אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל אלג'יריה
דגל אלג'יריה 
 
השעה באלג'יריה 
 
אחמד בן-בלה, נשיאה הראשון של אלג'יריה
אחמד בן-בלה, נשיאה הראשון של אלג'יריה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
מוסלמים אלג'ירים מניפים את דגל אלג'יריה לאחר הסכם הפסקת האש, 1962
מוסלמים אלג'ירים מניפים את דגל אלג'יריה לאחר הסכם הפסקת האש, 1962 צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
נשיא אלג'יריה עבדלעזיז בוטפליקה (משמאל) עם נשיא לבנון אמיל לחוד בועידת פיסגה
נשיא אלג'יריה עבדלעזיז בוטפליקה (משמאל) עם נשיא לבנון אמיל לחוד בועידת פיסגה צילום: איי פי
 
אתר העתיקות הרומאי ג'מילה באלג'יריה
אתר העתיקות הרומאי ג'מילה באלג'יריה צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף על המדינה
 האתר הרשמי של אסיפת העם הלאומית באלג'יריה
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 האתר הרשמי של נשיאות אלג'יריה


ערכים קשורים
 אטלס
 פיניקים
 קרתגו
 המלחמות הפוניות
 ברברים
 ביזנטיון
 אסלאם
 בית אומיה
 בית עבאס
 בית פאטימה
 האימפריה העות'מאנית
 מלחמת העולם הראשונה
 מלחמת העולם השנייה
 מלחמת אלג'יריה
 שרל דה גול
 אחמד בן-בלה
 הווארי בומדיין
 אל-קאעדה
 אוסמה בן-לאדן
 גירוש ספרד
 ממשלת וישי
 הליגה הערבית
 מלחמת ששת הימים
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 הסכם אוסלו
 הים התיכון
 מרוקו
 מאוריטניה
 מאלי
 ניז'ר
 לוב
 טוניסיה
 מדבר סהרה


תחומים קשורים
 היסטוריה יהודית
 מדינות העולם


 
 
 

אלג'יריה


Algeria

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה מוקדמת |  מלחמה לעצמאות |  בנייה ושיקום |  מאבק באסלאם |  יהודים |  יחסים עם ישראל

אלג'יריה, רפובליקה בצפון אפריקה; שמהּ הרשמי: הרפובליקה האלג'ירית הדמוקרטית העממית. גבולותיה: בצפון - הים התיכון, במערב - מרוקו ומאוריטניה, בדרום – מאלי וניז'ר ובמזרח - לוב וטוניסיה. כ%90 מתושביה יושבים בצפון המדינה, ושאר שטחה הוא חלק ממדבר סהרה. עצמאית מ-1962. בירתה אלג'יר.

רוב תושבי אלג'יריה ממוצא ברברי, או עירוב של ברברים וערבים. לפני השחרור מהכיבוש הצרפתי חיו באלג'יריה כמיליון צרפתים. כיום חיים בצרפת כמיליון אלג'יראים.

 
אלג'יריה - דיוקן
אלג'יריה - דיוקן
שם רשמי אל ג'וּמְהוּרִיָה אל-גַ'זָרִיָה א-דמוקרטִייָה א-שַעבִּיָה
שטח 2,381,740 קמ"ר (מקום 12 בעולם)
אוכלוסייה 34,586,184 (מקום 35 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 1.17%
תושבים ערבים-בֶּרברים 99%, אירופאים - כמעט 1%
שפה רשמית ערבית
דתות מוסלמים סונים 99%, נוצרים ויהודים 1%
בירה אל-ג'זיר (אלז'ה)
ממשל רפובליקה
ראש מדינה נוכחי עבדלעזיז בוטפליקה
עצמאית מאז 5 ביולי 1962 (מצרפת)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 23%
תמ"ג לנפש 7,400 דולר (מקום 110 בעולם)
שיעור אבטלה 9.9% (מקום 127 בעולם)
ענפי כלכלה מרכזיים חיטה, שעורה, שיבולת-שועל, זיתים, פרי-הדר, פירות, כבשים, בקר; גז-טבעי, נפט, תעשיות קלות, כרייה, חשמל, מוצרי הפטרוכימיה, עיבוד מזון
מטבע דינר אלג'ירי
ידיעת קרוא וכתוב 69.9%
תוחלת חיים

נשים - 76.04; גברים - 72.54; 74.26

(מקום 99 בעולם)


(הטבלה עודכנה לאחרונה בפברואר 2011)

 


גיאוגרפיה

אלג'יריה היא ארץ מדברית ברובה, ו-90% משטחה במדבר הסהרה. בצפון יש רצועת חוף צרה, מדרום לה הרי האטלס, אחריהם רמה, ומדרומה המדבר. האקלים בצפון ים תיכוני, ובדרום מדברי קיצוני. רצועת החוף והעמקים שבהרי האטלס הם האזורים היחידים הניתנים לעיבוד חקלאי. התמעטות היערות בצפון ושימוש יתר בשטחי המרעה יוצרים בעיות אקולוגיות, ובעיקר מידבור.

הערים הגדולות באלג'יריה, מלבד הבירה אלג'יר: אוראן, קונסטנטין, ענאבה וסידי בל עבאס.

 

הרים באלג'יריה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 


כלכלה

אלג'יריה היא אחת המדינות העשירות יותר ביבשת אפריקה. כלכלתה נסמכת במידה רבה על הנפט והגז הטבעי המצויים בסהרה ולכן מושפעת מאוד מתנודות מחיריהם בשוק העולמי. עקב זאת, עושה הממשלה מאמצים לפתח ענפי כלכלה נוספים, ובעיקר תעשייה. אלג'יריה היא יצואנית הגז הטבעי השנייה בגודלה בעולם. אוצרות טבע נוספים: פוספטים, עפרות ברזל, אבץ ועופרת.

 

שרידים ארכיאולוגיים מתקופת הרומיים והפיניקים בעיר טיפאסה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

החקלאות באלג'יריה נמצאת בירידה, אך היא עדיין ענף כלכלי מרכזי. הגידולים המרכזיים הם דגנים, זיתים, טבק, פרי הדר וצאן. עם זאת, אלג'יריה מייבאת כ-75% מתצרוכת המזון שלה.

 


היסטוריה מוקדמת

במאה ה-8 לפנה"ס ייסדו הפיניקים את קרתגו, ששלטה על האיזור שהוא טוניסיה של היום. רוב התושבים היו ברברים. בזמן המלחמות הפוניות בין רומא וקרתגו נוסדה תחת שלטונו של מנהיג ברברי ובחסות רומא הממלכה האלג'ירית הראשונה - נומידיה.

נשות הברברים העוסקות בטוויה ובאריגת שטיחים (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)


נפילת רומא גרמה לזעזועים רבים באיזור. במאה ה-5 חדרו לאלג'יריה הוונדלים ואח"כ הביזנטים. במאה ה-7 נכבשה על ידי הערבים, ובמאה ה-8 סופחה אלג'יריה לאימפריה הערבית ותושביה הברברים קיבלו את דת האסלאם.

תחילה שלטה במקום ח'ליפות בית אומיה, לאחר מכן בית עבאס ואחר כך הפטימים. במאות ה-11 עד ה-13 שלטו באלג'יריה כמה שושלות של שליטים ברברים, בתקופתם הפכו נמלי הים של הארץ בסיס לפעולות של פירטים.

במאה ה-16 נכבשה אלג'יריה על ידי העות'מאנים. בתקופה זו התעצמה התחרות על השליטה בים התיכון. שודדי הים של אלג'יריה הטילו חיתתם על ספנים מאירופה ומקומות אחרים, וזכו בתשלומים נאים עבור הבטחת שלומן של אוניות הסחר.

רק במאה ה-19 הצליחו האירופים להשתלט על הפירטיות בים התיכון. האנגלים, ההולנדים והצרפתים תקפו את אלג'יריה, וב-1830 היא נכבשה על ידי צרפת.

 


מלחמה לעצמאות

ב-1848 הוכרזה צפון אלג'יריה חלק אינטגרלי מצרפת. עד 1872 נתקלו הצרפתים בהתנגדות קשה של התושבים הברברים. במהלך דיכוי המרידות והטרור הפקיעו הצרפתים אדמות ורכוש והחלו ליישב את המדינה באזרחים צרפתיים תוך נישול התושבים המקומיים מזכויותיהם. נאסר על הברברים להתארגן פוליטית, להתכנס או לעבור מאיזור לאיזור. האליטה הצרפתית פיתחה תעשיות ותוצרת חקלאית לרווחת התושבים הצרפתים ולרווחתה גם של כלכלת צרפת.

תנועה לאומית אלג'ירית לשחרור החלה להתפתח לאחר
מלחמת העולם הראשונה. בתקופה זו הכשילו לאומנים צרפתיים יוזמות של ממשלת צרפת להעניק זכויות לחלק מהאוכלוסייה האלג'ירית.

לאחר מלחמת העולם השנייה הוקמו באלג'יריה שני בתי נבחרים, האחד למתיישבים הצרפתיים והאחר לאוכלוסייה המקומית. אלא שהמבנה הבטיח את המשך השליטה של המתיישבים ואת האינטרסים שלהם. בשנות ה-50 כבר פנו רבים מחברי התנועה הלאומית לרעיון של מאבק מזויין נגד הצרפתים.

ב-1954 ייסדו אנשי תנועת השחרור את "החזית הלאומית לשחרור" – ה-FLN. באותה שנה החלה החזית במלחמת גרילה ותקפה בנייני ציבור, עמדות צבא ושלטון. למעשה, נפתחה המלחמה של אלג'יריה נגד הכיבוש הצרפתי. הצרפתים הגיבו בהכנסת צבא, של כחצי מיליון חיילים למדינה. אלה, בשיתוף המתיישבים, החלו בפעולות נגד, שכללו תקיפת שכונות וכפרים מוסלמיים, הענשה קולקטיבית של כפרים ששיתפו פעולה עם המחתרת, מעשי טבח, הפצצות וטרנספר של אוכלוסיות.

נשיא צרפת, שארל דה-גול, שניהל את המאבק הנוקשה במרד, תמך לבסוף בעצמאות אלג'יריה. ב-1961 פתח בשיחות עם ה-FLN, וב-1962 הוכרזה אלג'יריה מדינה עצמאית. רוב התושבים האירופים עזבו את המדינה, וכך גם רוב יהודי אלג'יריה.

 

שרל דה-גול בנאומו באלג'יריה, 1958 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 


בנייה ושיקום

האלג'ירים הכריזו על הקמתה של מדינה סוציאליסטית, בשליטת ה-FLN. לנשיא הראשון מונה אחד ממייסדיה של תנועת השחרור, אחמד בן-בלה. אלא שבמהרה התגלעו יריבויות וחילוקי דעות קשים בתוך ה-FLN וב-1965 הודח בן-בלה בידי הווארי בומדיין, שהיה בזמן המלחמה מפקד הכוחות הצבאיים של תנועת השחרור.

בומדיין החל בצעדים לשיקומה של אלג'יריה, בהם רפורמה אגררית במסגרתה הועברו הקרקעות שהופקעו על ידי המתיישבים הצרפתיים לידי הממשלה, וחולקו לחוות ממשלתיות קולקטיביות בנוסח המדינות הסוציאליסטיות. צעד כלכלי חשוב שעשה, היתה הלאמת הנפט האלג'ירי שהיה בשליטת חברות צרפתיות עד 1971.

לאחר מותו של בומדיין, מונה שאדלי בן-ג'דיד (Chadli Benjedid) לנשיא. בן-ג'דיד ערך מספר צעדים לליברליזציה של הכלכלה ומאוחר יותר לליברליזציה פוליטית. בין השאר, אישר ב-1989 משטר רב מפלגתי. אחת המפלגות שקמה בשנים אלה היתה "חזית ההצלה האסלמית" – ה-FIS.

ב-1990 ניצחה המפלגה האסלאמית בבחירות המקומיות ברחבי המדינה. ב-1992 ניצחה בסיבוב הראשון של הבחירות הכלליות והיתה אמורה להשתלט על הפרלמנט. אנשי הצמרת הפוליטית והצבאית הכריחו את בן-ג'דיד להתפטר, הכריזו על ביטול הבחירות ומינו את מוחמד בודיאף, אחד מגיבורי ה-FLN בעבר, לנשיא אלג'יריה.

 

העיר גרדאיה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 


מאבק באסלאם

אנשי התנועה האסלאמית הגיבו באלימות, ומפלגתם הוצאה אל מחוץ לחוק. עם התחזקות המלחמה בין הממשלה לאנשי האסלאם, נרצח בודיאף ותחתיו מונה לזמן קצר עלי קאפי (Ali Kafi), וב-1994 ליאמין זרואל. זרואל הכריז על עריכת בחירות לנשיאות ב-1995 והיה לנשיא האלג'ירי הראשון שזוכה בבחירות רב מפלגתיות. התנועה האסלאמית איימה על המשתתפים בבחירות, ולמרות זאת 75% מבעלי זכות הבחירה באו להצביע.

ב-1996 אושרה חוקה חדשה לאלג'יריה, לפיה חל איסור על קיומן של מפלגות המבוססות על דת, שפה, גזע, מין או איזור. בבחירות 1999 נבחר עבד אל-עזיז בוטפליקה ברוב גדול, אך תוך טענות לזיוף הבחירות. בוטפליקה קרא לפיוס לאומי, בנסיון להתגבר על הטרור האסלאמי במדינה. הוא שחרור מהכלא מיליטנטים אסלאמיים וקרא לתנועה האסלאמית להתפרק מנשקה. הפלג של ה-AIS נעתר לתוכנית הפיוס, אך פלג קיצוני יותר – הגדוד האסלאמי החמוש (GIA) סירב והודיע על המשך פעולות הטרור. נראה כי קבוצה זו מקיימת גם קשרים עם ארגון אל-קאעדה של אוסמה בן-לאדן.

מעשי הטרור באלג'יריה נמשכו גם בשנים שלאחר מכן, וביום עצמאותה ה-40 נהרגו יותר מ-20 בני אדם בפיגוע של ארגון אסלאמי קיצוני. מאידך, יש טענות רבות על אכזריותה של ממשלת אלג'יריה בפעולות הנגד שלה, ועל חוסר השמירה על זכויות אדם במדינה.

 


יהודים

יהודים ישבו באלג'יריה מאז הכיבוש הרומי. פלישת המוסלמים במאה ה-7 נתקלה בהתנגדותם הקשה של שבטים יהודים-ברברים, בראשות המלכה אל-כהינה. לאחר 1492 הגיעו לאלג'יריה ממגורשי ספרד, ובמאות ה-17-ה-18 - צאצאי אנוסים מאיטליה. ב-1830 היו בה כ-30,000 יהודים, וב-1870 הם קיבלו את אזרחות צרפת.

בימי מלחמת העולם השנייה בוטלה אזרחותם, ומשטר וישי רדף את 117,000 יהודי אלג'יריה. היהודים שוב סבלו בתקופת המלחמה לעצמאות אלג'יריה, ועם סיומה עזבוה כ-130,000 ועברו לישראל ולצרפת. על פי הערכה, בסוף המאה ה-20 חיו באלג'יריה פחות מ-300 יהודים בלבד.

 


יחסים עם ישראל

אלג'יריה חברה בליגה הערבית ומעולם לא קיימה יחסים דיפלומטיים עם ישראל. היא השתתפה באופן סמלי במלחמת ששת הימים. ב-1968 החזיקה אלג'יריה במטוס ישראלי חטוף במשך חודש, דבר שהסלים את המתח בין שתי המדינות.

ב-1983 אחרי פינוי לבנון על ידי אנשי אש"ף הקימה אלג'יריה מחנות למשפחות פלסטיניות של המפונים, ואף מחנה צבאי לאימונים. ב-1994 חל מפנה מסויים ביחסה לישראל, כאשר הביעה תמיכה בתהליך השלום באיזור.

ב-1999 פנתה אלג'יריה באופן לא רישמי לישראל בבקשה לקבל סיוע בהקמת יחידה לאבטחת אישים.  הנשיא בוטפליקה אף הביע רצון לשיתוף פעולה עם ישראל, בתנאי שתיסוג מהשטחים שכבשה במלחמת ששת הימים, ותכיר בזכות הפלסטינאים למדינה עצמאית.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©