. ב-1964 מונה למפקד חטיבת הצנחנים, ופיקד על הפשיטות שערך צה"ל לקראת מלחמת ששת הימים. במלחמה עצמה נפצע קשה בראשו. לאחר שהחלים התמנה למפקד גזרת בקעת הירדן ופיתח את תורת הלחימה נגד פעולות המסתננים מירדן (תקופת המרדפים). במלחמת ההתשה שימש כקצין צנחנים וחי"ר ראשי. במלחמת יום הכיפורים (1973) פיקד ברמת הגולן על אוגדה שלחמה בחזית הסורית, בלמה את הפריצה הסורית וכבשה את המובלעת ברמת הגולן. ימים ספורים לאחר שוך הקרבות הועלה לדרגת אלוף.

 

רפאל איתן בתקופת היותו רמטכ"ל, 1982 (צילום: אי פי איי)


ב- 1974 מונה לאלוף פיקוד הצפון, ולאחר מכן לראש אג"ם. ב- 1978 מונה לרמטכ"ל. בעת כהונתו זו עבר טרגדיה אישית כאשר בנו יורם, טייס בדרגת רב-סרן בחיל האוויר, נהרג בתאונת אימונים בדרום הארץ (ב-1981). באותה שנה הפציץ צה"ל את הכור הגרעיני בעירק.

 

שנה מאוחר יותר (איתן עדיין רמטכ"ל) פרצה מלחמת לבנון הראשונה (מבצע שלום הגליל). המלחמה החלה כמבצע לחיסול בסיסי אש"ף בדרום לבנון והרחקת סכנת הקטיושות והפכה למלחמה מתמשכת ועקובה מדם. לאחר הטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה (ספטמבר 1982), הוקמה ועדת חקירה לטבח בראשות השופט יצחק כהן (ה-1 בנובמבר 1982, ועדת כהן). מסקנות ועדת החקירה היו קשות, ואיתן הואשם במעילה בתפקידו כרמטכ"ל, לאחר שלא נתן הוראות מתאימות למנוע את הטבח. נגד איתן לא ננקטו צעדים מעשיים, מאחר שעמד ממילא לסיים את תפקידו כרמטכ"ל, והוא ננזף.

בתקופתו כרמטכ"ל הרחיב איתן את אחריות הצבא לאוכלוסיות חלשות, והקים מפקדה מיוחדת לטיפול בחיילים בעלי נתונים אישיים נמוכים (פרוייקט "נערי רפול" ).

  

איתן השתחרר מצה"ל בשנת 1983 והחל בחיים פוליטיים. בבחירות של שנת 1984 נבחר לכנסת ה-11 מטעם תנועת התחייה-צומת, וכיהן כחבר בוועדת החוץ והביטחון ובוועדה לביקורת המדינה. בנובמבר 1987 התפלגה הסיעה בכנסת, ובבחירות של שנת 1988 התמודדה צומת באופן עצמאי וזכתה בשני מנדטים.

ביוני 1990 הצטרפה צומת לקואליציה, ואיתן מונה לשר החקלאות. בבחירות לכנסת ב-1992 הפתיעה צומת כאשר זכתה בשמונה מנדטים. לקראת הבחירות של שנת 1996 חתמו הליכוד, צומת וגשר על הסכם להתמודדות משותפת בבחירות. חברי צומת זכו בשישה מושבים בכנסת, ואיתן מונה לשר החקלאות ואיכות הסביבה ולסגן ראש הממשלה. בדצמבר 1998 הודיע איתן כי יתמודד על ראשות הממשלה בבחירות של שנת 1999, אולם לא מימש את כוונתו. בבחירות אלה לא הצליחה צומת לעבור את אחוז החסימה והתפרקה. איתן פרש מהחיים הפוליטיים ועבר לעולם העסקי.

 

בשנים האחרונות לחייו עסק איתן בפרוייקט הקמת שובר הגלים בנמל היובל באשדוד. במהלך עבודתו, בתאריך 23 בנובמבר 2004 (יום של מזג אוויר סוער במיוחד) נפל למי הים התיכון ומת.

 

במהלך שרותו הצבאי התבלט איתן כלוחם ומפקד אמיץ במיוחד, כאשר השתתף בקרב הקפיד להימצא בראש הכוח (וככל הנראה בשל כך נפצע פעמים רבות). כמו כן נודע כבעל אישיות מחוספסת, בוטה לעתים ונטולת גינונים. בין תחביביו הידועים נגרות, דאייה ועבודת האדמה. ב-1996 נישא איתן בשנייה לעופרה מאירסון, התגורר ביישוב תל עדשים.

 

 


מידע נוסף

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

רפאל איתן טבע למוות; שרון: איבדתי חבר לדרך - בעקבות חיפושים אינטנסיביים, אותרה גופתו בין הגלים על ידי כוחות צה"ל. רה"מ שרון: "מדינת ישראל איבדה היום לוחם אמיץ, מפקד ומנהיג. אני איבדתי חבר לנשק ולדרך". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -  לחצו כאן.

 

"הוא היה יצוק מפלדה, זה לא נתפס" - בפוליטיקה ובהתיישבות הספידו היום את רפאל איתן, בעיקר חבריו לדרך. חבר הכנסת חמי דורון, שהיה חבר "צומת" ולא דיבר עם רפול במשך שנים, סיפר על שיחת הפיוס לפני חודשיים: אני שמח שהספקנו להשלים לפני הסוף. חברתו לדרך של רפול, נחמה רונן: זה בלתי נתפס שאדם שעבר את כל מה שעבר ימות בטרגדיה כזו. השר זנדברג: הוא עמד כל חייו נגד הרוח, וכך גם מצא את מותו. טיבי: מדובר באויב שביטא התנכלות לערבים. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"עם הערבים אי אפשר לעשות שלום" - "זה מאבק בין ציוויליזציות. אנחנו פה תרבות זרה, ולעולם, לדעתי, האיסלם לא ישלים עם זה שיש פה ישות זרה, שיש לה עצמאות מדינית והיא אפילו מנצחת אותם במלחמות. הם לעולם לא יסכימו". קטעים מתוך ראיון עם רפאל איתן באתר ynet.

לראיון  - לחצו כאן.

 

כל פניני רפול: מה"ג'וקים" ועד "תתאבדי" - רפאל איתן (רפול) שהלך היום לעולמו נודע בשפתו הצבעונית ובחוסר הבושה שלו לומר תמיד את אשר על לבו. האיש שנחשב לשתקן וקמוץ שפתיים, דווקא ייצר לא מעט ביטויים שנכנסו לפנתאון הפוליטיקה הישראלית. ynet מסכם את ההתבטאויות ופליטות הפה של רפאל איתן. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

לחם, שום ושמן זית - הצצה לצלחת של רפול - הוא נהג לפתוח את הבוקר בשתיית כוס שמן זית, לא היה יכול לסיים ארוחה בלי פרוסת לחם וממש, אבל ממש, אהב שום. עופר ורדי מספר על הצלחת של רפול. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©